TJ Spartak Vlasim
22
Srp

Tábor v Růžené – tentokrát jen o šachách

Ondřej Matějovský

Už téměř týden uběhl od zakončení letošního tábora v Růžené. O naší celotýdenní činnosti jste byli podrobně informováni v hodně sledovaném táborovém deníku, proto se v tomto příspěvku zaměřím výhradně na šachovou část, a to především z pohledu reprezentantů našeho oddílu.

V nejprestižnějším turnaji A, hraném švýcarským systémem na 7 kol, tempem hodina na partii, startovalo mezi 20 účastníky 7 vlašimských hráčů. Při pohledu na konečné výsledky musíme s potěšením konstatovat, že naši borci čelo turnaje zcela ovládli – do nejlepší šestky se vešel jen jediný mimovlašimský šachista, Jarda Česánek ze Zvole (4. místo). Roli největšího favorita s přehledem uhájil David Zvára, když ztratil jen remízu v 6. kole s Robinem Hrdinou a zvítězil s náskokem 1,5 bodu. V žádné partii nebyl nijak výrazněji ohrožen a své soupeře porážel čistě. Je zajímavé, že 6,5/7 vybojoval David v Růžené už vloni, tehdy to ale na vítězství nestačilo – Vojta Straka (Zvole) měl stejně bodů, ale lepší pomocné hodnocení… Nečekané druhé místo uhrál díky výbornému závěru (2/2) podle ela až 10. nasazený Patrik Pýcha, klíčová byla hlavně výhra nad dolnokralovickým kolegou Lukášem Jelínkem v posledním kole. Pro Patrika určitě velký úspěch! Bronzovou příčku obsadil Robin Hrdina. Tomu nevyšel vstup do turnaje a po 3 kolech měl coby nasazená dvojka na svém kontě jen 1,5 bodu, a to při něm ještě při remíze s říčanským Jardou Shejbalem stáli všichni svatí – asi jen sám Jarda tuší, proč s čistou figurou navíc nabídl remízu… Nicméně druhá polovina turnaje už byla o něčem jiném a Robin se drtivým finišem dostal k zisku 5 bodů, od stříbrného Patrika ho tak dělil jen horší buchholz. O půl bodu méně uhrál Štěpán Vopěnka (5. místo), kterému docela přál los – nenarazil totiž ani na jednoho ze čtveřice nejúspěšnějších. Pravý opak lze napsat o Lukáši Jelínkovi. Ten si zahrál se všemi medailisty, ve 3. kole se dokonce blýskl výhrou nad Robinem, přesto nakonec po zmiňované prohře s Patrikem skončil se 4 body „až“ šestý – prohrávat v posledním kole se prostě nevyplácí. Ale i tak sehrál Lukáš velmi dobrý turnaj. Naši devítiletí Nelinka Pýchová (13. místo, 3,5 bodu) a Fanda Helebrand (16. místo, 2,5 bodu) uhráli výsledky odpovídající jejich možnostem. Nela byla blízko umístění v elitní desítce, stačilo, aby v posledním kole úspěšně dotáhla vyhranou partii se Shejbalem, kterou nakonec s nedostatkem času dala za remízu. Fanda zvolil taktiku častého nabízení remíz a vyslyšen byl celkem 5x, u některých soupeřů to docela překvapilo. Že by šel z Františka takový strach? :-)

 

David Zvára v souboji s Lukášem Jelínkem. Na druhém stole probíhá partie Pýcha – Česánek.

Turnaj B hrálo 16 mladých šachistů systémem každý s každým, tempem 30 minut na partii s povinným zápisem. Se 14 body vyhrál favorizovaný Jirka Žádník z Říčan před oddílovou kolegyní a svou jedinou přemožitelkou Katkou Müllerovou, která sice ani jednou neprohrála, ale ztratila vinou 3 remíz o půl bodu více než Jirka. Na bronzovém stupínku skončil s 11,5 body Matěj Florian ze Zvole. Vlašimský šach reprezentovala v béčku trojice hráčů. David Limberk uhrál 11 bodů a vybojoval „bramborovou“ medaili, sám ale čekal určitě víc a může tak litovat několika zbytečných remíz… Lukáš Novotný už řadu let závodně nehraje, na tábor ale jezdí pravidelně a končívá na solidních místech. Nejinak tomu bylo i letos – 7,5 bodu a 8. příčka, tedy umístění v první polovině! O půl bodu méně získala Katka Krejčiříková, což stačilo na 10. místo, tedy zhruba na to, na co Katka má.

V turnaji C se střetlo 12 účastníků každý s každým dvoukolově, tempem 20 minut na partii. Plná polovina startovního pole reprezentovala náš oddíl, kromě 5 prvnáčků ještě neregistrovaný Lukáš Srb, spolužák Davida Zváry a Lukáše Novotného. Jestliže jsem napsal, že čelo áčka ovládli Vlašimáci, tak v céčku platí to samé o dívkách! Posuďte sami: 1. Jana Pokorná (Rakovník) 17,5, 2. Katka Žádníková (Říčany) 16, 3. Majda Kořenová (Říčany) 15,5, 4. Anežka Vlková (Vlašim) 13. První tři dívky se od zbytku pole odlepily a medailové pozice vybojovaly naprosto zaslouženě. Ale i Anežčino 4. místo je úspěchem a velkým příslibem do budoucna. Totéž platí o Petru Laňkovi (5. místo, 12,5 bodu), zoufat si nemusí ani ostatní: 9. Matěj David (9 bodů), 10. Pavel Laňka (7,5), 12. Tomáš Teytz (3,5). Lukáše Srba (8. místo, 9,5 bodu) si hodnotit netroufám, opravdu nevím, kolik bodů by měl nešachista mezi prvňáčky nastřádat… :-) V céčku bylo znát, že tam hráli převážně hodně malí šachisté. Bez výjimky všichni hráli zbytečně rychle a stav materiálu na šachovnici se měnil i několikrát za partii. Uvidíme, jaké kdo udělá za rok pokroky…

Anežka Vlková i Lukáš Novotný mohou být se svými výsledky spokojeni…

Kromě hlavních vícedenních turnajů byly v Růžené sehrány i tři doprovodné, o nichž bych se rád ve stručnosti zmínil. Úvodní devítikolový rapid (2×15 minut) hrálo všech 48 dětí i praktikantů a výsledky pomohly k rozdělení účastníků do hlavních turnajů. S 8,5 body zvítězil Robin Hrdina s půlbodovým náskokem před Davidem Zvárou, když o rozdělení prvních míst rozhodla Robinova překvapivá výhra černými ve vzájemné partii 5. kola. Zasloužený bronz vybojoval Štěpán Vopěnka, jenž prohrál jen s Robinem a Davidem a zbývající soupeře porazil. Takže stupně vítězů opět kompletně vlašimské! Nedělní večerní bleskovky se zúčastnilo 20 dobrovolníků. David s Robinem dali přednost míčovým hrám, a tak byl do role největšího favorita pasován známý rychlík Štěpán Vopěnka. Tuto roli také uhájil, když zvítězil před Jardou Česánkem (Zvole) a Jirkou Třebickým (Kamenice). Mimo soutěž jsme si zahráli i já a Petr Havelka a musím se pochlubit, že jsem uhrál o bod víc než vítěz (6,5/7)  :-) . Petr byl v pořadí nečekaně až čtvrtý, když kromě Štěpána podlehl po hrubce i Jirkovi Třebickému. Za vzájemnou remízu v posledním kole mě i Petra přihlížející František Helebrand téměř vypískal (Kvůli tomuhle tady čekám v pyžamu…), ale ona to remíza opravdu byla až po vyčerpání všech možností – vždyť nás znáte! :-) Den před odjezdem připravil Petr Havelka pro 14 zájemců pětikolový turnaj ve Fischerových šachách. Se stoprocentním bodovým ziskem vyhrál David Zvára před Robinem Hrdinou (4 body) a Jirkou Třebickým (3,5). Za zmínku stojí i 4. místo Štěpána Vopěnky, které dokazuje, že Štěpán skončil v Růžené na špici ve všech turnajích! Mimochodem, vítězovo jméno bylo pro mě dost překvapivé, David totiž vloni po prohře s bráchou Filipem o Fischerových šachách prohlásil, že takovou blbost už hrát příště nebude. Holt nikdy neříkej nikdy!  :-)

 

Vítěz turnaje v rapid šachu Robin Hrdina (vlevo) v souboji s Petrem Kozlem ze Sedlčan. Na vedlejším stole se hraje duel Černý – Janouchová.

I když byl táborový program tradičně pestrý, šachům jsme věnovali jako vždy hodně prostoru. Kromě uvedených turnajů probíhaly také přednášky ve třech výkonnostních skupinách. Během nich se dětem věnovali Vašek Gergelits, Petr Havelka, Jirka Mejzlík a já. Snad tedy náš tábor splnil, co bylo od něj očekáváno, a mladí šachisté se vrátili domů zas o něco silnější! :-)

Odkaz na výsledky všech turnajů v Růžené 2008

3 reakcí na “Tábor v Růžené – tentokrát jen o šachách”

 1. 1
  Jirka Mejzlík píše:

  Maťa nezmínil, že turnaje losoval jako vždy bezchybný Petr H., i když tentokrát měl úlohu usnadněnou – švýcarem se hrálo jen áčko (20 startujících), a to max. dvě kola za dopoledne. Pro Petra to musela být dost nuda :-) .

 2. 2
  Hermelín píše:

  Nuda to nebyla, ale alespoň jsem letos poprvé stihnul každé dopoledne jedno kafe :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Losování asi opravdu příliš náročné nebylo, aspoň se mohl Petr občas na zajímavé momenty podívat, na to při turnajích žákovské ligy čas nemívá. Potěšilo mě, že v klubovně, kde hrálo „áčko“ a špička „béčka“, hráči dodržovali nezbytný klid na hru. Na to také dohlížel Petr, ale napomínat příliš často nemusel, měli jsme holt na táboře vyspělé šachisty! :-) To v turnaji C, hraném v malé jídelně, se to občas bez povídání u partií neobešlo, ale v soutěži, kde více než polovinu účastníků tvoří prvňáčci, je to asi pochopitelné. Úsměvné bylo, jak někteří malí šachisté v zápalu boje radili sami proti sobě ve stylu: „Tak ti napadnu dámu, a když s ní neuhneš, budeš mít po ní…“ :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist