TJ Spartak Vlasim
30
Pro

Úspěšná Táborská věž

Tradiční turnaje mají své tradiční termíny. V kalendáři šachových akcí je takovým turnajem dlouhá léta i Táborská věž. Koná se každoročně těsně po vánočních svátcích – 27. prosince. Letošní Táborské věže, turnajů v rapid šachu rozdělených do tří kategorií, se zúčastnila řada hráčů Vlašimi a benešovského regionu, přičemž největších úspěchů dosáhly děti v obou žákovských kategoriích.

Mezi staršími žáky zvítězil jeden z tahounů vlašimského družstva v mládežnické lize Jirka Petrášek. Podařilo se mu tak obhájit loňské prvenství, kterého dosáhl ještě v dresu oddílu Jawa Brodce. Pěkného výsledku v této kategorii dosáhl i vlašimský Míša Blahoš, jehož páté místo je o dva stupínky výše, než jeho nasazení.


Nejmenší byl nejlepší. Aneb: malý postavou, velký výkonem, což v bodovém vyjádření znamenalo čisté první místo.


Jirka Petrášek se získanými trofejemi

Obdobného úspěchu dosáhl v kategorii mladších žáků i šikovný talent Petr Hroník z Říčan. Své prvenství si zajistil pozornou hrou a vítězstvím ve vzájemné partii nad stejně bodovým Tadeášem Bastlem.


Putovní pěšec, symbol Táborské věže pro nejmladší kategorii, tedy tentokrát odcestoval v rukách Petra Hroníka do Říčan. Tak jak tento pěšák putuje po Čechách, přibývají na něm jména vítězů nejmladší kategorie. Ovšem nejen, že přibývají, ale též ubývají; záleží na tom, jak moc nebo málo exponované místo si na něm jeho dočasní držitelé najdou pro umístění svého jména, případně jaké psací náčiní při tom použijí, jelikož dláto a kladívko pravděpodobně povoleno není.


O doprovod domů se pěšákovi postarala i Péťova mladší sestra Stella, která statečně bojovala ve stejném turnaji proti starším soupeřům a umístila se uprostřed startovního pole, ovšem se stejným bodovým ziskem, jako čtvrtý v pořadí, Jan Vilinger.

Posledně zmíněné jméno nás posouvá k dalším vlašimským účastníkům Táborské věže. Honza měl totiž s sebou v Táboře nejen staršího bráchu Eliáše, ale i tátu Jana ve sloučené kategorii dorostu a dospělých. Všichni tři se tedy rovnoměrně rozptýlili do všech letošních kategorií.


Z rodiny Vilingerových se nejlépe umístil ten nejmladší – Honza. Na snímku nejenže konzumuje svou cenu za 4. místo mezi nejmladšími žáky, ale taky dává na vědomí, že duch báječného letního šachového tábora v Růžené, každoročně pořádaného šachovou školou STAMAT, ožívá i v zimě.

Výčet účastníků z Vlašimi završuje Ondra Matějovský, který v silně obsazeném turnaji dospělých, doplněném šikovnými dorostenci, obsadil ziskem čtyř bodů 28. místo z 86 zúčastněných.

Další podrobnosti o letošní Táborské věži je možno zkoumat z výsledkových listin jednotlivých kategorií: mladší žáci , starší žáci , dorost a dospělí

Článek pořadatelů

(autor článku: Tomáš Gergelits)

4 reakcí na “Úspěšná Táborská věž”

 1. 1
  Maťa píše:

  Táborské věže jsem se zúčastnil po hodně dlouhé pauze, jestli se nepletu, tak jsem tam naposledy byl v roce 2007. Tenkrát vyhrál starší žáky dnes už skoro třicátník David Zvára. :) Moc dobře jsem v Táboře nehrál, ale včera jsem se ve Světlé přesvědčil, že to může být i horší. :) Škoda nastavené figury v lepší koncovce v 5. kole, kdybych měl 3,5/5, tak by se ještě dalo hrát o slušný výsledek…

  Jirka Petrášek se zařadil mezi spoustu vítězů z našeho oddílu, z hlavy si kromě zmiňovaného Davida Zváry vzpomenu na Honzu Kořínka, Honzu Baštu a Tomáše Vojtu, ale asi jich bude ještě víc.

 2. 2
  Tom píše:

  Jojo, vlašimských vítězů bylo mnohem více. Třeba ve svém historickém článku z roku 1997 zmiňuji Ondru Vykouka a Ondru Mejzlíka (tehdy hrávalo dětské soutěže výrazně více dětí):
  https://www.sachyvlasim.cz/?p=61829

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  Jan Kořínek (ml.), David Zvára a eventuální další, jsou ze jmen, po kterých jsme s Péťovým tátou Petrem pátrali na povrchu právě získaného pěšce. Buď jsme špatně hledali, nebo někdejší držitelé svá jména dobře schovali či nepřipojili a nebo zbývá již zmíněná možnost, že totiž jak jde pěšák po léta z ruky do ruky, nová jména přibývají, zatímco jména někdejších držitelů se postupně vytratí. Řešením by bylo nikoli v článku zmíněné kladívko a dláto, ale třeba vypalovací hrot (samozřejmě po domluvě s pořadateli) :bye: .

 4. 4
  Maťa píše:

  David Zvára putovního pěšce nevyhrál, prosadil se až ve starších kategoriích a pěšec byl vždy pro ty nejmladší. Ale Honza Kořínek ho měl a dokonce je s tím spojený malý příběh. Kořínkovi se totiž krátce potom rozvedli a tehdy malý Honzík (ročník 1990) se přestěhoval s mamkou do Příbrami. A vzal si s sebou i toho pěšce. Do roka bohužel přestal hrát šachy, což byla škoda, určitě by ho rádi v Příbrami vzali – byl šikovnej, o čemž svědčí i to vítězství na Táborské věži. Každopádně byl pak docela boj o vrácení ceny, Honzovi rodiče spolu moc nekomunikovali a mamka netušila, že ta cena je putovní. Dnes už bohužel nebožtík pan Odehnal mě tenkrát kontaktoval a já zkoušel pěšce dostat zpátky k pořadatelům. Myslím, že se to povedlo, ale jistý si nejsem. Tak mě napadlo, že je to možná duplikát, když tam Honza není napsaný… Každopádně jsem tam ve středu našel napsaného Kubu Voříška, který trofej získal ještě jako hráč pražské Bohemky.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist