12
Bře

Turnaj kosmonautů

Patrik Pýcha

„Turnaj kosmonautů“, jenž se uskutečnil v sobotu 3. března, je jedním z mnoha turnajů, které již tradičně pořádá ŠK Smíchov. Na toto otevřené klání pro čtyřčlenná družstva žáků (1997 a mladší) a juniorů (1992 a mladší) jsme se vydali v čele s mým taťkou ve složení já, Nela Pýchová, Fanda Helebrand a Anežka Vlková. Vlašimáci se zde nepředstavili poprvé, před čtyřmi lety jsme tu obsadili 4. příčku, avšak místo Fandy a Anežky tehdy hráli Robin Hrdina a David Zvára. S názvem turnaje je to opravdu doslova, hraje se tu o putovní pohár bývalých kosmonautů Vladimíra Remka a Alexeje Gubareva, z nichž právě Remek je prvním Čechem, nebo možná lépe řečeno Čechoslovákem, který navštívil vesmír. Ani letos osobně nechyběl.

Vladimír Remek s Fandou Helebrandem

Turnaj odstartoval se zpožděním, ale na to jsme už na smíchovských turnajích zvyklí. Před účastníky naší kategorie (žáci) bylo devět kol. Podle mého názoru zbytečně moc, stačilo by jich sedm. Tempo hry bylo stanoveno na 20 minut, bodovalo se olympijským systémem, to znamená, že se počítal každičký na šachovnicích uhraný bod.

První tři místa dopadla přesně podle papírových předpokladů. Zvítězila první nasazená ŠK OAZA Praha A (průměrné elo 1716) s 31,5 body následovaná námi pod názvem MěDDM Vlašim (1590) s 29 body a třetí TJ Bohemians A (1579) s 27,5 body. Právě první a třetí družstvo patřilo mezi jediné, s kterými jsme nevyhráli. Ostatní zápasy však byly jednoznačné a většinou jsme vyhrávali nejvyšším rozdílem 4:0.

Vlašimský tým s cenou za 2. místo

Na vyhlášení poté ještě získala Nela cenu za nejlepší dívku turnaje a Fanda za nejlepší výkon (8/9) na třetí šachovnici.

Co se týče hodnocení družstva, budu velmi stručný. Já (1855) jsem uhrál 7 bodů. Nehrál jsem příliš dobře, dělal jsem mnoho pozičních chyb. Nela (1723) získala na druhé šachovnici 8 bodů. Prohrála jen s Arsenijem Anaškinem (1832) v dlouhé a vyrovnané partii, ostatní soupeře drtila a nedala jim sebemenší šanci. Fanda (1533) hrál až na druhou zbrkle sehranou partii velmi dobře a uhrál plně zasloužených 8 bodů. Nedařilo se Anežce (1250), která sice uhrála pěkných 6 bodů, avšak častého nastavování figur už by se měla vyvarovat.

Vlašim pod pečlivým dohledem Petera Helebranda

Hráči Bohemians opět ukázali, jak se „umějí“ chovat. Nejenže při hře neustále rušili, ale také nechávali pod stoly neskutečný bordel, a divím se, že zrovna oni v průběhu někoho napomínali.

Turnaj se povedl a líbil se nám. Obrovskou poklonu skláním řediteli turnaje panu Josefu Čermákovi, který se i přes svůj vysoký věk stále aktivně podílí na organizaci turnaje, píše diplomy, potvrzení, pronáší na turnajích proslovy a tak dále a tak dále. Poděkování patří ale samozřejmě i všem dalším, kteří se podíleli na řízení a organizaci turnaje. V provozu byl na místě i bufet, účastníci si zadarmo mohli vzít časopisy „Československý šach“, samozřejmě ta starší čísla, z nichž některá byla dokonce až z roku 1962. Zadarmo si také může každý vzít fotku z minulých let, když je na ní ale pochopitelně on sám.

Závěrem bych tedy ještě jednou všem poděkoval a snad opět někdy na některý ze smíchovských turnajů zamíříme.

Výsledky turnaje

Fotky od Jardy Pýchy

4 reakcí na “Turnaj kosmonautů”

1. 1
    Tom píše:

Škoda, že se turnaj nepodařilo vyhrál, mohli jste být v televizi :-) Turnaj Kosmonautů byl zařazen i do aktuálního pořadu V Šachu:

2. 2
    Maťa píše:

Nela Pýchová se včera zúčastnila dalšího z mnoha tradičních turnajů, které pořádá ŠK Smíchov – „Smíchovských klání mládeže“. V poměrně silné konkurenci si vedla výborně, když ve spojené kategorii dorostu a starších žáků coby nasazená pětka obsadila 2. místo za říčanským Standou Stárkem, kategorii starších žáků pak vyhrála! Výsledky zatím na chess-results nejsou, určitě se tam ale časem objeví. O stručný článek jsem zkusil požádat Petra Havelku, protože jsme se Sedlčanskými víceméně tvořili společnou výpravu :-) .

3. 3
    Maťa píše:

Jak jsem očekával, výsledky včerejšího turnaje se na chess-results objevily: http://www.chess-results.com/tnr73957.aspx?art=1&lan=5 . A Petr nezklamal a dle svého zvyku velmi rychle poslal pěkný článek, můžete se na něj těšit ;-) .

4. 4
    Maťa píše:

Předevčírem v úctyhodném věku 96 let zemřel Josef Čermák, pořadatel turnajů na Smíchově, kam jsme svého času pravidelně jezdili (viz například článek výše, kde pana Čermáka Patrik zmiňuje). Čest jeho památce!