TJ Spartak Vlasim
21
Kvě

OSTRAVA!!! VLAŠIM???

Sedím v tramvaji s hlavou opřenou o třesoucí se okénko. Očima přejíždím po komínech, halách a posprejovaných obchodech. Venku lidé s deštníky spěchají do práce. „Dům energetiky“ hlásí hlas od stropu. Zvedám se a vystupuju o zastávku dřív, abych se vyhnul „nebezpečnému“ parčíku. Maťa tam prý minulý rok viděl pořádnou bitku, ale to jsem babičce radši neřekl. Rychle procházím kolem obchoďáků, abych byl co nejdřív v malé místnosti, kde je ubytovaná naše výprava. Vcházím do sportovního areálu a za chvíli už slyším song od kapely Harlej, který zní celou chodbou. Čím víc se blížím k našemu pokoji, tím je hudba víc slyšet. Zaťukám, otevírám dveře. Moje „dobré ráno“ se ztrácí pod tóny písničky Přirození, která hraje z Maťova notebooku. Petr Pisk krájí zeleninu, Nela je ve společné koupelně na chodbě a Vojta Dudek se s Maťou připravuje. Já usedám za svůj notebook a dělám, že se taky připravuju.

Během pobytu se stal legendárním Maťův notebook. Třeba při odjezdu z Prahy jsme v něm měli uložené jízdenky, bez kterých by nás nepustili do vlaku. Notebook se ale rozhodl protestovat a nahodil modrou obrazovku. Podle Mati to dělá každý notebook, ale tím si nejsem úplně jistý. Naštěstí jsme měli dost času a – modrá obrazovka, která vůbec není způsobená viry – stihla zmizet. I tak měla průvodčí problém vidět přes všechnu tu špínu na obrazovce, jestli tam jízdenka vůbec je. Nakonec nás radši pustila. Maťův notebook ještě dokáže hrát písničky od Harleje i několik minut po vypnutí. To už nepovažuje za normální ani Maťa. O tom, že se z něj na jednom kroužku opakovaně ozývalo zvonění starého telefonu a podivné zvuky, ani nemluvím. :-)

MČR měla původně hrát i Nela, ale dva dny před začátkem se rozhodla radši trénovat se svým trenérem IM Piskem. Později musela čelit četným narážkám na toto téma, třeba od reprezentačního trenéra Marka Vokáče. :-)

Přicházíme na prezentaci. Maťa nás přihlašuje a my si zatím prohlížíme velký sál, kde už je všechno připravené na turnaj. Jdu k prezentačnímu stolku. „Tak Mládek zaplatí 2900 korun“, říká pán za stolkem. „Cože?“ hrkne ve mně. „Já myslel, že to stojí 1400!“ Jsem dost zklamaný. Volám domů a nakonec se domlouváme, že budu hrát radši Open A s Maťou. Maťa ještě z legrace prohazuje, ať napíšu na web, aby Tomáš znovu změnil nadpis článku. Napsal jsem. :-)

Sázky

Nedílnou součástí šachových turnajů se staly sázky o všechno možné i nemožné. Celé to začalo, když se Nela vsadila s Vojtou o oběd – Vojta měl celou partii nosit Nelin klobouček. Nedivím se Nele, že toho později litovala. Jak šel čas, úkoly se stupňovaly. V pátek Maťa nabídl Nele 600 korun, když půjde do města v pyžamu a v tramvaji si bude čistit zuby.


Vojta v kloboučku

Nela se občas koupe v kašně, takže tohle pro ni nebyla velká výzva. V tramvaji se ovšem našlo pár zvědavých pohledů zdejších lidí. K jejímu štěstí ji možná považovali za součást masek na poslední zvonění zdejších škol. Doslova vrchol téhle sázky (podle Mati „motivace“) byl výstup na radniční věž. Prodavači vstupenek nevěřili svým očím a šokem nám prodali rodinnou vstupenku. Dobře, trochu přeháním. :-) Nahoře jsme se pokochali výhledem na krásy Ostravy a Nela si vyčistila zuby.


Nela si čistí zuby na věži.

Koubová – Mládek z pohledu černého

Když jsem si lámal hlavu nad touhle podivnou pozicí, tak jsem ještě netušil, kolik je v sázce. Až o dva dny později mi Maťa pověděl o sázce s IM Piskem. Maťa si byl jistý, že (P)Annu Marii Koubovou porazím, a tak navrhl kurz 1:10. IM Pisk tedy vsadil stovku. 1..c4 (1..Sf8! jsem viděl, ale bohužel to k ničemu není) 2.Jd5, Ke6 3.Je3, c3!? 4.f7, Sf8 5.Jxf1, Kxf5 6. Ke3+, Ke6 7. Kd3?

…c2! A bílá najednou nemá jak pika rozumně sebrat. 8.Vxc2, Vxf1

Po urputném boji jsem vzniklou koncovku střelec a věž proti věži nevyhrál. Myslím, že si na mě Maťa už příště nevsadí. :-)

Ostrava!!!

V Ostravě nás zaujaly všudypřítomné nápisy Ostrava!!!. Jeden jsem potkal dokonce na záchodech naší ubytovny. Co takhle rozvěsit po Vlašimi nápisy Vlašim???. :-)

Aby toho v pátek nebylo málo, tak se Maťa, Nela a Vojta večer vydali na koncert kapely Harlej. Názory na tuto akci se velmi liší, Maťovi a Nele se velmi líbila, zato Vojta Dudek pravil, že na tak neskutečně přehlučenej koncert už víckrát nepůjde. Já jsem dal přednost sobotní návštěvě Zoo s prarodiči. Nutno dodat, že jsem kolo v sobotu prohrál, zatímco všichni, kteří byli nevyspalí z koncertu, vyhráli…

Turnaj

V Openu A se dařilo Maťovi. Výkon 2137 a +30 na rating hovoří za své. Já už tolik spokojený nejsem. Měl jsem šanci na první desítku, ale nepovedla se mi poslední dvě kola. Oba jsme uhráli 5 bodů, což nám stačilo na umístění na chvostu druhé desítky. V Openu B se velmi dařilo Vojtovi. Uhrál 5,5 bodu a výkon 1920 taky není špatný. :-) Vojta cestou zpátky říkal, že odteď bude trénovat čtyři hodiny denně. Jestli mu to vydrží, tak už si brzo zahraje první desku ligy mládeže před Davidem Zvolenským. :-)


Na věži

Mládek- Trapl BNT

Vyhrává oběť dámy po 1.Dh7+ (1..Dh8+ nejde kvůli Kf7), Kf7 2.Sh6, Vg8 3.Sxg7, Vxg7 4.Dxg7+!, Kxg7 5.Vh7+ a černý se před matem vzdal.

Byla to podařená akce. Doufám, že příští rok někdo rozšíří naši výpravu. Závěrem bych chtěl poděkovat babičce a dědovi za veškerou péči a vykrmování. :-)

Výsledky

Stránky turnaje

(autor článku: Ríša Mládek)

8 reakcí na “OSTRAVA!!! VLAŠIM???”

 1. 1
  petr z. píše:

  Výborná reportáž! Tak máte v oddíle vedle šachové naděje,“hlídače medvěda“, i nového autora skvělých příspěvků… ;-)

 2. 2
  Tom píše:

  Opravdu hezký článek, Ríša by měl psát častěji. Ten první diagram je kouzelný! Sf8 si tam měl dát bez přemýšlení (to je fuk, že to nic nedává). :-)

 3. 3
  AdolfR píše:

  krasnej clanek. Tady ti spisovatele rostou zcela nekompromisne. Hodne brzo dalsi clanek od Risi si preju

 4. 4
  Maťa píše:

  Tak nebyl to Ríšův první článek, už psal před 2 roky o MČR škol: http://www.sachyvlasim.cz/?p=29639. A také to bylo povedené, tak doufám, že nebudeme čekat další 2 roky ;-) .

  Povídání o turnaji Ostravě je pěkné a vtipné. K doprovodnému programu bych doplnil, že jsme (všichni kromě Ríši, proto to tam není) navštívili rozhodující třetí zápas o bronz v ženské volejbalové extralize mezi Ostravou a Brnem. Ve skvělé atmosféře domácí dívky po dramatickém boji prohrály 3:2 na sety. Koncert Harleje byl skvělý, pro nejmladšího účastníka Vojtu to bylo moc hlučné, ale podle mě svůj postoj časem přehodnotí a opět někdy vyrazí, písničky této kapely má rád, kdo by taky neměl, že? :-) Jinak Ríša píše, že songy z mého notebooku byly slyšet až na chodbu … je to možné, ale nikdo si nestěžoval. Na rozdíl od chvíle, kdy Ríša s Nelou na chodbě zpívali píseň Petra Nováka „Já budu chodit po špičkách“, to dorazila stížnost, že terorizují všechny odpočívající ubytované :-) . ,

  Jo, a komentář samozřejmě píšu z „legendárního“ notebooku :-) .

 5. 5
  Maťa píše:

  „Maťův notebook ještě dokáže hrát písničky od Harleje i několik minut po vypnutí.“ Dneska se ukázalo, že to ten notebook dokáže i několik minut před zapnutím – Vojta Dudek to může potvrdit :-) .

 6. 6
  Maťa píše:

  Nevím, kam to napsat, tak třeba sem: brodecký Vojta Dudek vyhrál béčko Openu Jeseník! http://www.chess-results.com/tnr297088.aspx?lan=5&art=1&rd=9&wi=821

 7. 7
  Blanka píše:

  Vojta Dudek je borec! Gratuluju jemu a i trenérovi :-).

 8. 8
  Maťa píše:

  V sobotu se Ríšovi na bleskovce v Brně nedařilo, nicméně s velmistrem Krejčím vyhrál s věží a střelcem proti věži. Škoda, že brilantní techniku nepředvedl o 4 roky dříve v Ostravě s Aničkou Koubovou, kde mi jeho remíza prohrála sázku (viz článek)… :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist