TJ Spartak Vlasim
17
Čvn

Reportáž ze stříbrných Zaječic

Ondřej Matějovský

Pohodový víkend, dramatické boje o umístění v MČR družstev starších žáků a hlavně obrovská tradice – to všechno jsou „Šachové Zaječice“, které pořadatelé připravili pro děti ze všech koutů naší republiky i ze zahraničí už popadesáté! Úctyhodné jubileum letos přilákalo velmi početnou účast, a tak se podle závěrečné zprávy Jaroslava Hájka do Junior centra v Seči první červnový víkend sjelo 761 hráčů a členů nehrajícího doprovodu + několik desítek diváků k tomu.

Od roku 1996 nechybí na startu populární akce ani hráči našeho oddílu a nejinak tomu bylo i letos. Oproti posledním ročníkům, kdy jsme pravidelně patřili mezi největší výpravy (asi dlouho nepřekonaný zůstane v tomto ohledu rok 2009, kdy nás k sečské přehradě přijelo 46), jsem se tentokrát rozhodl pojmout turnaj jako více výběrový a do hlavní kategorie Mistrovství České republiky šestičlenných družstev starších žáků jsem přihlásil jen jedno družstvo. To doplnila v doprovodném turnaji do 9 let jedna dvojička a do turnaje jednotlivců jsme nakonec nezapsali nikoho, protože původně přihlášeného Františka Helebranda zlanařil do svého týmu Honza Fiala z Českého Brodu. I s nehrajícím doprovodem tvořilo naši výpravu 13 lidí, v neděli se pak v roli fanouška přidal ještě Jarda Pýcha.


Kompletní vlašimská výprava

Kromě naší kladenské posily Adama Čápa jsme se na místě sešli už v pátek navečer a jako obvykle jsme úvodní dojmy získávali při opékání uzenin. Za přípravu a udržování ohně a dovezení vlastního dřeva i kuťáků tímto děkuji Tomáši Vojtovi. Jistě se k mně alespoň v duchu přidají zástupci Sedlčan, Řevnic a Údlic, kteří se k „našemu“ ohni již tradičně přifařili :-) . V sobotu ráno dorazil podle plánu s buštěhradskou výpravou i Adam a při slavnostním zahájení už jsme tedy byli kompletní.


Páteční táborák

MČR družstev starších žáků

Do hlavního turnaje vstupovalo naše družstvo s nasazovacím číslem 2 v roli spolufavoritů a obhájců bronzových medailí. Z loňské úspěšné sestavy vypadl z důvodu věku Robin Hrdina a také posila z Klatov Jitka Jánská, která letos hrála za svůj oddíl. Oba jmenované nahradili zmiňovaný Adam Čáp z Kladna a Anežka Vlková, jež plnila roli povinného mladšího žáka. Tým TJ Spartak Vlašim tak ke všem zápasům nastoupil v sestavě Jiří Rýdl, Adam Čáp, Patrik Pýcha, Vojtěch Filip, Nela Pýchová a Anežka Vlková. 61 družstev hrálo švýcarským systémem na 9 kol, tempem 25 minut na partii + 10 sekund za každý tah. Bodovalo se zápasově – tři body za výhru a jeden za remízu.


Sedmým hráčem Vlašimi byl jako vždy medvěd Spartakus :-) .

První čtyři kola naznačila, že si naši hoši a dívky přivezli solidní formu. Postupně se vypořádali s Polabinami C (5:1), Humpolcem (6:0), Klatovy (5:1) i pátou nasazenou OAZOU Praha (4:2). Všechny výhry byly víceméně hladké, skóre s pražským týmem sice naznačuje vyrovnaný boj, ale týmové vítězství nebylo v žádný okamžik ohroženo a dlouho to spíše vypadalo na výraznější rozdíl.

Do 5. kola nám los přidělil největší favority letošních Zaječic – Polabiny A. Jako obvykle jsme s reprezentanty Pardubic sehráli hezký a dramatický zápas, který mohl skončit jakkoliv. Když Vojta pokazil nadějně rozehranou partii s posilou ze Slovenska Sučíkovou, vypadalo to s námi za stavu 0,5:2,5 nedobře. Naštěstí ale Patrik i s minimem času nachytal svého soupeře na taktiku a Nela dotáhla do vítězného konce pozici s figurou za dva pěšce – bylo vyrovnáno a od té chvíle jsme větší šanci na 3 body měli my. Na první desce stál totiž Jirka v dámské koncovce lépe a dost možná mohl i vyhrát – pěšcovka, do které šlo v jeden okamžik přejít, vypadá přinejmenším nadějně. S nedostatkem času se ale naše jednička rozhodla neriskovat a partie i celý zápas skončily asi spravedlivou remízou.

Aby toho nebylo málo, tak jsme na závěr náročného dne vyfasovali soupeře z nejúspěšnějšího mládežnického střediska v ČR – BŠŠ Frýdek-Místek A. Ti ve 4. kole překvapivě prohráli s Mostem, a tak jim – pokud chtěli obhájit posledních 8 titulů MČR v řadě – nezbývalo nic jiného než nás porazit. Dlouho to vypadalo, že se jim jejich záměr podaří uskutečnit – po rychlé Jirkově výhře a prohrách Patrika, Vojty a Anežky svítil na pomyslném ukazateli skóre stav 1:3 a ani jedna z dohrávaných partií příliš neslibovala plný bodový zisk pro naše hráče. Ovšem podařilo se, Adam s Nelou zabojovali a v dlouhých partiích (Nela 105 tahů) využili v oboustranných časovkách chyb soupeřů a srovnali na konečných 3:3! Zatímco po remíze s Polabinami jsem si nebyl jistý, zda to brát vzhledem k průběhu utkání jako zisk, či ztrátu, zde jsme museli poděkovat paní Štěstěně, která nad námi držela ochrannou ruku. Asi se jí líbila bojovnost našich borců! :-) .


Družstvo Vlašimi

S bilancí 4 – 2 – 0 jsme přenocovali na 4. místě, ale při pohledu na rozlosování bylo zřejmé, že v případě tří výher skončíme nejhůře druzí. Šestý nasazený Most (4,5:1,5) nás nijak zvlášť nepotrápil a to samé platí i o středočeském derby proti Řevnicím (4:2), i když toto je samozřejmě věcí názoru – například věrný fanoušek soupeřů Pepa Starýchfojtů senior to viděl poněkud jinak ;-) . Nicméně z mého pohledu to bylo tak, že když jsme se ujali vedení 3,5:0,5, měli na deskách Patrik i Vojta lepší pozice. Oba jsem upozornil, že zápas už je rozhodnutý, a odešel jsem na chvilku na vzduch. Další průběh pak vypadal, jako bych jim býval řekl: „Oba prohrajte!“ :-) Vojta nechal stát figuru a Patrik pozici zcela pokazil a remizoval jen díky soupeřově milosrdnosti. Tedy ne že by byl Vojtěch Jandl nějaký samaritán, ale v konečné pozici jednoduchý zisk věže zkrátka neviděl (stejně jako Patrik)…

Po dvou nedělních výhrách se náš tým podle očekávání dostal na průběžné 2. místo. Vedoucí Polabiny bohužel pro nás stále vyhrávaly a držely si dvoubodový náskok. V posledním kole ovšem dostaly silné soupeře z Frýdku-Místku a my jsme v koutku duše doufali, že by na závěr mohly klopýtnout a nabídnout nám šanci letošní Zaječice vyhrát. K přiživení této naděje jsme samozřejmě potřebovali obhájit pozici favoritů v souboji s Šachklubem Tábor. A to nebylo vůbec snadné – své partie sice poměrně rychle dotáhli do vítězného konce Patrik s Vojtou, ale svou jedinou slabší chvilku v turnaji si vybral Jirka, když po hrubce přišel o neporazitelnost. Krátce nato Anežka pokazila solidně rozehranou partii a rázem to bylo 2:2 a na dohrávaných deskách stály dvě nejasné pozice. Naštěstí Adam potvrdil, jak velkou posilou pro vlašimské družstvo v Seči byl, a svého soupeře přelstil. V tu chvíli nabídla Nela v přímém souboji o nejlepšího hráče na 5. šachovnici (oba 8/8)  remízu, Lukáš Dolanský ji pochopitelně na pokyn kapitána soupeřů odmítl – a hned poté (možná pod tíhou odpovědnosti) věžovou koncovku pokazil. Když už naše hráčka dotahovala celý zápas do vítězného stavu 4:2, ozval se od prvního stolu jásot Polabinských, kteří právě získali rozhodující bod. Nevadí – i druhé místo je historickým úspěchem vlašimského oddílu a vyhrajeme to holt někdy jindy! :-) Bronzové medaile si nakonec i přes prohru s Polabinami pověsili na krk hráči BŠŠ Frýdek-Místek A.   


Vyhlášení vítězů

Za výborný výsledek a velkou bojovnost musím pochválit celé družstvo, byla radost vše sledovat. Také bych rád vyzdvihl skutečnost, že jsme ani jednou v průběhu turnaje neprohráli. Z jednotlivců bodově nejvíce vyčnívali Nela s Adamem – dohromady přispěli bodovým ziskem 17,5/18, a to se to pak týmu hraje :-) . Spokojen jsem byl ale se všemi. Ještě bych rád jmenovitě pochválil Anežku, která to v tak silném družstvu neměla jednoduché, nicméně své si uhrála a i prohry se silnějšími soupeři byly vesměs po velkých bojích.

Bodové příspěvky našich hráčů: Jirka Rýdl 6,5, Adam Čáp 8,5, Patrik Pýcha 5, Vojta Filip 5,5, Nela Pýchová 9, Anežka Vlková 4.

František Helebrand uhrál v barvách Českého Brodu na 1. desce pěkných 6 bodů. „Jeho“ družstvo skončilo na 49. místě a náš hráč byl hlavním tahounem. Kapitán týmu Honza Fiala pro něj měl jen slova chvály, jak si můžete přečíst v článku na českobrodském webu. Vedle Franty hrála na 2. šachovnici desetiletá JulieVilímová z Říčan, jež by se v nejbližších dnech měla stát členkou našeho oddílu. Julinka získala solidní 4 body, podrobnější kapitánské hodnocení najdete rovněž v odkazovaném článku.

Dvojice nejmladšího žactva

V turnaji dvojic do 9 let reprezentovali vlašimský šach šestiletý Jakub Vojta se sedmiletou Petrou Píšovou. I zde se hrálo na 9 kol s odlišným tempem 2 x 40 minut. Velmi mladá dvojička vybojovala 9 bodů (Kuba 5, Péťa 4) a v 39členném poli obsadila 21. místo, což je určitě slušný výsledek. Blíže by mohl výkon svého syna a jeho spoluhráčky okomentovat v diskuzi Tomáš Vojta.


Petruška Píšová a Kubík Vojta


Pusa po vítězství 2:0 v posledním kole :-)


Vyhlášení

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří mi na místě pomáhali, jmenovitě Ivetě Pýchové, Marii Čálkové a Tomáši Vojtovi, dále pak těm, kteří nám pomohli s dopravou naotočku (Zuzana Píšová, Václav Vlk, Jaroslav Pýcha) či nám popovezli naše hráče do Prahy (Petr Jánský) a Kladna (zprostředkoval Pavel Buk – kdo řídil, nevím, ale děkuji mu taky :-) ). No, a samozřejmě obrovský dík a uznání patří celému týmu pořadatelů na čele s panem Jaroslavem Hájkem za tradičně skvěle zvládnutou akci – do „Zaječic“ se vždy budu rád vracet!

Kompletní výsledky turnaje družstev

Kompletní výsledky turnaje dvojic

Fotky od Ivety Pýchové

Stránky pořadatelů

4 reakcí na “Reportáž ze stříbrných Zaječic”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Někdy to vypadalo, že má naše družstvo talismany hned tři : http://mata1.rajce.idnes.cz/Sachove_Zajecice_2012/#P1140327.jpg

 2. 2
  Maťa píše:

  Ještě jedna poznámka k zápasu s Polabinami A. Za stavu 2,5:2,5 mě kapitán soupeřů Milan Hošek překvapil, když dal Jakubu Půlpánovi jednoznačný pokyn, aby hrál na výhru. Přitom pozice pro Jakuba víc než remízu neslibovala a jakýkoliv riskantní pokus by dal velké šance na výhru Jirkovi Rýdlovi. Nakonec se ukázalo, že si pardubický kapitán špatně spočítal průběžné skóre a myslel si, že stav je 3:2 pro Vlašim. Bohužel pro nás svůj omyl brzy zjistil a pokyn změnil – nakonec tedy 3:3. Přečíst si o tom můžete na http://www.polabinychess.eu/view.php?cisloclanku=2012060002 .

  O dramatickém utkání s Frýdkem-Místkem zase píše trenér Pavel Benčo na http://www.chessfm.cz/content/m%C4%8Dr-dru%C5%BEstev-star%C5%A1%C3%ADch-%C5%BE%C3%A1k%C5%AF-2012-hodnocen%C3%AD-tren%C3%A9r%C5%AF . V jeho textu mě také zaujala pasáž: „Večer jsem přemýšlel, jak tým motivovat. Moc času jsem však neměl, protože se nepohodl Honza s Tondou a rvačka byla vyústěna v cestu do nemocnice. Tam se ukázalo, že je vše v pořádku a Honza může druhý den pokračovat. Kdyby se takhle kluci prali na šachovnici, mají jistě 9 bodů z 9!“

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Jedno je ale jistý, Maťa má šťastnou ruku na hosty, loni Jitka 8,5/9 ,letos Adam 8,5/9 :-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Tak přece si nebudeme najímat slabé hosty… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist