TJ Spartak Vlasim
06
Zář

Vlašimákům se na Openu Říčany dařilo

V pěkném prostředí kulturního centra Labuť v Říčanech proběhl minulý týden otevřený přebor Středočeského kraje ve vážných partiích. Zahrálo si ho celkem 156 hráčů a šestice Vlašimáků se mezi nimi rozhodně neztratila. Ke zhodnocení jejich výsledků si vypůjčím hezké fotky pana Němce (bez dovolení, ale snad to nevadí). A začnu silnějším turnajem“A“.

Anežka Vlková nezačala vůbec dobře a po pěti kolech se krčila s 1,5 bodem na chvostu výsledkové listiny. Pak se ale všechno otočilo a finiš 4 ze 4 ji vynesl na výbornou 17. příčku! A vzhledem k tomu, že před ní neskončila žádná žena, je Anežka přebornicí Středočeského kraje!

Přeborníkem Středočeského kraje (mezi muži :-) ) jsem i já. S výsledkem 7 bodů z 9 jsem hodně spokojený (i s přihlédnutím k tomu, že jsem hrál turnaj při zaměstnání). A jsem rád, že jsem mládeži (nejstaršímu soupeři, se kterým jsem hrál, bylo 21 let) ukázal, že do starého železa ještě nepatřím. :-)   Ikdyž bych se tam po partii 5. kola nejraději poslal …

Petr J. – Vojta T. – pozice po 26. tahu bílého:

Po procházce přijdu k partii a říkám si: „Vždyť tohle jsem měl spočítané, oběť věže na f6 přeci nejde. Seberu věž, po Vxf6 zahraju De7 a po Vxh6 mám Kg7, na Df4 zase Sg8 a nic tam není.“ Mám dost času, tak to kontroluji ještě jednou a nic nevidím, De7 všechno drží a mám věž navíc. Vezmu tedy dámu a položím ji na políčko e7. V ten moment ztuhnu, vždyť já blbec zapomněl sebrat věž na f6 …  Jen shodou náhod toto přešáhnutí ztrácí jen pěšce, ale já jsem byl tak otrávený a naštvaný, že zbytek partie jsem jen víceméně bez přemýšlení odtahal. A protože soupeř hrál velmi dobře, již žádnou šanci na obrat mi nedal. Tohle byla docela smůla, ale zase jsem měl kliku v jiných partiích, což uvidíte třeba v následující ukázce.

Kuba Vojta sehrál výborné dvě třetiny turnaje, po kterých měl 3,5 ze 6. Ve čtvrtém kole si připsal cenný skalp Vladimíra Křivánka (2107), a jak uvidíte z ukázky, ještě cennější si mohl připsal hned v kole prvním. :-) V závěru už ale na velmi silné soupeře nestačil, ale i tak jsou 4 body (perfo 1966) dobrým výsledkem. Dokonce to znamenalo (moc mi hlava nebere, jak se tyto ceny počítají) krajskou cenu za 3. místo v kategorii do 20 let.

Vojta J. – Vojta T. – pozice po 33. tahu černého:

Kubík mě přehrál a v pozici na diagramu mohl vyhrál po 34.Kg7 f6 35.Dxg4. Rozdíl oproti partii je, že by černý král neutekl z matové sítě. Naštěstí pro mě přišlo 34.fxg4 Kd7 35.Df5+?! Lépe opět 35.Kg7=. 35…Kc7 36.Ke7 b2! 37.Dd7+? Ještě v tento moment to prý po 37.Df1 skončí remízou věčným šachem, ale složitou počítačovou variantou vás nebudu otravovat. 37…Kb6 Černý král se schoval a partii rychle rozhodl volný b pěšec. Ve 46. tahu 0-1.

Ríša Mládek si jako jediný z Vlašimáků pohoršil na elo, ale určitě špatný turnaj nesehrál (perfo 2121). Zisk 5,5 bodů stačilo na celkové 15. místo, a protože Ríša byl nejlepším hráčem Středočeského kraje do 18 let, je přeborníkem v této věkové kategorii. A že je titul ve správných rukách, dokumentuje krásný závěr partie z pátého kola.

Mládek R. – Kunc J. – pozice po 24. tahu černého:

25.Jxg7!! Kxg7 26.Df6+ Kg8 27.Sh3! Pointa kombinace. Střelce nelze vzít pro Dxf7 a Df8 mat. 27…Va7 28.Sxe6 Dc7 29.g6! A poslední zvedák, po kterém je černý KO. :-)  29…hxg6 30.Dxg6+ Kf8 31.Dh6+ Ke8 32.Dh8+ Ke7 33.Vxf7+ a černý se před matem vzdal. 1-0

Se 6 body a celkovým 11. místem (třetím místem ve Středočeském kraji mezi muži) musí být určitě spokojen i Robin Hrdina. Třešničkou na dobrém Robinově výkonu bylo poslední kolo, kdy doslova smetl ze šachovnice FM Svatoše.

Svatoš J. – Hrdina R. – pozice po 17. tahu bílého:

Bílý sehrál zahájení příšerně a Robin ho za to bez milosti potrestal. 17…Vxe2! 18.Vxe2 Sxf3 19.gxf3 Jd4 20.Ve3 Sf4 21.Kg2 Sxe3 22.fxe3 Jf5 23.e4 Jxh4+ Bílá pozice je v troskách. Pěšec míň, král větrák, nerozehrané figury, není se co divit, že partie trvala už jen sedm tahů. 0-1

Celkovým vítězem Openu Říčany se stal největší favorit FM Jakub Půlpán. O půl bodu méně jsme uhráli já a Michal Novotný. Štěstí v podobě o půl bodu lepšího druhého pomocného hodnocení se nakonec usmálo na Michala, a tak stříbrnou medaili bral on.

Turnaj B vyhrál Jiří Třebický před Michalem Dömem a Ladislavem Chmelíkem. Poprvé v barvách Vlašimi se v něm představila Anna Zlámaná a ziskem 5 bodů obsadila celkové 24. místo. Což po roční herní pauze určitě není špatný výsledek.

Open Říčany byl jako vždy příjemným zpestřením konce prázdnin a už se těším na další ročník (doufám, že bude jiná barva trička ;-) ).

Kompletní výsledky

Fotky od Milana Němce

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

2 reakcí na “Vlašimákům se na Openu Říčany dařilo”

 1. 1
  Nelly píše:

  Vsichni jste zahrali vyborne, ale Tomasovu se darilo nejvice!

 2. 2
  Tom píše:

  25.8. začíná další ročník Openu Říčany. Tradičně na něj budeme z Vlašimi dojíždět, kdyby jste se chtěl někdo přidat, tak se ozvěte. Moc ale neváhejte, v autě je poslední volné místo. :-)

  Propozice:
  http://www.stcsach.cz/files/Souteze/8102/Pohar_mesta_Ricany_2018.pdf

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist