TJ Spartak Vlasim
15
Pro

V Brně se nám moc nedařilo

V sobotu 8. prosince nás čekal výlet do Brna, byl to letos náš nejvzdálenější cíl při putování první ligou mládeže. Takový Vojta Kovářík najel autem 500 km! Na místě nás čekaly zápasy s domácími družstvy A a B. Favorizované áčko jsme chtěli trochu potrápit, naopak s béčkem jsme si chtěli vylepšit náš bodový účet.

Výsledek prvního zápasu vypadá jednoznačně. Sice to bylo rychle 3-1, když se pěknou výhrou převedl Kryštof, ale zbývající partie vypadaly nadějně. Ondra soupeře pěkně přehrál, pak se ale při uplatňování jasné převahy trochu zamotal a bylo to. :-(  Za rozhodnutého stavu Vojta neměl důvod lámat vyrovnanou pozici a přijal remízu.

Během polední přestávky se nic zvláštního nestalo. Času bylo málo, a tak cílem procházky byl hlavně oběd a provětrání mozků. Byli jsme přesvědčeni, že se do hrací místnosti vracíme pro naše první vítězství v soutěži. Ale …

Když se daří, tak se daří! Stejně jako v Hradci Králové jsme si tři body nechali utéct mezi prsty. Velmi brzy prohrává malý Vojta a skoro zároveň si připisuje svoji první výhru v lize mládeže Ondra (1-1). Za necelou hodinu končí další dvě partie. Kryštof asi stále neví, proč nastavil koně, naštěstí stejnou mincí oplácí Lukášův soupeř a nechává si chytit věž. Je to 2-2. Po delší době dovolujeme remizovat Filipovi, protože pozice na první desce už vypadá jako jasná výhra pro nás.

V pozici na diagramu je na tahu černý. Čekali jsme, že nám udělá radost a vzdá se. Mladý brněnský hráč ale dál bojoval, Vojta při snaze prosadit svého pěšce do dámy dva jiné obětoval. Do dámy sice dojel ale vzniklá pozice (viz diagram) je remíza.

Soupeř zahrál Kc2 a nabídl remízu, kterou Vojta přijal. Zkuste si sami spočítat, jak to po tahu Kc2 mohlo dopadnout …

Bodů zatím moc nemáme, ale máme obehrané silné soupeře a zápasy s družstvy ohroženými sestupem jsou stále před námi. V lednu nás čeká jediné utkání na domácí půdě s družstvem Světlé nad Sázavou. Tak uvidíme, jestli doma vylepšíme své postavení v průběžné tabulce.

Stránky 1. ligy mládeže

(autor článku: Petr Havelka)

3 reakcí na “V Brně se nám moc nedařilo”

 1. 1
  Maťa píše:

  U Vojty Kováříka je to po 1…Kc2 celkem snadno vyhrané: 2.Vc8+ Kb2 3.Vd8 (zisk rozhodujícího tempa) Kc3 4.Ke5 a je po pěšci. Dost nepochopitelná remíza bez ohledu na to, jestli správně hodnotil pozici, vždyť to prohrát nemůže…

 2. 2
  Tom píše:

  Ten odpolední zápas se měl vyhrát, Lokomotiva B byla poměrně slabá. V remíze na první desce bych problém ale nehledal (Vojta bojoval jako lev), škoda je hlavně těch proher. O Kryštofově nastavení figury asi ve třetím tahu se ještě teď mluví ve vlašimských hospodách :-) a rychle asi neměl prohrát se soupeřkou s elem 1018 ani Vojtík. Nedá se ale nic dělat, snad to kluci doženou ve druhé polovině soutěže. Spadnout by bylo škoda.

 3. 3
  Jiří Kotzot píše:

  Ad 1) Až tak jednoduché to přece jen není. Bílý by po 2. … Kd2 musel ještě najít jediné 3. Kd5! Ale např. děti z Pravonína by to po jedné z mých loňských červencových přednášek na jejich příměstském šachovém táboře určitě lehce našly (spočítat rozšířený čtverec a mezišach „zezadu“ + zisk tempa… kapitola 14, str. 46).
  Jiří Kotzot

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist