TJ Spartak Vlasim
20
Pro

Střípky z archivu – rapidy v České Třebové

Letošním posledním historickým článkem (a celkově v roce 2020 třicátým sedmým) se podívám do let 1995, 1997 a 1998, kdy jsme vyráželi na rapidy do České Třebové. V té době jsme se běžně takto silných turnajů neúčastnili, a tak to byla pro nás celkem událost (i proto, že akce byla celovíkendová, takže to nebylo jen o šachách). Hrálo se na 11 kol, tempem 2×30 minut.

Rok 1998

Před 22 lety se turnaj uskutečnil 5. – 6. září a z Vlašimi nás vyrazilo hned 6. Skvěle si vedl Ondra Matějovský, který hned v prvním kole šmikl IM Josefa Přibyla (elo 2428) a v celkovém pořadí si polepšil o 66 míst oproti nasazení! Na druhou stranu ale prohrál sázku o smažák, když vsadil na to, že naši fotbalisti vstřelí v jakémsi kvalifikačním utkání více gólů Faerským ostrovům, než Dan udělá bodů v turnaji. :-) Čutálisti vyhráli ostudně jen 1-0, zatímco Dan uhrál body 4. Více se o turnaji můžete dozvědět ze článku otištěného v časopisu Gambit:

Rok 1997

I o rok dříve byl turnaj díky skvělým cenám výborně obsazen a tentokrát se mi povedlo trochu více kalit vodu v popředí.  První den tomu sice nenasvědčoval (4 ze 6), ale v závěru jsem porazil Břetislava Modra, Feru Vránu a hlavně v posledním kole tehdy jednoho z našich nejlepších hráčů GM Smejkala. Komentovanou partii (publikovanou v Gambitu) si můžete níže přehrát, tehdy to pro mě byl velký úspěch. Za přehrání stojí i ukázka z partie Arnolda Krischkeho s V. Karlíkem. Zde mě zaujal komentář Arnolda u sedmého tahu soupeře: „Žebrácky mi nabídl remízu …“. To si zkusím zapamatovat a někdy použít. :-)  

Rok 1995

Poprvé jsme do Třebové vyrazili v roce 1995 a byla to první cesta mé nově (v bazaru) zakoupené červené škody 120. Řídil tehdy brácha, nevybavuji si již proč, ale asi jsem pár týdnů po návratu z vojny příliš nevěřil svým řidičským dovednostem (bráchovi tedy tehdy bylo 18 přesně 11 dnů, tak taky moc zkušeností neměl, ale asi byl odvážnější). Odvážní byli i Dan Houdek a Ondra Matějovský, když k nám do auta přisedli. :-) Turnaj se mi povedl a obsadil jsem pěkné 6. místo (tehdy jsem měl elo 2086 a k favoritům jsem v silné konkurenci nepatřil ani náhodou). Naopak se nedařilo Maťovi, u kterého mám poznámku, že v jedné partii dal pat a ve druhé nevyhrál s dámou navíc. :-) Skvěle začal brácha (3 ze 3), ale pak odpadl a v 10. kole prohrál dokonce se soupeřem s elem 1589. Turnaj překvapivě nevyhrál tehdy druhý hráč republiky GM Smejkal, kterému v tom zabránila prohra v posledním kole s čáslavským podivínem Pavlem Víškem. Ten se nám chtěl na zpáteční cestu vnutit do auta, ale naštěstí jsme měli dost rozumu, abychom ho nevzali. :-)

Rád na rapidy v České Třebové vzpomínám. A snad rád na to, co dělal před čtvrt stoletím, zavzpomínal i čerstvý padesátník Dan (ten mi jako jediný dělal parťáka na všech třech zmiňovaných akcích). :-)

(autor článku: Tomáš Vojta)

10 reakcí na “Střípky z archivu – rapidy v České Třebové”

 1. 1
  Dan píše:

  Což o to, zavzpomínal jsem rád, ale pamatuji si bohužel jen jednu Třebovou…. :-O| Nejspíš se nejedná o ztrátu paměti v důsledku pokročilého věku, ale o vytěsnění, když koukám na ty výsledky :-D
  Také si pamatuji, že mě tam šmiknul Láznička, měl tenkrát podobné ELO jako já…

 2. 2
  Tom píše:

  A na kterou Třebovou si pamatuješ? Mně asi nejvíc utkvěla v paměti ta z roku 1997, kdy jsme bydleli na pokoji s panem Stehlíkem. :-)

 3. 3
  Dan píše:

  Pamatuji si nejspíš na tu, kde zářil Maťo. Pak jsem si ještě vzpomněl, že jsem někdy měl po prvním dnu docela dost bodů, ale druhý den to zazdil :-O|
  Jo, a stále vnímám tu industriálně nádražní atmosféru města. Ještě cítím pach oleje a pražců, který proniká až do omšelých zatuchlých ubytoven, kde se střídají nádražáci z celém republiky…. :-D

 4. 4
  HonzaS. píše:

  Ahoj Dane,
  dodatecne taky gratuluju!
  A koukam ze ovladas basnicky jazyk, uplne tu ubytovnu vidim.

 5. 5
  Maťa píše:

  „Naopak se nedařilo Maťovi, u kterého mám poznámku, že v jedné partii dal pat…“ Pat jsem dal, ale schválně, jedinou alternativou v tu chvíli byla prohra :-) . Udělal jsem v totálně vyhrané pěšcovce „parádičku“, kdy jsem zpatil soupeřova krále s tím, že si druhým volným pěšcem dojdu do dámy s matem, a soupeř mi následně nastavil své poslední dva pěšce a já je musel vzít, protože jinak by měl tu dámu dřív on. Připadal jsem si pak – a myslím, že oprávněně – jako blb :-) . Bývalo stačilo dojít si králem pro všechny soupeřovy piky…

  To o dva roky později jsem si v Třebové ve zmiňované partii s IM Přibylem trošku spravil reputaci, když jsem v dámské koncovce na rozdíl od silného soupeře správně vyhodnotil přechod do pěšcovky, která byla za mě i s pěšcem míň vyhraná. Tehdy se mi tam opravdu dařilo a mohl jsem skončit ještě lépe, v posledním kole jsem totiž pokazil vyhranou partii (nakonec remis).

  Na žádné nešachové věci z těchto turnajů si nevzpomínám, ani diskutované ubytování si vůbec nepamatuju. Nějaké zajímavosti se ale staly cestou. V roce 1995 Dan zaspal a jeli jsme pro něj až před dům, o dva roky později pro změnu při cestě zpět došel panu Innemannovi na Kostelíku benzín – do Vlašimi to zvládl sjet bez něj, od Kozla k pumpě jsme ale museli tlačit :-) . A cestou domů jsme v rádiu poslouchali ten zmiňovaný zápas na Faerských ostrovech – Češi tenkrát ve velké mlze zvítězili brankou Vládi Šmicera, poté co nevrátili zakopnutý míč kvůli ošetřování domácího hráče (což bylo tehdy chucpe).

 6. 6
  Tom píše:

  V souvislosti s Třebovou si ještě vzpomínám na chaotický začátek v roce 1998. Pořadatelé těžce nezvládli velký počet účastníků (183) a poté co několik hodin nebyli schopni nasadit 1. kolo, tak turnaj „odstartoval“ polední přestávkou na oběd. :-) Hrát se začalo až někdy kolem 13h. (od té doby se mi něco podobného už na žádném turnaji nestalo).

 7. 7
  Blanka píše:

  Tome, a kdy turnaj v roce 1998 skončil? To muselo být hodně pozdě.

 8. 8
  Tom píše:

  Kdy se sobotní část (v sobotu se hrálo 6 kol, v neděli pak zbývajících 5) dohrála, už nevím, ale určitě večer. :-) Nám to ani tak nevadilo (v Třebové jsme bydleli), ale ti co dojížděli, asi nadšení nebyli. :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Je možné, že v roce 1998 pořadatelé poprvé řídili turnaj na počítači, a ještě tu obsluhu neměli tak zmáknutou. Tenkrát bylo pořád běžnější ruční losování na kartičkách, a to už jen proto, že málokdo vlastnil notebook. Myslím, že i pokrokový Petr Havelka, který řídil švýcara elektronicky už začátkem 90. let, si musel do sálu tahat stolní počítač.

  V té Třebové to bylo zajímavé – dvakrát nebo třikrát nalosovali první kolo, a když už chtěli zahájit, pokaždé se někdo přihlásil, že není nalosován (pamatuju si, že jednou to byl pan Bouček). Tak pak pořadatelům došla trpělivost se sebou samými a zahájili turnaj přestávkou na oběd, jak píše Tomáš :-) . V klidu a bez tlaku už to pak nalosovali správně. Na mě možná až moc rychle, protože jsme dorazili z oběda na poslední chvíli a já pak dlouho hledal, kde hraju, a to na nesprávném konci sálu. V těch „falešných“ nalosováních jsem totiž pokaždé měl hrát z pozice favorita na jedné z posledních desek, teď to ale bylo na pódiu proti IM Přibylovi (který mi nekompromisně pustil hodiny).

 10. 10
  Marian píše:

  Děkuji za připomenutí jednoho z mých největších úspěchů.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist