13
Říj

Vlašim vyhrála turnaj družstev v Praze!

Jaroslav Pýcha

V sobotu 11. 10. 2008 vyrazila vlašimská výprava do Prahy na turnaj čtyřčlenných žákovských družstev, hraný na Smíchově jako „Memoriál Růženy Suché – Dobiášové“. Jednalo se o podobný turnaj tomu konanému v březnu na stejném místě („Turnaj kosmonautů“), na kterém naši žáci obsadili 4. místo. Jen tentokrát se hrálo 9 kol na 2×20 minut.

Náš oddíl reprezentovala 2 družstva s rozdílnými cíli. Zatímco „A“ družstvo hrající ve stejném složení jako na březnovém turnaji (David Zvára, Hrdina, Pýcha, Pýchová) se mělo pokusit vylepšit minulé umístění, družstvo „B“, složené z  pravonínských hráčů doplněných o fotbalisto-šachistu Filipa Zváru (Filip Zvára, Lukáš Filip, Studnička, Vojtěch Filip), přijelo hlavně sbírat další cenné zkušenosti. Oba týmy nesly název MěDDM Vlašim, pod kterým fungují všechny naše kroužky.

Konkurence byla tentokrát menší, mezi 17 družstvy jsme byli nasazeni na 3. a 8. místě. „A“ tak patřilo k  okruhu asi 5 adeptů na vítězství. Nejvýše nasazeni byli naši staří známí z Kladna, v jejichž sestavě se objevila i naše spolubojovnice ze soutěží družstev Míša Hatašová (nutno dodat, že v partii s Patrikem se zachovala jako „správná kamarádka“), druzí pak hráči družstva Silvio v zajímavém složení: Baláček,  Franc, Česánek, Eret. K dalším adeptům na přední umístění patřily ještě Smíchov a Plzeň.

My („A“) jsme turnaj zahájili hladkou výhrou 4:0, následovaly výhry nad Smíchovem 3:1 a Plzní 3,5:0,5. Ve 4. kole došlo na souboj s Kladnem (2:2) a v 5. kole přišla jediná prohra 1,5:2,5 s týmem Silvio. Po našem vítězství nad Bohemians „A“ v 6. kole si zahrála vlašimská družstva také mezi sebou. Jestli se naši hráči už viděli v blízkém McDonaldu, to nevím, v každém případě trval souboj snad jen pět minut a skončil jasným vítězstvím našeho „A“ 4:0. Po tomto kole jsme byli v čele se slušným náskokem a hlavně celou obehranou špičkou. V posledních dvou kolech jsme v pohodě potvrdili roli favorita (3,5:0,5) a při vyhlášení mohli naši mladí šachisté pozvednout velkou dřevěnou putovní dámu pro vítěze turnaje se ziskem 28,5 bodu před výběrem Silvio a Kladnem. I náš „B“ tým odehrál podařený turnaj a obsadil slušné 8. místo, když se také utkal se všemi nejlepšími.

Vítězné družstvo MěDDM Vlašim „A“ s hlavním pořadatelem turnaje Josefem Čermákem. Zleva: Nela Pýchová, Patrik Pýcha, Robin Hrdina, David Zvára.

Tým MěDDM Vlašim „B“ skončil na solidním 8. místě. Zleva: Vojta Filip, Patrik Studnička, Lukáš Filip, Filip Zvára.

K 1. místu družstva  jsme přidali i pěkné individuální výsledky: Robin (8 bodů) a Patrik (7,5b) získali poháry pro nejúspěšnější hráče na 2. a 3. šachovnici, David (7b) byl 3. na 1.šachovnici a Nela (6b) 4. na 4. desce. Za zmínku stojí například i výhra Filipa Zváry nad letošní mistryní ČR v rapidu Mackovou.

Takže výborné výsledky i slušná hra. Jen některé koncovky Nely mě osobně přiváděly k šílenství. Možná jsou divácky atraktivní, ale sledovat jak dává mat s nulou na hodinách nebo jak jí padá praporek, když má dámu proti holému králi, chce někdy opravdu pevné nervy.

Jinak, co se týče organizace turnaje, myslím, že pořadatelé z ŠK Smíchov zvládli svou úlohu velmi dobře a turnaj konaný v útulném prostředí městského úřadu Prahy 5 se po všech stránkách vydařil.

My jsme byli spokojeni určitě. Jak by také ne, naše výprava, jejíž součástí byli také Ondra Matějovský a paní Filipová, vezla domů 4 poháry (kromě těch za vítězství ještě Nela za nejmladší účastnici), a to jsme na místě ještě nechali putovní dámu, kterou kluci také chtěli vézt domů. I oni pak v přeplněné tramvaji uznali správnost rozhodnutí nechat ji na svém místě u pořadatelů. Nakonec krásný den nám trochu pokazil až večerní katastrofální výkon naší fotbalové reprezentace  v Polsku.

Reportáž Marie Filipové se zaměřením na vystoupení béčka si brzy přečtete na stránkách ŠK Pravonín.

Výsledky turnaje na chess-results

Fotky od paní Filipové

21 reakcí na “Vlašim vyhrála turnaj družstev v Praze!”

1. 1
    Maťa píše:

Jarda Pýcha mě požádal o „odborný pohled“, ale já myslím, že v pěkném článku popsal vše výstižně. Áčko nemělo žádnou slabinu, což rozhodlo. Jsem rád, že se Patrik dočkal (svého druhého?) poháru, v posledním kole to byly trochu nervy, ale vyšlo to. Za pracovitost a píli si podobný úspěch zaslouží, to samé platí i o Robinovi. Nela by opravdu mohla zrychlovat o něco dřív, pak by nejspíš svou šachovnici vyhrála taky.
    Béčko zahrálo dobře, například Filip Zvára měl na první desce proti „hratelným“ soupeřům slušných 3,5/6 (trojice Haman, Baláček, D. Zvára je přece jen trochu jinde), a to si ještě v předposledním kole zbytečně nechal dát mat se 4 pěšci navíc. Pokroky jsou vidět i ve hře Pravonínských. Jen tak dál!

K fotbalu nemám co bych dodal… :-( :-)

2. 2
    Patrik Pýcha píše:

Maťa:Teď už mám 4 poháry i když ten z velikonočního beránka byl trochu zadarmo.A na tom z Řevnic má zásluhu i Lukáš J.,který se mnou hrál ve dvojici.

3. 3
    Jirka píše:

Tak to už je slušná sbírka, za dva a kousek roku, a když jsi začínal soutěžně hrát až ve třetí třídě :-) . Takový Tomáš Vojta už doma jistě nemá ceny kam dávat.

4. 4
    Tom píše:

Myslím, že mě Patrik s poháry brzy dožene. Teď přesně nevím kolik jich mám, ale nějakých šest, sedm, víc určitě ne. Ještě jednou blahopřeji ke krásnému výsledky a ta putovní dáma nemá chybu. Měli jste jí vzít sebou! :-)

5. 5
    Maťa píše:

Patrik: Díky za upřesnění. O všech pohárech vím, jen jsem si to neuvědomil. Ten čtvrtý máš, předpokládám, za loňské první místo ve Vraném…

Jirka: Tomáš vyhrává hlavně peníze a ty má určitě kam dávat… :-) Ono za našich dětských let moc šancí na zisk pohárů nebylo a dnešní cenové fondy na turnajích se s těmi tehdejšími srovnávat nedají. Například v okresním přeboru žáků (předchůdce žákovské ligy) se rozdávaly pouze diplomy za celkové pořadí pro tři nejlepší bez rozdílu věku. Za jednotlivé turnaje nebylo vůbec nic, ani tatranka :-) . To Vánoční turnaj v bleskovce dospělých byl dotován štědřeji, tam když se člověk snažil, vyhrál třeba kuchyňskou chňapku :-) .

Tom: David s Robinem ji táhnout chtěli, ale nakonec jsem jim to rozmluvil silou argumentů proti, tak mé rozhodnutí neshazuj! :-D Ale chybu fakt nemá!

6. 6
    Maťa píše:

Včera jsem o smíchovském turnaji napsal krátký článek pro Jiskru a Benešovský deník, přečíst si ho můžete v sekci „ke stažení“ (O. Matějovský pro tisk).

7. 7
    Maťa píše:

Po roce áčko ve stejné sestavě obhájilo 1. místo, béčko si výrazně polepšilo – 2. místo! Místo fotbalisty Filipa Zváry nastoupil na 1. desce Standa Stárek z Říčan. Nyní čekáme na vyhlášení. Článek napíše Patrik Pýcha.

Maťa píše:

Každé vítězství potěší, i když tentokrát to bylo celkem snadné. Áčko bylo suverénní turnajovou jedničkou, což se podařilo potvrdit – nejmíň bodů měla Nela – 7,5/9, a to taky není zas tak málo :-) . Na druhou stranu nikdo z našich neuhrál 100% – své šachovnice vyhráli Patrik P. a Robin, Nela nejlepší dívkou turnaje. Béčko bylo nasazené jako č. 3, dvojkou byli svěřenci trenéra Žigera – Silvio (Baláček, Franc, Boček, Vrecion) – těm ale dlouho chyběl Ondra Franc, který přijel až po utkání 1. ligy dorostu Řevnice-Kladno (1:5). Domů jsme dorazili kolem 19.30, když jsme bohužel o minutu nestihli vlak v 17.19… Jinak letos už kluci nedali jinak a putovní dámu si odvezli :-) .

11. 11
    Maťa píše:

Do „aktuálních odkazů“ jsem přidal fotogalerii M. Filipové ze včerejšího turnaje.

12. 12
    Maťa píše:

Na chess-results se objevily výsledky: http://chess-results.com/tnr26544.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000 . Přidal jsem je i do aktuálních odkazů.

13. 13
    Jirka píše:

Co jsem koukal do výsledků zápasů, tak z hlediska závěrečného pořadí byla asi klíčová partie Lukáš Filip versus Lukáš Boček, kterou náš Lukáš vyhrál :-) . V souvislosti s tím připomínám výhru Lukáše Bočka nad Standou Vávrou před týdnem v RS :-( !! V dalších třech partiích zápasu Vlašim B – Silvio byli celkem jasní favorité a partie tak taky dopadly :-D .

14. 14
    Maťa píše:

V sobotu se družstvo MěDDM Vlašim opět zúčastní oblíbeného Memoriálu Růženy Suché-Dobiášové. V sestavě Vojta Filip, Patrik Pýcha, Nela Pýchová a Filip Zvára se naši hráči pokusí turnaj stejně jako v letech 2008 a 2009 vyhrát, lehké to ale být nemusí – uvidíme, jaká konkurence se na Smíchov sjede… Při pročítání článku z premiérové účasti (vítězné!) Vlašimi před 3 roky jsem si při pohledu na fotky opět připomněl, jak nám ty děti rostou, ovšem v pořadatelské fotogalerii lze najít ještě větší historické chuťovky :-) . Tak třeba – poznáte chlapce vpravo na snímku z roku 2001? http://foto-sksmichov.rajce.idnes.cz/04_Memorial_R.Sucha_1993-2011/#20011006R.Sucha2FPICT0010a.jpg

15. 15
    Pavel Vojta píše:

To Maťa: Že by to byl Víťan v..e . :-D :-D

16. 16
    Maťa píše:

Správně, Pavle, na fotce je 9letý Víťan :-) .

17. 17
    Patrik P. píše:

Letos jsme v Praze memoriál hladce vyhráli v sestavě Vojta Filip, Patrik Pýcha, Nela Pýchová a Filip Zvára.Putovní dáma už odpočívá ve Vlašimi.

18. 18
    Maťa píše:

Gratulace! Tak ještě dvakrát za sebou a bude ta dáma konečně naše natrvalo! :-) Výsledky jsou na http://www.chess-results.com/tnr57754.aspx?art=1&lan=5 .

19. 19
    Maťa píše:

Už v neděli večer poslal Patrik článek, publikován bude ale až během úterka, dnes jsem se k tomu nedostal. Díky za pochopení!