TJ Spartak Vlasim
13
Úno

V zajetí televizních kamer

Po dvou letech opět proběhla mamutí akce – Zimní olympiáda dětí a mládeže. Jako šachisti reprezentující Středočeský kraj jsme plánovali vylepšit naše 3. místo z minula. A vyšlo to více než dobře! Domů jsme si odvezli 3 medaile za jednotlivce a vítězství v krajovém pořadí šachistů! Tentokrát Česká televize vyhradila skoro celý vysílací den výhradně pro ODM. Šachový turnaj se hrál v Litomyšli, ostatní sportoviště byla rozseta v okolí Pardubic.

Ze Středočeského kraje jsme vyrazili v podobné sestavě jako minule – Kuba Vojta, Julča Vilímová, nováček Jáchym Šmolík, já a jako doprovod Tomáš Vojta. Nutno podotknout, že výprava byla složena z půlky hráči Vlašimi a z půlky hráči Říčan. Vzhledem k důležitosti akce jsme ale profesionálně uzavřeli dočasné příměří. :-)

Cesta hrůzy

Brzo ráno jsme vyjeli s Kubou a Tomášem do Prahy, kde byl určený sraz středočeské výpravy. Šmolíkovi s Julčou se zkušeně rozhodli dopravit do Pardubic po vlastní ose. Vzhledem k tomu, že jsme dorazili do Prahy s dvouhodinovým předstihem, rozhodli jsme se najít vhodnou restauraci, kde přečkáme volný čas do srazu. Náš plán brzo selhal. Po hodinovém bloudění jsme se přesvědčili, že v blízkosti strahovského stadionu žádná restaurace není. Vyčerpaní a promrzlí jsme usedli na nejbližší schody, kde jsme strávili zbylou hodinu porážením velmistrů v online šachách na mém mobilu. (Všechny partie jsme prohráli, nehrajte blicky na mobilu.) Brzy se naštěstí v okolí začaly hemžit modré bundy naší výpravy. (Nutno dodat, že Tomáš měl jako jediný bundu svítivě červenou.) Netrpěliví rodiče sportovců přešlapovali kolem. Zřejmě od Tomáše, kterého kvůli odlišné bundě považovali za hlavního vedoucího, očekávali povel k výjezdu.

Vše dobře dopadlo a společně s týmem hokejistů a rychlobruslařů jsme nastoupili do autobusu. Díky bohatým zkušenostem z našich šachových kariér jsme tušili, co nás čeká. Na otázku „a co vy děláte za sport“ jsme měli připravenou odpověď „my jsme kajakáři.“ (Tato odpověď průměrného účastníka zimní olympiády natolik zmate, že se radši dál neptá.) I přes náš rafinovaný plán jsme se ale později museli ohlásit jako šachisté a po zbytek cesty jsme poslouchali otázky typu „co dělají šachy na zimní olympiádě?“ nebo „hele, sportovci!“

Šachy se na ODM staly vůbec nejoblíbenějším tématem ostatních sportovců. Těžký úděl šachistů.

V Pardubicích se k nám připojil zbytek naší výpravy. Zahájení proběhlo velkolepě podle plánu. Jen maskot klokanice Bibi vypadala podle mnohých spíš jako pohublý potkan.


Maskot olympiády klokanice Bibi


Legenda českého hokeje Vladimír Martinec zapaluje olympijský oheň

Po zahájení jsme nasedli do autobusu na krátkou cestu do Litomyšle. Krátká cesta nakonec tak krátká nebyla, protože jsme společně s hokejisty objeli snad všechny stadióny v okolí, aby si tam mohli vyložit brusle. Po dvouhodinové jízdě hrůzy nás konečně autobusák vyhodil před intrem. Před špatným intrem. Až po další hodině bloudění noční Litomyšlí jsme našli ten správný. Příště proto doporučuji šachistům jet po vlastní ose. :-)

Televizní hvězdy

Na ODM 2018 se šachům dostalo nevídané pozornosti. Každý den se na ČT Sport vysílaly dvě pětiminutové reportáže z turnaje. Novináři číhali rafinovaně u východu z hrací místnosti, kde odchytávali adepty na případné rozhovory. Ty se vůbec staly noční můrou většiny účastníků. Ten, kdo proklouzl, si mohl oddychnout a jít si zahrát na Playstation do vedlejší místnosti.

Takhle se povedlo proklouznout i Kubovi, když porazil Nguyna Vinha. Šťastný Kuba doběhl k Playstationu a zahájil zápas ve hře Fifa 18. Natolik se zabral do hry, že si nevšiml reportéra blížícího se úskočně zezadu. Již nebylo úniku. Kuba byl jako první vybrán na rozhovor. S hlavou svěšenou odcházel společně s reportérem z místnosti. Kostky byly vrženy.

Večer na pokoji jsme si reportáže pouštěli vteřinu za vteřinou. Kuba si ale k našemu zklamání s rozhovorem poradil velmi dobře. :-) Pronesl jednu, dnes již legendární větu, když komentoval partii se synem majitele Sportissima, Nguyenem Vinhem: „Tu chybu jsem nepotrestal, brečel, no.“ Podle všeho Kubův soupeř po partii nebrečel. Kuba by se měl radši držet dál od všech Sportissim. :-)

Výborné schopnosti unikat reportérům předvedli Jáchym s Julčou, kteří i přes dobré výsledky nebyli lapeni ani jednou.

Hůř jsem dopadl já, protože se mnou se k mému zděšení štáb ČT rozhodl udělat dokonce medailonek. Při natáčení docházelo k poměrně absurdním situacím. Například jsem se procházel uprostřed náměstí a kolem mě kroužili dva kameramani s televizními kamerami. Nutno dodat, že natáčení velmi zaujalo i kolemjdoucí. Žádosti o autogram jsem odmítal. :-)

Odkaz na všechny televizní reportáže

Bowlingová mánie

Protože bylo každý den dvoukolo, tak nám nezbývalo moc času na doprovodný program. Unavení po výkonech hodných zimní olympiády jsme se zmohli pouze na procházky městem a dvě návštěvy bowlingu. Vzhledem k nepřítomnosti bowlingového experta Mati a nemocného ( čtěte simulujícího :-) ) Kuby byl souboj o první místo otevřený. Po těžkém boji dopadl první bowling takto: Já 127(!!)

Tomáš 108
Julča 76
Jáchym 42

Druhý bowling s námi hráli i Šmolíkovi a Kuba. Tetokrát vyhrál Tomáš, s výsledkem přes 128 bodů.

Tomáš mluví ke Šmolíkovým: „Tak snad tu večeři stihneme, to bychom jinak měli smolíka.“ (Tomáš zbledne, uvědomí si, že mluví se Šmolíkovými.) Z této nepříjemné situace se Tomášovi naštěstí ještě povedlo vybruslit. :-)

Turnaj

Turnaj se hrál v krásných prostorech litomyšlského infocentra. (Tato fráze se používá v každém druhém článku, ale tohle byly OPRAVDU krásné prostory.) :-)


Olympijský dům a dějiště šachových turnajů

Hráčům ani trenérům nic nechybělo, k dispozici jsme měli občerstvení zdarma, místnost k rozborům, playstationy… Naše hrací prostory zaujaly dokonce i výpravy tanečníků a rychlobruslařů, které nám vyžíraly medovníky. :-) Rychlobruslařům přišlo neuvěřitelné, že hrajeme až tři hodiny bez přestávky. A to ještě neviděli vážné partie!

Naše výkony můžu zhodnotit jenom zhruba, protože jsem neviděl partie ostatních.

Já H16 6 bodů ze sedmi  – 1. místo

S turnajem jsem spokojený, nehrál jsem nějak úžasně, ale díky tempu 45+30s jsem soupeře prostě shazoval. :-)

Kuba H14 5 bodů ze 7 – 2. místo

Popravdě se tak nějak očekávalo, že Kuba bude bojovat o nejvyšší příčky a svoji roli potvrdil. Prohrál jedinou partii se svým dlouhodobým rivalem Gnojkem. Celý turnaj hrál na předních stolech a s druhým místem může být určitě spokojený.

Julča 5 bodů ze 7 – 2.místo

Julče se dařilo a až na partii s Lorencovou předváděla vyrovnané výkony. Oproti minulé olympiádě ještě vylepšila svoje umístění a skončila druhá. Nutno dodat, že ještě celý turnaj útočila na vše- vyhrávající Karin Němcovou, která vyhrála i tentokrát.

Jáchym 4 body ze 7 – 4.místo

Jáchymovi se většinu turnaje pohyboval na předních šachovnicích a k medailové spokojenosti mu nakonec chyběl půlbod. Do příště zamaká a na medaili to už bude!

Jako kraj v šachách jsme vyhráli slušné první místo. Podle našich výzkumů jsme jediní sportovci, kteří dostali za jediný turnaj/závod dvě medaile + veliký pohár.

Pohár

Jak už to tak bývá, když se vyhraje veliký pohár, tak se musí rozhodnout, kde pohár zůstane. Můj argument, že hraji olympiádu naposled mi nebyl uznán, protože mám prý už doma tři velké poháry z družstev. (Což je mimochodem pravda.) :-) Náš spor rychle vyřešil Tomáš. Rozhodl, že pohár pošleme do Říčan. I přes protesty prakticky celé výpravy se Tomáše nepodařilo přesvědčit, aby pohár zůstal na půdě Vlašimi. Nakonec tedy pohár poputuje do Říčan, aby tam taky nějaký měli. (Doufám, že tohle nečte nikdo z Říčan.) :-)

Šachisti na zimní olympiádě

Stejně jako slavností zahájení i medailový ceremoniál proběhl ve velkém stylu. Jednotlivé sporty se vyhlašovali před hokejovým stadionem plným sportovců. I po týdnu bylo v davu téma „šachy na zimní olympiádě“ pořád velmi oblíbené. Malý chlapeček–rychlobruslař mi klepe na rameno: „Hele, už budou vyhlašovat šachisty,“ směje se. Já se nesměji. „A co děláš ty za sport?“ pokračuje. „Šachy,“ procedím mezi zuby. „Ne, počkej, vážně, co děláš za sport?“ nechápe chlapeček. To mi už dochází trpělivost. „Šachy, vole!“ zakřičím na něj. Chlapeček zbledne a pozadu zacouvá do bezpečí mezi hokejisty z Vysočiny. Těžký úděl šachistů.

Těžký úděl hokejistů

Cestou zpátky jsme opět objeli všechny hokejové stadiony v okolí, takže cesta z Pardubic do Vlašimi se protáhla na nekonečných 8 hodin. Nutno dodat, že hokejisti již neměli narážky na šachy. Možná proto, že do celkového hodnocení krajů jsme jako šachisti vyhráli 36 bodů, zatímco oni pouhé 4. :-)

Závěrem bych rád poděkoval Tomáši Vojtovi za to, že to s náma celou olympiádu vydržel. Dále Šmolíkovým za pomoc s dopravou, organizátorům za skvělý turnaj a v neposlední řadě České televizi za velkou propagaci šachů.

Výsledky kategorií jednotlivců

Výsledky kategorie družstev

Fotogalerie Ing. Zdeňka Fialy

On-line přenos a partie v PGN

Web ODM 2018

Reportáže ČT sport

Odkaz na úterní živý vstup do vysílání ČT sport (čas 11:10 – 14:25)

Odkaz na čtvrteční živý vstup do vysílání ČT sport

Reportáž CMS TV

Článek v Benešovském deníku

(autor článku: Ríša Mládek)

9 reakcí na “V zajetí televizních kamer”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Parádní výkony i parádní zhodnocení :-) .

 2. 2
  Tom píše:

  K tomu Sportissimu bych dodal, že jsme se minulý týden s Kubou (maskováni kapucami :-) ) do jednoho vplížili a koupili hokejovou branku. :-)

 3. 3
  Blanka píše:

  Gratuluju k velkému úspěchu. Článek je moc pěkně napsán. Šachisté jistě přispěli k dobrému výsledku celého kraje :-).

 4. 4
  Tom píše:

  Tady je přehled, které sporty Středočeskému kraji nejvíce bodově přispěly (šachisté suverénně nejvíce :-) ):
  https://odm.olympic.cz/2018/vysledek-kraje/11-stredocesky-kraj

 5. 5
  Kuba píše:

  Ríšo pochlub se jak jsem tě tam vysekl v té fifě 18 :-)

 6. 6
  AdolfR píše:

  Krasne vysledky a moc hezkej clanek

 7. 7
  Martina píše:

  Ríšo, moc hezký článek jsi napsal :-D

 8. 8
  Ríšova babi z Plzně píše:

  To se dneska dějí věci! Ani nespočítám, kolikrát jsme se sjeli – očaři z celé republiky – na zámku v Litomyšli. A byli jsme všude. Vlezli jsme i do sklepení mezi O.Z. sochy, do všech sálů co jich na zámku je, chodili jsme po ochozech i po náměstí. A nic. Reportéři nikde. Za celých deset let. No a pak vylezou „zpod Blaníka“ nějací šachisti, zavřou se v jedné kamenné cimře, sedí, nemluví. A hned celá hejna reportérů číhají, vyčkávají, přepadají je zezadu, na kamery točí… Může mi to někdo vysvětlit?

 9. 9
  Tom píše:

  Zpráva pro Ríšu: pohár byl včera v pořádku odevzdán do Říčan. ;-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist