TJ Spartak Vlasim
27
Led

Zruč nad Sázavou – Pravonín „B“ 0,5 : 4,5

V sedmém kole regionální soutěže „C“ jsme přijeli do Zruče nad Sázavou. Potvrdili jsme roli favorita a poslední mužstvo naší soutěže jsme bez problémů porazili. Já jako kapitán družstva jsem hrál s panem Světlíkem. Pan Světlík hrál s bílými, ale nebyl moc aktivní a brzo přešel do defenzívy. Dokázal jsem toho využít a začal jsem tlačit ve středu. Pan Světlík odvrátil mat jen za cenu ztráty figury. Ještě se chvíli pokoušel bojovat, ale to už jsem si pohlídal.


Míra Horálek – Milan Světlík

Jáchym Slánský hrál na soupeře francouzskou obranu. Soupeř toto zahájení neznal a hned ze začátku ztratil pěšce a Jáchym si udělal volného pěšce. Následovala výměna dam. Ve střední hře mu soupeř spadl do léčky, při které sice získal pěšce zpět, ale ztratil figuru. V koncovce Jáchym zjednodušil pozici, kde měl 4 pěšce proti jednomu pěšci. To už bylo lehké a soupeř se vzdal.

Polakovič Julius – Slánský Jáchym – pozice po 25. tahu Vad1


„Jáchymova léčka“ Jáchym získává figuru Jxd4


Jáchym Slánský

Michael Stein – v zahájení se hrála vedlejší varianta výměnné francouzské obrany. Po vývinu figur začal útok na opačné rošády. Michael útočil hlavně pěšci a soupeř dámou a lehkými figurami. Po pár výměnách se pozice zaostřila, a nakonec soupeř byl donucený se vzdát, protože by buď přišel o dámu, nebo by dostal mat.


Míša Stein – Jiří Voldán

Kamila Steinová (doslovná citace) – zahájení jsem rozehrála jako prase. Sice jsem neměla špatně rozmístěné figurky, ale soupeř měl aktivnější a volnější pozici, byť jsem měla vyvinuty všechny figurky. Po pár výměnách a pár usrknutí z šálku s kávou, kterou si soupeř naproti (ne)vychutnával, jsme dospěli do pozice, kdy jsem si začala věřit. A to není nikdy dobře, neboť po každém stoupnutí hladiny ega pozice vždy prohraju. Začala jsem útočit a protihráčovi se dělalo mdlo, proto s nadějí v očích nabídl remízu. Já ji jako správný machr odmítla a pokračovalo se dál. Po chvíli vznikla pozice, kde jsem měla pěšce navíc, ovšem dvojpěšci nejsou nikdy úplně k užitku. Hodiny odbily mou první hodinu a já musela přijmout remízu. Se střelci a několika pěšci bych už nic nevybojovala. Plichta je dobrá, vzhledem k tomu, že soupeři si pro nás připravili menší překvapení v podobě hodin, které připomínaly tikot bomby. Při takovém hluku by se nesoustředil ani šachmudla.


Kamča Steinová

Byl jsem vyzván, abych napsal něco ke své partii. Moje partie se odehrála na druhé šachovnici proti Vašku Voldánovi. Místo popisu partie jsem se rozhodl, že sem partii přidám.

1. c4 d6 2. Jc3 Jf6 3. g3 g6 4. Sg2 Sg7 5. d3 0-0 6. Jf3 Jc6 7. 0-0 Se6 8. h3 Dd7 9. Kh2 Je8 10. Sd2 Vb8 11. a3 Je5 12. Jxe5 Sxe5 13. Vb1 h5 14. f4 Sf6 15. e4 h4 16. g4 Sxc3 17. Sxc3

Filip Lukáš – Voldán Václav – pozice po 17. tahu … f5

Přišlo 18. gxf5 gxf5 19. Vg1 Vf7 20. exf5 Sxf5 21. Sd5+ Kf8 22. Sxf7 Kxf7

Pozice po 22. tahu Kxf7

Vašek po sebrání střelce ztrácí partii. Přichází 23. Dh5+ a král už nemá úniku. Soupeř pokládá krále. Po 23. … Ke6 24. Vbe1+ Se4 25. Vxe4# a po 23. … Kf8 24. Dh8+ Kf7 25. Dg8#. Ještě se může zapojit střelec, ale výsledek je stejný 23. … Sg6 24. Dxg6+ Kf8 25. Dg8#.

Z partie je vidět, že se soupeř nebránil moc přesně, a tím mi to dost ulehčil. Já osobně bych měl zapracovat na propočtu :-) . Samozřejmě jsem zisk dámy viděl, ale myslel jsem si, že Sd5+ bude lepší, ale Fritz si myslí své.

Tabulka po 7. kole:

 Další kolo nás čeká 5. února 2023 na domácí půdě proti šachistům z Postupic.

 Stránky RS

(autor článku: Miroslav Horálek)

12 reakcí na “Zruč nad Sázavou – Pravonín „B“ 0,5 : 4,5”

 1. 1
  Maťa píše:

  Kamču (a možná i ostatní) rušil tikot hodin. Dneska už je to neobvyklé, ale já jsem asi pořád ještě sehrál víc partií na ručičkových hodinách než na digitálních, tak si dobře pamatuju, jak jsme brali tikot hodin jako nedílnou součást hry a vůbec nás to nerušilo, člověk byl zvyklý. Naopak když jsem hrál poprvé turnaj na digitálech (tuším, že to bylo na openu při Mistrovství Čech mládeže v Žihli 2004, tedy v roce, kdy se Kamča narodila), tak mi docela vadilo to „nepřirozené“ ticho. :-) Teď už se vážných partiích s tikáním hodin můžeme setkat jen v té nejnižší soutěži, ve všech vyšších (alespoň v našem kraji) už jsou povinné digitály, protože se hraje s přídavkem za tah. Tipuji, že analogové hodiny používají i v Postupicích, tam asi stejně jako ve Zruči neměli důvod pořizovat nové. Podle fotek soudím, že ve Zruči ten materiál na zápasy lepí tak tak, vidím tam hned tři různé typy hodin. :-)

  Jinak Pravonín B jede a v příštím kole už si může zajistit první místo!

 2. 2
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 1):
  Jsem si vědom, že budu za staromilce, ale i tak z mého pohledu musím prohlásit: není nad tikot hodin a zvedající se praporek! Patřím k sortě hráčů, která s časem při partii moc hospodařit neumí. A tak ten tikot hodin mě kdysi alespoň občas probral z bezstarostné letargie. Teď mě nemá kdo pošťouchnout. Některé hodiny kromě tikání dokonce při energičtějším přemáčknutí chvíli pádily jako zběsilé (hlavně ty bílé ruské Jantary). To bylo panečku bez přidávaného času pak v časové tísni vzrůšo!

  A taky tehdá se stoupajícím praporkem se zvedaly tlak, tep, adrenalin a další věci. To už je taky minulost. Dneska mi soupeř suše oznámí, že jsem překročil čas a ani s přidávaným časem neprožiju nic vzrušujícího.
  Jó, časy se mění …. :-) .

 3. 3
  Tom píše:

  Blicky byly určitě zajímavější se zvedajícím se praporkem, než teď s nudnými digitály. :-)

  Jinak děkuji panu Horálkovi za pěkný článek o Regionální soutěži.

 4. 4
  Maťa píše:

  Při těch závěrech blicek na analogových hodinách bylo dramatické, že se nevědělo, kdo spadne dřív. Na těch digitálech se to vidí, když má jeden třeba 12 sekund, a druhý 3 sekundy. Zase jsou ty digitály úplně spravedlivé, dřív oba nemívali na začátku na sekundu stejný čas.

  Jinak na těch zmiňovaných ruských hodinách si zrovna Kamča ve Zruči zahrála, jak je vidět na fotce. Taky je ještě ve skříni máme, ty přežily všechny ty holanďany, pády, převozy v igelitkách…

 5. 5
  Lukáš F. píše:

  V Pravoníně úderem desáté hodiny začalo osmé kolo RS. Hosté z Postupic přijeli poměrně v silné sestavě.

  1. Horálek – Blažek
  2. Veselý – Hanuš
  3. Zeman – Sysel
  4. Slavík – Chomický
  5. Mlýnek – Filandr ml.

 6. 6
  Maťa píše:

  Držím palce do Pravonína! Tak teď lituju, že mě až včera napadlo, že by se zápas Pravonín B – Postupice mohl hrát ve Sporthotelu (za Pravonín hrají tři Vlašimáci + Kuba Mlýnek ze Struhařova). Hosté požádali o začátek v 10 hodin, a tím pádem by se navzájem hráči nerušili (áčko, Pravonín). Rád bych se po čase viděl s Pavlem Filandrem, s někdejší okresní jedničkou žáků. První seriál okresních přeborů žáků, kde jsem hrál, vyhrál Pavel mj. i před Tomášem Vojtou. Teď už dlouho nehraje, ale ta síla cca 1800 tam furt bude, Kuba má opravdu těžkého soupeře…

 7. 7
  Maťa píše:

  Navíc zápas slibuje docela napínavý průběh, Postupice jsou tentokrát mírným favoritem.

 8. 8
  Maťa píše:

  Musí vyhrát první dvě desky, aby byla šance na zápasové body, tipuju. Na 3. – 5. desce jsou hráči Postupic jasnými favority, ale i kdyby to dnes neklaplo, Pravonín B má nahráno. :-) A je dobře, že si zahrají Dan, Adam a Kuba vážnou partii.

 9. 9
  Lukáš F. píše:

  Aktuální stav zápasu 2:1 pro Pravonín. Vyhráli Míra a Adam. Dan nestačil na pana Sysla. Nejspíš prohraje Kuba (figura za 2 pěšce). Honza má pika více, ale brání se..

 10. 10
  Lukáš F. píše:

  Pravonín 2:2 Postupice. Kuba prohrál. Vše teď záleží na druhé šachovnici. Honza má pika navíc v koncovce těžkých figur.

 11. 11
  Lukáš F. píše:

  Zápas skončil 2:5 – 2:5. První ztráta béčka.

 12. 12
  Maťa píše:

  Podle databáze výsledků hrál Pavel Filandr starší. Jestli hrál opravdu mladší, tak by bylo dobré to reklamovat.https://www.chess.cz/soutez/druzstvo/2903/125105/

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist