TJ Spartak Vlasim
10
Úno

Vlašim C stále bez výhry

Ondřej Vykouk

V neděli jsme jeli opět bojovat o první výhru v sezoně. Tentokrát do Týnce, kde bylo naším soupeřem céčko Brodců. Domácí se sešli v sestavě, která nám určitě dávala šanci nějaké body urvat.

Jawa Brodce C   Spartak Vlašim C
Ing. Jukl Karel 1713     1670 Vykouk Ondřej
Třebický Jiří 1488     1649 Pazdera Jaroslav
Černý Jiří 1821     1460 Zvára Filip
Bumbálek Radek 0     0 Voldán Václav
Staněk Ondřej 0     0 Voldán Jiří
    :    

Hrát jsme začali chvíli před devátou. Filip a pan Voldán nerozehráli své partie zrovna přesně a již od začátku čelili náporu soupeřů. Filip si nechal postoupit pěšce až těsně před své opevnění a následně dovolil soupeři rozšířit tento klín ještě o střelce. Ve velmi stísněné pozici a prakticky bez střelce již nic nevymyslel a jen čekal, co přijde.

Bílý klín

Bílý klín

Už i z pohledu na ELO se dalo tušit, že soupeř najde kladivo, kterým do klínu udeří a definitivně Filipovu pozici rozbije a tak se také stalo.

Pan Voldán hrál poněkud nestandardní variantu ruské a dlouho se jen bránil. Jeho protivník hrál naštěstí dost s respektem, a tak se mu naskytla příležitost na sladkou odplatu. Naleznete vítěznou matovou kombinaci?

Mat v 5 tazích

Mat v 5 tazích

Řešení: 38. … Vxf2+ 39. Kxh3 Sf1+ 40. Kh4 g5+ 41. Kh5 Se2+ 42. g4 Vxh2#.  (40. Kg4 f5+ 41. … Vxh2#) Pan Voldán mat bohužel nenašel. Jeho kombinace byla také pěkná, ovšem měla pouze vyrovnávací efekt a také trhlinu, kterou naštěstí soupeř nenašel. Takže ve finále partie skončila remízou. Bílý sice postavil dámu, ale ztratil přitom důležité pěšce, které by potřeboval na překonání neprůstřelného krytu černého krále.

Konečná pozice

Konečná pozice

Poměrně ostrou a rychlou partii hrál Vašek. V zahájení získal sice pěšce, ale na úkor rozvoje figur. Jeho soupeř však náskok ve vývinu nevyužil. Naopak dobral zpět pěšce a jeho kůň zůstal dlouho uvězněný na h2. Zbytek partie pak měl pak náš hráč mírnou převahu, kterou bohužel nedokázal přetavit v bod. Rozhodnout mohl například v této situaci, kdy dobral pěšce na c6 a jeho sok se pokusil zbavit nepohodlného jezdce tahem Jf1.

Po Sc1 získává bílý další materiál

Po Sc1 získává bílý další materiál

V partii se stalo Kxf1 a soupeř nakonec vynutil remizu věčným šachem.

To, že nebodoval Filip, se dalo čekat, naopak bod jsme očekávali od našeho kouzelníka Jardy. Partii zahájil Jarda tradičně útočně a brzy zapojil do hry svou oblíbenou figuru, dámu. Soupeř mu chvíli nato daroval kvalitu. Pak se Jarda trošku zamotal v útoku a nechal si uvěznit střelce. Jeho protivník ještě navýšil materiální ztrátu, když obětoval střelce za dva piky. Tato obět se ukázala v pozápasové analýze jako nekorektní. Jarda v partii bohužel nezahrál správné tahy a byl tak přejet spojenými pěšci černého.

Jako poslední jsem si nechal mojí partii. Od Mati jsem věděl, že v Týnci je oblíbený takzvaný „kulaťák“(1.d4.2.Sf4 3.c3 4.Jf3 skoro na cokoliv). Že by to mělo nejakou spojitost s velkým kruhovým objezdem před Domem pečovatelské služby, kde Týnečtí hrají? :-) Kulaťák se taky nakonec v malé obměně hrál. Z charakteru zahájení jsem tušil, že mě nečeká žádný bezhlavý útok. Proto jsem také v klidu stavěl obranu. Pak se mi povedlo vyměnit soupeřova nepříjemného bělopolného střelce a stál jsem podle mě lépe.

Bílý nabízí remis

Bílý nabízí remis

V pozici na diagramu mi byla nabídnuta remiza. V tu dobu měl Jarda stále naději na vítězství a pan Voldán dohrával remizovou koncovku. Rozhodnutí pokračovat bylo však jasné i bez ohledu na ostatní. Bílý má teď klasický problém: „Kam s ním?“. Po e6, g5 a f5 odevzdal figuru za dva pěšce a do problémů s pohybem se dostala i jeho dáma. V 29. tahu jsme oba měli cca 5 minut do kontroly. Ano, zase jsem si nedokázal pohlídat čas. Mezitím Jarda ale prohrál a za tým nebylo už o co bojovat. Přišel poslední pokus o záchranu 29. Jh7+.

Bílý stále bojuje, bohužel se mu to vyplatí.

Bílý stále bojuje, bohužel se mu to vyplatí.

Teď jsem přehlédl, že mi po Kg8 visí věž na f5. K tomu se ještě můj čas zkrátil asi na 2,5 minuty, takže jsem po Kg8, Dxf5 přijal nabídnutou remízu. O tým už nešlo a já se raději spokojím s půlkou, než to ještě v časovce pokazit. I s tím materiálem navíc by to nebylo úplně jednoduché. Přitom stačilo obyčejné 29. … Jxh7 a bylo po problémech. Následné Vh5 a Dxh4 by partii zřemě rychle rozhodlo :-(

Jawa Brodce C   Spartak Vlašim C
Ing. Jukl Karel 1713 ½ ½ 1670 Vykouk Ondřej
Třebický Jiří 1488 1 0 1649 Pazdera Jaroslav
Černý Jiří 1821 1 0 1460 Zvára Filip
Bumbálek Radek 0 ½ ½ 0 Voldán Václav
Staněk Ondřej 0 ½ ½ 0 Voldán Jiří
  :  

Tabulka po 8. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. Dolní Kralovice 7 1 0 22 26 30.5
2. Sokol Neveklov 6 1 1 19 15 25.5
3. Sokol Benešov B 4 0 2 12 13 15.5
4. Jawa Brodce C 3 2 3 11 17 21.5
5. Jiskra Zruč n.Sáz. 3 1 2 10 10 15.5
6. ŠK Pravonín 2 3 2 9 11 18.0
7. ŠK KDJS Sedlčany B 2 1 4 7 11 15.0
8. ŠK Medvědi Zvole B 1 3 3 6 8 13.0
9. Sokol Postupice 1 2 4 5 11 15.5
10. Kavalier Sázava 1 2 4 5 11 14.5
11. Spartak Vlašim C 0 2 5 2 7 10.5

Zpravodaj s kompletními výsledky 8. kola Regionální soutěže

Partie k přehrání

9 reakcí na “Vlašim C stále bez výhry”

 1. 1
  Tom píše:

  Skvělý článek Ondro! Takto má vypadat pořádná reportáž ze šachového zápasu! :-D

 2. 2
  Jirka píše:

  Aby mohl někdo vyhrát, tak musí zase někdo jiný prohrát. Tato nevděčná role je letos souzena vám, za rok bude zrovna všechno úplně jinak :-) .

  Jinak skvělá reportáž, třeba už příště bude i o skvělých výsledcích :-) .

 3. 3
  Maťa píše:

  Fakt výbornej článek, Ondro, to sis docela máknul! Tipuju, že reportáž zabrala cca stejně času jako samotný zápas… Momentky z diagramů ukazují, že tentokrát byly 3 body opravdu blízko, vyhrát mohli všichni naši remízoví a k tomu i Jarda, který bohužel podzimní formu zatím hledá. Líbí se mi hlavně ten mat u Voldána seniora a je jen škoda, že zůstal za kulisami… Céčko si bohužel upevnilo průběžnou poslední příčku, ale následující kola proti Sázavě a Postupicím to mohou změnit. Budeme držet palce!

 4. 4
  Ondřej Vykouk píše:

  Dekuju za pochvaly. Mato, mas pravdu, clanek jsem psal cca 3 hodiny + prepsani partii(prekvapive asi 2 hodiny). Ten mat u pana Voldana jsem videl primo pri partii, prisel jsem akorat kdyz bral vezi na f2…doufal jsem, bohuzel marne. Jarda mi v aute rikal, ze uz pri minule partii nemel myslenky jen na sachy…nevim o co jde, ale na forme se to rozhodne projevilo.
  Na posledni 2 kola mame schovany trumf v rukavu, tak snad se z toho dna odlepime.

 5. 5
  Maťa píše:

  Že by trumf jménem Bašta? :-) Jinak kola jsou ještě 3 – po Sázavě a Postupicích přijede na závěr 11. 4. Zruč.

 6. 6
  Baštík píše:

  Snad pan Bašta, Maťo :-) jinak bych tu neprozrazoval týmovou taktiku na poslední kola:-D

 7. 7
  Maťa píše:

  Myslím, že hrozba jménem (pan) Bašta může soupeře zastrašit, proto bylo dobré to zmínit. Céčko už nemá co ztratit, musíme zkusit vše! :-)

 8. 8
  Jirka píše:

  Dle SMS zprávy už nadpis článku neplatí, céčko si zapsalo první výhru v poměru 3,5-1,5. Gratulace.

  Dolní Kralovice mají dnešní zápas odložen, původně dohodnutý termín 28.3. včera Benešov zrušil a tak společně hledámě další možný termín, vyhovující oběma týmům.

 9. 9
  Maťa píše:

  Céčko mohlo vyhrát i větším rozdílem, pan Matoušů bohužel ve vyhrané pozici ztratil figuru a v závěru ho soupeř utahal na čas v koncovce K+V+J proti K+V. Článek napíše kapitán týmu Ondra Vykouk.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist