TJ Spartak Vlasim
04
Dub

Střípky z archivu – rok 1996 díl 4

V posledním díle vzpomínkových článků na rok 1996 využiji jen své poznámky, které jsem si před 28 lety dělal. Podíváme se především na výsledky rapidů a bleskovek z konce roku, ale chybět nebude ani vážný turnaj a právě jím svůj článek začnu.

Ve vesničce Chvalšiny se od 2. do 6. října konala akce s názvem Kleť 1996. Do jižních Čech se sjelo 40 hráčů a zahráli si švýcarem na 9 kol netradičním tempem 1 hodina na 20 tahů + 1 hodina do konce partie. Já jsem tehdy z Vlašimi vyrazil sám a na pokoji jsem byl s Jirkou Feierfeilem a Kamilem Holemářem z Brna. V turnaji se mi dařilo a jen o půl bodu pomocného hodnocení mi uniklo 1. místo. Vyhrál jsem 3000 Kč, což byla tehdy pěkná cena. Za zmínku stojí i 4. místo Standy Pecháčka, který od sezony 1997/98 hrával za Vlašim.

Z turnaje jsem objevil 2 partie a zejména ta s panem Mészárosem je opravdu divoká. :-)

Podzim roku 1996 je zajímavý tím, že jsme poprvé uspořádali otevřený oddílový přebor v rapid šachu. Tehdy to napadlo Dana Houdka a Ondru Matějovského (později už byla organizace především na mně) a mezi roky 1996-2014 proběhlo celkem 19 ročníků. Ten první si zahrálo 17 hráčů (tempem 2×20 minut) a vyhrál Arnold Krischke.


Arnold Krischke v obležení sourozenců Vojtových při zápase Vlašimi proti Benešovu v listopadu 1996.

Arnoldovi se dařilo i o dva týdny později na bleskovce v Kladně, kde skončil třetí na Memoriálu Josefa Sajdla. Ještě o dvě příčky výše lze najít v početné tabulce finále“A“ mé jméno. Na stupně vítězů se mezi nás dokázal vklínit jen druhý Jiří Gregor.

Na další bleskovku jsem vyrazil 9. listopadu do Českých Budějovic. Memoriál Františka Černíka býval díky výborným cenám skvěle obsazen a nejinak tomu bylo i ve 4. ročníku turnaje. Zajímavostí bylo, že vítězové základních skupin dostali odměnu ve výši 300 Kč. A možná právě „nešetření sil“ mě stálo lepší umístění v turnaji. Základní skupinu jsem sice vyhrál (12,5 ze 13), ale ve finále byl až sedmý. Ono ale ani toto umístění v silném turnaji nebylo nijak špatné, vždyť třeba až na 14. místě skončil s elem 2316 Jarda Voříšek.

Třetí bleskovce, které se budu věnovat, je Memoriál Vojtěch Boříka v Týnci. Na ní jsme z Vlašimi vyrazili ve větší výpravě, ale vůbec se nedařilo bráchovi a Arnoldu Krischkemu, kteří živořili až ve finále“C“. Já jsem skončil třetí a Lukáš Vonderka na 41. místě. V poznámkách mě zaujala zmínka, že čáslavský podivín Pavel Víšek dorazil tradičně pozdě, tentokrát ale jen o hodinu. :-)  

Pavel Víšek se objevil i na naší vánoční bleskovce, ale dorazil tentokrát až ve 13h. A toho prý někdo viděl stopovat 20km od Vlašimi už v 8h. ráno, nejspíš to chudák musel dojít pěšky. :-) Hrálo se tehdy jako obvykle v sále vlašimské sokolovny a turnaj už jsme tehdy kompletně organizovali společně s Ondrou Matějovským. A podařilo se nám i vyhrát finále skupiny – mně áčko a Maťovi béčko. :-)   Pěkné bylo umístění táty a Jirky Prokopa. Ostatní výsledky Vlašimáků si lze prohlédnout níže.

24. Kořínek Jan, 25. Lalouček Miroslav, 30. Mejzlík Vojtěch, 33. Mejzlík Ondřej, 35. Mejzlík Jiří. Celkem hrálo 36 hráčů, což na tehdejší dobu byl spíše podprůměr.

V těchto letech bylo obvyklé, že jsme den po naší bleskovce vyráželi na Táborskou věž.  A v roce 1996 se nám tam velmi dařilo, hned 3 jsme se dostali do první osmičky! Překvapil zejména brácha, který zaznamenal jeden ze svých nejlepších výsledků v rapidu. V turnaji dokázal porazit 3 nejvýše nasazené hráče a skončil druhý. Dařilo se i sourozencům Mejzlíkovým, kteří vyhráli své dětské turnaje.

Tak a to je o roce 1996 vše. Jestli mi vydrží energie, tak se příště podíváme na rok 1995.

(autor článku: Tomáš Vojta)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist