TJ Spartak Vlasim
12
Bře

Vlašimská stopa na Pražském festivalu

Minulý týden skončil Pražský šachový festival, kterého se zúčastnili hráči z takřka 50 zemí světa. Pro české fandy byly svátkem uzavřené turnaje, ve kterých mohli sledovat hráče světové špičky. Pojďme se ve stručnosti podívat na výsledky Vlašimáků, a to nejen v hlavním turnaji, ale i v doprovodném rapidu a bleskovce.

V elitním turnaji Mastrers (zvítězil devatenáctiletý Uzbek Nodirbek Abdusattorov) jsme (zatím :-) ) zastoupení neměli, přesto i zde lze vlašimskou stopu najít. Několik kol spolu s IM Vlasákem komentoval ve studiu Ríša Mládek. A dle reakcí posluchačů to zvládal skvěle. Pro zajímavost hodnocení Tomáše Gergelitse:  „Po ukončení posledního komentovaného on-line přenosu ještě jednou smekám před výkony Ríši, coby spolu komentátora. Poutavé, nenásilné, odborná úroveň, celkový přehled, nadhled, vystupování, …. prostě super! Gratuluji a děkuji!“  

Na komentář Ríši se můžete podívat i zpětně na Youtube – ODKAZ.

V otevřeném openu (zvítězil řecký velmistr Kourkoulos-Arditis) se z hráčů Vlašimi představili David Zvolenský, Vláďa Rajnyš a Kuba Vojta.  Nejlépe si vedl Kuba, který uhrál 5 bodů z 8 (do posledního kola kvůli angíně nenastoupil). Náš odchovanec okomentoval i dva zajímavé momenty ze svých partií:

A tady je ukázka ze 4. kola:

David nezačal vůbec dobře (0,5 ze 2), ale nakonec se i on dokázal dostat na 5 bodů. Vláďovi se turnaj nepovedl a uhrál jen 2,5 bodu z 8 partií (poslední kolo nehrál).

Z řady doprovodných turnajů byl určitě nejzajímavější sobotní rapid. Toho se zúčastnilo 179 hráčů, a když procházející David Navara viděl frontu na prezentaci, která se táhla z prvního patra po schodech dolů až ven, tak se nás nechápavě ptal, co se tady děje. Odpověď se přímo nabízela: „Dnes se tady hraje pořádný turnaj, podívej, jaký je o něj zájem! To není jako ten tvůj, kde se vás sešlo sotva deset.“ :-)  

7kolový rapid si zahrál Radek Vojta (3 body), Blanka Voříšková (2 body) a (5 bodů). Mně se turnaj povedl, měl jsem 5 z 5 a v závěrečných dvou kolech prohrál jen s hráči, kteří obsadili 1. a 2. příčku.


V posledním kole jsem se ocitl v elitní společnosti. Proti mně sedí indický velmistr Shyam, přihlíží náš reprezentant GM Žilka.


Blanka s kamarádkou Simonou

Zapomenout nesmím ani na nedělní bleskovku, ve které se blýskl 14letý Dan Zeman. Jako 103. nasazený obsadil vynikající 28. místo a na blic elo si připsal těžko uvěřitelných 248 bodů. 

Šestý ročník pražského šachového festivalu se vydařil. Potvrzují to i slova ředitele turnaje Petra Boleslava. „Chtěl bych poděkovat všem hráčům, partnerům, divákům i členům organizačního týmu. Šestý ročník PICF se mimořádně povedl. Někdejší mistr světa Ánand zahájil festival ve velkém stylu. Viděli jsme spoustu atraktivních a dramatických partií, v Praze se představili tři účastníci Turnaje kandidátů a každý den přišlo opravdu velké množství diváků. Co víc si přát.“

Další ročník festivalu se uskuteční příští rok od 25. února do 7. března a uvidíme, jakými světovými esy nás překvapí pořadatelé tentokrát.

Fotogalerie pořadatele

Oficiální stránky turnaje

 (autor článku: Tomáš Vojta)

1 reakce na “Vlašimská stopa na Pražském festivalu”

  1. 1
    Maťa píše:

    Bleskovku si zahrál i Lukáš Zeman, tomu se ale tolik jako bráchovi nedařilo. Bylo znát, že šachy momentálně závodně nehraje. https://chess-results.com/tnr824451.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=62

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist