TJ Spartak Vlasim
14
Čvc

Žába žije ve vodě

Petr Procházka

Druhý verš prostoduché básně, která se nemůže nevybavit, leckomu napoví, kdeže tentokrát „hrajem šachy“. Dříve narození Vlašimáci vzpomenou na 90. léta, kdy se do Náchoda celkem jezdilo, vy, milé děti, si nechte básničku od svých zkušenějších kolegů pěkně zarecitovat.

Kraj kolem města je opravdu malebný. Kdo není líný a vystoupá na některé z místních kopců či skalisek, užije si při dobré viditelnosti pohledů do otevřených dálek dosyta. Jen z rozhledny Jiráskovy chaty nad Dobrošovem se dá země obhlédnout od Pardubic po Sněžku, a když nebudete mít dost, zkuste ještě horu Ostaš, polské hory Stolové nebo hotel Na Vyhlídce, chcete-li mít jako na dlani samotný Náchod i se zámkem. Mimochodem zdá se, že zvlášť v tomto kraji je Jiráskovo (rozuměj Aloisovo) skoro všechno, kromě chaty i Hronov (jeho rodiště), samozřejmě ulice, ale i koupaliště a bůhvíco ještě, i když Jirásek není jediný zdejší rodák-literát, abych si ještě víc přihřál svou vlastní polívčičku. Nezapomínají tu ani na Němcovou, bratry Čapky, Hostovského, Škvoreckého. – Taky za hmotnou kulturou je kam jít. Renesancí láká zámek náchodský nebo Opočno a Nové Město nad Metují, blíž jsme si ale prohlédli jen barokní Kuks s Braunovými sochami Ctností a Neřestí. Pověst zámku, respektive hospitalu, nelže, atmosféru má rozhodně jedinečnou, bohužel jsme už nestihli dojít k dalšímu unikátu – lesnímu Betlému, rovněž z dílny mistra Matyáše Bernarda.


Výhled z hory Ostaš – skoro jak z letadla  :-)  


Ještě jednou pohled z Ostaše – vskutku krásné místo.


Pohled z rozhledny na Jiráskově chatě je opravdu úchvatný. Kam se hrabe Blaník  :-D  


Hospital Kuks s Braunovými sochami Ctností a Neřestí.


Schodiště, které vedlo k zámku Kuks. V době největší slávy zámku po něm údajně teklo víno. Teď již jen voda …


Labyrint Bledných skál – polský národní park Góry Stolowe.


Pohled do České republiky z polského národní parku Góry Stolowe.


Pěchotní srub Březinka. Součást opevnění z  druhé světové války.


Minigolf u luxusního hotelu Vyhlídka. Je z něj krásný výhled na zámek v Náchodě a na nedaleké Krkonoše.

I z hlediska turnajového musíme s Tomášem přiznat převahu spokojenosti. Hrací prostory, bydlení, účast 2 velmistrů a několika IM, možnost (ovšem zdaleka ne v mém případě) zahrát si o slušné finanční ceny, pěkná hospůdka, bohužel pěkná recepční až v neděli ráno, kdy jsme klíče od pokoje už odevzdávali, ale i tak vícero důvodů, proč náchodský open určitě neodepisovat a třeba i přimět Vlašimské k návratu na zdejší scénu.

Tolik malý úvodník. Partiové ukázky vložíme po ukončení pardubických družstev. Pojďme, hoši, pojďme do toho!

Kompletní výsledky

Stránky věnované turnaji

Fotky Vladimíra Veleckého

30 reakcí na “Žába žije ve vodě”

 1. 1
  Maťa píše:

  Otázkou je, zda si někdo celý text zmiňované cca 13 let staré básně z dílny dvojice Stoklasa/T.Vojta vůbec pamatuje – já bohužel ne. Možná má Arnold ještě ten pohled, zkusím se ho zeptat :-) .

 2. 2
  Pavel Vojta píše:

  Maťo, to se mi nezdá, že by sis ty, něco nepamatoval? Že by proslulá knihovna „Maťo“ utrpěla nějaký rozsáhlý požár a několik svitků se z ní už nepodařilo zachránit? :-)

 3. 3
  Tom píše:

  To nebude požár, ale skleróza, však už taky není nejmladší :-) Mimochodem, já si taky nepamatuji už víc než ty 2 verše, tak už snad jedině ten Arnold případně Stoklič :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Podle mě jsem si celou „náchodskou“ básničku nepamatoval nikdy, jen jsem si ji jednou přečetl, když mi Arnold pohled ukázal se slovy: „Ten Stoklič teda veršuje … vždyť tam nemá stejnej počet slabik a navíc ta básnička nedává smysl…“ :-)

 5. 5
  Tom píše:

  S Prochym jsme měli v Náchodě ještě jednu oblíbenou říkanku:

  Dáda, Dagmar, Bolek
  …… sežral vdolek

  Tu ale netuším kdo jí před lety vymyslel a jestli měla i nějaké pokračování :-D

 6. 6
  Honza S. píše:

  Ahoj kluci,
  pěkná reportáž, úplně mě svrběj prsty na šachový koníky a příjemný procházky.
  Žabí básničku už si vůbec nepamatuju a když selhala i alexandrijská šachová knihovna tak už je asi tato literární památka ztracena.
  Naskakují mi jenom letos opět aktuální oslavné verše „A potom Brod Havlíčkův jako kovář koníčkův. Liga už je pod Blaníkem, každý z nás je kouzelníkem.“. První verš by si zasloužil aktualizaci, něco jako
  „A potom Hostivice, číší piva ještě více. A nakonec Baník silný, žabák v parku má hlas vilný“.

 7. 7
  Maťa píše:

  Přiznávám se k autorství slaboduché říkanky v komentáři č. 5 – byla to vlastně sms, kterou jsem kdysi posílal ze Vsetína. Pak byla ještě jedna: „Patrasová Dáda má ……. ráda“. A ještě pohled, který jsme naštěstí neposlali: „Zdravíme tě ze Vsetína, ty vožralá kůže líná!“ Vše pochází z dob, kdy jsem ještě neměl rozum :-) .

 8. 8
  Maťa píše:

  Ad Honza S. (kom. 6): Nedalo mi to a zmiňované oslavné verše z dob prvního postupu Vlašimi do 2. ligy (96/97) jsem vyhledal. Báseň vyšla v prázdninovém čísle časopisu Gambit 1997 a také ji tehdy autor recitoval na oslavě U Ervína:

  Arnold Krischke
  Liga šachová ve Vlašimi

  Tak už jsme tam v české lize,
  bez váhání, bez kolize.
  Na začátku Brod Český,
  není to nic nehezký.
  Jak Benešov, tak ta Lysá,
  nevíme, zda remis zkysá.
  Chytáme se na Kolíně,
  skáčem jak po trampolíně.
  Havlíčkův Brod lomíme,
  to je ještě učíme.
  Čáslav, Nymburk, Chotěboř,
  soupeře už v botě boř.
  Na Říčany jdeme shora,
  boří se i Kutná Hora.
  Zbývají jen Poděbrady,
  veselé jsou naše brady.
  A tak ten náš Spartak Vlašim,
  ten už patří jenom našim.
  Každý z nás je kouzelníkem,
  liga je tu pod Blaníkem.

  V původní verzi (té recitované) bylo: A potom Brod Havlíčkův, ani kovář koníčkův … zbývají jen Poděbrady, ligové jsou naše hrady. To jen pro přesnost. Zajímavostí je, že Arnold napsal verše už před posledním rozhodujícím zápasem – málem vše zakřikl… :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Na konci sezony 96/97 se vůbec s básníky v našem oddíle roztrhl pytel. Pro změnu o posledním utkání v Poděbradech složil v pivnici U blanických rytířů básničku Honza Stoklasa – pamatuju si ale jen úryvky :-) :

  Získat ligu nebyla hračka,
  dnešní výkon byla ….. …

  Maťa krále dolů sklání,
  Innemann se marně brání …

  Těsná prohra – beznaděj,
  Arnold by se oběsil nejraděj …

  Štěstěna je děvka hodná,
  družstvo Říčan svůj stav srovná …

  Víc si nevzpomínám. Připomínám, že k jistému postupu jsme tehdy potřebovali v Poděbradech neprohrát, což se nepovedlo. Pomohly nám nakonec sestupující Říčany B, které proti našim konkurentům z H. Brodu srovnaly z 2:4…

 10. 10
  Tom píše:

  Ty básničky nemají chybu, docela jsem se po ránu od srdce zasmál! :-D

  Hledal jsem ve své kronice i tu básničku o žábě, ale bohužel o ní není ani zmínka a že mám v kronice z téhle doby poznamenané i větší kraviny :-) Všiml jsem si ale jednoho zajímavého výsledku z Náchoda v roce 1998: Pavel Vojta – Jan Bernášek 1:0 ! Pravda, Bernášek tehdy byl ještě klučina … :-D

 11. 11
  Jirka Mejzlík píše:

  Když to tak čtu – nedal by se Arnold do ligového družstva angažovat? O zábavu by bylo postaráno :-D . A po létech by bylo na co vzpomínat … kovář koníčkův … kdo jiný by něco tak poetického v šachách vymyslel?

  Asi dám pro novou sezónu polovinu koní okovat. Pak je jen vždycky správně postavit, a Střítežský kulturák se stane nedobytnou tvrzí :-) .

 12. 12
  Maťa píše:

  Ad aktuální anketa: A co když si někdo myslí, že se Ondra Mejzlík nevejde do dvacítky, a přesto skončí před Vojtěchem? ;-)

 13. 13
  Zdeňka M. píše:

  Držím klukům v Náchodě pěsti a přeji jim, aby se do dvacítky vešli oba, Ondřej by potřeboval skončit tak v první pětce, školné se blíží! Jinak přeji všem našim šachistům co nejlepší výsledky, ale hlavně požitek ze hry :) !

 14. 14
  Maťa píše:

  V 1. kole Vsetína jsem vyhrál já, Patrik, Vojta i Fanda prohráli. Další z výpravy: Martin Horák a Michal Bodický 0, Honza Čermák a Honza Sadil 1 (oba porazili papírové favority), souboj Havelka-Moravec skončil věčným šachem.

 15. 15
  Jarda P. píše:

  No,mohlo to být lepší :-) . Tak zítra zamakejte !

 16. 16
  Vojta M. píše:

  Add 12: zas samej pesimista? a co když si někdo myslí, že ondra skončí do 10. a přesto skončí za Vojtěchem :-))

 17. 17
  Standa píše:

  ad 16: Možnost, že Ondra skončí do 10. místa a přesto za Vojtěchem je již obsažena v odpovědi „Skončí do 10. místa“.

 18. 18
  Vojta M. píše:

  Standa: to je mi jasné, z hlediska výroků je to v pořádu, já jsme upozorňoval nenápadně na něco trochu jiného :)

 19. 19
  Patrik P. píše:

  Zatím ve druhém kole já, Vojta a Martin remis, vyhráli Fanda a Michal a prohrál Sáďa.

 20. 20
  Jarda P. píše:

  No, tak zatím jakžtakž :-). Jinak bych spíš diskutoval pod aktuálním článkem, aby v tom byl větší přehled.

 21. 21
  Maťa píše:

  Já a Víťan 0, Honza Čermák a Herminátor remis. Další komentáře už nebudu dávat pod žábu :-) .

 22. 22
  Jarda P. píše:

  Víťan má nějakej pomalejší rozjezd, zato jeho parťák z Brodu zatím perlí :-) . Petr klasika :-) , zrovna jsem se koukal na jeho fide elo statistiky :-) .

 23. 23
  Maťa píše:

  Honza Čermák má pro šachy vlohy a je rozhodně škoda, že si k nim našel cestu až v maturitním ročníku. I tak se za 2 roky hraní dostal na úroveň, kdy je nebezpečný i hráčům s titulem KM, jak se dnes ukázalo. Petr tu hraje docela aktivně (Vítka prý dokonce mohl zmatit), ale vliv na výsledky to nemá ;-) .

 24. 24
  Maťa píše:

  Náš kamarád, lektor ŠŠ STAMAT a pravidelný host šachové Vlašimi v soutěžích družstev (nejčastěji v Pardubicích na Czech Openu), v civilním životě pak středoškolský učitel, skvělý imitátor a milovník řeky Sázavy Petr Procházka dnes slaví 40. narozeniny. Tak vše nejlepší, Petře, a ať ti jdou dobře šachééé :-) .

 25. 25
  Vláďa píše:

  Pripojuji se k prani Mati a tez preji vse nejlepsi k vyznamnemu vyroci.

 26. 26
  visvi píše:

  Vše nejlepší! A kde je Prochéé, tam se hrajou šachéé! :-)

 27. 27
  Pavel Vojta píše:

  Všechno nejlepší Prochéééééééééééé. :-)

 28. 28
  HonzaS píše:

  Ahoj Petře, tak ať v šachách a v životě pokaždé dobře můvneš!

 29. 29
  Maťa píše:

  Byl jsem požádán o rozšíření zprávy mezi známé šachisty, což se podle mě nejlépe povede tady na webu :-) :

  „Čau Ondro, oznamuji i do rodné Vlašimi, že jsme byli s Janou v pátek 26.4. oddáni na jihlavské radnici. Prosím o předání zprávy všem známým šachistům a až půjdete slavit zase nějaký postup, ťukněte si i na nás:) Doufám, že se v létě uvidíme:) Petr+Jana Procházkovi“

 30. 30
  Tom píše:

  Tak Prochy hodně štěstí a brzy nějaká ta malá Procházčata. :-)

  Myslím, že by se k tomu hodil nějaký veršík ve stylu Žába žije ve vodě. Něco jako:

  Petr si vzal Janu,
  máme doma novou vanu. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist