TJ Spartak Vlasim
16
Zář

MČR v rapidu pohledem vítěze

Tentokrát se Mistrovství České republiky v rapidu v kategoriích od 10 do 14 let konalo 9. – 10. 9. 2017 v Mostu. Datum turnaje přál jen mně, protože moji kamarádi (Vojta Dudek, Kuba Voříšek) hráli ME. Takže je velká škoda, že jsme na MČR neměli víc zástupců, protože třeba Kuba Voříšek by mohl bojovat o titul. :-) Do Mostu jsem tedy jel jen já (s taťkou) a hrál jsem posledním rokem kategorii H12. :-( . Tento turnaj byl podle papírových předpokladů silnější než kategorie H14, a to i přesto, že chyběli největší bomby jako Vojta Dudek, Richard Stalmach, Péťa Gnojek a hlavně Štěpán Hrbek. Nevím jestli je to tím, že jsou ostatní generace slabší, anebo my silnější.

My jsme jeli do Mostu už v pátek, abychom nemuseli vstávat v sobotu v 5:00 ráno. Takže jsme na místě byli v 18:00 hodin. Nejprve jsme se zaregistrovali a ubytovali. Potom už jsme pomalu zalehli, abych byl na velmi důležitý turnaj vyspalý. :-)

Ráno jsme šli na zahájení a potom už zasedli k 1. kolu, ve kterém jsem hrál s Filipem Nezvalem. Porazil jsem ho ještě celkem pohodově. Taťka se zatím koukal na velké plátno, na kterém se vysílal online přenos.

Ve druhém kole mi vylosovali mého docela neoblíbeného soupeře Matouše Hlavinu. Po dlouhém boji jsem získal figuru a myslel si, že už vyhraju, ale co se potom dělo, to bylo neuvěřitelné. Nejdříve jsem mu v časovce jednotahově nastavil dámu, potom jsem mu dal vidličku na věže a měl jsem věž a tři pěšce za dámu. Pak jsem úplně nesmyslně nastavil pěšce, to už si asi dokážete představit, co jsem si říkal v hlavě…. :-) . Takže jsem nakonec prohrál a byl hodně naštvaný.

Hlavina M. – Vojta J. – pozice po 38. tahu bílého:

38…Dd1+?? (Po 38…Db3 bych měl koně a 3 pěšce navíc.) 39.Jxd1 a bílý vyhrál v 67. tahu.

Potom jsem další tři kola vyhrál hodně lehce. Na poslední kolo úvodního dne mi vylosovali nejvýše nasazeného hráče Jakuba Kůsu (elo 2159). Zahrál jsem si bílými poprvé Španělku a vyhrál jsem!

Vojta J. – Kůsa J. – pozice po 26. tahu černého:

27.d4! Se smrtící silou ožívá bělopolný střelec. Černý již nemá obrany. 27…cxd4 28.exd5 d3 29.Sxd3 Db6+ 30.Kh1 Jd8 31.Vxe5 Vxe5 32.Dxe5 Jf7 33.De7 Vb7 34.Dh4 De3 35.Dxh5+ 1-0

Večer jsme šli na procházku do středu města (šel s námi i můj kamarád Ruda Jun) s hezkým výhledem na hrad Děvín. Malý výlet jsme zakončili dobrou večeří u Vietnamců. Potom jsme se odebrali na pokoj, kde se taťka koukal na basket a já jsem ještě byl na mobilu s Rudou.

Ráno jsme si dali ke snídani volské oko s houskou a potom už začalo velmi důležité kolo. Možná by se dalo říct, že pro mě nejdůležitější kolo turnaje. :-)

Tato partie byla za mě zahraná docela dobře, ale ten konec byl strašný. Nechtěl jsem riskovat a tak jsem dal koncovku s kvalitou navíc za remis. :-)   Chvíli jsme to tam s Adamem rozebírali a ta koncovka je hodně zajímavá a složitá.

Další kolo jsem chytil vedoucího hráče turnaje, na kterého jsem v tu chvíli ztrácel 0,5 bodu. Partie to byla velmi zajímavá, za mě plná obětí, a nakonec s vítězným koncem. Dostal jsem se tak o půl bodu do vedení. :-)

Po této partii jsem si říkal, že výhra už je skoro v kapse a že zkusím nabídnout remízu. :-) Ale los mi nepřál a hrál jsem černými s Viktorem Přibylem (elo 2011). Ten musel na medaili vyhrát, protože měl velmi špatný buchholz. Nakonec jsem remízu ale ani nenabízel, protože hrál London systém, takže jsem se rozhodl, že půjdu vyhrát. :-) Partie probíhala v pomalém tempu, oba dva jsme hodně přemýšleli. Až jsem ve vyrovnané pozici měl 10 minut proti 5 minutám, takže to byla velká výhoda, kterou jsem proměnil v zisk v pěšce. Potom mi zkoušel nabídnout remízu, která mi v tu dobu jistila 1. místo o půl bodu, ale už jsem byl vyhraný, tak jsem ji odmítl a vyhrál.

 

Po této partii jsem vyběhl ven, kde čekal taťka, vzal mě a hodil hodně do vzduchu, skoro brečel štěstím. :-)   (Já se mu nedivím. :-) )

A už byl konec turnaje a s ním i vyhlášení. Dostal jsem pohár, diplom a medaili. Vyhlašovali nejlepších 6. (Na podium se dostal i zmiňovaný Ruda Jun, byl 6.).

Potom jsme ušetřili spoustu času, když místo hodinového čekání na vlak nás vzali Junovi do Prahy, takže jsme dohromady ušetřili 1,5 hodiny. Junovi, děkujeme! :-)

Celkové výsledky

Stránky pořadatelů

Fotky: den 1, den 2

(autor článku: Jakub Vojta – 11 let)

10 reakcí na “MČR v rapidu pohledem vítěze”

 1. 1
  Nelly píše:

  Hezký článek!

 2. 2
  Vláďa píše:

  Parada Kubo, moc hezky napsany :-)

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Z Kuby už je i spisovatel :-) . Ještě jednou veliká gratulace! A že byl spokojený i Tomáš, tak to musel hrát Kuba opravdu dobře :-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Hezký, Kubo! Článek, partie i výsledek… :-)

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Pěkné, Kubo! ;-) A ještě jednou gratulace ke zlaté medaili!

 6. 7
  Radek píše:

  Pekne Kubo a blahopreji

 7. 8
  Kika píše:

  frajer Kubíku ♥ :D

 8. 9
  cypoko píše:

  krásný výsledek :-

 9. 10
  Tom píše:

  Seznam účastníků MČR v rapidu mládeže (8.-9.9.):
  https://www.chess.cz/doplneny-seznam-opravnenych-ucastniku-mcr-v-rapid-sachu-mladeze/

  Vlašim budou reprezentovat Vojta Dudek a Kuba Vojta.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist