TJ Spartak Vlasim
01
Zář

Top 15

Webové stránky šachového oddílu Spartak Vlašim slaví dnes své 15. narozeniny. Myslím, že je to docela významný milník, a tak mě napadlo vybrat 15 největších úspěchů, o kterých jste si tu mohli přečíst. Podobný článek s názvem Top 10 jsem napsal již před lety, toto bude jeho upgrade. :-)  

Za dobu, co web provozujeme, jsme dosáhli tolika skvělých výsledků, že vybrat jich jen 15 byl skoro nadlidský výkon. Nechtěl jsem, aby to byl jen výčet výsledků, a tak jsem do pořadí zařadil i některé zajímavosti. Můj výběr je čistě subjektivní, ostatní by možná vytvořili jiný, ale to myslím není důležité, chtěl jsem tímto článkem jen připomenout, co všechno se nám za poslední roky povedlo (myslím, že tyto úžasné věci by se měly připomínat co nejčastěji). 

15. místo: 7 medailí ze Šachových Zaječic

3x stříbro a 4x bronz dokázal mezi lety 2011-2019 vybojovat tým Vlašimi na Mistrovství České republiky 6členných družstev starších žáků.

Články z let: 2019, 2018, 2017, 2015, 2013, 2012, 2011

14. místo: Výhry v simultánkách nad soupeři 2700+

V simultánce v Radiu Svobodná Evropa se v roce 2016 podařilo Anežce Vlkové dát pěkný mat Davidu Navarovi (elo 2726). O 3 roky později si podobný skalp připsal Kuba Vojta, když porazil Pentalu Harikrishnu (2734). Za zmínku stojí, že si Kuba v roce 2019 zahrál se světovou trojkou Ding Lirenem (elo 2805), což je nejsilnější soupeř s jakým se kdy hráč Vlašimi utkal.

Simultánka s: GM Navarou, GM Hariskrishnou, GM Ding Lirenem

13. místo: 2 zlata na Olympiádě mládeže

Ríša Mládek vybojoval 2x zlato (2016, 2018) na Zimní olympiádě mládeže. Vzpomínáte na každodenní reportáže z turnaje či Ríšův medailonek na programu ČT4? Připomenout si je můžete v archivu České televize.  

Články: 2016, 2018

12. místo: 3x elo přes 2400

Šachový oddíl ve Vlašimi funguje 75 let, za tu dobu se jen 3 hráčům podařilo s elem vyšplhat přes 2400. Dokázali to Kuba Vojta (2430), Jirka Rýdl (2427) a Tomáš Vojta (2411).

11. místo: 4 zlata na MČR mládeže v rapidu

2x Kuba Vojta (2015, 2017), Nela Pýchová (2013) a Kuba Voříšek (2014) se dokázali stát mistry České republiky v rapidu. Od roku 2008 jsme na MČR v rapidu mládeže vybojovali celkem 17 medailí!

Články z let: 2013, 2014, 2015, 2017

10. místo: Partie roku

Kdysi dávno pořádal šachový svaz ankety o partie měsíce a následně pak o partii roku. Jako nejhezčí za rok 2007 byla vyhlášena má partie s Martinem Rmoutilem z Openu Říčany. Výsledky byly dost ovlivněny reklamou na našem webu, :-) ale partie to byla pěkná a diagram z ní se dokonce objevil o rok později na turnajovém tričku Openu Říčany.  

14.Jxf7!! +- 

Článek s komentovanou partií

9. místo: Ocenění pro trenéra

Při výročních cenách šachového svazu České republiky byl v roce 2014 za práci s mládeží oceněn Ondra Matějovský (něco jako trenér roku).  Maťa si určitě v tomto mém výčtu úspěchů zaslouží být, nebýt jeho 25leté práce s dětmi, tak bych neměl o čem psát.   

Článek o MČR v bleskovce (zde byly vyhlašovány výroční ceny Šachového svazu) 

8. místo: 3. a 4. místo na MČR v bleskovce

Získat medaili na úrovni Mistrovství ČR mezi dospělými, to je přeci jen jiné kafe než mezi mládeží. Jediný, kdo to z našeho oddílu v turnajích jednotlivců dokázal, byla v roce 2014 Nela Pýchová, když získala bronz mezi ženami na MČR v bleskovce.  Velmi blízko medaili byl i Tomáš Vojta, který skončil mezi muži v roce 2017 čtvrtý.

Články z let 2014, 2017 

7. místo: Nejlepší kolektiv na Benešovsku

Není zrovna obvyklé, aby se šachy prosadily v konkurenci jiných sportů. Vlašimským šachistům se to ale anketě „O nejlepšího sportovce roku“ občas povede. Za rok 2014 bylo družstvo dospělých vyhlášeno jako nejlepší tým na Benešovsku! Fotka byla následně zveřejněna na první stránce Benešovského deníku.

Článek o Sportovci roku

6. místo: Bramborová medaile v 1. lize dospělých

2x se družstvu dospělých povedlo vyhrát 2. ligu (ročník 13/14 a 18/19), tím největším úspěchem je ale bez nejmenších pochyb 4. místo v 1. lize z ročníku 14/15. Připomenout si zaslouží i skvělé 3. místo „béčka“ ve 2. lize v sezoně 21/22.

Reportáž z posledního kola 1. ligy

5. místo: 5x zlato z MČR mládeže

2x Jirka Rýdl (2010, 2011), 2x Nela Pýchová (2011, 2015) a Kuba Voříšek (2015) se ve svých kategoriích stali mistry České republiky! Od roku 2009 jsme na MČR mládeže v klasických partiích vybojovali celkem 17 medailí!

Články z let: 2010, 2011, 2015

4. místo: 4 mezinárodní normy

 

Titul IM (jsou na něj potřeba 3 normy a elo 2400) se zatím nikomu z našeho oddílu uhrát nepodařilo. Jednu normu mají na svém kontě Kuba Vojta (Open Praha 2022), Jirka Rýdl (Ostravský koník 2016)  a Tomáš Vojta (uzavřený IM turnaj Mariánské Lázně 2008). Dokonce GM normu se pak povedlo uhrát Ríšovi Mládkovi (Pardubice 2021).

Články: GM norma Ríši, IM norma Kuby, IM norma Jirky, IM norma Tomáše

3. místo: Zlato z MČR juniorů a juniorek

Nela Pýchová (2016) a Ríša Mládek (2021) se dokázali stát juniorskými mistry naší země.

Články z let: 2016, 2021

2. místo: 2 zlata z Extraligy dorostu

Družstvo dorostenců 2x po sobě (2014, 2015) dokázalo vyhrát Extraligu! K těmto titulům přidalo od roku 2011 ještě 3 stříbrné medaile. 

Články z let: 2014, 2015

1. místo: Bronz na Mistrovství Evropy

V roce 2013 získala Nela Pýchová v Černé Hoře bronz na Mistrovství Evropy mládeže v kategorii dívek do 14 let! 

Černohorský deník

Za 15 let, co web provozujeme, na něm bylo publikováno 2596 reportáží z turnajů, zápasů či upoutávek na různé akce. Myslím, že je to nádherná kronika našeho oddílu.  Tak snad nám i nadále vydrží energie a chuť ji rozšiřovat.

(autor článku: Tomáš Vojta)

5 reakcí na “Top 15”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Já bych rád přidal ještě jeden úspěch a gratulaci:
  Patnáctiletá existence webových stránek vlašimského oddílu šachu, navíc na tak skvělé úrovni, na jakou si čtenáři velice rádi zvykli, to zaslouží hlubokou poklonu jejím tvůrcům, tedy v první řadě Tomovi Vojtovi. Takovou kroniku nejen úspěchů, ale i běžného fungování úspěšného oddílu – dovolím si tvrdit, že bych těžko někde jinde pohledal.

  Gratuluji, a přeji vytrvalost a hodně tvůrčích úspěchů do dalších let.

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Souhlasím s kom.1, je to pěkné čtení o pěkných akcích. Ani se nechce věřit, že už je to tak dlouho.

 3. 3
  Zdeněk Ryšánek píše:

  Opravdu už je to 15 let? A Maťa už se věnuje dětem 25 let? Nějak mi nedochází, jak ten čas rychle utíká. Také, jako „přivandrovalec“ jsem netušil, že oddíl funguje už 75 let. Já jsem v oddíle začínal někdy v roce 1985. Odehráli jsme soutěž, většinou jen okresní přebor, a nikdy jsem se nedozvěděl, jak to vlastně dopadlo. Snad jen, když jsme postoupili do kraje (odkud jsme hned v následujícím roce spadli). Teď je nádherné, že jsou všechny výsledky přístupné, dokonce i některé partie si člověk může přehrát. Není to ale samozřejmé. Je za tím spousta práce. Líbí se mi, že v příspěvcích se členové oddílu střídají. Některé jsou přímo slohovými pracemi (Patrik Pýcha např.). Všem vám děkuji za to, že jsem pořád „v obraze“ a vím, co se děje i když už dlouhá léta šachy aktivně nehraju.

 4. 4
  Blanka píše:

  15 jsou ještě mladé narozeniny :-). Přeju vlašimskému webu mnoho dalších let a děkuju Tomášovi, že se o něj tak svědomitě stará. Také jsem ráda, že se Kuba mohl na některých zmíněných úspěších podílet. Myslím, že Vlašimáci mají být na co pyšní.

 5. 5
  Maťa píše:

  Zdeněk Ryšánek (3): Dětem se věnuju od ledna 1996, takže už 27. rokem. Ale v současné době o dost míň než dřív a o dost míň, než bych chtěl, snad se to v dohledné době zlepší…

  Že jsi nevěděl o 75 letech našeho oddílu, není tím, že jsi „přivandrovalec“, on to totiž nevěděl nikdo, ani já ne. :-) Bohužel naši předchůdci nezanechali žádné kroniky. Ale v covidové době Tomáš vyvinul velké úsilí a záznamy o založení oddílu našel, pokud to nepletu, tak v archivu Sellier-Bellot, kam ho pustili. Původně totiž oddíl fungoval pod fabrikou. Pokud jsem to popletl, Tomáš mě opraví. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist