TJ Spartak Vlasim
 • O oddílu

 • Ankety

  Kolik účastníků bude mít srpnový šachovo-sportovní tábor v Růžené u Milevska?

  Zobraz výsledky

  Nahrávání ... Nahrávání ...
 • Poslední komentáře

  • Tom o Czech open 2023: “Kluci mají po 3. kolech na svém kontě 2 body. Ríšu i Kubu lze dnes opět sledovat na onlinech (od…Čvc 22, 15:49
  • Tom o Litoměřice – Vlašim 6:2: “Včera byly v Pardubicích rozlosovány ligové soutěže pro sezona 2024/25. Vlašimské áčko hraje v 1. lize 6x venku, jinak je…Čvc 21, 07:46
  • Maťa o Czech open 2023: “Držím palce a dneska kluky zkontroluju osobně. :)Čvc 20, 10:59
  • Tom o Czech open 2023: “V Pardubicích včera odstartovaly hlavní turnaje. Fandit můžete Ríšovi a Kubovi, oba by v dnešním 2. kole měli být na…Čvc 20, 07:09
  • Maťa o Vsetín 2024: “V článku jsem zapomněl zmínit, že po cca 8 letech byla znovuotevřena kultovní restaurace U Trpaslíka. Ale už to není…Čvc 19, 22:50
  • Tom o Vsetín 2024: “Dopoledne (možná už od včerejška) nefungoval plugin na přehrání partií. Už je to OK (děkuji Ondrovi Vykoukovi za zprovoznění), tak…Čvc 19, 13:05
  • Jarda P. o Vsetín 2024: “Pěkně :-) !Čvc 19, 07:51
  • Cinzano z Bergeracu o Královský gambit is not dead!: “A já upřesním, že Královský gambit je pouze 2.f4. Tahle zajížďka přes Vídeň je pro ortodoxní vyznavače KG asi jako…Čvc 17, 14:31
 • Rubriky

19
Čvn

Střípky z archivu – rok 1995 díl 1

Při vzpomínání na rok 1995 budu čerpat (až na několik výjimek) jen ze svých poznámek, ale vedl jsem si je tehdy docela podrobně, takže materiálu mám dost na 4 díly. Při listování 29 let starými materiály mě překvapilo, jakou spoustu turnajů jsme odehráli, byli jsme tehdy hodně aktivní.

Výsledkům vlašimského áčka v sezoně 1994/1995 jsem se věnoval v předchozím článku, teď se můžete podívat, jak si vedlo vlašimské béčko v okresním přeboru. Hrálo se tehdy zajímavým stylem, který se opravdu jen tak nevidí. 7 družstev se utkalo nejprve klasicky každý s každým (na 5 deskách) a poté se hrálo play-off od čtvrtfinále až po finále (to jako jediné na 2 zápasy a na 8 deskách). Níže si můžete prohlédnout mé poznámky + informace z kroniky Čerčan, kde najdete naši sestavu, kompletní tabulku i výsledky play-off. Vlašimské béčko tehdy slavně zvítězilo, ale do Divize II se o rok později nepřihlásilo (měli bychom 2 týmy v jedné soutěži a na to jsme neměli lidi).


Tehdejší předseda vlašimského oddílu Honza Kořínek (vpravo) byl oporou béčka (6,5 z 9). Foto z okresní schůze v prosinci 1995, uprostřed Tomáš Vojta, vlevo postupický Pavel Zvařič.

Netradičně 2. ledna (obvyklý termín byl předvánoční) se hrál v Týnci Memoriál Vojtěcha Boříka v bleskovce. V kronice Čerčan jsem objevil zmínku, že mezi 52 účastníky obsadil pěkné dělené 2. místo Pavel Vojta.

Až do konce června roku 1995 jsem byl na roční vojenské službě, ale ani to mi nezabránilo, abych v tomto období sehrál hned 3 týdenní turnaje. :-)   V únoru jsem si vzal dovolenou a v Českém Brodě se zúčastnil Mistrovství Čech do 20 let. A dosáhl jsem zde nečekaného úspěchu. A to nečekaného je myšleno doslova. Skončil jsem na celkovém 6. místě, což bylo pěkné, ale neměl jsem ponětí, že by to mělo něco významného znamenat. O měsíc později mi ale přišel domů dopis (tehdy žádný internet nebyl a dopisy byly standardní forma komunikace :-) ), že jsem se kvalifikoval na Mistrovství České republiky mužů, kde hrálo jen 32 nejlepších hráčů naší země.  Že jsem vůbec netušil, že o něco takového bojuji, svědčí třeba i to, že v posledním kole MČech do 20 let jsem si dohodl remízu se soupeřem s elem 1924 a odjel domů o den dříve, abych stihl nedělní zápas družstev za Vlašim.

V Českém Brodě jsem byl na pokoji s Honzou Souralem a Milanem Srbou. Ve svých poznámkách mě pobavila zmínka, že jsme několikrát hráli licitovaný mariáš až do rána. :-) I přesto tento ne příliš zodpovědný přístup se mi v turnaji povedlo porazit Petra Neumana a Tomáše Kulhánka (tedy budoucího velmistra a mezinárodního mistra).

Pro zajímavost si můžete prohlédnout ela vlašimských hráčů k 1. březnu 1995:

Úplatek ve formě placatky rumu jsem musel dát, abych se mohl z vojny zdejchnout na rapid v Sedlčanech. A vyplatilo se! Sice jsem remizoval hned v 1. kole, ale další půlku jsem pak ztratil až v kole posledním. Triumf Vojtů podtrh výborným druhým místem brácha (byl nasazen až jako devatenáctý!). Dařilo se i Arnoldu Krischemu, který skončil 4. Přidám i další umístění Vlašimáků: 36. Vonderka L. 4b., 46. Kořínek J. 3,5b. Oddílovou příslušnost Vlašim mám ještě u jména Petr Souček (43. místo 3,5 bodu), ale popravdě si neuvědomuji, že by někdo takový za nás hrával. Celkem se zúčastnilo 58 hráčů a výsledky lze nalézt i na chess-results.  

Poslední informací, která se mi vejde do 1. dílu vzpomínkového článku o roku 1995 je okresní přebor v bleskovce. Ten se, jak bylo tehdy tradicí, hrál v Neveklově a zúčastnilo se ho 26 hráčů. Z Vlašimáků skončil nejlépe na 5. místě Pavel Vojta, ve výsledkové listině, která se zachovala díky kronice Čerčan, lze dále nalézt Dana Houdka, Lukáše Vonderku, Standu Moudrého a Honzu Kořínka. Jestli mě paměť neklame, tak tohle je ten legendární ročník, kdy vlašimská výprava vyrazila do Neveklova na kole a pak měla díky zástavce v hospodě Na Bejkárně problémy dojet domů. :-)

(autor článku: Tomáš Vojta)

3 reakcí na “Střípky z archivu – rok 1995 díl 1”

 1. 1
  Maťa píše:

  Petr Souček byl kamarád Honzy Kořínka odněkud z Moravy. Občas za ním jezdil na víkend, párkrát se byl i podívat na našem zápase. Počítám, že mu Petr Havelka napsal naši oddílovou příslušnost, protože dorazil (a asi byl i přihlášen) s vlašimskou výpravou. Tehdy ještě neměl (ani mít nemohl :) ) program s aktuální databází členů, kde by automaticky naskočil správný oddíl. Každopádně od Honzy vím, že pan Souček na pěkný turnaj v Sedlčanech rád vzpomínal. On ten ročník byl nezapomenutelný i díky nešachovému sporu dvojice Szirmai, Krischke. :)

 2. 2
  Zdeněk Ryšánek píše:

  S potěšením vidím, že jsem vyhrál okresní přebor i s novější partou, za béčko. Od roku 1990 jsem pracoval na „živnosťák“ (až do důchodu). Programování řídicích systémů balicích strojů mě tak bavilo, že mi vlastně nahrazovalo šachy. Občas jsem si rád zahrál jako náhradník. Na okres to pořád ještě stačilo. V pozdějších letech bylo času ještě méně a výkonnost šla dolů. Diky Tomáši za ty informace. Nikdy jsem netušil, že jsi takový „kronikář“ (podobně jako T. Gergelits) a že si všechno pečlivě eviduješ. Škoda, že jsem to nedělal také.

 3. 3
  Tom píše:

  Výsledky našich akcí jsem si pro svou potřebu psal od roku 1991. Nikdy jsem nepředpokládal, že bych je zveřejňoval. V době covidu, kdy nebylo na web co dávat, jsem si ale řekl, že by to třeba pár lidí zajímat mohlo.

  Rád bych zmapoval celou historii vlašimského oddílu. Nikdy jsme ale neměli žádnou kroniku, takže to úplně snadné není. V posledních letech jsem tomu ale věnoval stovky hodin práce a nasbíral dost materiálu (z dobového tisku, kronik okolních oddílů apod.), abych to alespoň orientačně zvládl. Jestli mi tedy vydrží síly a odhodlání, tak budu v historických článcích pokračovat až do roku 1947. :)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist