TJ Spartak Vlasim
14
Lis

„Tak to je řezník téhle varianty!“

Hmmm, olympiáda… „Světová olympiáda, to už něco znamená“, říkal jsem si 28. října, když jsem si balil kufr na dlouhou cestu až na okraj Evropy. Olympiáda do 16 let se stejně jako před rokem konala v Turecku. Sraz se zbytkem sestavy (Petr Špreňar, Ondra Švanda, Kuba Kůsa, Kiki Laurincová) a trenérem Lukášem Vlasákem byl v 8:00 hodin v budově letiště. S taťkou jsme vyjeli už v 5, abychom všechno v pohodě stíhali. Na letišti jsme se našli bez problému a odletěli po 10. hodině. Letěli jsme nejprve do Istanbulu, kde jsme pak přestoupili na druhé letadlo, které nás vzalo do Ankary a tam odsud ještě 3 hodiny autobusem… Bylo to dlouhé, ale večeře na hotelu jsme se dočkali. :-)    

 

Ráno jsme se poprvé setkali s manažerem reprezentační výpravy mládeže Petrem Piskem, který dorazil sám z Batumi. Hned potom byla první porada, na které jsme si stanovili cíl atd… Náš cíl bylo 15. místo. Každé ráno jsme jako rozcvičku měli fotbálek v parku. Můj tým většinou vyhrál, jednou dokonce debaklem 11:2!

V turnaji jsme byli 22. nasazený tým, a proto jsme první kolo chytli proti nám slabou Austrálii. Zápas jsme bez problémů zvládli a zvítězili 4:0.

Každý den probíhal tak, že když nebylo úplně špatné počasí, tak jsme hráli fotbálek, a když bylo, tak jsme se déle vyspali. Okolo 8. hodiny jsme chodili na snídani. Poté byly přípravy, pak oběd. Tam jsme se vždycky na švédských stolech nadlábli a mohli si dát hodinku voraz a pak už na ně vlítnout.

Druhé kolo jsme podlehli týmu Ukrajiny. Bohužel jsem to zkazil týmu tentokrát já (3 remízy a má prohra), a tak jsme prohráli nejtěsnějším výsledkem 2,5-1,5.

3. kolo jsme porazili jednoznačně 4:0 místní tým „Turkey Corum“. A tak jsme se zase vyhoupli do lepší poloviny turnaje.

4. kolo jsme chytli slabší tým Ázerbajdžánu. Zápas měl jasný plán: 1. a 2. šachovnice remíza, poslední dvě výhra. Ondra Švanda to vzal doslova a po půlhodině černými svého soupeře zplichtil tzv. jako psa. Poté se přidal remízou na první desce Péťa Špreňar. Já jsem hladce vyhrál a vedli jsme 2:1. Kuba měl ale v jeden moment na šachovnici pozici, kde měl soupeř +3. Všichni jsme měli strach, ale soupeř se dopustil chyby, a tak to Kuba obrátil a zvítězili jsme 3:1.

5. kolo jsme se dostali až na 4. desku, kde nás čekal silný výběr Číny. Elově byli na všech šachovnicích silnější. Nakonec jsme opět podlehli nejtěsnějším výsledkem 2,5:1,5. Já jsem opět blbě prohrál, a tak jsem to už podruhé týmu zkazil. Po zápase jsme, ale zhodnotili, že jsme nepředvedli vůbec špatný výkon a drželi jsme se.

Další den byl volný den. Byli jsme se podívat po městě a zamířili k blízké mešitě. Bylo to nádherné a určitě na to nikdy nezapomenu. Nejhezčí bylo asi, když řval místní 20letý kluk na ulici, ať se koupíme brambory. V češtině to znělo asi takhle: „My máme Máju, vy máte Máju, tak pojďte si dát Máju“. Bylo to skutku vtipné. :-)  

 

6. kolo nás čekala Indie. Já jsem měl pauzu. Bohužel jsme už od začátku tahali za kratší konec, tak jsme už potřetí v turnaji prohráli 2,5:1,5.

7. kolo jsme se utkali s papírově slabším Slovinskem. Opět to už od začátku vypadalo, že to bude bída, ale nakonec ne. Péťa Špreňar prý z hodně špatné pozice udržel remízu, Ondra Švanda s přehledem vyhrál a Kuba Kůsa rychle prohrál. Já jsem měl po zahájení prý -12… :-) I to se dá ještě na olympiádě vyhrát očividně. :-) Dostali jsme se se soupeřem oba do časovky, kde on udělal velkou chybu a ještě prohrál…

Vojta J. – Herega N. – pozice po 51. tahu černého:

 

S pár sekundami na hodinách jsem našel okamžitě vyhrávající 52.Jg6+! fxg6 53.Dc5+ Kg8 54.Dd5+ Kh7 55.Dxa8 +-. Žádný věčný šach černý nemá a po pár tazích se vzdal.  1-0

8. kolo. Když se Kuba Kůsa na toto kolo připravoval, tak vytáhl jednu z nejvtipnějších hlášek, které jsem od něj kdy slyšel. Takhle si u počítače přehrával partie na zahájení, které bude hrát. A najednou z něj vypadlo: „Tak to je řezník téhle varianty“. Já i Lukáš Vlasák jsme měli totální výtlem. Potom, co si přehrál asi 10. partií na svého soupeře „Tadiče“, tak se zeptal: „Lukáši, hraju teda s tím Tadičem“? :-)

Se Srbskem jsme podle mého zahráli dobrý zápas, ale bohužel to nestačilo a prohráli jsme už počtvrté nejtěsnějším výsledkem… Já jsem bez problémů remizoval s hráčem 2250+- takže spokojenost.

Poslední kolo jsme si spravili chuť na slabším Hong-Kongu a vyhráli jsme 4:0.

Jelikož jsme furt prohrávali 2,5:1,5 a vyhrávali hodně 4:0, tak není divu, že jsme druhý nejlepší tým po Bělorusku na skóre. Bohužel se na něj nehraje. :-(  

Za mě samotného nakonec spokojenost, dokonce připisuju i na elo, takže celkem v pořádku.

Jako tým jsme skoro cíl splnili (10bodoví dělili 14. – 21. místo), takže bodově jsme tam vlastně byli. Škoda té prohry s Čínou, ta byla důležitá, poté už se nám nedařilo, tak jak bychom chtěli…

V Turecku to byla pro mě velmi zajímavá zkušenost a mám motivaci makat do příštích let. Děkuji, že jsem měl příležitost jet. A děkuji Lukášovi Vlasákovi za super, ale super přípravy. Sice něco nebylo na šachovnici, ale mohu to využít jindy… Díky moc. 

Výsledky

Fotky

Stránky olympiády

(autor článku: Jakub Vojta, 13let)

10 reakcí na “„Tak to je řezník téhle varianty!“”

 1. 1
  Tom píše:

  Je fajn, že si Kuba najde čas a dá si práci s tím, aby o svých významných turnajích napsal pár vět. Bude to pro něj hezká vzpomínka. Příklad by si z něj měli vzít i další (nechci jmenovat, ale Nela, Anežka, Ríša, druhej Kuba atd. ;-) ), kterým je to za těžko.

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Zrovna jsem chtěl poznamenat, že jsem zvědav, jestli holky o MS v Indii taky někdy něco vypotí ;-) .
  Kubo, pěkný výkon i článek.

 3. 3
  Tom píše:

  2x jsem prosil Anežku, zdali by něco napsala, ale dělá mrtvého brouka … :-(

 4. 4
  Patrik P. píše:

  Na druhou stranu psaní článků není vůbec jednoduchá disciplína. Pro řadu lidí je velmi těžké ze sebe dostat nejen dobrý článek, nýbrž jakýkoli článek. Pokud věty z člověka nelezou, vede to jen k rozmrzelosti nebo u některých k obavám, co článku řeknou čtenáři. A čas mezitím letí. Buďme rádi, když někdo, koho psaní nebaví a není to jeho povinnost, sem tam něco vypotí.

 5. 5
  Vlada píše:

  Patriku, výstižně napsáno.
  Kubo, pěknej článek, škoda, žes nenapsal tu řeznickou variantu :-D

 6. 6
  Maťa píše:

  Pěkný, Kubo, a výsledek určitě taky slušný – není snadné na mezinárodních soutěžích mládeže uhájit své elo, a tobě se to povedlo :-) .

  Co se týče předchozích komentářů, tak bych podepsal celý Patrikův příspěvek a poslední souvětí podtrhl. Oni totiž ti Tomášem (ne)jmenovaní :-) už taky nějaké články na tento web napsali, asi teda (zatím) kromě Anežky. Nela třeba v Kubově věku taky psala relativně často (tři delší články do roka), tak snad Kuba své tempo na rozdíl od ní udrží či dokonce zvýší :-) . Ale je to jen mé přání, jeho povinnost to samozřejmě není…

 7. 7
  Kuba Vojta píše:

  Právě jsem na YT našel krásné video o městě Corum ve kterém jsem strávil 9 dní svého života ;-)

  Video: https://www.youtube.com/watch?v=hI2Sg8qU4MA

  V moment 2:08 si můžete stopnout video. Je tam krásně vidět náš hotel (vysoká budova nalevo v rohu). Dlouhá ulice k našemu hotelu, po které jsme šli ve volném dni. Velké parkoviště, na kterém jsme jednou hráli fotbal (Také skoro úplně v levém rohu). Pak je tam vidět typická Turecká mešita (v pravém rohu videa, má 4 věže). A když se zaměříte na místo, kde strašně svítí slunce (uprostřed nahoře) tak tam jsme chodili na rozcvičky ;-)

  Ta velká dlouhá ulice rozděluje chudší a bohatší část tohoto města. Napravo z našeho pohledu (Tam kde se nachází mešita) tam je část chudší. Natož na druhé straně, tam se nachází obchody se šperky atd…

  Zpětně si uvědomuji, jak to byla skvělá akce a jak bych se tam ještě někdy chtěl podívat ;-)

 8. 8
  Kuba Vojta píše:

  A v moment 0:20 je vidět náš hotel a velké parkoviště z blízka. To napravo od prakoviště je obrovské nákupní centrum kde jsme si poslední den koupili věci na památku :-)

 9. 9
  Kuba Vojta píše:

  Tak ještě lepší pohled je v 1:13 to už ani blíž k hotelu nejde skoro :-D

 10. 10
  Robin píše:

  Kuba: zitra kouknu ;-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist