TJ Spartak Vlasim
06
Kvě

Vzhůru do Jánek!

Ondřej Matějovský

Dnes v 18 hodin odstartuje v penzionu Protěž v Janských Lázních Otevřený přebor Královéhradeckého kraje v praktickém šachu a vedlejší Open KHŠS (Elo do 1999). Hrát se bude až do neděle švýcarským systémem na 7 kol, moderním tempem 90 minut + 30 sekund za tah. Pořadatelé na čele s ředitelem turnaje Jaroslavem Šmídem, který si kdysi zahostoval za Vlašim ve 2. lize, připravili stejně jako v minulých letech velmi atraktivní podmínky: ubytování v lázeňském městečku v Krkonoších za pouhých 100 Kč/noc a obědy i večeře za 50 Kč … není divu, že kapacita turnaje bude naplněna!

V minulých letech se turnaje zúčastnili čtyři členové našeho oddílu: Tomáš Vojta, Martina Krejčiříková, František Innemann a Ondřej Matějovský. Někdy v březnu jsme s Jirkou Mejzlíkem dostali nápad, že bychom atraktivního prostředí i vhodného termínu (ve čtvrtek je státní svátek a i v pátek má většina škol volno) mohli letos využít a uspořádat takové malé oddílové soustředění. Nabídli jsme účast dětem z oddílové žákovské špičky a jejich zájem byl až nečekaný – přihlásili se úplně všichni oslovení! V předběžné startovní listině Openu KHŠS tak najdete Martina Nguyena, Davida Zváru, Robina Hrdinu, Adélu Nguyenovou, Lukáše Jelínka, Patrika Pýchu, Nelu Pýchovou a Štěpána Vopěnku! Z dospělých hráčů našeho oddílu budou v B-turnaji startovat Martina Krejčiříková a Jiří Mejzlík. Zvědavi budeme i na vystoupení sedlčanských talentů Petra Kozla a Jana Sadila, barvy regionu H1 bude hájit ještě Jiří Černý z Brodců. V A-turnaji si zahrají František Innemann a Ondřej Matějovský, fandit budeme i Petru Havelkovi ze Sedlčan a Vítkovi Moravcovi z Českého Brodu. Součástí výpravy bude i početný nehrající doprovod: Tomáš Vojta, Katka Krejčiříková, Jan Starec, Sandra Jirušková a Zdeňka Mejzlíková. Pane jo, nás tam bude! :-)

Jan Starec

Vlašimský odchovanec Honza Starec alias Stárek v posledních letech šachy nehraje, mezi šachisty se ale často pohybuje. Vloni v Janských Lázních neodolal a zahrál si doprovodný turnaj v bleskovce, letos si to prý zopakuje. V červeném tričku poznáváme Jirku Černého z Brodců.

Jak se bude jednotlivým hráčům dařit, teprve uvidíme, ale větší šance na úspěch máme asi v béčku – Martin Nguyen je podle předběžného nasazení turnajovou dvojkou, jako 7. nasazený by měl na úspěch útočit i David Zvára. Mimochodem, pokud startovní listina nedozná změny, dočkáme se již v prvním kole několika derby: Nguyen-Černý, Zvára-Mejzlík a Hrdina-Vopěnka!

Kromě účasti v turnajích plánujeme uspořádat i několik krátkých šachových lekcí a nezbytnou součástí soustředění budou i rozbory sehraných partií, se kterými slíbil pomoct i nejsilnější vlašimský hráč Tomáš Vojta! Tomáš se letos rozhodl v Janských Lázních nehrát a věnovat se bude především turistice. Vloni se turnaje zúčastnil a obsadil pěkné 2. místo. Povedenou partii s Lubošem Roškem si můžete přehrát i s Tomášovým komentářem.

Samozřejmě, že nás v následujících dnech nečekají jenom šachy. V případě hezkého počasí  by bylo hříchem nevyužít prostředí Krkonoš k turistice, počítáme i s výletem do bazénu, určitě si zahrajeme bowling… Náplň volného času bude zkrátka jako obvykle pestrá. Řada z nás se v říjnu 2006 zúčastnila v Janských Lázních Mistrovství Čech do 16 let; jak jsme trávili nešachový čas tehdy, si můžete připomenout v „deníku výpravy“.  Letošní „Jánky“ budou v podobném duchu… 

Uvidíme, jak to bude na místě s internetem, vloni jsem byl úplně bez signálu. Pokud to jen trochu půjde, budeme o zajímavostech z místa dění informovat v diskuzním okénku pod tímto článkem, případně i v samostatném přípěvku. Držte nám palce! :-)

Oficiální informace k turnaji najdete na stránkách KHŠS.

 

25 reakcí na “Vzhůru do Jánek!”

 1. 1
  Tom píše:

  Předpověď počasí je dobrá, tak snad vyjde. Jěště si Maťo zapomněl, že se v Jánkách hraje i turnaj ve Fischerových šachách, ty bych rád zkusil, jen mě někdo musí naučit jak se dělá rošáda, to jsem fakt zatím nepochytil :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Jo, a Maťo, neříkal si, že budeš hrát béčko? Se svým elem 1999 bys byl jasný favorit!

 3. 3
  Jaromír S. píše:

  Pravidla Fischerových šachů jsou na webu ŠSČR. Pro rošádu platí, že postavení po ní musí být stejné jako v klasickém šachu. Např. při Ve1, Kg1, Vh1 je po velké rošádě postavení Kc1, Vd1, Vh1 a po malé Ve1, Vf1, Kg1. Jak je vidět, při malé rošádě se v tomto případu král nepohne ani o políčko… A samozřejmě pro rošádu platí běžná pravidla, že král nesmí být v šachu, nesmí být táhnuto králem i konkrétní věží, mezi králem a věží nesmí být jiný kámen, apod.

 4. 4
  Maťa píše:

  Nad tím béčkem pořád uvažuju, kdy jindy si můžu zkusit turnaj z pozice nasazené jedničky. Ale zatím je ve startovní listině v obou turnajích sudý počet účastníků a nerad bych to pořadatelům rozhodil. Uvidíme na místě, například Jirka Mejzlík nakonec asi hrát nebude, jak mě před chvílí informoval.

 5. 5
  Maťa píše:

  Ještě poslední informace před odjezdem: na adrese http://www.janske-lazne.cz/webcam.htm je webová kamera, která 24 hodin denně snímá kolonádu. Určitě vám půjdeme někdy zamávat! :-)

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  Zdravím všechny účastníky a přeji jim mnoho zdaru v turnajích.
  Na webkameru se asi dívat nevydržím, ale už se těším na reportáže z místa konání.

 7. 7
  M.F. píše:

  I my z Pravonína přejeme všem účastníkům též mnoho zdaru, šťastnou ruku, klid při každém tahu a jen ta nejlepší rozhodnutí a samozřejmě jen ta nejlepší umístění.

 8. 8
  Vojta M. píše:

  Pokud mi to výjde, možná se za vámi na jeden den stavím. Ještě ale nevím kdy. Zítra učím a v pátek mám zkoušku. Leda někdy na víkend, ještě se ozvu.

 9. 9
  Vojta M. píše:

  A tak mne vlastně napadá, který de je ten blicák, že bych se stavil akorát na něj.

 10. 10
  Jirka píše:

  Zdravíme všechny z Jánek. Užíváme si to tady, včera jsme absolvovali tůru na Černou Horu, cca 15km, místy i metr sněhu, děti se vyřádily. Ve středu jsme mezi dopoledním a večerním kolem relaxovali na minigolfu nebo bowlingu. Samozřejmě taky hrajeme šachy, občas si to i užíváme (1. kolo v úterý večer dohráli Lukáš a Patrik okolo 23:15). A přesto toho děti nemají dost, po včerejších večerních rozborech (do cca 22:00) ještě chvíli blicaly. Jinak signál na internet je tady nic moc, takže poskytneme jen krátké zprávy a Maťa slíbil napsat článek po skončení turnaje.

 11. 11
  Jirka píše:

  Z naší výpravy si v tunaji „A“ vede nejlíp Vítek Moravec a Ondra Matějovský (oba 2/4), cenná je hlavně Vitkova remíza s nasazenou trojkou FM Karlíkem. Petr Havelka opravdu dostál svému předsevzetí a remízu má zatím jedinou (1,5/4), stejně bodů má i F.Innemann, ten se k nim však propracoval třemi remízami. Martin Nguyen hraje svůj první áčkový turnaj a sbírá hlavně zkušenosti (0,5 bodu).

 12. 12
  Jarda Pycha píše:

  Zdravím všechny do Jánek a přeji co nejvíce bodů. Jirko ,zapomněl si pochválit taky sebe ,sleduji,že se ti opravdu daří a nepoznal si ještě hořkost porážky.Tak jen tak dál. Takže se všichni mějte .

 13. 13
  Jirka píše:

  V béčku je naše výprava nejpočetnější, a tak tu probíhá spousta oddílových a regionálních derby (Martina z 5 kol má soupeře z regionu počtvrté!!!). Nejlépe si vede David Zvára (3/4), po úvodní prohře se třemi výhrami dotáhl půl bodu za vedoucí dvojici. Půl bodu za Davidem jsme Robin a já. Adéla je remízová královna (4 plichty v řadě), stejně jako ona má dva body Martina. Na remízy se silnějšími soupeři vsadil i Štěpán (1,5 bodu), stejný bodový zisk má také Patrik (plichta se sestrou, výhra nad Honzou Sadilem). Po jednom bodu mají Lukáš, Nela a Petr Kozel. Lukáš svůj jediný bod získal hned v prvním kole (výhra s elem 1720), Nela kromě bratra remízovala i s Dunglovou. Honza Sadil má jednu půlku.

 14. 14
  Maťa píše:

  Tak už jsme všichni doma a zítra se zas zapojíme do pracovního a školního procesu. Akce byla vydařená, šachově svůj účel splnila podle představ a doplňkový program neměl díky počasí chybu! Konečné výsledky najdete na chess-results (viz odkazy v článku), minimálně jedné reportáže z vystoupení naší výpravy se dočkáte v příštím týdnu (pokusíme se co nejdřív). Zatím jen zmíním ten největší úspěch: Tomáš Vojta vyhrál silně obsazenou sobotní blicku!

 15. 15
  Hermelín píše:

  Výborná lokalita, dobrá parta a k komu navíc skvělé počasí – to se na turnaji sejde málokdy. A když se daří i za šachovnící, tak už to nemá vůbec žádnou chybu :-) :-( :-)
  To :-( se týká pouze mého výkonu. Ale je třeba mladým hráčům ukázat, že i my skoro důchodci umíme nastavit figuru nebo se nechat u partie vytočit. Ale takové prkotiny mě od dalši turnajové účasti neodradí !!!!!!!!!!!!!!

 16. 16
  Tom píše:

  Souhlasím, byl to opravdu báječný týden a navíc když se daří v šachách … :-) Článků o Jánkách bude určitě více, já sesmolím něco o doprovodných turnajích, nemůžu si nechat ujít příležitost pochlubit se výhrou ve 2 tazích /!!!/ ve Fischerových šachách :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Na článek o doprovodných turnajích se těším, doufám, že autor nezapomene, kdo mu pomohl k tak dobrému Buchholzu! :-) O hlavních turnajích zkusím napsat dnes večer já a někdo (Jirka, Petr?) by se mohl ujmout článečku o nešachových aktivitách výpravy… Jinak časem zveřejním i fotky, už mám od Petra i Stárka, takže kdo také fotil, ať mi snímky pošle, díky!

 18. 18
  Jirka Mejzlík píše:

  Petr by to mohl napsat, už dlouho nepublikoval. A doufám, že se dobře stará o zvířátko, které si dobrovolně vzal do dočasné úschovy.

 19. 19
  Tom píše:

  O jaké zvířátko? Petr tam chytil nějaké blechy? :-)

 20. 20
  Tom píše:

  Fotek mám Maťo spoustu, ale spíš přírody, přeci jen jsem chodil na výlety jen s Kačkou. Udělám nějaký výběr a večer ti je pošlu.

 21. 21
  Tom píše:

  Jo, a Petr by mohl udělat nějaký samostatný článek s rozborem partie Innemann-Havelka, to by nás stejně zajímalo ze všeho nejvíce. :-)

 22. 22
  Hermelín píše:

  Obdržel jsem oslíka za nejlepší partii posledního kola :-)

 23. 23
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, Petr převzal oslíka po Davidovi, který ho měl po šestém kole za obdržený jednotažec.

 24. 24
  Maťa píše:

  Tak článek už je téměř hotov, dodělám ho a budu publikovat během dne, teď už skoro usínám. Už dorazil i Tomášův článek, takže se máte na co těšit :-) .

 25. 25
  Tom píše:

  Na adrese:
  http://smidovi292.rajce.idnes.cz/KPJ_2008/#album
  si můžete zatím prohlédnout spoustu fotek z turnaje.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist