TJ Spartak Vlasim
08
Led

Vánoce v Chotýšanech

Ondřej Matějovský

Po dvou týdnech se vracím k našemu tradičnímu vánočnímu turnaji v bleskovce – Memoriálu Stanislava Vojty. Výsledky 25. ročníku oblíbené akce byly na těchto stránkách zásluhou Tomáše Vojty zveřejněny ještě v den konání, já zkusím čtenářům alespoň trochu přiblížit turnajovou atmosféru.

Na Kopečku v Chotýšanech

Hostinec Na Kopečku v Chotýšanech. Na čerstvý vzduch si zašli popovídat Petr Procházka a Pavel Král. Foto: J. Pýcha

Do Mekky vlašimských šachistů hostince Na Kopečku v Chotýšanech přijelo na Štěpána (26. 12.) 47 hráčů a také několik diváků, za všechny jmenujme manžele Pýchovy a Josefa Zváru. Z celkového počtu zúčastněných měl asi největší radost Vít Moravec, protože s tipem 46 zvítězil v naší soutěži o startovné včetně oběda zdarma. Osmnáctiletý českobrodský talent (v současné době ve službách Kutné Hory) měl vůbec svůj den, to ale ještě při prezentaci netušil. Že bude brát Vítek pomyslnou medaili, určitě netušil ani Emil Szirmai, jenž s ním po vzájemné remízové partii zahájil zajímavý rozhovor: „Jaké máte elo, prosím vás?“ … „Kolem 2050.“ … „Cože?? 1500, maximálně 1500!“ Slovy klasika: „Velmi se mýlil…“ :-)

Szirmai - Moravec

Zmíněný duel Szirmai – Moravec, vedle hraje Ondra Mejzlík s Melichem. Foto: J. Pýcha

Ale nebudeme předbíhat. Dopoledne patřilo jako obvykle základním skupinám. A jak už to bývá, ne všichni favorité si dokázali své papírové pozice pohlídat. Do elitního 12členného finále A překvapivě neproklouzli například silní blicaři Daniel Hadžala (2099) a Miroslav Fialka (2117), na prvotřídní hráče Oldřicha Sládka (2066) a Stanislava Vaněčka (1932) zbylo až finále D a tak dále. Naopak největším překvapením z druhé strany byl postup 13letého Patrika Studničky (1492) do áčka – v základní skupině byl nasazen jako předposlední! Patrik si tak už před obědem zajistil cenu pro nejlepšího žáka, protože se k němu ani nikdo z hráčů regionální mládežnické špičky (Hrdina, Zvára, Pospíšil) nepřipojil. Nejblíže k tomu byl David Zvára, v základní skupině se ziskem 8/11 na 4. místě (postupovali tři) …

Patrik Studnička

Největší překvapení základních skupin Patrik Studnička. Foto: J. Pýcha

Po přestávce, během níž tradičně většina hráčů ochutnala vyhlášenou chotýšanskou lahůdku smažený sýr (nemůžu si pomoct, ale Na Kopečku je prostě lepší než kdekoliv jinde), se naplno rozjely finálové skupiny.

Potřetí za sebou a celkově již poosmé zvítězil největší favorit Tomáš Vojta. Ve finále sice našel jednoho přemožitele, když podlehl junioru Svitákovi z Prahy, nicméně k vítězství dokráčel s přehledem a na závěr si mohl dovolit i dvě rychlé remízy. S bodovým odstupem (8/11) skončila trojice hráčů, z nichž měl nejlepší vzájemné zápasy již zmiňovaný Vítek Moravec, který 3. Jindřicha Melicha a 4. Pavla Vojtu porazil, byť s Pavlem při něm stáli všichni svatí – mat s věží míň vždy docela potěší, i když tedy jak koho :-) . Zásluhou Vítkova úspěchu se náš turnaj dostal na českobrodském webu do ankety, tak můžete také zahlasovat… O půl bodu zpět pak skončil na 5. místě vítěz z roku 2006 Ondřej Mejzlík.

T. Vojta - O. Mejzlík

Souboj prvních dvou šachovnic Vlašimi v KP družstev T. Vojta – O. Mejzlík vyhrál Tomáš. Vedle vidíme partii Hroník – Studnička, pozorně přihlíží Karel Jukl. Foto: J. Pýcha

Finále B vyhrál Miroslav Fialka, další přední místa už ale ovládli žáci a dorostenci: 2. David Zvára, 3. Robin Hrdina, 4. Martin Pospíšil. Opět překvapilo až 5. místo populárního Jezevce Daniela Hadžaly, mimo jiné stříbrného medailisty z roku 2004.

Králem finále C se stal neveklovský Pavel Král :-) – Pavlovi se v Chotýšanech daří často. Velmi dobře zahrál 11letý Vojta Filip, se ziskem 8,5/11 obsadil 2. příčku a za sebou nechal i takové borce, jakými jsou 3. Jiří Feierfeil, 4. Emil Macků nebo 5. Petr Procházka. Pěkně hrála i nejmladší účastnice turnaje Nela Pýchová (10 let): vybojovala 5 bodů a například v souboji s Emilem Macků svému soupeři názorně předvedla, jak vypadá šachový masakr motorovou pilou s matem jezdcem na závěr :-) .

V. Filip - Pýchová

Vojta Filip Nelu Pýchovou porazil, partie Sládek – Vaněček skončila nerozhodně. Foto: J. Pýcha

Déčko ovládli favorité, zvítězil Oldřich Sládek před Stanislavem Vaněčkem. Na bronzovou příčku pak vyšplhal další z našich talentovaných žáků Patrik Pýcha.

Turnaj proběhl jako obvykle v pohodové vánoční atmosféře, za což patří poděkování všem účastníkům. Tedy skoro všem, hodně hráčů po akci upozorňovalo na nevhodné komentáře, kterými hodnotil své nepovedené partie Emil Szirmai, a to včetně nepublikovatelných hlášek na adresu soupeřů. To by si měl příště odpustit, prohry je třeba umět přijmout a úcta k soupeři patří k šachové kultuře.

V úplném závěru děkuji manželům Řezníčkovým za poskytnutí útulných hracích prostor i za chutné obědy! No, a do kalendáře roku 2010 si všichni k 26. prosinci napište KOPEČEK :-) .

Výsledky s křížovou tabulkou finále A

Přehled vítězů všech 25 ročníků

Fotky

10 reakcí na “Vánoce v Chotýšanech”

 1. 1
  Jirka píše:

  25. ročník, to už je velmi slušná tradice!!! Je to samozřejmě i o vhodně zvoleném termínu, který je vzhledem ke své výjimečnosti stabilní. Dotaz: hrálo se všech 25. ročníků právě na Štěpána?

 2. 2
  Vláďa píše:

  Hezky napsaný článek. Když jsem dočetl, měl jsem pocit, že jsem tam byl.

 3. 3
  Tom píše:

  Některé hlášky pana Szirmaie jsem zaslechl, opravdu by mu kurz slušného chování neuškodil … :-(

  Jinak Maťo jsi mi trošku přilepšil. Vyhrál jsem jen potřetí za sebou a celkově poosmé. Kompletní přehled vítězí najdete v sekci O ODDÍLE – AKCE POŘÁDANÉ ODDÍLEM SPARTAK VLAŠIM. Případně tady je přímo odkaz:
  http://www.sachyvlasim.cz/wp-content/uploads/09_03_15/stanislav_vojta.htm

  Na konec článku jsem doplnil odkaz na fotky.

 4. 4
  Franta Innemann píše:

  Díky Tomáši za zveřejnění této vzácné fotografie,neboť mi to připomělo, že jsem byl taky fešák.Od leva sedí Míla Závěta,Milan Němec,Franta Innemann,Alena Peterková a Laďa Hejný.Povšimněte si,kdy mistr světa Salo Flohr,právě přemýšlí u mé parte,tak Standa vrací figurky na původní místa, protože si zkoušel pozici,ale špatně postavil krále.Poté přišel Salo Flohr ke Standovi a zahleděl se do partie.Asi za 10 vteřin zboural figurky a řekl,že takto král nestál. V tom momentě jsme všichni zkoprněli, ale Flohr se pousmál a Standovi podal ruku!Byl to pro nás velký zážitek,že velký hráč se zachoval,tak jak se na mistra sluší a patří.Kéž by všichni šachisté se mu přiblížili, když už ne výkonem, tak alespoň slušností.Zdraví vás všechny Franta.

 5. 5
  Maťa píše:

  Článek jsem upravil na základě Tomášova upřesnění v komentáři č. 3. Čerpal jsem z té tabulky, ale nevšiml jsem si, že už tam Tomáš přidal poslední ročník.

  Jirka: Většina ročníků byla určitě na Štěpána, jestli ale všech 25, to nevím.

  Franta: Díky za historické okénko. Trojici Němec, Innemann, Vojta jsem bezpečně poznal, ostatní jména mi nic neříkají. Jinak myslím, že Salo Flohr nikdy nebyl mistrem světa, alespoň v jednotlivcích určitě ne.

 6. 6
  Franta Innemann píše:

  Maťo máš pravdu,československý velmistr minulého století Salo Flohr se narodil 21.11.1908 v Horodence v Haliči(Rakousko-Uhersko),nyní Ukrajina a zemřel 18.7.1983 v Moskvě.Později sovětský mezinárodní velmistr.O mistra světa s Alexandrem Aljechinem již domluvený duel, který měl financovat Tomáš Baťa v roce 1939, překazila válka.Převzato z internetu.Ahoj.

 7. 7
  Tom píše:

  Jirka: jsem línej to v mé kronice hledat, ale úplně všechny ročníky 26.12. nebyly. Pamatuji si, že jednou se hrálo 23.12. /drtivá většina ročníků, ale 26.12. byla/.

 8. 8
  Maťa píše:

  Do prvního letošního čísla Zpravodaje jsem poslal krátký článek o našich vánočně-novoročních turnajích (Chotýšany, Pravonín, Střítež). Přečíst si ho můžete v sekci „ke stažení“ (O. Matějovský pro tisk).

 9. 9
  Tom píše:

  V sekci KE STAŽENÍ naleznete propozice Memoriálu Stanislava Vojty pro rok 2010.

  Případně tady je přímo odkaz:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/propoziceKopecek2010.pdf

  Soutěž o startovné zdarma bude vyhlášena /a na webu publikována/ začátkem prosince.

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak pan Szirmai už Vítkovi ani nikomu jinému žádnou hlášku neřekne… Jak výstižně napsal na FB Marek Vokáč: „Náhlé a nečekané. Nebývalo s ním vždycky snadné pořízení, ale když odejde šachista, šachisté by se s ním měli důstojně rozloučit.“ … http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/markus-pape-zemrel-novinar-a-aktivista-emil-szirmai

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist