TJ Spartak Vlasim
25
Pro

Struhařovský masakr v diagramech

Vladimír Horák

Zastrašen Emilovým výhružným postojem na fotce v jeho článku , raději začnu článek jeho partií. V následující pozici partie Macků-Skála tahy 14. …h5?! 15. 0-0-0 0-0-0 16. Sg5 černý odevzdal kvalitu a tím i celý bod, protože kvalita navíc v rukách tak zkušeného hráče, jako je Emil, a navíc podpořená motorovou pilou nemůže skončit jinak než vítězstvím. Ovšem černý mohl místo tahu h5 kontrovat tahem 14. … Vg4!? s následujícím 15. h5 (15. g3? Jxd4!) Jxd4 16. f3 Jxf3+ 17. gxf3 d4 18. Db4 Dxf3  a černý s třemi pěšci za figuru žije.

Macků – Skála po 14. tahu bílého:

 Macků - Skála

V následujícím postavení z partie Matějovský-Berg černý sezobl otráveného pěšce tahem 26. … Vxh4?  a zcela určitě přijdete na jednoduchý taktický obrat, kterým bílý získal pěšce zpět a navíc s výrazně lepší pozicí.

Matějovský – Berg po 26. tahu bílého:

 Matějovský - Berg

Bílý zahrál 27. Jxf7! Kxf7  28. Vxd7 +- Ja5? 29. f5!! gxf5 30. Sg5 1-0

V partii Borůvka-Horák se dlouho nic nedělo.

Vladimír Horák

Poté jsem zkusil oživit průběh partie pěšcovým průlomem na královském křídle, který objektivně nebyl příliš dobrý, ale donutil soupeře chybovat. Partie dospěla do následujícího postavení:

 Borůvka - Horák

Nyní jsem dlouho váhal, zdali vzít střelcem na e4. Výměnou bych sice bílého zbavil aktivního jezdce, ale na druhé straně by měl výhodu dvojice střelců, což v koncovce obvykle znamená tahat za kratší stranu provazu. Nakonec jsem se správně (kupodivu  :-)   ) rozhodl, což potvrdila i UI, a jezdce jsem vyměnil s tím, že jako bonus se mi rozehraje špatně stojící jezdec d7. Po tazích 28. … Sxe4 29. Sxe4 Jf6 30. Sc2 Vd8 31. Vd1 (lépe Ve1!), Vxd1+ 32. Sxd1 Kf7 33. Kf1 a5 34. Ke2 axb4 35. axb4 Jd5 36. Sb3 Kf6 dospěla partie k níže uvedenému postavení:

 Borůvka - Horák

Zde se bílý dopustil hrubé chyby a zahrál 37. Sxd5?. Tímto tahem nejenže se zbavuje dvojice střelců, ale černý místo slabého izolovaného pěšce získává v centru dvojici pěšců, která poskytuje černému převahu. Bílý kalkuloval patrně s tím, že vytvoří na dámském křídle vzdáleného volného pěšce a totéž že se mu podaří na královském křídle a tím pádem udrží rovnováhu. Partie pak dospěla do následujícího postavení:

 Borůvka - Horák

Bílému se skutečně podařilo vytvořit si vzdáleného volného pěšce, ale na královském křídle ne. Přesto stále musí černý hrát opatrně,  protože v pozici jsou ještě zrádné pastičky. Střelec nesmí opustit pole b6 po diagonále a7-g1, protože by přišlo Sc7 a hrozí b6. Taky musí hlídat, aby nedopustil výměnu bílého střelce za oba středové pěšce černého, protože vzniklá koncovka by díky špatnému střelci byla remízová, neboť střelec neovládá pole proměny černého pěšce h5. Druhá pastička naštěstí není příliš nebezpečná, protože černý obsadí králem pole g2 dříve, než se stačí bílý král po výměnách přiblížit. Proto se také bílý po tazích 46. … d3+ 47. Ke1 e3 vzdal. 

Přeji všem svým oblíbeným čtenářům (to jsou ti, co mě chválí, a nekritizují můj češtin  :-)   ) bohatého Ježíška, spokojené prožití vánočních svátků a v novém roce 2010 hodně zdraví, pracovních, šachových  i osobních úspěchů.

Všechny partie ze zápasu Struhařov – Vlašim si můžete přehrát v přehrávači. 

2 reakcí na “Struhařovský masakr v diagramech”

  1. 1
    borůvkář píše:

    Zdravím, jen pár poznámek k mojí partii. Nic se v ní nedělo, ale v případě zápasové potřeby v ní pořád bylo o co hrát. Zápas byl ale rozhodnutý a v sezóně kdy většina týmů kvůli sjednocení KP sestoupí partiové body moc neřeší. 37.Sxd5 je samozřejmě tah na úrovni čtvrté VT (zbavuje se dvojice střelců a nechává soupeři střelce barvy na které stojí pěšci na královském křídle). Partie pokračovala, pokud se dobře pamatuji 37…cxd5 38.b5 b6 což je podle mě nepřesnost a po 39.c6 by se mohlo ještě dlouho hrát. Partii jsem ale neanalyzoval a můžu být úplně vedle. Tah 39.cxb6 je snad ještě horší než ono 37.Sxd5. :) Po něm přichází definitivní konec a vytoužený odjezd domů. :) Jinak všechno nejlepší v novém roce a ať se vám podaří postoupit.

  2. 2
    Vláďa píše:

    Máte pravdu tah 38. …, b6 je chyba. Po tomto tahu bych musel hrát hodně přesně, jinak byste stál lépe a na remízu bych se zcela určitě nadřel a při omezeném čase na dohrání byla šance na výhru na Vaší straně téměř jistá.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist