TJ Spartak Vlasim
10
Dub

Vlašimské béčko vyhrálo Krajskou soutěž

Úspěšnou tečku za úspěšnou sezonou udělalo v neděli vlašimské béčko. Po vítězství 6:2 nad Kolínem může slavit postup do vyšší soutěže.

V posledním kole jsme neponechali nic náhodě a nastoupili v silné sestavě. Naopak soupeř přijel se 7 (!) náhradníky, a tak jsme byli jasnými favority.

Popisovat utkání nemá moc cenu (byla to celkem jasná záležitost), raději jsem pro vás připravil malý test na propočet. Zkuste se nad následujícími 3 diagramy zamyslet, jak byste v nich pokračovali. Není to ale snadné (řešení si můžete na konci článku přehrát).

Černý posledním tahem nabídl výměnu dam a zároveň i remízu (tu bílý přijal). Co myslíte, pro koho by případná pěšcová koncovka po 1.Dxd7 byla výhodnější?

V pozici na diagramu zahrál bílý 1.f4, což je špatný tah, a partii prohrál. Dokázali byste za něj útočit lépe?

Černý svým posledním tahem napadl střelce na b3. Bez zajímavosti není, že ze šachovnice nezmizela ještě ani jedna figurka. Za bílého se teď nabízí obětovat na h6, je ale tento tah dobrý?

Úspěšnou sezonu jsme oslavili dobrým obědem na Vorlině.

Ze statistiky je vidět, že se dařilo prakticky všem hráčům. Vyzdvihnout zaslouží Míša Stein, který nasbíral 9 bodů z 10 partií. Hlavní poděkování ale patří Ondrovi Matějovskému, který nejenže dobře hrál, ale hlavně dával tým dohromady – takže díky, kapitáne, bylo to prima sezona.

Řešení úloh:

Fanda přijmutí remízy odůvodnil tím, že za stavu 3,5:1,5 šlo o zlatou postupovou půlku. Což byla sice pravda, ale i tak nebylo od věci si pěšcovou koncovku lépe prohléhnout: :-)

Škoda, že Ivo nenašel silné De7, krásně by pak zvítězil.

Tah Sxh6 jsem si dlouho připravoval a teď, ve spojitosti s dalšími obětmi, pěkně vychází.

Stránky KS

(autor článku: Tomáš Vojta)

14 reakcí na “Vlašimské béčko vyhrálo Krajskou soutěž”

 1. 1
  Zdeněk Ryšánek píše:

  Vím, že nejsem příliš významným hráčem Vlašimi, vlastně jím nejsem vůbec, ale co jsem se vrátil k soutěžním partiím, všechno sleduji a Béčku gratuluji k výhře a k postupu. Tipoval jsem 6:2 a vyšlo to. Byl jsem jedním ze dvou diváků, společně s Frantou Innemannem, i když jsem musel odejít příliš brzy. Hlavně jsem se přišel pozdravit s bývalými spoluhráči z Lokomotivy Kolín, kde jsem strávil šachové mládí. Vyšlo to a pohovořil jsem si s Pavlem Zpěvákem, Luborem Francem a hlavně i s Vláďou Duškem, kterému jsem vděčný, že mě tenkrát přesvědčil ke studiu na ČVUT v Praze. Jen Jirka Vlasák mě pro svůj handicap vůbec nezaznamenal. Doufám, že jsem je i trošku „rozhodil“, protože v součtu uhráli jen 1 bod (2 remízy).
  Tah De7 jsem objevil, ale až do konce jsem to neviděl. Jen intuice, že by to mohlo být dost silné.

 2. 2
  Tomáš Gergelits píše:

  Zdeňku, zase podobnost „čistě náhodná“:

  Díky dvěma uplynulým sezónám v družstvech Jawy Brodce (kde jsem na rozdíl od Tvých bodových zisků figuroval spíše „do počtu“) jsem se po pětačtyřiceti letech setkával s některými ze spoluhráčů (či s jejich dětmi) z někdejších mladoboleslavských oddílů Akuma a Autoškoda; jen jejich oddílová příslušnost byla po těch letech většinou jiná….
  Někteří z nich si velice dobrou úroveň hry udržují i v současném věku, přesahujícím osmdesát let.

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 1,2):
  Zdendo, jen tak mimochodem, nezajedeš přespříští neděli na rapid do Nymburka? Ve startovní listině je řada Kolíňáků, včetně těch přítomných na posledním zápase KS vašeho béčka, takže další příležitost oprášit vzpomínky z mládí.

  A taky bychom nemuseli čekat na náš vzájemný zápas (nebo alespoň vzájemný zápas našich družstev) až do příští soutěžní sezóny. Vlašimáků a Brodečáků, resp. reprezentantů čerčanské hospůdky Na Benďáku, je ve startovní listině taky docela hodně :bye: .

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 3)-(…přespříští neděli …):

  Pardon, oprava: … přespříští sobotu …

 5. 5
  Maťa píše:

  Díky za pochvalu! :) Kapitána jsem snad opravdu dělal dobře: potvrdili jsme roli favoritů, hráli jsme pokaždé v osmi a v týmu vládla dobrá atmosféra, k čemuž přispělo i to, že po každém zápase šla minimálně polovina týmu na společný oběd (doma i venku). Jedinou výjimkou bylo domácí utkání s Mladou Boleslaví, kdy jsem nehrál. :) Všem spoluhráčům děkuji za spolupráci a pěkné výkony!

  Jestliže se k pochválení kapitánské činnosti hrdě hlásím :) , tak o mé dobré hře mám pochybnosti. Ale alespoň jsem svůj mizerný start (1/3) vylepšil bodově. Teď v neděli to také nebyla žádná sláva – v časovce se mi partie vymkla z kontroly a nabízel jsem i remízu. To soupeř přeslechl (po partii říkal, že by ji vzal) a nakonec jsem to skoro po 5 hodinách hry vyhrál. Protože má nabídka přišla záhy po skončení Františkovy partie, v případě kladné soupeřovy odezvy bych ve Frantově stylu tvrdil, že jsem pro změnu jistil zisk 3 bodů. :) Ale asi bych to neobhájil, protože Nela už měla v tu chvíli nějaké ty pěšce v koncovce navíc.

  Ještě upřesním Zdeňkovo hlášení o počtu diváků – byl jich totiž minimálně dvojnásobek. :) Kromě zmiňovaných pánů jsem zaznamenal ještě Blanku Voříškovou a Davida Zváru, se kterými se Zdeněk minul.

 6. 6
  Vlada píše:

  Pravonin-Struharov 1,5 – 0,5
  Laloucek vyhral kontumacne. Ja remis.

 7. 7
  Maťa píše:

  Míra Lalouček vyhrál normálně na šachovnici, akorát to byla rychlá partie do 10 tahů.

 8. 8
  Maťa píše:

  Jinak mě vzal ochotný soupeř do Prahy, takže jsem nezůstal do konce. Při mém odjezdu jsme vedli 4,5:0,5. Vyhráli jsme ještě já, Míša Stein a Dan Houdek.

 9. 9
  Mata píše:

  Soupeři přijeli bez 3 hráčů základu, takže jsme byli velkými favority.

 10. 10
  Lukáš F. píše:

  Konečný výsledek 6,5-1,5.

 11. 11
  Standa píše:

  Gratuluji.

 12. 12
  Maťa píše:

  Protože Míra Horálek stál v době mého odjezdu na prohru, znamená to, že vyhráli Ondra Staněk i František Innemann.

 13. 13
  Vlada píše:

  Ani jsem neviděl, že Míra hrál, v zápisu nebyl žádný výsledek, tak jsem předpokládal, že Mirovi soupeř nepřijel :good:

 14. 14
  Tomáš Gergelits píše:

  Gratuluji Pravonínu A k prvenství v Regionálním přeboru letošní sezóny.
  Spolu s prvenstvími Vlašimi B (KS) a Vlašimi C (RS) ve svých skupinách a s udržením Vlašimi A v 1. lize se jedná o mimořádně zdařilou sezónu vlašimských a pravonínských hráčů v soutěžích družstev dospělých, což jen potvrzuje dlouhodobě vysokou úroveň těchto šachových základen, k čemuž rovněž gratuluji.

  Moc vám přeji, aby se k těmto úspěchům přidal příští víkend ještě jeden: udržení vlašimského družstva v 1. lize mládeže.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist