TJ Spartak Vlasim
04
Čvn

Tatry 2023 – Dobří šachisté se vracejí – díl II.

Den 5 – Bude pršet

Předpověď byla nic moc. Kolem poledne mělo začít pršet a mohly se objevit i bouřky a kroupy. Dan vyrazil na další výlet na kole a my s Tomášem jsme se rozhodli jet busem do Starého Smokovce, lanovkou na Hrebienok a pak se přiblížit ke Zbojnické chatě, co nám počasí dovolí. Nakonec jsme došli až pod závěrečné stoupání. Nahoru jsme si už netroufli. Začínaly se tvořit bouřkové mraky, a navíc závěrečný úsek stezky byl celý pod sněhem. I tak jsme tam ale pár turistů viděli. Většinou měli hůlky a někteří i mačky. I dosavadní cesta byla docela náročná. Místy sníh a voda.


Je neuvěřitelné, co tatranští nosiči dokáží vynést na horské chaty.

U Rainerovy chaty jsme šli dolů po proudu Studeného potoka a obdivovali vodopády, kterými teklo opravdu velké množství vody. Cestou zpátky na Hrebienok se už rozpršelo. Výlet jsme tak časově akorát stihli.

Dan opět remizoval, Tomáš rumunskou hráčku nakonec porazil. Při přípravě na ni nemohl najít žádné partie, ale pak se ukázalo, že se nedávno vdala a pod jménem za svobodna bylo partií spoustu.  :-)

Den 6 – Počasí nic moc

Předpověď hlásila celý den přeháňky a zataženo. Zařadili jsme tak oddychový den a po snídani sešli dolů do Lomnice. Zašli jsme do wellness hotelu Titris, kde turnaj býval dříve. Během dvou hodin jsme vyzkoušeli všechny atrakce včetně tobogánu. Toho jsem se vždy bála, protože nemám ráda mít hlavu pod vodou. Nakonec jsem ale překonala strach a odvážně dvakrát sjela. :-)

Do turnaje se v 6. kole přidal FM Richard Turčan (ELO 2401). Odehrál jednu partii, remizoval s hráčem elo 1778 a z turnaje odstoupil. :-) Prý nehrál turnaj od začátku kvůli maturitě. Jeho pozdější zapojení a následné odhlášení přičítám euforii z pomaturitních oslav. Nešťastné je, že právě on byl 23. hráčem v turnaji, a právě kvůli němu jsem prohrála sázku na počet hráčů. Turčan pak hrál následující den silně obsazenou blicku. I tam se mu ale příliš nedařilo a skončil až devátý (byl 3. nasazený).

Oba naši hráči večer vyhráli.

Houdek D. – Andráš A. – pozice po 25. tahu černého:

Najdete, jak Dan partii rozhodl?  Řešení naleznete na konci článku.

Den 7 – Mlha, kam se podíváš

Hory byly ráno zahaleny do husté mlhy. Plánovali jsme další túru, ale nakonec jsme se raději rozhodli pro procházku do Starého Smokovce a návštěvu Tricklandie.

Bylo to celkem zábavné a nafotili jsme pár sranda fotek. Počasí se během dne vylepšilo a v mlze už byly jen vrcholky hor. Dan si vzal z turnaje volno a jel se projet pořádně na kole. Večer pak říkal, že byl v Nízkých Tatrách a ujel 130km.

Tomáš opět vyhrál.

Den 8 – Poslední delší túra

Dle předpovědi mělo být alespoň dopoledne polojasno, a tak jsme se toho rozhodli využít a jít na poslední delší túru. Jeli jsme busem do Smokovce a pak šli přes 2 hodiny nahoru k Sliezskemu domu, pokračovali po magistrále na Hrebienok a zpátky na bus do Smokovce. Bohužel větší část cesty na Hrebienok už pršelo a cesta po mokrých kamenech byla místy dost náročná. Ve Smokovci pak tu necelou hodinu čekání na bus svítilo sluníčko, takže jsme stačili aspoň trochu oschnout.


Pivo Gerlach pod Gerlachovským štítem (0.4l. za 5 Euro). :-)  

V předposledním kolem hrál Dan prvně za svou šachovou kariéru na onlinech. Měl cíl udělat více tahů než v prvním velmi nepovedeném kole, kde jich zvládnul pouze 11. Nakonec prohrál, ale bojoval statečně do 60. tahu. Většinu partie i držel remízu. Jeho soupeř, pan Škreňo, pak skončil v turnaji čtvrtý. Tomáš vyhrál.


Dan poprvé v životě na onlinech

Den 9 – Poněkud větrno

Dopoledne se hrálo poslední kolo. Dan se nenechal nalosovat a dal přednost poslednímu výletu na kole.  Za týden prý dohromady najezdil kolem 450 km. Tomáš poté, co jeho hlavní soupeř dal remízu a bylo jisté, že mu remíza jistí první místo, ji nabídl také. Po dvaceti letech, co jezdí na Open Tatry, to je jeho první vítězství. Gratuluju! Dan uhrál také velmi pěkný výsledek a připsal 20 elo bodů.

Dnes jsem se dozvěděla, že když někdo nad někým kontumačně vyhraje, tak se mohou oba hráči potkat během stejného turnaje znovu. Takto slepý šachista pan Andráš dnes podruhé kontumačně vyhrál nad panem Tkadlečkem. Stalo se to už v prvním kole. Pan Tkadleček cestou na turnaj prý volal, že nestihne prezentaci, ale ať ho nalosojí, že už je blízko a na začátek kola tam bude. Nebyl. Organizátorům pak údajně řekl, že nechtěl hrát se slepcem. Když pak zjistil, že v posledním kole hraje opět s panem Andrášem, tak bez omluvy nedorazil. Kdyby řekl dopředu, že poslední kolo hrát nechce, tak organizátor pan Hrtko byl připravený se nechat nalosovat a hrát, aby si pan Andráš mohl zahrát. Kromě tohoto podivného incidentu byl turnaj v přátelské atmosféře a opět perfektně zorganizovaný. Velké díky organizátorům.

Po vyhlášení jsme se šli projít po stezce do lesa nad hotel a po večeři jsme ještě zašli do Lomnice na poslední pivka Corgoň v oblíbené hospůdce u nádraží.


Poslední procházka

Byla to další krásná dovolená v Tatrách.

Řešení diagramu: 26.Vxb8 Jxb8 27.g4! a díky hrozbě g5 získává bílý figuru. 1-0 ve 36. tahu.

Výsledky na chess-results

Stránky Tatrafestu

(autorka článku: Blanka Voříšková)

6 reakcí na “Tatry 2023 – Dobří šachisté se vracejí – díl II.”

 1. 1
  Tom píše:

  Tady je ještě článek na stránkách slovenského Šachového svazu – docela mě překvapilo, že zde citují má slova :-) :

  https://www.chess.sk/?str=spravodajstvo&od=0&detail=4515

 2. 2
  Petr Hroník píše:

  Pěkný úspěch pro Tomáše Vojtu. (také skoro citace nebo vlastně spíš parafráze) :-) Prima čtení a krásné fotky, snad se v Tatrách zase někdy potkáme.

 3. 3
  Tom píše:

  Vem rodinku a příště vyrazte. Kupa dětí tam bude mezi (námi) důchodci milým zpestřením. :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Koukám, že „oblíbenec“ z Tater Tkadleček má docela problém (to je hroznej mamlas). :-)

  Zaujala mě tato věta ze zápisu schůze Šachového svazu:

  VV ŠSČR jmenoval disciplinární komisi k prošetření podezření z vykazování výsledků nesehraných
  partií a turnajů, jejichž rozhodčím byl v roce 2023 pan Petr Tkadleček (TJ Frenštát pod Radhoštěm),
  ve složení Miroslav Sunek (předseda), Zdeněk Kaplan (člen), Jan Sikora (člen).

  Tak jsem se podíval na jeho elo a pobavil mě výkonnostní skok za poslední rok z ela 1724 na 2130.
  https://ratings.fide.com/profile/333441/chart

  Třeba dostane nějaký pořádný distanc a pořadatelé se s tímto zvláštním člověkem už nebudou muset v Tatrách rozčilovat. :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  Pan Tkadleček ukázal cestu, jak se dá elově letět vzhůru. Stačí ve Frenštátu nebo Rožnově uspořádat 5 turnajů za půl roku (Velikonční, Jarní, Májový, Letní…) a tam nekompromisně drtit ty samé lidi. :-) Příklad: https://ratings.fide.com/calculations.phtml?id_number=333441&period=2023-07-01&rating=0

 6. 6
  Tom píše:

  Tkadleček je hotový génius. On nejenže si ty turnaje vymyslel, ale dokonce v nich i zařídil lidem elo. Vojvodikova Zaneta, Brettsnajdr Adam, Gajdusek Jan nesehráli na elo fide jedinou partii, dokud si první elo (všichni kupodivu 1947) neuhráli v jednom Tkadlečkovém turnaji. On pak tyto lidi „používá“ v dalších turnajích, kde uhrává 10 z 10 a zvyšuje si tak svoje elo. Je to hold machr. :negative:

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist