TJ Spartak Vlasim
30
Srp

Zhodnocení Openu Říčany 2011

Patrik Pýcha

Zdá se to jako včera, co byl zahájen 9. ročník OPENU Říčany, leč už tu máme konec a já mám za úkol celý turnaj, který byl i letos pro Vlašim úspěšný, shrnout. Výsledky vylíčím stručně a jednoduše, protože toho vlastně nevím o moc víc než výsledková listina. :-)

Turnaj B

Veliký úspěch zaznamenal v Říčanech Jirka Třebický z TJ Jawa Brodce (1658, perf. 1915), který zcela zaslouženě v turnaji B zvítězil se 7,5 body, následován Zdeňkem Rubešem (7 bodů) ze Sokolu Pečky a Jiřím Jirešem (6,5 bodu) ze Sportovního klubu Vyškov. Přibližně na své zahrál Standa Vávra (6,5 bodu, 4 místo), který se po nevydařeném startu stihl vrátit na čelo. Turnaj se nepovedl Lukáši Filipovi (5 bodů, 20. místo), který tentokrát nedokázal porážet slabší soupeře. Dobrých výkonů dosáhli Fanda Helebrand (4,5 bodu, 25. místo) a David Pikal (4,5 bodu, 26. místo), kteří získali i cenné body se silnějšími soupeři. Hezkého výsledku, ač kvalita hry nebyla tak dobrá, dosáhla i skoro jedenáctiletá Anežka Vlková (4,5 bodu, 31. místo), která se stala krajskou přebornicí do 18 let a odnesla si finanční odměnu. Turnaje se z kraje totiž žádná starší dívka nezúčastnila, a tak Anežka bojovala o cenu se svými podobně starými soupeřkami. Míra Vyterna (3,5 bodu, 42. místo) odehrál jen 7 kol. Ty však byly úspěšné a Míra dosáhl dobrého výsledku.


Společné foto všech účastníků

Turnaj A

Ani tady Vlašimáky na stupních vítězů nenajdeme. Putovní pohár si letos domů odvezl Jan Sodoma (7,5 bodu) z Šachového klubu Zikuda Turnov, jenž jako jeden z favoritů zvítězil o celý bod. Následován byl početnou skupinou 6,5bodových. Dobré pomocné hodnocení přisoudilo druhou příčku FM Janu Jüptnerovi z TJ Slavia Hradec Králové a třetí teprve čtrnáctiletému Jakubu Hamanovi (2146, perf. 2316) z SK Kladno, jenž tím pádem zaznamenal obrovský úspěch a stal se krajským přeborníkem. Svůj životní turnaj sehrál David Zvára (6,5 bodu, 7. místo), o čemž svědčí jeho perf. 2270. Připsal si například cenný skalp Martina Řehořka (2296) a remizoval s FM Janem Jüptnerem (2293), čímž však jeho úspěšná dráha v Říčanech nekončí, a odvezl si mnoho finančních cen. Kvůli prohře v posledním kole asi nebude spokojený FM Tomáš Vojta (6,5 bodu, 8. místo). Pěkně zahrál Pavel Vojta (6 bodů, 12. místo), jenž skončil stejně jako byl nasazený. Na své nasazení zahrál i Robin Hrdina (5,5 bodu, 20. místo), který si připsal cennou remízu s FM Tomášem Vojtou (2368).


Pohled do hracího sálu

Jako další jsem já (Patrik Pýcha). Turnaj se mi vydařil (1770, perf. 2064), získal jsem 5 bodů, skončil na 37. místě a polepšil si tak o 64 míst oproti nasazení. Dobře si však uvědomuji, že co do zkušeností je bezcenná rychlá plichta v posledním kole, díky které jsem měl však finanční cenu za nejlepšího hráče do ELO FIDE 1900, a moc zkušeností nepřidá ani remíza z 5. kola, kde se jen rychle vyměnily skoro všechny figury. Stejně bodů jako já získal i Ondřej Matějovský (5 bodů, 44. místo). Maťa zahrál přibližně na své, ale nedařilo se mu příliš se svými svěřenci, když se mnou remizoval a s Vojtou prohrál. „Funkcionářských 50%“ zaznamenal Vladimír Horák (58. místo), s čímž asi příliš spokojen nebyl. 4 body uhráli Vojta Filip (64. místo), Jirka Rýdl (68. místo) a Nela Pýchová (79. místo). Zatímco u Vojty můžeme mluvit o úspěchu, u Jirky naopak ne. Nela zahrála přibližně na své. A to už se dostávám k boji o 500 korun a k boji o druhé místo v krajském přeboru v kategorii žen, což je asi jediný šrám na tomto turnaji.

Před posledním kolem měly jediné dvě uchazečky o tuto cenu, Nela Pýchová a Kamila Říhová, shodně 3 body, avšak Kamila měla mnohem lepší pomocné hodnocení. V posledním kole však Nele nepřišel soupeř (což není pro pana Kaisera moc dobrá vizitka) a kontumační bod byl na světě. Jenže Kamila Říhová hraje se svým kamarádem Jindřichem Řezáčem, a tak se dá očekávat, že jí kamarád nechá vyhrát. Avšak po chvíli to vypadá, že Jindřichovi se prohrát nechce. A tak mu začne Kamila něco povídat, jistě by se dalo říci i přemlouvat ho a dělat na něj ukřivděné pohledy. Řekla mimo jiné velmi rozhořčeně toto: „Nele nepřišel soupeř, a tak má bod zadarmo…“ a dále pokračovala v tom smyslu, jak je to nespravedlivé (zrovna v té chvíli jsem u partie byl, a tak to vím). Přitom ona sama už měla taky kontumační bod. Nevěřil bych, že se Kamila sníží k něčemu takovému a bude se chovat tak nesportovně a trapně! Jindřich se nakonec nechá přesvědčit, ale to partie dojde do následující pozice.

Řezáč Jindřich – Říhová Kamila – pozice po 43. tahu černé:

Co teď? Tohle už přeci nejde za bílého prohrát ani v časovce, protože se to hraje samo. Ale to je vlastně jedno, ctěný pan Řezáč v časovce není. Leč čas běží, běží a běží. A najednou se bílému na displeji objeví 0:00. Kamila vítězí!

0-1

Těsně před vyhlášením jsem poprosil o vypůjčení partiáře těchto hráčů. Přehrál jsem si partii a výše uvedený diagram byla snad konečná pozice. V databázi však partie končí o pár tahů dříve. Jestli i s tím má Kamila něco společného, tak je to už ale opravdu příliš (i když pozice v databázi je taky prohraná)! A i kdyby ne, chování Kamily Říhové bylo nesportovní a trapné. Kdyby byla partie zinscenována jinak, kdyby se Kamila chovala normálně, tak prosím! Ale tohle? … Proč mě to ale překvapuje, probuďte mě, jsem přece v Říčanech!

Závěr

Organizátoři i rozhodčí odvedli skvělou práci. Každý také jistě uvítal úsměvy paní Jirouškové u stolku rozhodčích a ještě snad víc bonbony, které sypala do skleněných nádob. Někteří navštívili během týdne i koupaliště Jureček, což bylo v tomto parném týdnu jistě příjemné osvěžení. Turnaj se mi líbil, také proto, že se mi dařilo, a možná se zase objevím i za rok na jubilejním 10. ročníku.

Kompletní výsledky turnaje“A“

Kompletní výsledky turnaje“B“

Fotky

Stránky věnované turnaji

71 reakcí na “Zhodnocení Openu Říčany 2011”

1 2 3
 1. 61
  Maťa píše:

  Ad Milan: Ono ani s tím „vzhledem k tomu, že měla na hodinách ještě dost času“ to nebylo tak horoucí, Kamila měla cca 3 minuty do konce. Celý komentář „Jindřicha Řezáče“ je trapný a tak nějak zapadá do celé příhody … nicméně rád bych také věřil, že to psal nějaký „falešný Řezáč“ a že se ten „pravý Řezáč“ k věci postaví tak, jak by se slušelo…

 2. 62
  pamětník píše:

  Jen taková vzpomínka: Před pár lety se hrál v posledním kole extraligy družstev na Seči zápas Havlíčkův Brod – Říčany. Říčany potřebovaly remízu, aby se zachránily a spadla Chrudim. Po 2 hodinách stav 3:0 a tři skoro výhry pro Havlbrod. A stal se zázrak: Utkání skončilo 3:3. Kdo tam nebyl (nebo neviděl zápis partií) neuvěří! A hádejte, kdo byl vedoucím družstva Říčan?! Můžete jednou!

 3. 63
  Žertéř píše:

  Ivan Horník?

 4. 64
  jiprok píše:

  Fantomas

 5. 65
  Evzen píše:

  Predstavenstvo naseho oddilu projednalo zminenou partii s timto vysledkem, cituji:
  Představenstvo podrobně projednalo nestandardní průběh partie Řezáč-Říhová v posledním
  kole turnaje a na základě toho, že:

  § Jindřich Řezáč i Kamila Říhová odmítají kategoricky obvinění vznesená Patrikem
  Pýchou (tvrzení proti tvrzení)

  §

  představenstvo nemá konkrétní důkazy, ale zápis partie, konečná pozice i výsledek
  partie vzbuzují podezření přinejmenším na nesportovní chování

  §

  takovéto jednání nelze v turnaji tolerovat

  se jednomyslně usneslo vrátit cenu získanou Kamilou Říhovou ve výši 500,- Kč
  Středočeskému šachovému svazu. Výsledek partie i pořadí v turnaji se nemění, bude
  doplněn zápis partie.

  Konec citatu. Ted jen doufejme ze se to uz nebude nikdy opakovat, alespon ne na Open Ricany, ktery se jinak, myslim, povedl mimoradne dobre.

 6. 66
  Jiroušková Marie píše:

  Evžen je rychlejší a vše už napsal. Plně s tím souhlasím

 7. 67
  Míla Vanka píše:

  Děkuji Evženovi za zprávu a říčanským za věcné řešení. Za sebe tímto považuji celou záležitost za přijatelně uzavřenou a rád si zase v Říčanech někdy zahraju. A doufám, že i Jindra a Kamila si z toho všeho taky něco odnesli.

 8. 68
  Maťa píše:

  Delší úryvek ze zápisu zasedání je na http://blueboard.cz/kniha/pu4n3r10i5h8rvij25o3jpjjbrs11f?hid=pu4n3r10i5h8rvij25o3jpjjbrs11f (včetně složení představenstva). Říkám si, že bych se také měl k věci vyjádřit, když jsem se v diskutované záležitosti trochu angažoval. Takže jsem rád, že v Říčanech nakonec partii Řezáč – Říhová řešili – ono jim také nic jiného nezbývalo, pokud nechtěli svůj turnaj srazit o několik stupínků níže. Děkuji Evženovi a paní Jirouškové za to, že jednání vyvolali (aspoň předpokládám, že to byli oni :-) ), a celému představenstvu za výsledek zasedání. I když nějaké výhrady mám (například mi rozhodně nepřijde, že by se zde dala použít formulace „tvrzení proti tvrzení“, protože „tvrzení“ Jindřicha a Kamily vzhledem k zápisu partie poněkud pokulhává…), hlavní je, že celé představenstvo uznalo, že partie byla opravdu zmanipulovaná – jinak by vrácení pětistovky na SŠS nepožadovalo. Takže činovníci říčanského oddílu mají nepříjemný (podle mě povinný) krok za sebou, teď jen nevím, co dál. To, že oba aktéři svou vinu „kategoricky odmítají“, mi docela vadí. Vám ne?

 9. 69
  Radim píše:

  Souhlasím s Maťou. Myslím, že o to pětikilo jde úplně nejméně…

 10. 70
  milan píše:

  Česká klasika: Vlk se nažral a koza zůstala celá

 11. 71
  martin v píše:

  co říkáte na propozice Openu říčany 2012?

1 2 3

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist