TJ Spartak Vlasim
09
Říj

V Týnci uspěli favorité

Tomáš Vojta

Na počest 70 let od založení šachového oddílu TJ Jawa Brodce uspořádali místní šachisté turnaj v rapid šachu. V příjemném prostředí restaurace U Vrtišků se v neděli 7. 10. sešlo 31 hráčů, aby si to v devítikolovém švýcaru hraném tempem 2×20 minut rozdali o první cenu ve výši jednoho tisíce korun.

Po celodenních bojích nakonec uspěli favorité. Bronzovou příčku obsadil i přes tři porážky Zdeněk Hába. Můj dostih o celkové vítězství s Jirkou Gregorem pak skončil vítězstvím Jirky o půl délky. Společně se mnou se z Vlašimi zúčastnil turnaje ještě Ivo Hradecký a ziskem 5 bodů uzavíral první desítku.


Tomáš Vojta, Jiří Gregor, Zdeněk Hába


Vlašimské derby (neboli Turnov versus Broumov :-) )


Do Týnce se před soutěžemi družstev (kde bude hrát za naše céčko) přijel rozehrát i Milan Potůček (na obrázku při partii s Jirkou Černým). Nejvíce si cenil výhry nad o téměr 400 elo bodů silnějším Radovanem Tlamsou. Milan si tuto partii vysloveně užíval a místo rychlého matu si na soupeře postavil hned 3 dámy. :-)  

Za uspořádání turnaje patří díky šachistům z pořádajícího oddílu. Škoda jen, že se (nejspíše i díky termínové kolizi s mládežnickými soutěžemi) akce nezúčastnilo více hráčů.

Aby byl článeček alespoň trochu zajímavý, přidám 2 diagramy ze svých partií, na které jsem si vzpomněl. Zkuste si sami, zdali dokážete nalézt vítězná pokračování. Řešení zjistíte označením prázdných řádků pod diagramem.

Bílý na tahu vyhraje:

ŘešeníBílá dáma je chycena jen zdánlivě. Rozhoduje slabá osmá řada černého. 26.Jc6! +-  Černý ztrácí materiál a o tři tahy později se vzdal.  1 – 0  /Vojta – Hradecký/

Černý na tahu vyhraje:

Řešení23…Dh5 24.Va4 /Bílý je ztracen i po 24.Jh2,Vxf2 25.Sxf2,Sxf2 26.Kh1,Jxe5 -+/ 24…Vxf3!  0 – 1  Po 25.gxf3,Vxf3 nelze pokrýt hrozbu Vxg3   /Vávra – Vojta/

Kompletní výsledky turnaje

Fotky od Karla Jukla

Stránky pořadatelů

13 reakcí na “V Týnci uspěli favorité”

 1. 1
  martin v píše:

  pekny clanek,s diagramy ,ja bych si z rapid partie pamatoval max.5 prvnich tahu. v nedeli sem musel do 17.hod. vytvorit a poslat clanek do jiskry sesmolil sem ho a pridal 2 fotky,tak kdo mate zajem si moji druhou reportaz v zivote ze sveta sachu precist tak vyjde ve ctvrtek v jiskre

 2. 2
  Maťa píše:

  Vzpomínám si, že jsem hrál v Týnci před 20 lety rapid k 50 letům založení klubu – letí to, letí… Tenkrát se ještě nasazovalo ručně a Tomáš si stěžoval, že mu pan Sládek dává ty nejsilnější soupeře :-) . Mám to i v poznámkách, které jsem si tehdy psal, možná to někde najdu.

  Co se týče letošního ročníku, tak kolize s mládežnickými soutěžemi určitě nějaké ty účastníky vzala – minimálně já bych si rapid tohoto typu (v příjemné hospůdce) nejspíš zahrál a určitě bych se tam snažil poslat i nějaké žáky a dorostence. Ale jindy to prý udělat nešlo, říkal Karel Jukl. A proč vlastně nehrál Kuba? Na ELD v neděli si stěžoval, že chtěl jet, ale táta ho nevzal ;-) .

  Martin V.: Tak na tu Jiskru se fakt těším. Jinak uzávěrku mají do pondělního rána (kolikrát jsem jim něco posílal po půlnoci), tak proč jsi musel chvátat do 17 hodin?

 3. 3
  Maťa píše:

  Jo, a ten první diagram je jak z učebnice na slabou poslední řadu!

 4. 4
  martin v píše:

  napsala mi ze to potrebuje do nedele do 17.hodin,jinak bych samozrejme nechvatal…

 5. 5
  Karel Jukl píše:

  Maťa: tak třeba to vyjde na Boříkovi, který proběhne také U Vrtišků v neděli 23.prosince

 6. 6
  Tom píše:

  Maťa: Kubu jsem nevzal hned ze 3 důvodů: 1,chrchlá 2,bylo hnusné počasí, takže by ani nemohl vyběhnout na venkovní hřiště pro děti 3,v turnaji nehráli žádní slabší hráči, takže by dostával samé nakládačky.

 7. 7
  Maťa píše:

  Karel: Takhle před Štědrým dnem, jo? A tak proč ne… ;-)

 8. 8
  martin v píše:

  a co clanek v jiskre cetl si mato?

 9. 9
  Maťa píše:

  Samozřejmě, že jo :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  Martin V.: Nevím vlastně proč, ale obsah tvého článku v Jiskře se hodně moc nelíbil panu Sládkovi…

 11. 11
  martin v píše:

  vim proc, kvuli poctu clenu klubu,ja jelikoz sem na clanek mel jen 10 minut tak sem na netu spocital pocet clenu klubu a nerozlisil hosty.misto aby byl rad ze nekdo neco o tyneckym sachu nekam napise,tak by me lyncovali,tady plati porekadlo pro dobrotu na zebrotu.nikdo jiny by nic nenapsal,a ja proste chtel neco napsat ke krasnemu vyroci 70.let.a i kdyz uroven clanku nebyla nic moc,tak vsem lidem i nesachistum se clanek libil,a ze tam byli jine udaje o poctu clenu,je to to nejmensi co ctenare zajimalo.a at me klidne z klubu vyhodi ja tam chodit nemusim

 12. 12
  Anonym píše:

  Já článek četl,a byl pekně napsán,ale chlapi proč se hádate,nevím,jsme lidi.

 13. 13
  Tom píše:

  28. září se bude hrát v Týnci rapid k 80 letům založení místního oddílu. Kdybyste chtěl někdo vyrazit, tak se ozvěte. Já s účastí počítám. Propozice:
  http://www.sachytynec.cz/news/80-let-tj-jawa-brodce/

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist