TJ Spartak Vlasim
08
Srp

Táborový deník

Marcela Janouchová ve spolupráci s dalšími autory

Již zítra začne v Růžené u Milevska tradiční šachový tábor pořádaný OTS Benešov. Vzhledem k tomu, že velká část účastníků i vedoucích je z vlašimského oddílu, bude populární táborový deník aktualizován na těchto stránkách. Než se letošní ročník rozběhne, můžete si prohlédnout téměř 500 fotek z loňska, případně si přečíst deníky z let 2006 nebo 2007. Máte-li chuť, tipněte si v anketě vítěze hlavního šachového turnaje. Seznam přihlášených a další informace k táboru najdete na stránkách šachového oddílu KDJS Sedlčany. Tolik úvodem… :-)

Pátek 8. 8. 2008

Je pátek a před námi je další letní soustředění mladých šachových nadšenců. My – vedoucí a praktikanti, jsme z důvodu organizace museli přijet o den dříve. Hlavním tématem a úkolem naší práce byla příprava celotáborové hry a rozdělení dětí do oddílů.

O den později si po příjezdu dětí jednotlivé oddíly vylosovaly barvy a také své vedení, časem by si měly zvolit i názvy (bude aktualizováno):

Modří: Jarda Shejbal, Jirka Žádník, Lukáš Jelínek, Jakub Krejčík, Patrik Pýcha, Matěj Florian, Jára Spilka, Pavel Laňka, Petr Laňka, Katka Krejčiříková, Jana Pokorná (vedení: Vašek Gergelits, Marcela Janouchová)

Červené krvinky: David Zvára, Lukáš Srb, Mirek Vyterna, Radek Bumbálek, Mirek Šťastný, Mirek Šefčík, Vašek Hušák, Adéla Shejbalová, Majda Kořenová, Zuzka Petrášková (Ondřej Matějovský, David Limberk)

Zelení: Jarda Česánek, Michal Černý, Štěpán Vopěnka, Robin Hrdina, Lukáš Treml, Martin Vocl, Ondra Máslo, Jirka Šefčík, Matěj David, Katka Žádníková, Nela Pýchová (Petr Havelka, Kuba Sadil)

Žlutí Kozotlaci: Petr Kozel, Lukáš Novotný, Jirka Třebický, Honza Šefčík, Pavel Hruška, Honza Sadil, Pepa Kožmín, Fanda Helebrand, Tomáš Teytz, Katka Müllerová, Anežka Vlková (Sandra Jirušková, Štěpán Žádník)

 Sobota 9. 8. 2008

 V sobotu dopoledne vše řádně vypuklo. Od devíti hodin přijížděli mladí šachisté z celého středočeského kraje. Děti se ubytovaly a mohlo začít rozřazování do oddílů. Každý kapitán oddílu si vylosoval barvu a poté svého praktikanta a vedoucího. Nakonec nám z toho vzešly týmy žlutých pod vedením Sandry a Štěpána, zelených – Petr a Jakub, modrých – Vašek a Marcela, červených – Maťa a David.

Po obědě a příjemném poledním klidu se naplno rozběhla celotáborová hra. Děti byly obeznámeny s tématem ,,Hledání pokladu.“ A jako první hra je čekaly závody na chůdách a skákání v pytlích. Nakonec zvítězil tým žlutých, v těsném závěsu za nimi byli zelení a modří s červenými. Ani vedoucí se nenechali zahanbit a vyzvali k závodu nejlepší děti ze všech týmů, aby si zasoutěžili proti nim. Ve vyrovnaném klání nakonec zvítězili naši vedoucí.

Další hrou bylo přenášení fiktivních raněných do nemocnice a zase zpět. Po této hře bylo více zraněných, než vyléčených.

Přibližně v pět hodin jsme se vydali vstříc dobrodružství v okolí tábora. Nakonec z toho byla jen hodinová procházka na fotbalové hřiště a zase zpět.

Po večeři jsme zahájili turnaj v rapid šachu. Největším překvapením pro všechny byla výhra Lukáše Novotného – zvaného Kozotlak nad Davidem Limberkem.

 Neděle 10. 8. 2008

Nedělní ráno započalo tvrdým budíčkem. Malý František Helebrand všem ukázal svůj mužný hlas a probudil kompletně celý tábor. Bez výjimky.
Po snídani se dohrávalo zbylých šest kol rapid šachu. Vítězem se stal Robin Hrdina. S půlbodovou ztrátou se na druhém místě umístil David Zvára a na třetím místě Štěpán Vopěnka.
Když děti oslavily všechny vítěze, mohly se vydat na vydatný oběd. Chvilka odpočinku a hurá na další část celotáborové hry. Díky hezkému počasí jsme se vydali k vodě, kde na nás čekaly tři děravé lodě. Dobře, raději bez rýmů.
Čekalo nás vylodění u pobřeží. Asi 30 metrů od břehu byla umístěna bójka, kterou měly děti obeplout na již zmiňovaných loďkách a co nejrychleji se dostat zpátky na břeh. V této disciplíně nakonec zvítězili Zelení v těsném závěsu za nimi Modří a na třetím a čtvrtém místě skončili Červení a Žlutí. Další hrou byla záchrana surovin ze ztroskotané lodi. Zachraňování zásob a objíždění bójky zpět na břeh skončilo v pořadí Modří, Žlutí, Červení a Zelení. Zbylý čas děti využily k vodním radovánkám.
Chvíle volna a přišel Jirka s další zajímavou hrou, tentokrát pro ty starší, kteří ukázali, jak se v rychlém kurzu naučili pracovat s buzolou. Mladší část tábora se vydala na krátkou procházku po okolí – ta se po jistém bloudění nakonec proměnila v procházku delší, takže večeři skupinka stihla tak tak…
Na závěr dne se odehrála bleskovka pro dobrovolníky a nadšence rychlého šachu. Nepočítáme-li dva vedoucí, kteří hráli mimo soutěž, bylo pořadí následující: 1. Štěpán Vopěnka, 2. Jarda Česánek, 3. Jirka Třebický. Ti, kteří raději využili hezkého počasí, si mohli s Jirkou a Sandrou zahrát míčové hry.
Uvidíme, jaké aktivity nám přinese další den.

Pondělí 11.8.2008 

Dopoledne byly zahájeny jednotlivé celotýdenní šachové turnaje. V áčku hrají kromě všech hráčů s elem také nejlepší z úvodního rapidu: Radek Bumbálek, Fanda Helebrand, Petr Kozel, Ondra Máslo, Nela Pýchová, Honza Sadil, Adéla Shejbalová, Mirek Vyterna a Štěpán Žádnik. Hraje se švýcarem na 7 kol, hodina na partii se zápisem. Po prvních dvou kolech mají plný počet jen dva hráči, největší favorit David Zvára a Patrik Pýcha. Průběžné výsledky všech turnajů najdete přes odkaz v komentáři O.Matějovského.

Turnaj B „střední výkonnosti“ hraje 16 dětí, tempem 30 minut se zápisem systémem každý s každým. Po 4 odehraných kolech má plný počet jen Jirka Žádník. V turnaji nejmenších a začátečníků se 12 dětí utká každý s každým dokonce dvoukolově. S tempem 20 minut stihly děti odehrát šest kol, s 5 body vede Katka Žádníková a nejmladší účastnice Majda Kořenová.

Odpoledne se během poledního klidu děti seznámily s pravidly celotýdenní hry, od dvou jsme hodinku strávili u rybníka při koupání, opalování a vožení na pramičkách. Od svačiny do večeře proběhla oblíbená hra „nemoce“, při které všechny děti ve vymezeném prostoru lesa (cca 200×300 metrů) sbírají trofeje (bylo jich tam přes stovku). Vedoucí (nemoce) je při tom honí a chytají, chycené označí svou značkou nemoci. Děti se pak musí jít vyléčit ke zdravotnici formou splnění nějakého úkolu. Nejvíc trofejí získal David Zvára – 7, přitom nebyl ani jednou nakažen. Skvělé běžecké výkony předvedli vedle Davida mnozí, například Anežka uštvala Tyfus, BSE i Choleru, než ji dostihla Klíšťovka. Utahaní byli všichni, děti se z toho samozřejmě oklepaly rychleji, vedoucí pomaleji, Jirka Mejzlík až v úterý na poliklinice a následně v restauraci v Milevsku.

Večer proběhly hodinové šachové přednášky, pak následovala hodinka v klubovně při rozběhnutí hledání pokladu. Zatím jsme stihli jen naložení zásob, přistání u bájné země a rozdělení jednotlivých výprav do skupin.

Vyvrcholením pondělí byla noční bojovka (stezka odvahy). Od půl jedenácté do půlnoci ji postupně absolvovali všichni, menší ve dvojicích, větší samostatně. Lesem děti postupovaly od lucerny k lucerně po trase cca 300m. Baterky nebyly povoleny. Cestou číhala různá živá i neživá strašidla, ozývaly se strašidelné skřeky. Všichni to zvládli relativně v pohodě, nejvíc ječely větší slečny. Následný noční klid byl pak dodržován kvalitněji než obvykle.

Úterý 12.8.2008

Úterý bylo ve znamení celodenního výletu. Měli jsme v plánu dojít na vyhlídku zříceniny hradu Zvěřinec. Pro básníky a umělce můžeme připomenout, že toto místo bylo inspirací pro K. H. Máchu.

Z této zříceniny se nám naskytl krásný výhled na bohatou Vlašimskou pahorkatinu. Po vyfocení všech oddílů a prozkoumání všech koutů tohoto krásného místa jsme se vydali na občerstvení do nedaleké hospůdky, která se pro nás stala útočištěm již minulý rok. Někteří z nás nevydrželi pražící sluníčko a nechali se dobrovolně, někteří spíše nedobrovolně, polít studenou vodou.

V hospůdce nás přivítali s připravenými klobásami a párky. Děti doslova vybraly své úspory na týden, když si nakoupily sklenice kofol a spousty zmrzlin. Mnozí z nich si též myslely, že už nebudou moci sníst večeři.

Do tábora jsme se vrátili kolem čtvrté hodiny odpolední a zamířili rovnou do studeného rybníku. Děti se vyřádily na loďkách a po dostatečném osvěžení a cachtání nás čekala zasloužená večeře. Celkově jsme ušli asi 21 km. Někdo po svých, někdo se nechal nosit na ramenou (viz spisovatelka Marcela – dík kluci J ).

Po večeři nás čekala hra v lese. Děti si vyzkoušely svou obratnost a sílu ve šplhání po laně a někdo odvahu a důvěru ve své přátele právě ve hře na důvěru. Nejobratnější byli Majda a Tomáš, kteří by mohli konkurovat i opicím. Už zbývá jen hrát deskové hry v hrací místnosti a hajdy do postele. Dobrou noc!

Středa 13.8.2008

Dnes se nám budíček posunul na sedmou hodinu. Odehrávala se totiž ranní hra v lese. Děti měly sbírat suroviny pro další úkony v deskové hře.

Po snídani jsme se vrhli na hlavní činnost našeho tábora – šachy. V turnaji A vede před všemi o celý bod David Zvára. V Béčku Jirka Žádník a v Céčku zatím kralují dívky na čele s Janou Pokornou.

Odpoledne byl čas na orientační běh. Trasa byla dlouhá cca 5km a děti měly vykonávat různé úkoly. Od chození s míčkem na ping-pongové pálce přes chůdy a navlékání korálků až po přepalování provázku. Hra zabrala celé odpoledne a na další činnosti už nezbyl čas. Někteří ze zúčastněných přišli málem i o večeři. Avšak našli by se i tací, kterým by to vůbec nevadilo. Tím samozřejmě nechceme říci, že by v táborové kuchyni vařili špatně, to jen šachisti jsou hodně vybíraví. A já si jdu přidat. Dobrou chuť!

Večer pokračovalo hledání pokladu na klubovně, někteří si vyzkoušeli svůj postřeh při Alfa testu.

Čtvrtek 14.8.2008

Budíček, snídaně, šachy. Stejně jako každý den jsme i dnes pokračovali v šachovém turnaji. V turnaji B se odehrál těžký souboj Kozotlak (Lukáš Novotný) vs. Žvejkal (David Limberk). Jak jinak i dnes prohrál David na celé čáře. Vzhledem k ostré sledovanosti partie jsem si tuto poznámku nemohla odpustit.

Odpoledne jsme se odebrali na fotbalové hřiště. Děti si zahrály fotbal, přičemž nejlepším hráčem byl Honza Sadil, který vstřelil dva góly – jeden do soupeřovy a jeden do vlastní sítě. Konečné skóre bylo 1:1. Nemůžeme ani opomenout hru ve vybíjené, kde si to rozdali Kůťa se Sáďou. Nakonec drtivě zvítězil Sáďův tým. A jak to naši hráči komentovali?

Kuba: ,,Vyhrál jsem drtivě.“

Kůťa: ,,Ne, ne, nevyhrál jsi drtivě!“

Kuba: ,,Dobře, drtivě jsem nevyhrál, ale drtivé to bylo.“

Musíte sami uznat, že si naši aktéři skutečně rozumí.

K pozdnímu odpoledni se podniklo koupání, poté šachové přednášky ve skupinách a desková hra. Naši praktikanti vymýšleli noční bojovku pro starší děti, která pro ně měla být překvapením. Z technických důvodů se vše bohužel odvolalo. Musíme jen doufat, že pracně vytvoření slámoví panáci, Eda a Edina, při dešti moc nezmokli.

Pátek 15.8.2008

Ne, opravdu to není jen trapné klišé, budíček a snídaně mají pro náš tábor velký význam. Proto je ani dnes nemohu opomenout. Tedy pátek již klasicky zahájily budíček a snídaně. Poznámky o opakování si prosím také odpusťte, ujišťuji Vás, že náš tábor rozhodně není nudný. Po snídani přišly na řadu šachy. No to už trochu trapné je, uznávám, ale psst. Náš tábor by si měl zachovat svou tvář.

Jak všichni vědí, šachy jsou jedním z fyzicky nejnáročnějších sportů, a proto po vyčerpávajících partiích nemohlo následovat nic jiného než oběd. Na talíře nám naložili řízek s bramborem. Požadovaná dávka energie nám vzápětí sklouzala do žaludků. Byli jsme připraveni na poslední etapu celotáborové hry, konečně jsme se vydali za pokladem. Poklad objevili všichni, takže všichni mohou být považováni za vítěze. Pro materiálněji zaměřené jedince ale dodávám, že oficiálními vítězi se stalo družstvo Zelených těsně následované eskadrou Modrých, za nimi se umístili Žlutí, které ze samého chvostu sledovali zhrzení Červení.

Co se týče šachového turnaje, áčko bezkonkurenčně ovládl David Zvára, jehož nejhorším výsledkem byla remíza, a to jediná. Druhé místo obsadilo překvapení turnaje v osobě Patrika Pýchy. Bronz bral letos Robin Hrdina. Co se béčkového turnaje týče, do historie se zapíše prvním místem Jiří Žádník. Dějepisci se pak ještě zmíní o druhé Kateřině Müllerové a třetím Matěji Floriánovi. Turnaj „C“ se stal ryze dámskou záležitostí. Na startovní listině bylo pět děvčat, jejichž jména se vyjímala na samém vrcholu listiny výsledkové. Odshora se seřadila v pořadí Jana Pokorná, Kateřina Žádníková, Majda Kořenová a Anežka Vlková.

K večeru už začali odjíždět první účastníci, kteří se nemohli zdržet do zítra. Na krátkou návštěvu dorazila naše oblíbená zdravotnice z předcházejících ročníků Petra Jandová-Bajerová i s manželem a čtyřměsíční dcerou Aničkou a také organizátor minulých celotáborových her a skvělý šachista Vladimír Boštík. Všichni byli vřele uvítáni jak dětmi, tak vedoucími. K večeři bylo UHO (univerzální hnědá omáčka) a rýže. Mňam! (vlastně to bylo docela dobré) Celý den nám zkazilo akorát deštivé počasí, které nás nechalo na pokoji celý týden a dostavilo se až dnes… ach jo. Bohužel zkomplikovalo i přípravu táboráku, který se měl konat na vedlejší louce, ale nakonec se přesunul ke krytému venkovnímu krbu. Špekáčky chutnaly i tam, populární dvojice Kutil/Sadil vyhrávala na kytaru … prostě pohoda. Večerka byla posunuta, aby si děti závěr tábora užily.

Společná fotka celého tábora, chybí jen Štěpán Vopěnka a Anežka Vlková – v pátek večer již na cestě domů…

Sobota 16.8.2008

Poslední den tábora je každý rok stejný: balení, úklid, vracení dětí do rukou rodičů… Jsme rádi, že se naše soustředění jako obvykle povedlo (tedy doufáme  :-) ) a že jsme nezaznamenali žádná vážnější zranění. Tak zase za rok! :-)

21 reakcí na “Táborový deník”

 1. 1
  Petr píše:

  Praktikanti právě tvoří deník prvního dne. Snad něco vypotí ….

 2. 2
  Maťa píše:

  Výsledky právě probíhajícího rapid turnaje najdete na http://chess-results.com/tnr14988.aspx?tnr=14988&art=1&lan=5&m=-1 .

 3. 3
  Vláďa Kořen píše:

  Zdravíme všechny Říčanské a Majdu obzvlášť. Můžete jí to prosím vyřídit :-)! Doufáme, že se jí nestejská a prohry nebolí. Držíme jí palce. Táta, máma, Karolínka a Vašek.

 4. 4
  Petr píše:

  Vyřídím, Majda zatím kraluje turnaji C (viz právě aktualizované výsledky).

 5. 5
  Filda píše:

  Tak, kde je pokračování deníku? Když už musím být doma, tak chci alespoň vědět aktuální zprávy. Mějte se všichni fajn a užívejte si to.

 6. 6
  Zuzana píše:

  Zdravím, vyřiďte prosím Zuzance, dodatečně vše nejlepší k svátku a ať se jí daří v šachách a prohry nese statečně.Držíme jí palce.
  maminka, tatínek a Terezka

 7. 7
  Jana Spilková píše:

  Zdravíme všechny, všem Vám přejeme krásné dny plné sluníčka, teplíčka a koupáníčka, všem šachovým nadšencům první místo a hlavně převeliké pozdravy Járovi. Járo, Simonka už se těší, až spolu půjdete na pouť. Krásné dny přeje mamka, taťka a obě ségry

 8. 8
  Václav Pokorný píše:

  Pozdrav všem z Rakovníka, tady je v plném proudu již 20. Jiráskův memoriál. Pozdravujte Janičku,
  Zdraví taťka a mamča. :-))

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Zdravím do Růžené ,nějak se vám nedaří aktualizovat ten deník. Aby to nebylo jako v Klatovech. Jinak se tam všichni mějte krásně a Robin ať moc nezlobí Nelu.
  Zatím čau

 10. 10
  Jirka píše:

  Všechny děti jsme dle instrukcí v komentářích pozdravovali. Jen Majda se divila, že ji pozdravuje Vašek – prý to není možné.

 11. 11
  Jirka píše:

  Zuzance jsme k svátku popřáli při nástupu za celý tábor. Měla celkou radost.

 12. 12
  Jirka píše:

  Deník jsme neaktualizovali, protože v táboře nejde již dva dny internet – jediným připojením je místní wifi a to nefunguje.

  Dnes jsem se připojil v Milevsku, kde jsem na poliklinice se svým naštípnutým palcem na noze po jedné hře v lese (naštěstí jediný závažnější táborový úraz). Další částečným marodem je Zuzanka, po štípnutí vosou do levé ruky měla reakci – otok ruky (ošetřeno dětskou lékařkou v Sedlčanech). Zuzka má mírnější režim na akcích, nese to neskutečně statečně a s úsměvem. Jinak je drobné oděrky.

 13. 13
  Kořeňáci píše:

  Zdravíme všechny na dozajista skvělý šachový tábor. Vzkaz pro Majdu: dostali jsme fůru dopisů. Všichni měli velkou radost,největší Vašek. Tomu jsme dopis četli třikrát a pořád se chechtal. Na dálku Majdo sledujem, jak bojuješ v turnaji a jsme radostí úplně vedle. Jsi dobrá a držíme Ti všichni palce, i Vašek. Táta se už teď bojí, že ho po takovém tréninku rozdrtíš :-) Tak ahoj máma, táta, Karolínka, Vašek, andulky a morčata.

 14. 14
  Maťa píše:

  Zdravíme Kořeňáky! :-) Vzkazy Majdě ráno samozřejmě vyřídíme, hraje opravdu dobře, jednou třeba dosáhne stejných úspěchů jako maminka… :-)

 15. 15
  Jarda P. píše:

  Zdravím do Růžené a blahopřeji všem Vlašimákům k výbornému výsledku v turnaji A ,hlavně pak Patrikovi,pro kterého je to opravdu skvělý úspěch.

 16. 16
  Václav Pokorný píše:

  Zdravíme do Růžené a blahopřejeme Janičce k vítězství v turnaji C, taťka a mamča :-)

 17. 17
  Hana Hušáková píše:

  Zdravíme všechny táborníky a Vašíka obzvlášť. Díky za deník, je to příjemné čtení, jen ať je další pokračování. Všem přejeme klidnou poslední noc a šťastnou cestu domů. Hušákovi

 18. 18
  Maťa píše:

  Hlásím se z Vlašimi! Bohužel jsem ani v neděli čas na zotavenou nedostal – jsem v práci. Zato včera po návratu z Růžené jsem spánkový deficit doháněl vydatně, ono také bylo co dohánět… :-) Jako poslední opustila včera tábor trojice ve složení Jirka, Maťa a Sandra kolem půl dvanácté, ještě jsme si před odjezdem upekli na krbu buřty – ty, co zbyly (kolem 10), Jirka naloží a přiveze na open do Říčan … už se těším :-) .
  K deníku: Bylo to dílo více autorů, většinu toho napsala Marcela, pondělí sepsal Jirka a o pátku poeticky referoval Štěpán. Já měl tentokrát v tomto směru klid, jen jsem občas něco doplnil a kromě úvodu napsal už jen ty tři věty o sobotě :-) .
  Výsledky všech turnajů najdete v aktuálních odkazech, včetně Fischerových šachů, na které Štěpán v pátek zapomněl (1. Zvára, 2. Hrdina, 3. Třebický).
  Doufám, že se dětem na táboře líbilo! :-)

 19. 19
  Jirka Mejzlík píše:

  Kromě mne se dnes vrátili z šachového tábora (Palučiny) i mí synové Ondra a Vojta, a tak u Mejzlíků pokračuje táborové dění další fází: velkým prádlem dle barev – Zdenka říká, že asi 8 praček.

  Zbylí špekáčci ze závěrečného „táboráku u krbu“ jsou již utopeni v octovém láku :-) , takže budeme v Říčanech na tábor vzpomínat při pivečku a utopencích, nejspíš při nedělním dvoukole. Vypadá to, že se tam uvidíme asi s polovinou osazenstva Růžené. Jinak spánkový deficit jsem již dohnal.

 20. 20
  Maťa píše:

  Na ty utopené už se těším! :-)

 21. 21
  Maťa píše:

  Téměř 600 fotografií z tábora si můžete prohlédnout na http://mata1.rajce.idnes.cz/Ruzena_2008/ . Zajímavé můžou být především pro ty, co na táboře nebyli, účastníci je už od soboty mají na CD…

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist