TJ Spartak Vlasim
23
Pro

Zima nás na Boříkovi nezastavila

Daniel Houdek

V sobotu 19. 12. se za mrazivého počasí uskutečnil v Týnci nad Sázavou 29. ročník Memoriálu Vojtěcha Boříka, pořádaný místním šachovým oddílem TJ JAWA Brodce. Turnaje se zúčastnilo 32 hráčů včetně pěti členů našeho oddílu. Pokusím se zde popsat dění ze svého pohledu.

Do Týnce jsme kvůli složitým povětrnostním podmínkám, pomalu jedoucí červené Škodě Fabii před námi a mému pozdnímu příchodu na sraz dorazili s malým zpožděním. Zde nás již čekali přátelští pořadatelé v malém, neútulném, zato nevytopeném (©JdC) „salónku“ týneckého Kulturního domu. Další jobovkou byla zpráva, že nejlepšího operátora programu Swiss Manager ve střední Evropě Petra Havelku srazila do lůžka neznámá choroba a turnaj bude nasazován kartičkovým systémem používaným hojně v minulém století. Této úlohy se naštěstí zhostil pan Sládek se ctí a losování všech kol proběhlo za dozoru mnohých šachistů bez závad.

Nyní pár slov k výkonům osádky našeho vozu.

Pavel Vojta vstoupil do turnaje impozantně. 4 body z prvních čtyř kol nenechaly nikoho na pochybách, kdo je zde favorit. Bohužel během přestávky na oběd došlo ke komplikacím. Nejprve Pavel dostal ke smaženému sýru málo tatarské omáčky a poté se mu nepodařilo dodržet optimální pitný režim. V pátém kole, pravděpodobně v rozhodující partii souboje o první místo, totiž podlehl budějovickému Vybíralovi, pozdějšímu vítězi celého turnaje. Pavel zakončil sobotní klání výhrou a remízou a 5,5 bodu mu zaručilo výborné druhé místo.

Ondřej Matějovský podal svůj standardní (čti výborný) výkon v rapidu. V závěru turnaje se sice věnoval především mimošachovému dění mezi koly, a tak byl svým čtvrtým místem víceméně překvapen. Perličkou je, že v Ondrově partii vznikl patrně jediný spor vyžadující zásah rozhodčího. Jeho soupeři totiž trvalo neobvykle dlouho smířit se s faktem, že samotným střelcem mat dát nelze. Nakonec se vše za pomoci pana Sládka a krátké dohrávky partie podařilo vysvětlit.

obvykle nejsem zvyklý v posledním kole turnaje hraného švýcarským systémem hrát na třetí desce a ještě navíc mít na šachovnici možnost dát jednotažec (viz diagram). Jednotažec jsem neviděl, ale i tak je 4,5 bodu a desáté místo pro mne úspěchem.

Pozice z partie Houdek – Bažantová:

Houdek - Bažantová

V pozici na diagramu zahrála černá Ve6?? Uchopil jsem do ruky dámu, uviděl mat věží a otráveně položil dámu na cé trojku. Později partie skončila remízou.

Při zpáteční cestě se o svém výkonu na turnaji vyjadřoval David Zvára velice neuctivě. Pravdou je, že jsme si u našeho nadějného dorostence zvykli na výraznější výkony, ovšem 3,5 bodu a 15. místo není žádnou ostudou.

Tomáš Hašek nevstoupil do turnaje optimálně (0/2). V dalších kolech se mu dařilo střídavě a 3,5 bodu na konci turnaje, znamenající 17. místo, je možné prohlásit za průměrný výkon. Vzhledem k chladu v hrací místnosti někteří z nás ocenili, že Tomáš i přes jazykovou bariéru naučil obsluhu místní restaurace dělat grog z griotky.

Nemohu se nezmínit i o výkonu benešovské posily našeho áčka. Emil Macků měl raketový start (2/2). Pak ale padla kosa na kámen (já hrál s Emilem ve čtvrtém kole) a s 2,5 body a 22. místem Emil jistě spokojen nebyl.

Na závěr chci poděkovat pořadatelům za uspořádání pěkného turnaje ve ztížených podmínkách, hodnotné ceny a mým šachovým kolegům za příjemnou společnost.

Nejúspěšnějších deset:

1. Zdeněk Vybíral (Č. Budějovice) 2245   6,5/7

2. Pavel Vojta (Vlašim) 2140   5,5

3. František Michálek (Kolín) 2138   5

4. Ondřej Matějovský (Vlašim) 2042   5

5. Miroslav Fialka (Brodce) 2117    5

6. Tomáš Válek (Tábor) 1837   4,5

7. Marie Bažantová (Ústí n/L)  1922   4,5

8. Alois Bartoš (Tábor) 2080   4,5

9. Kamil Žárský (Tábor) 2058   4,5

10. Daniel Houdek (Vlašim) 1733   4,5

Kompletní výsledky

17 reakcí na “Zima nás na Boříkovi nezastavila”

 1. 1
  Maťa píše:

  Pěkná premiéra, Dane! Doufám, že to nebyl tvůj poslední článek pro tento web.

  4. místo mě opravdu překvapilo, průběžné pořadí jsem nesledoval (ani nebylo kde), a tak mi nedošlo, že bude mít tak málo lidí 5 a víc bodů. Škoda, že Brambor neporazil v posledním kole pana Michálka, bral bych dokonce finanční cenu, ale ta by byla dost nezasloužená – poslední partii jsem nad panem Hašplem vyhrál hodně šťastně… A ten Feierfeil mě docela pobavil, když s holým střelcem odmítal remízu se slovy: „Vždyť tě vytempuju!“ :-)

  Jinak škoda toho matu, Dane, 5 bodů by ti slušelo. Jen pro přesnost napíšu, že de iure to není jednotažec, ale to na věci nic nemění :-) .

 2. 2
  Tom píše:

  Co dělal Maťa tak důležitěho mezi koly? U Pavla si dovedu představit, že se věnoval svému pěnivému kamarádovi, ale Maťa ? :-D

  A co ten Emil? Já už myslel, že jsme ho v tý Vlašimi konečně něco naučili a on zas zahraje tak mizerně. :-D

 3. 3
  Dan píše:

  Maťa: U psaní jsem se docela bavil. Chce to jen ten čas. U té, již teď slavné, střelcovky mě především překvapilo, že to Feierfeil myslel snad vážně.
  Tom: Maťo mezi koly bavil nějakou krásku :-) Benešovská šachová škola v poslední době nemá dobré jméno…

 4. 4
  Tom píše:

  No nekecej! Tak to ho musím večer v Chotýškách vyzpovídat :-D

  A co se týče té střelcovky, tak ve finále MČR v blicce Jírovský taky utahal Navaru jen se samotným střelcem, tak co se Jirkovi divíte ?! :-D

 5. 5
  Maťa píše:

  Tom: To byla Sandra. Z Krhanic to nemá do Týnce daleko, tak se přišla podívat. Mimo jiné taky ochutnala horkou griotku – když už to Tomáš obsluhu naučil, bylo třeba toho využít :-) . Jinak Pavel samozřejmě pěnivé kamarády nezanedbával, řídil se opět svým rapidovým vzorcem K=P, přičemž „K“ znamená počet kol :-) .

  Dan: Těžko říct, jestli to Feierfeil myslel vážně, ale odmítnout remízu s holým střelcem proti 2 pěšcům ve snaze vyhrát na čas považuju za nefér (naštěstí v rapidu lze něco podobného lehce reklamovat). Je pravda, že Milouš by určitě taky neváhal :-) .

 6. 6
  Honza S. píše:

  Ahoj šachisti,
  pěkné Vánoce!
  Jirka Feierfeil asi doufal že si Maťo z jednoho pěšce postaví střelce, zablokuje s ním krále v rohu a nechá si dát mat. Takhle funguje logika pravidel v bleskovkách a nesportovní Milouš toho proti Navarovi hbitě využil ale v rapidu je to naštěstí rozumnější.
  Přiznám se že v tom nemám úplně jasno – není v rapidu pravidlo že pro výhru musí být dosažitelná pozice s neodvratným jednotahovým matem? Ale ani s proměnou dvou pěšců se mi to nedaří studiově vymyslet, při králi na h8 a střelcích na g8 a f7 a soupeřově králi na h6 a střelci na c1 má černý obranu Sh7.

 7. 7
  Honza S. píše:

  Pavlovi pěniví kamarádi :-) O koho jde, Pavlovi kámoši snad pracujou v myččce aut?

 8. 8
  Tom píše:

  Honza S. : Myslím, že stačí postavit na šachovnici mat /pozice s neodvratným jednotahovým matem mám pocit bývala kdysi, teď už to určitě neplatí/.

 9. 9
  Maťa píše:

  Je to tak, stačí materiál, kterým jde teoreticky dát mat. Proto jsem pak Feierfeilovi ty pěšce rychle narval a on se i potom divil, když to rozhodčí prohlásil za remízu: „A samotným střelcem mat nedám?“

 10. 10
  Dan píše:

  Tom, Tomáš, Pavel, Maťo,…:+ Hanč a Vrbata 24.3.1913, jak jsme se onehdá v Chotýškách dohadovali :-)

 11. 11
  Maťa píše:

  Další ročník Memoriálu Vojtěcha Boříka pořádají šachisté Jawa Brodce již tuto sobotu (18. 12.), tentokrát snad v útulnější restauraci v Peceradech. Minimálně já a Pavel Vojta se zúčastníme, případní další zájemci ať mě co nejdřív kontaktují. Propozice třeba zde: http://files.sachypravonin.webnode.cz/200000128-d148fd242d/Borik%202010%20propozice%5B1%5D.doc

 12. 12
  Petr H. píše:

  Výsledky dnešního „Boříka“ najdete zde: http://chess-results.com/tnr41823.aspx?art=1&lan=5&turdet=YES&m=-1&wi=1000

 13. 13
  Maťa píše:

  V Peceradech to byl takový malý pohodový turnaj, ve kterém jsem ale hrál opravdu příšerně, vzhledem k výkonům je 10. místo ještě lichotivé. No, jak říká Prochy, mistři světa už z nás nebudou, tak se tím nebudeme stresovat :-) . Pavel Vojta (2. místo) byl spokojen se svým herním projevem a asi i s výsledkem, méně už však jásal nad tím, že 2x v lepší pozici jednotahově nastavil těžkou figuru – s pozdějším nečekaným vítězem turnaje Petrem Hroníkem tak prohrál, pan Boučkovi naštěstí nezbylo dost času na mat K+V proti K, takže remis. Zmiňované hrubky stály Pavla 1. místo. Míra Lalouček (17. místo) skončil přibližně podle papírových předpokladů. Článek asi bude na mně, pochybuju, že by ho napsal některý z kolegů…

 14. 14
  Pavel Vojta píše:

  Jak říkáš Maťo – je to na tobě :-) .Co se týče mých partií, tak to bylo, jak jsi napsal.S Petrem Hroníkem jsem si spočítal variantu pár tahů dopředu a pak ji zahrál, bez následné kontroly a najednu tam stála odkrytá dáma. S p.Boučkem to byla oboustranná časovka ve které mi napadl koněm věž a já ji tam nechal stát….(jo jo koně to jsou k…y) :-)

 15. 15
  Maťa píše:

  Na dnešním Memoriálu Vojtěcha Boříka v Týnci n/S zvítězil náš Tomáš Vojta. Po několika letech rapid turnaje se letos organizátoři vrátili k tradiční bleskovce. Mezi 38 účastníky byli i 4 další hráči vlašimského oddílu: Pavel Vojta skončil snad 5., já 12. (poslední v áčku), Robin Hrdina 13. (první v béčku) a Tomáš Hašek 31. (třetí v céčku). Áčko bylo na špici hodně vyrovnané, vítěz ztratil 3 body…

 16. 16
  Tom píše:

  Vítěz v áčku ztratil „jen“ 2,5 bodu, ale to není celkem podstatné. 3 body jsem ztratil už v základní skupině :-) . Článeček o turnaji by měl napsat Jukelník. :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Jukelník už článek napsal a poslal (díky!), zveřejněn by měl být zítra. Při jeho přečtení jsem si uvědomil svou chybu v komentáři č. 15: Tomáš Hašek skončil na 27. místě (o 4 místa jsem mu pohoršil). Pohled na výsledky také potvrdil, že Robin doplatil na základní „skupinu smrti“, když všichni čtyři, co ho v první části předstihli, skončili ve finále A v první šestce…

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist