TJ Spartak Vlasim
05
Pro

Vlašim – OAZA Praha 5,5:0,5

Ondřej Matějovský

Zatím skvěle si vedou naši žáci a mladší dorostenci v nejvyšší mládežnické soutěži, Extralize dorostu. Minulou sobotu porazilo družstvo TRW Autolektronika Vlašim v domácím prostředí tým OAZA Praha vysoko 5,5:0,5 a již dvě kola před koncem základních skupin je jisté, že si naši mladíci zahrají v dubnovém finále „A“ o medaile! Tato informace by neměla pravidelným čtenářům tohoto webu uniknout, zmiňovaný zápas dostal hodně prostoru v článku „Vybojuje Vlašim postup do extraligového finále A?“, a to včetně pravidelných živých vstupů v diskuzi pod úvodním textem. Na tomto místě si tak v podstatě už jen uděláme malý souhrn toho, co již bylo napsáno. Začít můžeme rovnou výsledky jednotlivých šachovnic:

TRW Autolektronika Vlašim   SK OAZA Praha
Zvára David 2009 1 0 1709 Anaškin Arsenij
Hrdina Robin 1909 1 0 1657 Charvát Jiří
Rýdl Jiří 1906 1 0 1569 Jelínek Michal
Pýcha Patrik 1623 ½ ½ 1543 Hollan Martin
Filip Lukáš 1613 1 0 1402 Hollan Petr
Pýchová Nela 1586 1 0 1250 Poppr Marian
  : ½

Přestože jsme se tentokrát museli obejít bez první desky Tadeáše Baláčka, který pomáhal v bojích o postup do nejvyšší soutěže Novému Bydžovu (Bydžov i s Tadeášem v sestavě poprvé ztratil body po těšné porážce s Kobylisy A), byli jsme proti pravděpodobně suverénně nejslabšímu celku soutěže velkými favority a tuto roli se podařilo s přehledem potvrdit. Před zápasem dostali naši hráči jasný pokyn – přistoupit k utkání zodpovědně, soupeře nepodcenit a získat postupové tři body. To vše splnili a už po pár desítkách minut utkání bylo jasné, že vítězství zůstane ve Vlašimi.

Přední šachovnice krátce po zahájení zápasu…

… a zadní šachovnice ve stejnou chvíli. Foto: J. Pýcha

Jako první dotáhla svou partii do úspěšného konce Nela. Soupeř již ve 12. tahu spustil děravou kombinaci, na jejímž konci byl o dvě figury chudší, a pár dalších tahů bylo už jen pouhou formalitou – 1:0. Na 2:0 zvýšil David, který rozehrál partii poklidně, nijak se nebránil výměnám a už ve 20. tahu měl na desce koncovku s jednou věží a jezdcem na každé straně. Stál sice o něco lépe, nicméně to, jak rychle se mu podařilo převést pozici do jasně vyhrané jezdcovky se 2 pěšci navíc, asi všechny překvapilo. Davida ne, ten bezprostředně po partii okomentoval svou taktiku slovy: „S dětma do koncovky!“ :-) . Další bezproblémový bod připsal pro náš tým Jirka. V úvodu to vypadalo, že se bude muset chvíli bránit, soupeř totiž zajímavě obětoval figuru za dva pěšce a Jirkova obnaženého krále, ovšem hned vzápětí nepokračoval pražský hráč správně a po chybě ztratil dvě figury za věž i šance na útok. Potvrdit převahu tří lehkých figur proti věži a dvěma pěšcům už nebyl problém, a přestože partie trvala ještě cca 40 tahů, bylo o jejím vítězi rozhodnuto – 3:0. Již od 10. tahu stál na výhru Robin, když potrestal soupeřovu hrubku jednoduchou kombinací se ziskem pěšce a výborné pozice k tomu. V dalším průběhu partie ale náš šachista poněkud tápal (možná ho protivník „uspal“ hodně pomalou hrou) a o pár tahů později přehlédl pěšce také. Tím vznikla objektivně nejspíš zcela vyrovnaná pozice (něco mezi střední hrou a koncovkou), ve které ale bylo pořád dost jedu, a Robin měl na rozdíl od soupeře moře času, proto také po poradě s kapitánem odmítl remízu. Že to bylo správné rozhodnutí, se ukázalo za chvíli – už ve velké časové tísni soupeř chyboval, ztratil kvalitu a krátce nato i celou partii – 4:0. Na 5:0 upravil průběžný stav Lukáš, jenž ve své extraligové premiéře předvedl pěkný poziční výkon. Ve vyrovnané pozici se ve střední hře orientoval lépe než soupeř a partie přešla do koncovky s věží a bělopolným střelcem na každé straně a lepší pěšcovou strukturou pro Lukáše. V těžké pozici si pražský šachista nevěděl rady a realizaci převahy našemu borci usnadnil rychlým přechodem do prohrané pěšcovky… Po Lukášově výhře následovalo více než hodinové sólo pro Patrika, kterému se z mírně lepší pozice po zahájení nepodařilo nic vytěžit, a naopak při přechodu do koncovky ztratil pěšce. V jezdcovce se třemi pěšci proti čtyřem čekal našeho hráče tuhý boj o remízu (objektivně byla pozice prohraná), když ale po prstové chybě přišel o dalšího klíčového pěšce, zdálo se, že čestný bod pro OAZU na sebe nenechá dlouho čekat. Ovšem Patrikova pověstná bojovnost v kombinaci se soupeřovou nezkušeností nakonec slavila úspěch – Patrikův kůň zázračně vyzobal všechny pěšce, toho posledního pak za cenu sebevražedného atentátu, a partie skončila remízou – přece jen samotný jezdec krále nezmatí :-) .

Tabulka západní části po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. TRW Autolektronika Vlašim 4 1 0 13 23.0 19
2. 2222 ŠK Polabiny 3 1 1 10 18.5 16
3. Desko Liberec 2 3 0 9 19.5 16
4. ŠK Kladno 2 2 1 8 16.5 14
5. Sokol Údlice 1 3 1 6 15.0 13
6. TJ Jiskra Hořice 1 2 2 5 12.5 12
7. ŠŠ Panda ARTCO Rychnov 1 0 4 3 11.5 8
8. SK OAZA Praha 0 0 5 0 3.5 1

Extraliga dorostu pokračuje v sobotu 15. ledna posledním dvoukolem základní části. Náš tým narazí na dvojici Údlice, Kladno, a přestože už máme jako jediný tým západní skupiny jistotu postupu, bude rozhodně o co hrát. Do finále si totiž přeneseme uhrané body s těmi, kteří společně s námi nakonec postoupí, a minimálně jeden z našich lednových soupeřů se do finále „A“ na 99% podívá (jen neočekávaná „vzpoura“ OAZY Praha by mohla rozhodnout jinak). Ideální by samozřejmě bylo dvakrát vyhrát, ale to se lehko řekne, že? :-)  

V závěru pro zajímavost uvádím i tabulku východní části. Tam je za suverény z Frýdku – Místku a Brna pořádná tlačenice…

Tabulka východní části po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. BŠŠ Frýdek-Místek 5 0 0 15 24.5 21
2. ŠK Lokomotiva Brno 4 0 1 12 21.0 19
3. SK Boršice 2 0 3 6 15.0 11
4. ŠK Staré Město 2 0 3 6 13.5 9
5. TŽ Třinec 2 0 3 6 13.0 11
6. TJ Slovan Havířov 2 0 3 6 13.0 8
7. TJ Náměšť nad Oslavou 2 0 3 6 11.0 8
8. SK Slavia Orlová 1 0 4 3 9.0 4

Stránka soutěže – skupina západ

Stránka soutěže – skupina východ

Partie z utkání Vlašim – OAZA

3 komentáře na “Vlašim – OAZA Praha 5,5:0,5”

 1. 1
  Standa S píše:

  Jen tak dál..snad bude medaile držím palce!
  A doufám že jsi to za rok v extralize taky rozdáme :-)

 2. 2
  Maťa píše:

  Díky, Stando, za přání, k medaili je ještě hodně daleko, ale budeme se snažit. A jestli si to rozdáme za rok, to už je jen na vás, my jsme od minulé soboty zachráněni :-) .

 3. 3
  Maťa píše:

  Na http://mata1.rajce.idnes.cz/Vlasim_-_OAZA_Praha/ jsem nahrál pár fotek z posledního extraligového kola.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist