10
Říj

Úspěšný Tatranský pohár

20 let jezdím na turnaje ve Vysokých Tatrách a vždy je to krásná dovolená. Nejinak tomu bylo i na 69. ročníku Tatranského poháru.

Podzimní část Tatrafestu se skládala z víkendového Mistrovství  Slovenska v rapid šachu (vyhrál maďarský mladík Aron Pasti), doprovodné bleskovky (vítězem se stal velmistr Maník) a týdenního turnaje v klasických partiích Tatranského poháru.  Posledně jmenovaného turnaje jsme se zúčastnili společně s Tomášem Haškem.

Tatranský pohár má obrovskou tradici (letos se hrál již 69. ročník) a v minulosti ho vyhrála spousta silných velmistrů. Poslední roky je účast skromnější jak početně (pamatuji roky, kdy hrálo i přes 200 hráčů), tak i výkonnostně, ale stále je to velmi pěkná akce. Pro zajímavost historická fotka z roku 1958:

Hrálo se ve 4 hvězdičkovém Grand hotelu Permon v Podbánském a výhled z okna hrací místnosti na Kriváň (2494 m. n. m.) bral dech:

Turnaj byl vypsán na 7 kol s trochu netradičním tempem 1,5h. na 40 tahů + 15 minut na dohrání s bonifikací 30s. za tah. Úvod se mi povedl, když jsem první 3 partie vyhrál. Tomáš uhrál 0,5 ze 2 a ve 3. kole si vzal volno, za které získal 0,5 bodu. Většina partií se v Tatrách hraje až od 18h., takže je spousta času na menší i větší výlety, čehož jsme samozřejmě využívali.

Mlýnická dolina

Popradské pleso

Tatry klubající se z ranní  mlhy

Ve 4. kole mi dala zabrat 15letá WFM Charis Peglau (bez zajímavosti není, že ve 3. kole jsem hrál s Dorou Peglau – dvojčetem Charis a v kole prvním s Davidem Peglauem – jejím 10letým bratrem). Rodina Peglaů má celkem 9 členů a všichni hrají šachy. Více si o nich můžete přečíst na stránkách chessbase.

Pro celkový výsledek byly klíčové partie v 5. a 6. kole. V tom pátém se mi povedlo porazit německou mezinárodní mistryni Ulrike Roessler (v turnaji hrála výborně a obsadila 2. místo). V kole šestém jsem pak udržel podezřelou koncovku s FM Vojtkem.

V posledním kole mi tak k 1. místu stačila rychlá remíza s talentovanou Olivii Sekovou. Ta skončila v turnaji překvapivě třetí (nasazené byla až jako 26). Dívky si na Tatranském poháru vůbec vedly skvěle, mezi nejlepšími osmi skončily hned čtyři!

Tomáš Hašek získal 2,5 bodu a obsadil konečné 33. místo.

Turnaje ve Vysokých Tatrách, ať už jarní Open Tatry nebo podzimní Tatranský pohár, můžu jen doporučit, jsou to krásné akce v nádherné přírodě. Velké poděkování patří kolektivu okolo pana Hrtka za profesionální organizaci a milou atmosféru, která při Tatrafestu vládne.

Na závěr přidávám ještě pár fotek z našich výletů, které díky skvělému počasí neměly chybu: