TJ Spartak Vlasim
24
Led

Vlašim A – Říčany C očima našeho hosta

Jaromír Skála

Přestože se zápas odehrál přesně uprostřed soutěže, připomínal spíše její závěr. Ne zrovna nejsilnější sestavy, pohodová hra, jakoby se ani nehrálo o postup v případě Vlašimi a o sestup u říčanského céčka. Domácím chyběli 3 hráči ze základní sestavy, hostům dokonce neuvěřitelných 7 (slovy sedm)! Mohu vyjmenovat mužstva, která by za této konstelace nedala dohromady ani jedno auto, ovšem Říčanští přijeli samozřejmě v plném počtu. Při jejich 116členné základně se ani není čemu divit; spíše naopak musí dávat pozor, aby se na někoho při psaní soupisek nezapomnělo. Každopádně na Elo jsme byli v tomto utkání jasnými favority a v hlavě mi začaly běhat myšlenky na „zpívajícího kanára“. Rychlá remíza na 8. šachovnici však podobné naděje rychle rozehnala a Houdek se ode mě dočkal přátelsky míněné výčitky. S Říhovou to jistě mohl zkoušet, ale spěchal domů, zřejmě na sváteční oběd. První výhru tak přidal až Horák, který při opačných rochádách využil Malého zaváhání a pěkně zakombinoval. Na 3. desce V. Mejzlík vytvořil Zamrazilovi špatného střelce, ale na první pohled líbivá koncovka už směřovala do tupé remízy. Na 3:1 upravil Innemann v partii s Havlíčkem, který se v pozici D+J+pěšci zatoulal oběma figurami na kraj šachovnice a umožnil tak domácímu hráči hezký taktický obrat. V té době jsem už měl svou partii vyhranou, ale „předběhli“ mě na 1. šachovnici. V zajímavé pozici zůstaly O.Mejzlíkovi i Říhovi pouze těžké figury a málo pěšců. Černý měl lépe zajištěného krále, a to nakonec rozhodlo v jeho prospěch. Poté už jsem konečně také dohrál, když jsme s Košatou hráli některé tahy v kavárenském duchu, ale u mě těch nepřesností bylo výrazně méně. Zápasovou výhru zajistil na 7. desce Hašek v roztodivné partii. Nechal si chytit dámu na centrálním poli (!), ale naštěstí s bohatou kompenzací. Bělopolný střelec se tlačil na diagonálu a2-g8, kde měl Már celou šachovou rodinu v pořadí věž, dáma, král. Po zápletkách z toho vyhlížela koncovka 2 věží proti dámě, ale domácí hráč souboj nečekaně rychle ukončil, pravděpodobně s harmonickým motivem. V závěrečné partii měl Rosenbaum proti P. Vojtovi trvalou převahu, vytěžil z ní však pouze pěšce ve věžovce. Možná se to dalo ještě nějakou dobu tahat a lámat, ale i s ohledem na celkový stav utkání se soupeři brzy dohodli na remíze.

K pohodové výhře 5,5:2,5 přispěl prvním vítězstvím v sezóně i František Innemann (na snímku v souboji s Oldřichem Sládkem z Brodců při bleskovce v Chotýšanech).

10 reakcí na “Vlašim A – Říčany C očima našeho hosta”

 1. 1
  Maťa píše:

  Děkujeme Jaromírovi nejen za tradiční článek, ale i za zpracování partií do elektronické podoby. Mít takového hosta v týmu je prostě k nezaplacení! :-)

 2. 2
  Vláďa píše:

  2Maťa – no já nevím, přece jen bych u hosta (a nejen u hosta) raději preferoval vyhrané partie (hlavně v Kladně) než zpracování partií do elektronické podoby, ale pravda je, že takhle je to pohodička :-))
  P.S. Myslím, že Jaromír je taky pohodový a do áčka „zapadl“ dobře, ne?

 3. 3
  Vláďa píše:

  Jak lze vložit nový příspěvek, jsem slepý nebo nevidím?
  Chtěl jsem upozornit na zajímavý článek o Fischerovi:
  http://georgenovotny.blog.idnes.cz/c/22446/Requiem-za-Bobby-Fischera.html

 4. 4
  Dan píše:

  Svuj vykon jsem uz komentoval jinde a jiste i tech mych jedenact tahu stoji za rozbor v Chotyskach :-)
  Chtel bych se jen Jaromira zeptat co je to ten „harmonicky motiv“, kterym Tomas soupere porazil. Asi jsem na to ve skole chybel a nerad bych o neco prisel :-)

 5. 5
  Jaromír S. píše:

  To jsem použil nevhodné přídavné jméno – měla to být narážka na tzv. harmoniku, kdy matí krále dvě těžké figury. Po tahu Haškově tahu Vge7 je mat druhou věží na a8 neodvratitelný.

 6. 6
  Dan píše:

  Jo taaak. To jsem si oddechl. Mat dvemi tezkymi figurami, to bych zvladnul :-)

 7. 7
  Jirka Mejzlík píše:

  Taky jsem to teď ve školce vyučoval, kdo to nezvládl, nedostal doporučení k zápisu do 1. třídy. Tam už bereme mat V+K nebo D+K a matama V+V nebo V+D se již nechci zdržovat. Kdo to nezvládne, ať ještě rok zopakuje školku.

 8. 8
  Maťa píše:

  Přesnější slovo by asi bylo „harmonikový“, byť věřím, že souhra Tomášových těžkých figur byla zároveň „harmonická“… :-) Pro Vláďu: Jaromír do áčka zapadl dobře a je platnou posilou, s tím nelze nesouhlasit. Co se vkládání příspěvků týče, to mohou udělat jen ti, kterým Ondrové Staněk s Vykoukem (autoři těchto stránek) vytvoří účet. Odkaz na článek umístím do aktuálních odkazů.

 9. 9
  Tomáš H píše:

  Vzkaz pro Jaromíra : dáma se nechala chytit záměrně, mohl jsem na kraji šachovnice remizovat opakováním tahů, ale takzvané chycení bylo pro mne výhodné. Jen jsem mohl další tahy zahrát chytřeji…a nečekat, až mi soupeř výhru daruje…

 10. 10
  Jaromír S. píše:

  Už jsem to možné opakování tahů viděl v rozboru od T. Vojty, ale při letmém pohledu během zápasu to bylo k neuvěření. Bílá dáma na centrálním poli d5, napadená a nemá kam ustoupit! To se ve vážné partii nevidí příliš často. Asi jediným zádrhelem tak bylo docela málo času na promyšlení…

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist