TJ Spartak Vlasim
02
Zář

V zajetí dvou Tomů

Už to bude nějaký pátek, kdy skončil letní pražský OPEN. Vlašimský šach jsme tam reprezentovali já (Kuba Voříšek) a Ríša Mládek, který se nedávno vrátil z Anglie. I přes lehké zpřísnění pravidel kvůli COVIDu-19 turnaj proběhl velmi pohodově. Roušky museli nosit pouze diváci, proto bylo v hracím sálu k vydržení. V konečném pořadí se Ríša umístil na neuvěřitelné 16. příčce, já jsem bohužel zkazil poslední partii, a proto jsem se musel smířit s 57. umístněním.

Zatímco Ríša bydlel v kvalitním apartmánu spolu se Sašou Skalským (tentokrát nejedli již pouze o dvou jídlech :-) ), já jsem byl doma spolu s Tomášem Ludvíkem a Aničkou Voříškovou, kteří také hráli turnaj. Dny se od sebe moc nelišily. Každý den jsme ráno posnídali, Tomáš většinou tuňákovou pomazánku, kterou si velmi oblíbil, poté následovala příprava a dopolední relaxování. Při prvních dnech jsme objevili skvělý seriál, nejspíše ho budete znát, jmenuje se Lucifer, a ten jsme sledovali ve dne, v noci. Oběd byl většinou kupovaný, i když pravdou je, že náš společný týden zaznamenal i poledne, kdy jsme si museli oběd ukuchtit sami. Jsem rád, že mohu konstatovat, že to odnesla pouze lehce popálená Tomášova pravá ruka. Po obědě jsme znova pouze leželi na posteli za zvuku hlasu Toma Ellise, který hrál hlavní roli již ve zmíněném seriálu. Kolem třetí bylo jasné, že musíme, i přes špatně připravenou přípravu, vyrazit. V autobuse jsme se zabavovali, jak jsem nejspíš už zmiňoval v jiných článcích, mobilní hrou Dobyvatel. Jedná se o vědomostní hru. Musím se zde trochu začervenat z důvodu, že Tom má proti mne skoré nejspíše 100:0 :-) . No … a potom už přichází část dne věnovaná hraní šachu.

První většinou dohrávala Anička. Své soupeře v rámci možností drtila, ale někdy byli bohužel trochu moc silní. Následoval jsem já a poslední většinou dohrával Tom. Když všichni dohráli, jeli jsme domů a Tom si mohl vždy zlepšit náladu na mé řadové prohře v Dobyvateli.


Anna Voříšková

V posledních dnech našeho pražského dobrodružství ale došlo k neočekávané změně. Cestou na kola jsem již nejezdil s jedním Tomem, ale hned se dvěma. Vše se to semlelo, když jsme ve středu ráno šli hrát fotbal s mým sousedem, Tomášem Němečkem. Při hře jsme se zmínili, že hrajeme šachový turnaj, a jeho to natolik fascinovalo, že se zeptal, jestli může jet na kolo s námi. Samozřejmě, že jsme svolili, ale varovali jsme ho, že ho to možná bude nudit. I tak ale jel. Svého rozhodnutí jsme ale nelitovali, když jsme zjistili, že Tomův mobil disponuje také naší oblíbenou hrou. A tak se stalo, že jsem dostával na budku od dvou Tomů zároveň.

Nicméně ve středu byl Tom č. 2 královskou hrou natolik vyjeven, že nám dělal společnost i ve čtvrtek a v pátek. Dokonce i v sobotu, kdy kolo začínalo již v 9:00, se rozhodl s námi kolesovat. V předchozích dnech jsme se bavili o jeho pozici svačináře, ale všichni jsme to brali jako vtip. Ukázalo se ale, že Tom č. 2 ne. Když jsme v sobotu ráno vyjeli eskalátorem na zastávce Invalidovna, čekal tam už na nás se třemi nápoji z obchodu Starbucks. Všichni jsme z toho byli tak v šoku, že jsme ho jmenovali na již slíbenou pozici svačináře :-) . Nicméně už to nebudu tolik okecávat a dám vám zde i nějaké pozice z mých partií.

Marek Miča – Jakub Voříšek, pozice po 25. tahu bílého:

25… Dxb2??? Po získání kvality a výherní pozice jsem udělal velice hrubou chybu, která mi prohrála partii. Jedná se o primitivní taktický motiv 26. Vc8+ Vxc8 (26…Kg7 nevychází kvůli 27. Sd4+ se ztrátou dámy.) 27. Dxb2 a bílý obrátil výsledek partie ve svůj prospěch. 1-0.

Jakub Voříšek – Adam Vylíčil, pozice po 21. tahu černého:

V prvním kole jsme se bílými nedostal zrovna do dobré pozice. 22. Jb5 Poslední šance na záchranu ztráty pěšce (černý má v pozici nebezpečnou hrozbu Df4) 22… Sxb2?! Černý vzal otráveného pěšce. 23. Vc7 Vd7?? Osudová chyba pro černého. Stačil pohodový úhyb dámou, např. Df6. 24. Dc2! Vxc7 25. Jxc7 26. Vb8 Sg6! a černého pozice se začíná bortit kvůli možnostem matu na poslední řadě. Za pár tahů černý ztratil pěšce a s tím i partii. 1-0

Výsledky

Stránky turnaje

(autor článku: Kuba Voříšek)

6 reakcí na “V zajetí dvou Tomů”

 1. 1
  Maťa píše:

  Marek Miča Kubu za hrubku nekompromisně potrestal, to Ondra Mejzlík byl před časem k Jardovi Danešovi ohleduplnější :-) : http://www.sachyvlasim.cz/?p=38025

 2. 2
  Tom píše:

  Z diagramů Kuby mi vychází, že brát pěšce na b2 je prostě vždycky špatně. Budu si to pamatovat. :-)

 3. 3
  Blanka píše:

  Jen podotýkám, že jsem byla téměř celý týden doma, takže zmíněné obědy si chodili tak maximálně kupovat ke mně do kuchyně :-).

 4. 4
  Tom píše:

  A kolik ti Kuba za oběd platí? :-)

 5. 5
  Blanka píše:

  To Kuba psal „Oběd byl většinou kupovaný“ :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  No, ale nepsal, kým byl kupovaný :-) .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist