TJ Spartak Vlasim
14
Kvě

První šachové Jánky

Když jsem loni psala, o co všechno přišel štamgast, který na šachovém turnaji v Jánkách nebyl, tak mi pak přišlo, že vlastně i mně něco uniká. Ta veškerá šachová atmosféra… To napětí v hracím sále…  Ty večerní rozbory partií… Vždyť já nehraju!

Letos jsem si proto naplánovala se přihlásit. Kamarádi mě hecovali, ať do toho jdu. Namítala jsem, že já se jezdím do Jánek projít po kolonádě, dát si tam dobré kafíčko, a hlavně v klidu odpočívat.  Prý na to všechno budu mít ještě dost času a nabízí se anketa – kolik udělá Blanka tahů.

Přihlášení do turnaje jsem tedy oddalovala, abych se podobným komentářům vyhnula. Moje účast tak byla pro většinu známých překvapením. Dokonce i Tomáš, když při registraci zjistil, že jsem na soupisce OPENu i já, si myslel, že to je napsané jen tak schválně, aby byl sudý počet hráčů.

Šachy jsou spíše chlapská zábava. Hráče na turnaji bych rozdělila do tří skupin. První skupina si mě nevšímala, druhá byla galantní a nápomocná (např. můj první hráč mi přinesl růžovou podložku pod partiář, připomínal mačkání hodin a krmil mě čokoládou :-) ) a pro poslední skupinku přítomných šachistů jsem byla dobrým terčem jejich ironických vtipů.

Ukázka povzbuzování tak nějak po chlapsku:

Na tvou partii už sázkové kanceláře kurz nevypisují
Nemusíš se bát, že ti spadne elo
Soupeř už to hraje x let a pořád stejně mizerně, toho musíš přece porazit
Čekal jsem, že budeš hrát mnohem hůř
V tvým věku se šachy stejně už nenaučíš, jsi na to stará
Tak to jsi v turnaji pořád měla o 1,5b více než loni.

Nedivím se, že šachy hraje tak málo žen. Tímto vtipálkům vzkazuji: nepřipadám si na šachy stará, modelka ze mě už nejspíš nebude a rozhodně nechci svého koníčka změnit, protože mě šachy baví.

Co se týče mých šachových znalostí, tak už rok se učím s Robinem na kroužku dospělých v práci. Dost často se také místo Večerníčku dívám na šachové lekce pana trenéra Palečka. I jsem mu to na MČR v Koutech řekla, že on mě nezná, ale já ho sleduju dost často :-) .

Cíl jsem si stanovila jasný: naučit se zapisovat a mačkat hodiny. Během turnaje jsem ještě nejdříve přidala nenastavovat jednotahově figury a posléze nedělat ukvapené výměny, které jsou ve výsledku pro mě nevýhodné. Zapomenu na obranu soupeře a něco ztratím.

Velmi přínosné byly večerní rozbory partií, moc za ně klukům děkuju. Hodně jsem se při nich naučila a myslím, že i během turnaje jsem se zlepšovala. Všímala jsem si na šachovnici více věcí.

Přípravou na soupeře jsem se nezatěžovala, na kroužku jsme se učili jedno zahájení za bílé a jedno za černé a tyto první tahy jsem se snažila do partií napasovat :-) . Dále jsem znala obecné základy zahájení a figurky jsem podle nich na šachovnici tak nějak logicky skládala. Byla jsem připravená na šňůru proher, a nakonec jsem sama byla mile překvapená, že jsem dokázala i jednou vyhrát a jednou remizovat.

###pgn###

[Event „Janske Lazne 2017“]
[Site „?“]
[Date „2017.05.05“]
[Round „4“]
[White „Martinek , Alois“]
[Black „Voriskova, Blanka“]
[Result „0-1“]
[ECO „C42“]
[PlyCount „40“]

1. e4 e5 2. Nf3 Nf6 3. Nxe5 d6 4. Nf3 Nxe4 5. d3 Nf6 6. Bg5 Be7 7. c4 Nc6 8. d4
d5 9. b3 Bb4+ 10. Bd2 Bf5 11. Bxb4 Nxb4 12. Nc3 O-O 13. a3 Re8+ 14. Ne5 Nc2+
15. Ke2 Nxa1 16. Qxa1 dxc4 17. Nb5 a6 18. Nc3 Qxd4 19. g3 Qxe5+ 20. Kd2 Red8+
0-1

%%%pgn%%%

Během těch pár dnů jsem ještě více ocenila odpolední procházky po partiích a jejich ozdravný charakter. Člověk se nejen kochá nádhernou krajinou, ale také přijde na jiné myšlenky a zapomene tak na právě prohranou partii. Letos jsme si opět zašli na Modrokamennou boudu, Hoffmanovy boudy, vyjeli lanovkou na Černou horu a obhlídli rašeliniště. Nejhezčí vycházka asi byla podél Černohorského potoku nahoru Klausovým dolem. Také jsme fandili Jánkám na fotbalovém zápase, snědli XXL klobásku a příjemný byl i večer u kulečníku.

Při závěrečném vyhlášení mě zaujala cena fairplay, kterou udělili pořadatelé Davidu Zvolenskému za nabídnutou remízu při poslední partii, kdy soupeři opravdu nebylo zdravotně dobře. Dále jsem mohutně tleskala Vildovi, který byl oceněný jako nejlepší senior. :-)

Doufám, že jsem inspirovala druhé a že příští rok si se mnou zahrají i paní Jiroušková a Jirka Vopálka.

Výsledky

Fotky od Petra Havelky

Stránky turnaje

(autorka článku: Blanka Voříšková)

12 reakcí na “První šachové Jánky”

 1. 1
  Maťa píše:

  Tak ještě jednou Blanku vítám mezi závodními šachisty! Výsledek dobrý, Jánky jsou tvrdá škola a zejména ženy a dívky to tam napoprvé nemívají snadné :-) : http://www.chess-results.com/tnr12926.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&wi=821&snr=46.

 2. 2
  Sandokanom píše:

  gratuluji Blance obdivuhodný výkon. To moje první turnaje v závodním šachu takhle moc nevypadaly.

 3. 3
  Marie Jiroušková píše:

  Blanko hezký článek, to jsem ani netušila, že ti někdo nefandil. Máš můj obdiv, byla jsi úžasná a nevzdávej to, příští rok těm posměváčkům ukážeš. Já do toho asi nepůjdu, nemám v mém věku už tolik buněk na udržení myšlenky, ^^ :_( pokud mi zdraví dovolí, tak zase pojedu s dětmi, ty na to mají.

 4. 4
  Patrik P. píše:

  Vtipné postřehy, Blanko. :-) Říkal jsem několikrát taťkovi, že by si mohl někdy zahrát Jánky. ;-)

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Já jsem na rozdíl od Blanky posera :-( :-) .

 6. 6
  Maťa píše:

  Jarda třeba ještě odvahu najde, začít se dá vždycky. Podobně jako Blanka se před pěti roky odhodlala Zdeňka Mejzlíková a její výsledek byl tomu Blančinému velmi podobný: http://www.chess-results.com/tnr67627.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&wi=984&snr=54.

 7. 7
  RII. píše:

  Tak to jsem se pobavil. Taky uz jsem párkrát učebnici šachu otevřel, ale prohrávat i s prepubertální mládeží bych těžce nesl. Chlapi to mají prostě těžší ;-) Těm posmevackum bych měl tendenci jednu natáhnout, což by taky asi neprošlo. Každopádně Blance trochu závidím a přeju, aby vydržela.

 8. 8
  Zdeňka M. píše:

  Maťa (6): Já jsem se neodhodlala, já jsem byla přemluvena kvůli lichému počtu hráčů. Měla jsem trochu znalosti z gymnázia, kde jsem to ještě celkem hrála a pak, co se mnou hrál Ondra – asi do 9 let – potom už ho to se mnou fakt nebavilo! Přišla jsem k tomu jako slepý k houslím, bez přípravy, bez rozborů. Původně jsem si totiž jen vyjela s Jurou, že si prolezu hory, a takhle to dopadlo. Nelituji toho, ale jsem zvyklá se na každou svou práci připravit, takže jsem dost trpěla.

 9. 9
  AdolfR píše:

  kdyz jsem si precetl tuto vynikajici a zcela svudnou reportaz, tak mi hned docvaklo, ze si (tam) taky driv nebo pozdejc zahraju. A uz se tesim!

 10. 10
  Tom píše:

  Moc ale neváhej, příště budou Jánky (opět) naposledy. :-)

 11. 12
  Tom píše:

  Propozice Jánek na rok 2018:
  http://khss.chess.cz/wp-content/uploads/2018/02/KPJKHSS2018propozice.pdf

  Už jsem se přihlásil. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist