TJ Spartak Vlasim
28
Pro

V Táboře tentokrát bez vítězství

Jarda Pýcha

Účast na jednom z posledních turnajů v roce o Táborskou věž se stala pro vlašimské šachisty již pomalu tradicí. Letošního, již 52. ročníku šachového klání v rapidu se zúčastnilo 15 našich hráčů (3 dospělí, 12 dětí), z celkového počtu 195 účastníků. Zastoupení jsme tentokrát měli ve všech šesti kategoriích. Oproti minulým letům se letos hrálo v komplexu budovy Milénium. Už při našem příjezdu dávala mírně lepkající podlaha a rychlý úklid některých prostor tušit, že ještě před pár hodinami zde probíhala úplně jiná zábava.

Samotný turnaj hraný na 7 kol 2×20 minut (jen 1.-3. a 4.-5. třída 9kol 2x15minut,dorost každý s každým) začal asi s 45minutovým zpožděním.

V hlavním turnaji (108 šachistů) jsme měli tříčlenné zastoupení. Tomáš Vojta obhajoval loňskou stříbrnou medaili, určitě se ale chtěl pokusit navázat na svá vítězství z let předešlých. To mu však trochu paradoxně překazil brácha Pavel, který ho porazil ve 4. kole, takže z toho nakonec bylo i tak pěkné 3. místo(6b). Výborně si vedl Pavel Vojta (5,5b), který byl po vítězství nad bráchou bez ztráty, v pátém bohužel přišla prohra s v konečném pořadí druhým Vybíralem, v posledním pak remíza s Trepkou (5. místo) a bylo z toho i tak skvělé 4. místo. Třetí do party Jirka Mejzlík obsadil se 3 body 76. místo a snad byl docela spokojen, hlavně že souboj body versus pivo nakonec vyzněl lépe pro body :-)


Bratři Vojtové při posledním kole

Nejpočetnější zastoupení (5 dětí)  jsme měli v nejmladší žákovské kategorii (1.-3. třída – celkem 29 dětí). Zde si z našich prcků již tradičně nejlépe vedl Dan Ždych na 5. místě (6,5b), jenž se jako jediný mohl pochlubit skalpem suverénního vítěze Nguyena(8b) ze Smíchova. Dobré je též 7. místo Anežky Vlkové (6b). Ostatní naši : 14.Lebeda (4,5b), 18.Roháč (4b), 20.Kalina V.(4b).

V další postupné kategorii (4.-5. třída – 21 dětí) jsme si díky nejvýše nasazené Nele Pýchové dělali určitě naděje na přední umístění. Prvních pět kol zvládla bez problémů, s přehledem přehrála i bývalého mistra Čech do 10 let ze Sedlčan Nováka. Po obědě však jakoby její myšlení zpomalilo a díky pomalé hře ztratila v dalších dvou kolech 1,5 bodu. Hlavně její spadlý praporek v souboji s Doležalovou (stává se také tak trochu tradicí) se ukázal v konečném účtování jako rozhodující. Před posledním kolem sice Nela vedla o dva body středního buchholzu, ale i když vyhrála,skončila o 1 bod pomocného hodnocení na druhém místě právě za Ladou Doležalovou z Tábora. Druhý náš zástupce Matyáš Kalina byl desátý.   


V kategorii 4.-5. třída nedaly holky klukům žádnou šanci a obsadily první dvě místa.

I v další kategorii (6.-7. třída – 17 dětí) jsme pomýšleli možná na dvě medaile díky Patrikovi Pýchovi a Vojtovi Filipovi. Oba spolu sehráli remízovou partii hned ve druhém kole. Vojta ale v průběhu dalších kol nestačil na dva hráče Bohemians a obsadil se 4,5b 5. místo. V posledním kole svým vítězstvím nad Simonem z Týna nad Vltavou umožnil Patrikovi bojovat o první místo, které by náš hráč bral v případě svého vítězství v závěrečném kole. Patrik ale se svým soupeřem jen remizoval a skončil tak stejně jako jeho sestra druhý díky horšímu pomocnému hodnocení. Další naši: 13. Pikal a 17. Zelenka.


Souboj Vojty Filipa a Patrika Pýchy skončil remízou.

Za 8.-9. třídu (14 dětí) bojoval Lukáš Filip, který ziskem 4,5b a třetím místem potvrdil své nasazení. Nás může aspoň částečně těšit, že vítězství z této kategorie putuje zásluhou Jirky Třebického (Jawa Brodce) do našeho regionu. Tuto kategorii měl hrát i Robin Hrdina, který dal přednost turnaji dorostenců. Jestli to bylo dobře, nebo ne, musí posoudit Robin sám.

Turnaje dorostu se totiž zúčastnilo jen sedm šachistů včetně Davida Zváry. Oba kluci byli favority a teoreticky si měli odnést první dvě místa. Že papírové předpoklady vždy neplatí  se ukázalo i zde. Robin, který ve vzájemné partii Davida porazil, skončil na 2. místě, David se musel spokojit se 4. místem.


Davidu Zvárovi se tentokrát nedařilo a se svým umístěním určitě spokojen nebyl.

Tak po roce byli Vlašimáci v Táboře opět vidět, a i když chybí ta třešnička na dortu v podobě zlaté medaile, můžeme být snad spokojeni.

Jinak bych se ještě omluvil, že jsem se některým kategoriím věnoval víc, ale nestíhal jsem vše sledovat a podrobnější výsledky žákovských kategorií nejsou k dispozici. Bude dobré, když případné podrobnosti nebo upřesnění někdo doplní do diskuse .

Konečné výsledky:

Dospělí

Žákovské kategorie

Fotografie

9 reakcí na “V Táboře tentokrát bez vítězství”

 1. 1
  Maťa píše:

  Myslím, Jardo, že jsi jako správný šachový novinář dokázal být u všeho podstatného, což je při takovém počtu kategorií úctyhodný výkon! Robin si asi v tom dorostu zahrál líp než ve své skupině, čelo středoškolského turnaje bylo přece jen silnější. Nicméně co se kategorie dorostu týče, možná by při takovém počtu bylo lepší, kdyby hráli účastníci v „dospělém“ turnaji a putovní cenu dostal ten nejlépe umístěný z nich… Nela s Doležalovou prohrála na čas ve vyhrané pozici?

  Já jsem letos Táborskou věž vynechal a místo toho jsem se zúčastnil šílené akce na železnici – 27 hodin v českých vlacích na trase Benešov-Praha-Hranice-Frýdek-Místek-Ostrava-Jeseník-Hradec Králové-Turnov-Praha-Benešov :-) . Hlavním organizátorem byl náš někdejší šachista a vloni vedoucí na šachovém táboře Jan Starec. http://ladakos.rajce.idnes.cz/Vlakovej_pivni_marathon_2/

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Nela vyhranou pozici určitě neměla,aspoň to říkala,já se tam pak ani nechodil dívat,když za chvíli při hře na 15 minut měla Nela víc než o 10 minut horší čas. Spíš si myslím ,že teprve trávila ten oběd a prostě to problomcala :-) . A nebo to Lada zahrála dobře a Nela si s tím nevěděla rady,to opravdu nevím,to nám řekna případně Nela.

 3. 3
  Honza S. píše:

  Ahoj Maťo,
  to byla akcička, něco tak neobvyklého může vymyslet jen šachista :-)
  Vlaku jste si asi užili, jedno z těch míst – Kunčice pod Ondřejníkem – znám a vím že je to pr… zapomenuté místo světa.

  Honza

 4. 4
  Maťa píše:

  Zdar, Honzo! Těch zapadákovů jsme projeli víc, hlavní část výpravy hodně nadávala na Hanušovice, kde měli více než hodinovou přestávku, a tak navštívili prý příšernou nádražní restauraci s ještě horším WC – proti tomu je prý Raketa špičkovej podnik :-) . Já a ještě dva další účastníci jsme vynechali jednu cestu tam a zpět po slepé koleji a „polední přestávku“ (2 hodiny) jsme strávili v nám dobře známém Jeseníku (oběd v Pradědu). Docela jsem zavzpomínal na týdenní turnaje v lázeňském městečku :-) .

  Jinak Honza Starec to měl organizačně dokonale připravený – někteří se zúčastnili i jeho pivní soutěže – v každé stanici přes 450 metrů n/m museli vypít jeden kousek :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Honzo: průkopníkem takovýchto naprosto nesmyslných vlakových výletů byl před lety jeden bývalý nejmenovaný vlašimský šachista /A.K./. Je vidět, že Maťa je jeho zdatným nástupcem nejen v šachových partiích /taktika všechno vyměnit/, ale i v ostatních činnostech. :-D

 6. 6
  Maťa píše:

  Tak tato akce měla jasná pravidla, to nebyl žádný výlet do Budapešti na hamburger jako v případě Arnolda. Mimo jiné nás čekalo 17 přestupů, takže jsme viděli různá nádraží a různé vlaky – prostě taková železniční poznávačka. Například mohu všem doporučit vynikající nakládaný hermelín v restauraci v Letohradu – hned naproti nádraží :-) . Docela mě to bavilo, i když únava se v závěru docela hlásila o slovo…

  Ještě doplním, že akce se konala díky sváteční celosíťové jízdence Lidl/ČD za 149 Kč.

 7. 7
  Honza S. píše:

  Naopak, Arnold byl průkopník který ukázal Českým drahám a Lidlu cestu k novým zákazníkům!

 8. 8
  Maťa píše:

  Stejnou akci už ČD a Lidl měly 28. října, tehdy Stárek a spol objeli skoro celou republiku dokola: Praha-Ostrava-Plzeň-Cheb-Liberec-Praha. Projeli 10 krajských měst a ve všech dávali povinně pivo. Ale na rozdíl od minulé neděle to prý nebylo tak akční, bylo málo přestupů a např. v přímém vlaku Ostrava-Plzeň seděli 9 hodin… Uvidíme, co Honza vymyslí příště, třeba se ještě nějaký šachista přidá :-) . Cena je opravdu zajímavá, za 149 Kč můžete jet, kam chcete a kromě Pendolina i čím chcete (včetně EC a IC).

 9. 9
  Petr H. píše:

  Od pořadatelů Táborské věže jsem dostal datové soubory žákovských turnajů. Jsou na http://chess-results.com/tnr28862.aspx?art=1&lan=5&turdet=YES&m=-1&wi=1000 . Je to určitě lepší, než textový soubor, který původně uveřejnili :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist