TJ Spartak Vlasim
19
Dub

Třikrát krajské zlato, jištěné trojím stříbrem!

Marie Filipová

Poměrně velká výprava čítající 12 šachistů a nezbytný doprovod z TJ Spartak Vlašim zamířila 17. 4. 2010 do Českého Brodu, kde se konal Krajský přebor mládeže v rapid šachu v kategoriích H,D 14,  H,D 12 a H,D 10. Hrálo se zde o postupy na MČR.

Hned v úvodu prozradím ty, kdož si postupy na MČR z našeho kraje vybojovali:
(přímý postup mají Jakub Haman a Adam Čáp)

Kategorie H,D 10:
Vystrčil Martin (Říčany)
Homola Martin (Český Brod)
Civín Dominik (Zdice)
Pastrnek Michal (Říčany)
Petrášková Zuzana (Říčany)
Vlková Anežka (Vlašim)

Kategorie H,D 12:
Filip Vojtěch (Vlašim)
Rýdl Jiří (Vlašim)
Škubal Ondřej (Buštěhrad)
Starýchfojtů Josef (Řevnice)
Pýchová Nela (Vlašim)
Pokorná Jana (Rakovník)
Hořejší Kateřina (Kralupy n.Vl.)

Kategorie H,D 14:
Hrdina Robin (Vlašim)
Pýcha Patrik (Vlašim)
Bien Jan (Řevnice)
Skalický Tomáš (Říčany)
Shejbalová Adéla (Říčany)
Müllerová Kateřina (Říčany)
Žádníková Kateřina (Říčany)

Všem velké blahopřání! A předběžná informace: MČR se bude konat pravděpodobně 12. – 13. 9. 2010.

Bezesporu se jedná o velký úspěch vlašimské šachové mládeže, a to ještě o veliké smůle může hovořit Daniel Ždych, který hrál moc hezké šachy, ale v poslední, rozhodující partii nakupil tolik hrubek (asi jsme mu neměli říkat o tom, že musí vyhrát, aby postoupil) a s věží víc ji nedokázal dotáhnout do vítězného konce a prohrál. Právě tato prohra se pro něj stala osudnou  a stála ho postup! Uhrál sice o půl bodu více než nejlepší z dívek v jeho kategorii, ale není mu to nic platné!

Výsledky, nejen u nás, ale u všech výprav, zastínily velice rozpačité dojmy z organizace celé akce. Děti, které jsou delegovány na krajský přebor, si zaslouží, aby pro ně byl zorganizován turnaj na patřičné úrovni! Hned při vstupu do Sokolovny nás uvítaly nikoliv transparenty, co se zde koná, ale schody zadělané holubím trusem, že nebylo pomalu kam šlápnout (to asi pro štěstí!). Místnost nevyzdobená, prosím, každý má jiný přístup. Šachovnice nahuštěné blízko sebe, ač stolů bylo připraveno dostatek. Pak se na popud krajského předsedy přendavaly v průběhu turnaje. Registrace, placení startovného, to šlo pružně, ale většina dětí byla přihlášena předem, tak to neměl být problém. Začínat se mělo v 9.45 hodin, ač všichni přítomni, začalo se dost po 10. hodině. Zarazilo mě, že si na krajskou akci nenašel čas nikdo ze zástupců města, když se k nim sjeli zástupci z celého kraje? Pak po rozpačitém zahájení panem Fialou a po pár slovech hlavního rozhodčího byly odsouhlaseny startovní listiny, nalosování a pak se konečně začalo hrát.


Pohled do hracího sálu

Desetiletí hráli 9 kol, ostatní 7 kol, všichni stejným časem 2 x 20 minut + 5 sekund za tah, bez zápisu. Už to, že budou hrát ve společné místnosti všechny kategorie, jsem si nedokázala zcela představit, no a pak už jsem se jen divila a nejen já! Za pravdu mi dají všichni, kdož děti doprovázeli. Partie hrané v H,D 12 a H,D 14, a to především hráči na předních šachovnicích na takovéto úrovni, potřebují klid na soustředění, většina šachistů bojuje s časem, protože už hrají kvalitní vážné partie. Ale tady, když do nich nestrkaly běhající děti, které odehrály daleko dříve v desítkách, tak je vyrušil mikrofon pořadatelů ohlašující buď povel k odsouhlasení výsledků na nástěnce, nebo nástup k dalšímu kolu! Malí měli hrát v jiné místnosti se samostatným rozhodčím a nemělo se jim dovolit běhat (více pořadatelů) a dělat doslova „brajgl“! Navíc je nikdo nenapomenul, to se, pánové, přijďte podívat na kteroukoliv RŽL v regionu SE, jak umožnit korektní  podmínky ke hře! A další šok! To právě hráli všichni. Bylo to nějak po třinácté hodině. A najednou došlo na stěhování stolů, normálně při hře, protože se vedle konala nějaká jiná akce. Hodinu předtím došly v kiosku párky, protože paní prý nevěděla, kolik bude lidí, tak musely postačit sušenky a pití, navíc kvůli té druhé akci byl kiosek odpoledne uzavřen úplně a nebylo nic!

Ještě že naši hráli jak „z partesu“ a my se mohli těšit z jejich výkonů. Celkem KP hrálo 91 šachistů. Ve čtrnáctkách 25 dětí, ve dvanáctkách 35 dětí a v desítkách 31 dětí.

Hoši 14:

1. Robin Hrdina 6/7, první nasazený, po půl bodu ztratil s Tomášem Skalickým z Říčan a s klubovým kolegou Patrikem Pýchou.

2. Patrik Pýcha 5,5/7, třetí nasazený, prohrál s Janem Bienem z Řevnic a půlku pak ztratil již se zmíněným Robinem Hrdinou.

3. Bien Jan (Řevnice) 5,5/7, devátý nasazený, prohrál s Robinem Hrdinou a remizoval s Dvořákem z Buštěhradu.

4. Tomáš Skalický (Říčany) 5,5/7, druhý nasazený, prohrál s Adélou Shejbalovou a remizoval s Robinem Hrdinou.

15. David Pikal 3,5/7, 16. nasazený, prohrál s Rathouským (Říčany), Bauerem (Rakovník), Schillem (Sedlčany) a remizoval s Vackem (Sázava).


Kategorii do 14 let vyhrál Robin Hrdina před Patrikem Pýchou.

Dívky 14:

1. Adéla Shejbalová (Říčany) 4,5/7 (celkově 6.)

2. Kateřina Müllerová (Říčany) 4/7  (celkově 11.)

3. Kateřina Žádníková (Říčany)  3/7 (celkově 17.)

Hoši 12:

1. Vojtěch Filip 6/7, šestý nasazený, remizoval s Lukášem Bočkem ze Zvole a klubovou kolegyní Nelou Pýchovou.

2. Jiří Rýdl 5,5/7, druhý nasazený, remizoval s Nelou Pýchovou a prohrál s Vojtou Filipem.

3. Ondřej Škubal (Buštěhrad) 5,5/7, osmý nasazený, celkově 4., prohrál s Pepínem Starýchfojtů (Řevnice) a remizoval s Vrecionem (Zdice).

15. František Helebrand 4/7, 12. nasazený, přehráli ho Starýchfojtů (Řevnice), Voldán (Vlašim),Víšek (Slaný).

21. Jiří Stareček 3,5/7, 20. nasazený, prohrál s Bočkem (Zvole), Čeňkem (Říčany), Spilkou (Sedlčany) a remizoval s Pokornou (Rakovník).

23. Václav Voldán 3/7, 21. nasazený, o bod jej připravili: Pýchová (Vlašim), Bossanyi (Český Brod), Hakl (Říčany) a Remeš (Říčany).


V chlapecké kategorii do 12 let neměla Vlašim konkurenci.

Dívky 12:

1. Nela Pýchová 5,5/7, čtvrtá nasazená, celkově 2., remizovala s Vrecionem (Zdice) a oddílovými kolegy Rýdlem a Filipem.

2. Jana Pokorná 3,5/7, celkově 19.

3. Kateřina Hořejší 3/7, celkově 26.


Nela Pýchová suverénně vyhrála kategorii do 12 let.

Hoši 10:

1. Martin Vystrčil (Říčany) 7/9, 7. nasazený

2. Martin Homola (Český Brod) 7/9, 3. nasazený

3. Dominik Civín (Zdice) 7/9 , 13. nasazený

8. Daniel Ždych 5,5/9, 9. nasazený, prohrál s Chwistkem (Říčany), Baboučkem (Zdice), Civínem (Zdice) a remizoval s Anežkou Vlkovou.

9. Petr Lebeda 5,5/9, 20. nasazený, prohrál s Petráškovou (Říčany), Vystrčilem (Říčany), Pastrnekem (Říčany) a remizoval s Anežkou Vlkovou.

Dívky 10:

1. Zuzana Petrášková (Říčany) 5/9, celkově 11. místo

2. Anežka Vlková 5/9, celkově 12. místo, nasazená byla 6., prohrála s Havelkou, Pastrnekem, Hosnedlem a remizovala s Lebedou a Ždychem.

3. Anna Zlámaná (Říčany) 4/9, celkově 18. místo


Vpravo Anežka Vlková

Shrnu-li medailové pozice našich tak:

ZLATO:                                                                         STŘÍBRO:                  

HRDINA  Robin (H 14)                                        PÝCHA Patrik ( H 14)

FILIP Vojtěch (H 12)                                           RÝDL Jiří (H 12)

PÝCHOVÁ Nela (D 12)                                         VLKOVÁ Anežka (D 10)

V průběhu turnaje pořadatelé všem dětem rozdali čokoládičky. Při vyhodnocení vítězové obdrželi diplomy, medaile a věcné ceny. Vyhlašování a ocenění na prvních třech místech probíhalo tradičně, ale pustit na zbytek cen děti jako „vlčáky“, aby si je rozebraly, to bylo nedůstojné!!! Počtem odpovídaly asi pro ty, kteří nebyli pro ceny pozváni, protože vyhlášeno bylo z každé skupiny jen 15 dětí. Pořadatelé nebyli evidentně domluveni, co a jak provedou!

Je mi jasné, že se pořadatelé nesešli ani jednou, aby doladili organizaci a zabezpečení celé akce. Pokud nyní zpytují alespoň trochu svědomí a budou přemýšlet o tom, jaké dojmy si z této akce odnesly soutěžící děti?  Žádné a nic! Chaos a nepředstavitelný hluk po celý den. Pak také zjistí, že je třeba na takto zorganizovanou akci co nejdříve zapomenout! Trapně bylo jistě i panu Jaroslavu Říhovi, protože se i na něj stížnosti snášely. Organizátorům se turnaj nepovedl, ještě neumějí zorganizovat akci na krajské úrovni. Je mi líto to takto napsat, možná ztratím nějaké příznivce, ale je třeba o tom vědět, aby se takovýmto chybám ti, kdož se do konkurzu přihlásí příště, vyhnuli.

Jinak našim i ostatním úspěšným dětem blahopřeji k pěkným výkonům!

Kompletní výsledky všech kategorií

Fotky

Stránky pořadatelů

20 reakcí na “Třikrát krajské zlato, jištěné trojím stříbrem!”

 1. 1
  Jirka Mejzlík píše:

  On Honza Fiala jako hlavní organizátor zná jen KP v Neratovicích. Tam bufet funguje podobně (blbě), je tam ale určitě větší sál. A je dobře že mladí kluci ze zapojují do organizování – v tom bych viděl obrovské pozitivum celé akce.

  Takže příští rok finále KP v Pravoníně. Organizační tým Filipová + Pravona + Havelka + další je zárukou úspěchu.

 2. 2
  Jirka Mejzlík píše:

  Jinak gratulace všem našim medailistům a realizačnímu týmu. Šest postupů na MČR bude mít v republice jen málokterý oddíl.

 3. 3
  Marie píše:

  Vůbec jsem to nepsala proto, abych někoho nějak kritizovala nebo chtěla akci do Pravonína (asi by se k nám nevešla a ani bych se sama nikdy nepřihlásila do konkurzu). Vím dobře kolik všechno dá práce, ale je třeba upozornit ty, kdož se přihlásí jako pořadatelé, na co všechno je třeba myslet, aby to vyšlo. Snahu nelze pořadatelům upřít a jistě to bude příště lepší, ale tento sál fakt nevyhovoval.

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Souhlasím s Marií,že v sále byl opravdu velký hluk,ale nepřičítal bych to vždy jen pořadatelům,své svěřence by měl umravňovat hlavně ten kdo je doprovází,ale dospělí bohužel kolikrát dětem příkladem nejdou a na nepokojích se podílejí také,už třeba když začnou nahlas rozebírat partii vedle ještě hrajícíh. Myslím,že v Nearatovicích býval také hluk ,ale v malém sále v Českém Brodě to prostě víc vyznělo. Jinak je podle mě nešťastné,že HD10 hrají 9 kol a tím se kola začínají,když jsou ostatní kategorie v plném proudu a docela obdivuju hráče,že se dokáží v těchto situacích soustředit. Jinak bych se pořadatelů v čele s J.Fialou trochu zastal, letos začínají myslím pořádat turnaje poprvé a tak to bude příště určitě lepší,jejich snahu je třeba aspoň trochu ocenit. Ono těch zájemců o pořádání zase asi tolik nebude. Co se týče toho bufetu,tak ten mě tedy naštval,musel jsem si odpustit svůj tradiční párek ,na který jsem se chystal tak dlouho ,až nebyl :-( .
  Všechny tyto nedostatky ale přebily výsledky našich talentů,Vlašimákům se turnaj opravdu velice vydařil a snad se neztratí ani na podzimním MČR.

 5. 5
  Maťa píše:

  Také já ještě jednou gratuluju všem našim medailistům, ostatním to vyjde třeba příště! :-) S medailovou bilancí 3-3-0 jsme byli v Českém Brodě nejúspěšnějším oddílem, přestože Jarda Říha na http://sachyricany.ic.cz/?q=node/307 tvrdí něco jiného.

  K té organizaci turnaje se možná ještě vyjádřím (teď nemám čas, pracuju :-) ), ale spíš obecněji, když jsem v Brodě nebyl. Bohužel zatím všichni přímí účastníci, se kterými jsem mluvil, slova paní Filipové víceméně potvrzují.

 6. 6
  Patrik P. píše:

  K tomu nevyzdobenému sálu: Myslím, že na málo turnajích kromě těch vyšších jako je mistrovství ČR bývá vyzdoben sál. A ten ptačí trus, to už je na městě a ne na pořadatelích turnaje, jak se o takové budovy starají. Ostatní nedostatky mohu potvrdit, ale samozřejmě to byl teprve první turnaj pro mládež takového rozsahu organizovaný Českým Brodem, tak můžu věřit, že to příště bude mnohem lepší.

 7. 7
  Patrik P. píše:

  Možná by šlo, kdyby se dali desítky za ty dveře, co vedly k bufetu a tam po dohrání partií desítky zůstaly.

 8. 8
  Jirka Mejzlík píše:

  Maťa, ad hodnocení Jardy Říhy: Asi nám nepočítal medaili Jirky Rýdla. A pokud to bral jako kvalifikaci na MČR, tak postupů mají skutečně víc.

  Jinak rozdělení medailí Vlašim 6, Říčany 6, „zbytek světa“ 6 o něčem vypovídá. S tím, že žádný další oddíl neměl víc než jednu medaili. V titulech je dominance dvou krajských mládežnických gigantů ještě větší (3:3:0). Pravda, nehráli kluci z Kladna s přímým postupem, možná chyběl někdo další z krajské špičky(Míša H.?)

 9. 9
  Marie píše:

  Názory se různí, ten omlouvá to, ten zas ono a názor, že to jinde také nemají neberu! Mělo by se při pořádání každé akce pro děti pamatovat na to, že je i vychováváme a vštěpujeme jim nějaké zásady, tak je třeba, aby to byly takové návyky, které jsou milé a příjemné i nám. To víte, já už jsem stará škola!
  Ale opravdu mě na celém KP nejvíce těší výsledky našich medailistů, i když Máťa mnohé předídal. Má v té své trafice asi křišťálovou kouli a my o ní nevíme!

 10. 10
  Petr H. píše:

  Bufet, hrací prostory, pořádek na sále – trochu to skřípalo, ale pořadatelé měli odvahu se do toho pustit. Klidně se podepíšu pod všechny výtky Marie i dalších diskutujících, ale pokud si z toho vezmou pořadatelé nějaké ponaučení, tak letos získali zkušenosti k nezaplacení.
  Opravdu je třeba obdivovat mladé hráče, že většině z nich nic z výše psaného nevadí a dokážou hrát kvalitní partie.
  Mě nejvíce vadily časové prodlevy. Turnaj o 91 hráčích na sedm kol trval o hodinu déle než jiný turnaj o 100 hráčích hraný na 9 kol :-( Rodiče se trochu divili, že jim děti vracím až po sedmé hodině večer.

 11. 11
  Maťa píše:

  Jirka (kom. 8): Já bych teda s Říčanskými sobotní výsledek nevyměnil. Přijde mi, že některé jejich medaile nemají moc velkou sportovní hodnotu…

  Jirka (kom. 2): 6 postupů není špatných, ale vloni nás v Hradci Králové reprezentovalo dokonce 8 dětí – kromě letošní postupové šestice ještě Lukáš Jelínek a Franta Helebrand.

 12. 12
  Jirka Mejzlík píše:

  Maťa: Anežka ale byla náhradnice za Elišku, postup na KP si nevybojovala. Dříve bývaly úspěchem 2-3 postupy.

 13. 13
  Maťa píše:

  A Patrik měl divokou kartu a Fanda se tam taky dostal jako náhradník na poslední chvíli…

 14. 14
  Jirka Mejzlík píše:

  Takže s tím počtem přímo vybojovaných postupových míst jsme na tom vlastně nejlépe v historii.

 15. 15
  Evzen píše:

  Zdravim, na Rapidu bohuzel uz nebyl (jak ty deti rychle starnou), ale zato v Neratovicich jsem v poslednich 5 letech nechybel. Na nesmyslny system 7 vers 9 kol jsem mnohokrat upozornoval, bohuzel vzdy marne. Skoda ze se organizace cs sachu absolutne nikam nevyviji, stejni poradatele poradaji stejne akce, propozice se mechanicky kopiruji z roku na rok a to zcela bez ohledu na deti. Rozumny klid ke hre mame snad jen my na RZL. Ze to ma svuj vyznam je videt i na letosnich vysledcich KP v rapidu, tak alespon to…..

 16. 16
  Maťa píše:

  O úspěšném vystoupení našeho regionu na KP v Českém Brodě se zmiňuje i tradiční víkendový souhrn pana Sládka: http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/sachy20100420.html . Článek vyšel i v dnešním tištěném Benešovském deníku (tam je bez fotky) a ve včerejší Jiskře (i s fotkou) – ta je v prodeji do úterka.

 17. 17
  Tom píše:

  Dnes se hrál opět po roce v České Brodě KP žáků v rapidu:

  Výsledky do 10 let:
  http://www.chess-results.com/tnr47220.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000

  Výsledky do 12 let:
  http://www.chess-results.com/tnr47222.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000

  Výsledky do 14 let:
  http://www.chess-results.com/tnr47224.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000

 18. 18
  Maťa píše:

  Letos jsme na KP v rapidu vyslali jen malou skupinku 6 dětí, v podstatě jsme vybírali jen ty, kteří měli šanci postoupit na zářijové MČR. To se povedlo Patriku Pýchovi (2. v H 14), Františku Helebrandovi (3. v H 12) a – jestli se dobře dívám – i Anežce Vlkové (2. v D 12, přestože se jí výsledkově moc nedařilo). O jedno místo utekl postup Danu Ždychovi (6. v H 10) – tímto i odpovídám Vláďovi Horákovi, Petru Laňkovi (13. v H 12) chybělo k postupu víc. Nela Pýchová už měla přímý postup, a tak si mohla zahrát ve starší kategorii – v D 14 neměla podle očekávání žádnou konkurenci, tradičně se ale prosadila i celkově (2. místo za vítězným Čápem z Kladna). V turnaji nestartovali dva naši hráči s přímým postupem – Jirka Rýdl a Vojta Filip … Vojta dnes doma slavil 13. narozeniny – všechno nejlepší! :-) Článek snad někdo napíše.

 19. 19
  Jirka Mejzlík píše:

  Někdo = Jarda nebo Patrik?

 20. 20
  Maťa píše:

  Tomáš říkal, že článek už má od rána v poště a zveřejněn bude asi v pondělí. Autorem je Jarda.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist