TJ Spartak Vlasim
23
Říj

Střípky z archivu – vítězství v Dublinu

V minulém článku jsem zmínil motivační dopis Honzy Stoklasy, který nám poslal z Irska. A tak nebude od věci na toto téma navázat a připomenout Honzovo slavné vítězství na Dublin classics openu v roce 1999. :-) Vždyť kolika hráčům Vlašimi se povedlo vyhrát nějaký zahraniční turnaj (kromě tohoto mě žádný jiný nenapadá)?


Toto není fotka z žádného irského pubu, ale z nějaké rakovnické knajpy v roce 2001 (berte fotku jako ilustrační :-) ).

Honza šachy závodně takřka již nehraje (poctivě ale platí pokuty za nesehrání povinných 2 zápasů za sezonu :-) ), za poslední 3 roky si zahrál jen 13. 1. 2019 proti Příbrami a remízou pomohl k vítězství 6,5:1,5. I tak mě ale dost překvapilo, když můj takřka 15letý syn prohlásil, že neví, kdo Honza Stoklasa je. Tak tady je malá, 23 let stará vizitka. :-)   Rozhovor v časopise Gambit z roku (1997), kdy Honza do Vlašimi přestoupil:

 

Věřím, že si Honza zase brzy najde čas a sem tam nějaký zápas za naše béčko ve 2. lize odehraje. Že na to stále má, jasně ukázal v srpnové bleskovce na vrcholu hory Blaník, kdy s tím měl plné ruce práce i David Navara. :-)

(autor článku: Tomáš Vojta)

6 reakcí na “Střípky z archivu – vítězství v Dublinu”

 1. 1
  HonzaS píše:

  Ahoj kluci,
  tedy takovej peknej clanek jsem si ani nezaslouzil, dekuju!

  Honza

 2. 2
  Vlada píše:

  Tome, když jsi zmínil turnaj v zahraničí, tak jsem si vzpomněl, že jsem v roce 1973 byl v bývalém SSSR na výměnné brigádě vysokých škol. A právě při té příležitosti jsem se spolužákem Honzou Feitlem, který měl 2. VT, zúčastnil turnaje, který jsem vyhrál. V té době jsem to považoval za docela pěkný úspěch. Dodnes mám doma schovanou 1. cenu, dřevěnou šachovnici, ve které je azbukou napsana gratulace za první místo. Ovšem na Honzuv úspěch v Anglii to zdaleka nema.

 3. 3
  Maťa píše:

  Kuba Vojta (a jiní mladí) Honzu neznají osobně, ale ti, které jsem někdy trénoval, ho budou znát z mnoha historek. Kuba určitě :-) . S Honzou byla vždy velká sranda a třeba na turnaje v Jeseníku před cca 25 lety vzpomínáme často díky němu, což by jistě potvrdili bratři Vojtovi, Dan Houdek, Jirka Prokop i třeba ústecký Michal Bürgermeister :-) .

  Jinak Honza Stoklasa si kromě turnaje v Irsku (tímto o pár kilometrů poopravím Vláďou zmíněnou Anglii), kde hrával i tamní extraligu, kdysi dávno zahrál přebor Kuby, ten ale, myslím, nevyhrál. Turnaj v zahraničí vyhrála i Nela Pýchová, konkrétně v německé Apoldě 2015, což zpětně hodnotím jako jeden z jejích největších úspěchů, za sebou totiž nechala velké talenty, například Dán Bjerre a Němec Engel jsou dnes ve svých 16 a 18 letech velmistry s elem přes 2550… https://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/vlasimska-sachistka-nela-pychova-zazarila-v-nemecku-20150829.html

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  Zdravím po pár měsících do Vlašimi a zároveň srdečně zdravím i Honzu Stoklasu!
  Tome, díky za článek, věnovaný Honzovi, neboť mě ve vzpomínkách vrátil do období o třicet let zpátky. Původně jsem chtěl přidat jen pár řádků, ale formát rubriky komentářů mi neumožňuje stručně vystihnout vše, co mi při čtení článku postupně padá na mysl. Tak zkusím slíbit tobě i návštěvníkům vašich stránek, že se o pár vzpomínek s vámi podělím v samostatném článku.
  Tomáš Gergelits

 5. 5
  Tom píše:

  Jsem rád, že můj článek motivoval Tomáše k dalšímu vzpomínání. Mohl by se přidat i Vláďa, zajímalo by mě, zdali bych ho poznal na nějaké fotce z roku 1973. :-)

  Maťa: na vítězství Nely jsem si samozřejmě vzpomněl (škoda, že taky nemá elo 2550 :-) ), ve článku jsem myslel nějaký turnaj dospělých.

 6. 6
  Maťa píše:

  Já viděl Vláďu na fotce z roku 1981, kdy v Zaječicích dovedl pražskou Bohemku ke 2. místu (https://zajecice.chesspce.cz/index.php/11-archiv/41-1981-nhkg-ostrava). Byla na nástěnce v záplavě historických fotek z tohoto turnaje a Vláďa tam byl celkem k poznání. Zkoušel jsem teď snímek najít na internetu, ale bohužel marně.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist