TJ Spartak Vlasim
28
Led

Vlašim C – Struhařov B 4:1

Jelikož na mě v souběžně hraném zápase Vlašim A – Říčany B nezbyl žádný říčanský hráč, rozhodl jsem se sledovat utkání céčka a napsat o něm pár řádků, aby měl můj výlet do Vlašimi alespoň nějaký smysl. Céčko se utkalo s týmem Struhařova a souboj zvládlo velmi dobře.

Skóre otevřel na páté šachovnici hrající Vojta Vopálka. Již v zahájení získal velikou výhodu i díky vydatné pomoci protivníka, jak lze vidět z následujícího diagramu.

Vopálka V. – Dušek V.  po 11.dxe5

 

Černý během prvních deseti tahů vyvinul jedinou figuru (navíc dost nevhodně) a jako bonus přidal otevření diagonály a2-g8, aby nešla udělat rošáda. Svým posledním tahem bílý „přehlédl“ napadeného střelce. Soupeř neváhal a po 11….axb3? 12. Vxa8 byl zbytek partie pouhou formalitou. (1:0)


Úsměvná situace na poslední desce. 1.e4,e5 2.Jf3,f6 nebo c6 ??? :-)

Ačkoliv totéž jsme si dlouho říkali i u Ondry Hraběte. Ten hrál svou partii velmi dobře, ale pak se začaly dít neuvěřitelné věci.

Našinec Z. – Hrabě O. po 34.Kb3

 

Ondra ve střední hře zcela rozebral centrum bílého a odměnou mu byla vyhraná koncovka se třemi pěšci navíc. Nejjednodušeji zde vyhrává Dc4+ s výměnou dam a nezastavitelným postupem e-pěšce. V partii zahrané c5 sice ještě nic nekazí, ale situaci zbytečně komplikuje. O pár tahů později přišel šok.

V pozici následujícího diagramu se Ondra rozhodl vyměnit dámy tahem 40….Dd2??

 

Přišlo samozřejmě 41. Jc4+ Kc5 42.Jxd2 exd2 a černý stojí jasně na prohru. Bílý však patrně získal dojem, že se partie vyhraje sama a začal zmatkovat. Následovalo 43.Kxa5 e4  44.Ka6 (hezké je 44.Dxe4 d1D 45. Dc6+ Kd4 47. Dd7+ s dobráním černé dámy) e3 45. b6 (osobně bych zde dal přednost tahu Dd3, aby černý král zůstal hezky daleko od pěšáků a já nemusel přemýšlet :-)) Kd4 46. Kb5 Kc3  47. Dd1? (tohle už vypouští výhru) Kd3

A tady měl struhařovský hráč šanci zachránit alespoň remízu tahem postupem 48. b7 e2 49. Db3+ Ke4 50. Dc2+ Ke3 51. b8D Sxb8 s tím, že pak vyšachuje pěšce na d2 a e-pěšce bude držet na druhé řadě pomocí vazby. V partii však přišlo rovnou 47. Db3+? Ke2 a černý král pomůže prosadit oba piky. O pár tahů později se bílý vzdal. 2:0

Jedinou výhru si hosté připsali na třetí šachovnici, a ačkoliv partie se zdála být vyrovnaná, mohla prakticky skončit již v zahájení.

Vopálka F. – Bauer J. po 12.Jh4?, černý na tahu může získat materiál. Jak?

Po 12…Sxe2 13. Dxe2 Dh3! nemůže jezdec ustoupit kvůli matu na g2, pokrýt ho tahem 14. g3 nejde (vazba ) a 14. Dh5 pro změnu nevychází kvůli Vxg2+, takže bílý ztratí figuru. V partii přišlo 0-0-0 a hrálo se dál, černý se posléze pustil do útoku po g sloupci. Bohužel pro nás, útok skončil úspěšně.

Vopálka – Bauer 24….h5

Kdo by to byl řekl, že již za šest tahů od této pozice dostane bílý mat. Hrálo se 25. h4? (příliš oslabuje králův úkryt) Dh3 26. c3 Vxg3+! 27. fxg3 Vxg3+28. Kf2 Vxd3 29. Db2 Dg3+ 30. Ke2 De3 mat

Zbylé dvě partie již probíhaly výhradně v režii domácího družstva.

Ježdík K. – Křížek K.

V této pozici se bílý dopustil chyby tahem 19. g3 , přišlo  Vxf3 20. Jxf3 Dxf3+ se ziskem dvou figur za věž a rychlou výhrou.

Jako poslední dohrával pan Innemann. Tomu bych chtěl ještě jednou poděkovat, že k zápasu vůbec nastoupil. Původně totiž měla hrát Anna Zlámaná, jenže tu skolila v sobotu ráno angína, takže jsem sháněl záskok na poslední chvíli. Pan Innemann získal poměrně brzy kvalitu za pěšce, pozice však úplně jednoduchá nebyla a zlomit odpor soupeřky se podařilo až v koncovce (nevím jak, už jsem byl na cestě domů).

Celkově jsme tedy zvítězili 4:1 a s tříbodovým náskokem si držíme první místo v průběžném pořadí.

Stránky RS

(autor článku: Standa Vávra)

11 reakcí na “Vlašim C – Struhařov B 4:1”

 1. 1
  Franta Innemann píše:

  K mojí partii mohu podotknout, že byla nejzajímavěší koncovka. Ve 54 tichém tahu jsem pohrozil dvěma maty,kterým již nešlo zabránit. :-D

 2. 2
  Tom píše:

  K 7. kolu RS je ještě dobré dodat, že Pravonín si poměrem 3:2 poradil s družstvem Neveklova. Hosté hráli jen ve 4, ale i tak je to pěkný skalp třetího týmu tabulky. Fotky z tohoto zápasu:
  https://sachypravonin.rajce.idnes.cz/Regionalni_soutez_D_2018-2019_Pravonin_x_Neveklov_27.1.2019/

 3. 3
  Maťa píše:

  Jo, Neveklov je pěkný skalp. Prý to byl dlouhý zápas, Pavel Král se snažil vyrovnat na 2,5:2,5, ale Vláďu nezlomil :-) . Jinak hosté prý dorazili ve čtyřech, protože se jim nepodařilo pátého hráče ráno vzbudit.

 4. 4
  Tom píše:

  A kdo byl ten spáč? Jeden tip bych měl. :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  Nebudu jmenovat takto veřejně, když to navíc vím jen z doslechu (byť přímo od hráče hostů), ale tobě určitě dostatečně napoví konstatování, že Filip Kůra nedostal příležitost ukázat, jestli je nimrod. :-)

 6. 6
  Standa píše:

  Tak v Sedlčanech vedeme 2,5:1,5, dohrává Kryštof. Anna Zlámaná a Míša Stein vyhráli, Kamča remis, já prohrál ☹️.

 7. 7
  Maťa píše:

  Stando, nechceš nám říct, že jsi prohrál s Ondrou Hlaváčkem? :-)

 8. 8
  Standa píše:

  Kryštof remis, vítězíme 3:2

 9. 9
  Maťa píše:

  Gratuluji céčku k upevnění 1. místa. Pravonín dnes hraje (nebo hrál) ve Stříbrné Skalici a Míra Lalouček mi v pátek říkal, že by měl hrát on, Lukáš Filip a tři děti. Snad někdo napíše výsledek.

 10. 10
  Anonym píše:

  2,5 – 2,5
  Vyhrál Míra a Filip Kůra, prohrál Štěpán Filip a Franta Jelínek. Lukáš mohl asi třemi různými způsoby vyhrát, měl dvě figury za dva pěšce, ale nakonec jsem to ještě mohl vyhrát, v pozici, kdybych získal figuru , takže by to byla figura proti 4 pěšcům v koncovce jsem nabídnul remízu. Bolek

 11. 11
  Maťa píše:

  Kompletní dnešní výsledky: http://chess-results.com/tnr379035.aspx?lan=5&art=3&rd=8.

  Ad můj komentář č. 7: Standa s Ondrou nehrál – ještě že tak, to bych ve čtvrtek na Slavii s Hlaváčkem nevydržel :-) .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist