06
Zář

Tomáš Vojta obhájil titul krajského přeborníka!

Poslední prázdninový týden probíhal v Říčanech jubilejní 5. ročník turnaje O pohár města Říčany. Vlašimský šach reprezentovalo ve dvou výkonnostních skupinách rekordních 8 hráčů, což z nás činilo po domácích nejpočetnější výpravu.

V turnaji A se kromě absolutního pořadí hrálo i o titul přeborníka Středočeského kraje v kategorii mužů, žen, H 20 a H 18. V konkurenci 74 šachistů se po drtivém závěru prosadil největší favorit IM Ivan Hausner (Mahrla Praha), když zvítězil před naším Tomášem Vojtou a dlouho vedoucím Janem Sodomou z pražských Bohemians. Tomáš Vojta navázal na skvělý výsledek z České Třebové. Po celý turnaj hrál výborně, slabší chvilku si vybral jen v partii 3. kola s Drábkem (Elo 2142), kde doplatil na špatnou volbu zahájení. Jinak se prezentoval hezkým útočným šachem, který mu mimo jiné přinesl cenné výhry nad FM Kozákem (2226) či Sodomou (2334). Kombinační vítězný ohňostroj z 1. kola s Rmoutilem (2002) Tomášovi dokonce na stránkách šachového svazu zajistil nominaci na partii měsíce srpna! A protože vítězný Hausner je z Prahy, stal se Tomáš stejně jako vloni krajským přeborníkem! Úspěšný výsledek vynesl našemu borci poměrně zajímavou finanční cenu – 9.000 Kč.

Zbývajícím Vlašimákům se v turnaji A příliš nedařilo. Ondřej Matějovský skončil s 50% na 43. místě, František Innemann dopadl ještě hůř – 2,5 bodu stačilo jen na 67. příčku… Za zmínku stojí ještě výsledek českobrodského Víta Moravce, který v posledních dvou sezónách hájil barvy Vlašimi v 1. lize dorostu. Vítek skončil celkově 38., ale hlavně byl třetí v kategorii H 18, což znamená postup na Mistrovství Čech do 20 let!

Do turnaje B se prezentovalo 53 hráčů. Největšími favority byli pánové Lácha (1899) a Kalvach (1881), ovšem na špici pelotonu se od začátku drželi mladíci Vesecký z Peček a zejména náš 13letý talent David Zvára. David předváděl v průběhu turnaje bojovné výkony, několikrát dokázal otočit horší pozice a ještě kolo před koncem s půlbodovým náskokem samostatně vedl. Na lákavou první cenu (3.000 Kč) však nakonec nedosáhl, v posledním kole nestačil na Jakuba Hamana z Kladna (11 let!), který nakonec po skvělém finiši (4/4) vyhrál celý turnaj. Druhý skončil nečekaně Antonín Brhlík ze Sázavy, jenž tentokrát bravurně zvládl své pověstné časové tísně. Bronz vybojoval Martin Vesecký, na Davida Zváru zbyla bramborová medaile, ale i to je výborný výsledek, vždyť ke kýženému prvnímu místu chybělo půl bodíku…

Velmi dobře zahrál i nový člen našeho oddílu, 15letý Martin Nguyen. 6 bodů a 10. místo se rozhodně počítá! Cenné ostruhy na svém prvním velkém turnaji získával Patrik Pýcha (10 let). Umístil se jako 47., ale především dokázal porazit silného soupeře – otce celkového vítěze, Martina Hamana (1615)! Patrikovy výkony jsou příslibem do budoucna.

Jiří Mejzlík (35. místo) a Robin Hrdina (46.) zřejmě pomýšleli na lepší umístění, ale několikrát se od nich odvrátilo potřebné štěstí.

Organizačně se turnaj vydařil, za což patří domácím pořadatelům z Říčan poděkování! Kompletní výsledky najdete na stránkách turnaje www.openricany.cz.