TJ Spartak Vlasim
11
Čvn

Střípky z archivu – rok 1997 díl 2

Ve druhém díle vzpomínkového článku na čtvrt století staré akce bude vynikat bleskovka v Neveklově. Dozvíte se nejen to, kdo vyhrál v roce 1997, ale i kdo byl nejlepším blicařem na okrese od roku 1980!  Podíváme se i na dva mládežnické turnaje, ve kterých triumfovali hráči Vlašimi.

Začněme ale něčím jiným, ale rovněž úspěšným pro náš oddíl. 5. dubna se hrál v Sedlčanech oblíbený rapid a hned tři Vlašimáci skončili mezi pěticí nejlepších. Mně se povedlo vyhrát, třetí byl Arnold Krischke a pátý brácha! O průběhu turnaje se více dozvíte v článku Milana Šurnického a vtipný je i dodatek Tomáše Gergelitse vztahující se k partii Feierfeil-Krischke. Pro zajímavost přidám ještě umístění dalších Vlašimáků: 20. Mejzlík V. 5b., 28. Vonderka 4,5b., 33. Mejzlík O. 4b., 37. Kořínek 3,5b., 40. Houdek 3,5b., 43. Vykouk 3b. a 49. Bašta 2b.

O týden později se hrál v Benešově Regionální přebor žákovských družstev. A tady si nezbývá než povzdechnout, kde jsou ty časy, kdy Benešov i Vlašim byly schopni postavit do takové soutěže hned 3 týmy …

Další akcí, které se vlašimské děti zúčastnily, bylo Smíchovské klání mládeže. A dařilo se zde Ondrovi Mejzlíkovi, který dokázal vyhrát svou kategorii.

A na závěr v prvním odstavci zmiňovaná bleskovka v Neveklově, která se tehdy pravidelně hrávala v květnovém termínu. V drobném článku Luďka Laubachera je asi nejzajímavější výčet vítězů z let předchozích. Lze se tak dozvědět, že třeba v roce 1980 vyhrál okresní přebor v bleskovce František Innemann, v roce 1985 Vladimír Pěnkava a v roce 1986 Stanislav Vojta.

V časopise Gambit byl (na přelomu let 98/99) otištěn rozhovor s panem Laubacherem o šachu v Neveklově, tak ho pro zajímavost přikládám.

 


Luděk Laubacher jako rozhodčí v roce 1995 při okresním přeboru žáků.

Je škoda, že letos Neveklov nepostavil žádný tým do soutěží družstev a zdá, že zde šachový oddíl zanikne. Dříve býval oddíl pomalu v každé větší vesnici (jen já pamatuji Votice, Bystřici, Netvořice, Čerčany, Zdislavice, Chotýšany, Divišov …) a dnes není dokonce ani v Benešově. Je smutné, že „vymírají“ lidé, kteří šachy nejen hrají, ale také pro ně něco dělají.

(autor článku: Tomáš Vojta)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist