TJ Spartak Vlasim
16
Led

Střípky ze zápasu Kladno – Vlašim

Tomáš Vojta

Zápas v Kladně se nám příliš nevydařil, ale i tak se v něm objevila spousta zajímavých pozic. Byly k vidění hezké kombinace, ale bohužel i pořádné hrubky. Na klíčové momenty tohoto šlágru 5. kola krajského přeboru se teď můžete podívat i vy.

Začněme tím příjemnějším. V partii Mejzlík O. – Plíva se náš hráč, stejně jako v minulém kole, blýskl líbivou kombinací. Po 16. tahu černého vznikla tato pozice:

Ondra perfektně využil své poziční převahy: 17.Vae1! Jf6 (17…cxd5 18.Vxe6 dxc4 19.Ve7 Dd6 20.Vxb7 +-) 18.Vxe6! Dxe6 (18…cxd5 19.Sxf6 +-) 19.Jc7 De5 20.Jxa8 Vxa8 21.Df2 +- – bílý získává pěšce a navíc mu zůstalo výborné postavení. Tuto výhodu Ondra zužitkoval v 63. tahu v zisk celého bodu.

Druhá, a bohužel v našem podání poslední, hezká kombinace se urodila v partii Švadlenka-Horák. Náš hráč potrestal soupeřův chybný 26. tah Je5. Najdete tah, po kterém se bílý ihned vzdal?

26…Dg5! 0:1. Hrozí Dxg2 mat a Jh3 se ziskem dámy. Obě hrozby najednou nelze pokrýt.

A teď to horší. V zápase se nám povedly i dvě pořádné hrubky. Takovéto chyby se stanou třeba jen jednou za sezónu, je škoda, že si je naši hráči vybrali zrovna v tomto důležitém zápase.

V partii Gergelits – Volf byla na šachovnici po 14. tahu černého tato pozice:

Vašek zahrál 15.De1?? (po 15.Dd2 se nic neděje a pozice je vyrovnaná) a po 15…Se2 16.Vf2 Sxd3 17.Va1 Sxc4 +- mu zůstali 2 pěšci méně. Černý svou převahu snadno zužitkoval a zvítězil v 31. tahu.

V partii Vondra – Skála se náš hráč dostal pod prudký útok soupeře a po 40. tahu bílého byla na šachovnici tato pozice:

Jaromír své trápení ukončil tahem 40…Vb7??, po kterém dostal jednotahový mat 41.Dd8 1:0. Nutno ovšem na Jaromírovu obhajobu dodat, že pozice je již stejně zcela prohraná, a jak by řekl jeden nejmenovaný vlašimský šachista:“Tak tohle by už nezachránil ani Kaspi…“ :-)

A na závěr jedna naivní finta, kterou jsem zkusil na Jardu Satranského. Přiznám se, že už při partii mě napadlo, že to bude dobrý diagram na web :-).

V partii Satranský – Vojta T. si bílý svým posledním tahem postavil dámu a vznikla tato pozice:

Tak jsem ještě zkusil 77…Vf2+!. Vykřičník za nápad, jinak jsem si samozřejmě nedělal žádné iluze, že by to mohlo vyjít. Takováto finta by možná prošla v bleskovce s o 3 třídy slabším soupeřem, a to ještě jen tehdy, kdyby měl na hodinách pod 10 sekund :-). Ale paťák by to byl pěkný! Soupeř se ale jen pousmál a po 78.Kxa3 mi nezbylo než zastavit hodiny a pogratulovat mu k výhře.

5 reakcí na “Střípky ze zápasu Kladno – Vlašim”

 1. 1
  Maťa píše:

  Ten pat s králem uprostřed šachovnice je vážně pěknej! To měl Jarda obětovat svůj půlbod, aby se tento skvost objevil na šachovnici! :-)

 2. 2
  Vondra píše:

  Tah Vb7 snad ani nelze nazvat chybou, když Fritz jako jeden z nejlepších tahů v pozici ukazuje Dh4. Kdyby pan Skála raději přešel do koncovky, než aby na sebe otvíral h sloupec, do smíchu by mně vůbec nebylo. Každopádně ale při partii bylo velmi málo času na zhodnocení pozice. Já sám jsem při nabídnutí výměny dam za 1. doufal, že soupeř zahraje Je4 a za 2. jsem doufal, že pokud vymění dámy, bude vzniklá koncovka vyrovnaná, což by však nebyla. Černý to měl však těžké – stál zdánlivě velmi aktivně na to, aby šel do koncovky, takže jsem vlastně zahrál vyhrávající chybu. Mějte se fajn.

 3. 3
  Jaromír S. píše:

  Přesně tak – měl jsem vyměnit dámy, udělat bílému izolovaného pěšce na d4 a zvojit věže na c-sloupci. Koncovka by nebyla pro černého vyloženě vyhraná, ale výrazně lepší určitě. Bohužel i s ohledem na průběh utkání jsem chtěl hrát agresivně na výhru, a bylo to zcela špatně rozhodnutí…

 4. 4
  Maťa píše:

  Děkujeme za postřehy a zdravíme do Kolína i do Kladna!

 5. 5
  videnak píše:

  Mam dojem, ze fatalni chyba na prvni sachovnici byla v 7. tahu cerneho, ktery pohrdl spravnym poradim tahu teto varianty a nesebral jezdce na c3.
  Nic to ale nemeni na respektu ze sily cerneho:-))

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist