TJ Spartak Vlasim
17
Dub

Střípky z archivu – Rakovnický víceboj

Na sportovní víceboje v Rakovníku mám nádherné vzpomínky. Od prvních let, kdy jsme bojovali o to, abychom neskončili poslední až po slavná vítězství na závěr. Je radost se hrabat ve starých výsledcích, dívat se s kým jsme vyhráli či prohráli a kdo všechno se v našich týmech v průběhu času vystřídal. A kde jsou ty časy, kdy jsme naštosováni spávali ve spacáku na žíněnce v rakovnické sokolovně. :-) V období 1993-2005 jsme se této akce zúčastnili celkem 12x (chyběli jsme jen v roce 1995, kdy jsem si kroutil základní vojenskou službu a nenašel se nikdo, kdo by dal družstvo dohromady), a tak není zrovna snadné do jednoho nějak rozumně dlouhého článku všechno vtěsnat. Budu se tedy věnovat spíše těm pro nás úspěšnějším ročníkům a ty méně úspěšné nechám v zapomnění. :-)

Poprvé jsme do Rakovníka vyrazili 24. – 25. 4. 1993. Víceboj tehdy trval 2 dny a skládal se ze 4 disciplín (fotbal, nohejbal, rapid a bleskovka), ve kterých se týmy utkaly každý s každým. Postupem času se akce protáhla na 4 dny a přibyly další 3 disciplíny (volejbal, minigolf a mariáš). Při první účasti naše sestava Pavel Vojta, Ondra Matějovský, Tomáš Vojta, Milan Srba, Petr Daubner, Arnold Krischke horko těžko uhájila předposlední místo a třeba s Nabudkouny jsme dostali ve fotbale 1:12. Pro zajímavost celkové pořadí (třeba vás pobaví originální názvy týmů):

1. Nabudkouni Praha  26 bodů
2. Tupouni Rakovník 21 bodů
3. Jablonec nad Pípou  17 bodů
4. Blaničtí rytíři Vlašim 11 bodů
5. Pablbové Český Brod  11 bodů

O mnoho lepší to nebylo ani mezi roky 1994-1998, kdy jsme končili většinou ve druhé polovině výsledkové listiny, ale s jednou výjimkou. Tou byl rok 1996, kdy jsme i díky posile z Ústí nad Labem Michalu Bürgermeisterovi získali svou první medaili, a to stříbrnou. Pak už se ale cenné kovy začaly jen sypat. V roce 1999 se víceboj jedinkrát konal v Domažlicích (v Rakovníku měli nějaké problémy s pronájmem sportovišť) a trenér Dan Houdek málem dotáhl tým ke zlatu. :-) O turnaji jsem našel svůj článek v časopisu Gambit:

Díky tomu, že bylo méně družstev, jsme tehdy zvládli i výlet na nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov (1042 m. n. m).  A že neuhádnete, jaký cíl vypsal náš trenér pro turnaj? Dát 100 piv! :-) Což jsme lehce zvládli, ale není se pak zase moc co divit, že jsme turnaj nevyhráli. :-)  

O rok později jsme s Jabloncem dělili 3. – 4. místo a za zmínku stojí výsledek, kterým jsme domácím znechutili fotbalový turnaj – Vlašim-Rakovník 15:1!

Další útok na vítězství následoval v roce 2001, ale stejně jako před 2 lety chyběl kousek. Tady je můj článek z Gambitu:

Rok 2002 a znovu útok na vítězství a znovu 2. místo. Tentokrát nás zradila poslední disciplína – mariáš. Závěr víceboje nejlépe popisují slova domácího Jardy Satranského, které jsem našel v archivu Rakovníka:

„Po volejbale jsme se přesunuli na minigolfové hřiště, abychom dokázali převahu Rakovníka nad zbytkem republiky a získali tak samostatné vedení. Vše ale dopadlo poněkud jinak. Již odepisovaná Vlašim se vzepjala k perfektnímu výkonu, díky němuž porazila Rakovník a opět se vyhoupla do čela. Minigolf hrál z každého družstva libovolný počet hráčů a započítávali se čtyři nejlepší.

Poslední disciplínou byl dvacetníkový volený mariáš. Každé družstvo mělo ve hře tři zástupce a hrálo se čtyřikrát po půl hodině, vždy se čtyřiceti korunami. Na konci každého kola se sepsaly peníze jednotlivých hráčů a jejich součet pak určil pořadí družstev. Tato disciplína byla do víceboje zařazena poprvé na přání ostatních družstev a k velké radosti rakovnických hráčů. Někteří z nich ji totiž ovládají lépe než šachy. Přesto byl boj zajímavý. Vždyť nejlepší rakovnický hráč se umístil až na čtvrtém místě. Nakonec však rozhodla vyrovnanost, díky které Rakovník nejen, že skončil před Vlašimí, ale i před všemi ostatními.

A tak nakonec vůle rakovnických hráčů po vítězství slavila úspěch a putovní pohár se tak po letech vrátil opět do Rakovníka. Zde byl v restauraci U Písy naplněn šampaňským a vypit do dna. A nočním Rakovníkem se opět neslo oblíbené : „Kdo je nejlepší? Rakovník, Rakovník, Rakovník. A jaká je Vlašim? Mrtvá, mrtvá, mrtvá. A jaký je Jablonec? Mrtvý, mrtvý, mrtvý. atd.“

Z našeho týmu zmínku stojí za zmínku některé skvělé výsledky jednotlivců. Málo vídaný výkon předvedl v šachách Honza Stoklasa, který dokázal uhrát neuvěřitelných 11,5b. ze 12, když mimo jiné dokázal porazit Petra Neumana /elo 2407/. V minigolfu se blýskl nejlepším individuálním výsledkem Tomáš Hašek, v nohejbalovém turnaji zase dvojice Karel Blahout, Tomáš Vojta  nepovolila soupeřům jediný set.  V svém archivu jsem našel tuto fotku, kde jsme zachyceni při volejbale:

Rok 2003 a naše desátá účast na Rakovnickém víceboji. A naše první vítězství, jednou to vyjít muselo! :-)   Začali jsme sice katastrofálně, když jsme hned na úvod prohráli 2 utkání ve fotbale, ale pak jsme se rozjeli. Vyhráli jsme 5 disciplín v řadě (!!!) a suverénně víceboj ovládli. Byli jsme slavní :-) a o našem vítězství se bylo možné dočíst i v Mladé frontě (9.5.2003):

Tehdejší naše sestava: Tomáš Hašek, Honza Stoklasa, Ondra Matějovský, Petr Havelka, Honza Šťastný, Michal Schula, Martin Klicnar, Tomáš Vojta.

U roku 2004 mám poznámku, že jsme se rozhodli zúčastnit až na poslední chvíli, a tak sestava byla trochu slabší. I tak jsme ale po dobrém výkonu vybojovali 3. místo.

Tečku za našimi účastmi ve víceboji jsme udělali v roce 2005. A nebyla to jen tak obyčejná tečka, ale pořádný puntík! :-)  Sice se nám vůbec nepovedl fotbal, kde jsme vše prohráli a nedali jediný gól, ale ve všem ostatním jsme zářili! Nejlépe to vystihují zdařilé fotky, které jsem před 15 lety obdržel od domácích:

Brankář Honza Soural sice míč minul, ale Maťa určitě nebezpečí uhasil. :-)  

Pavel Vojta pálí na branku.


Má smeč přistála určitě přesně na čáře (anebo taky úplně vedle). :-)  

Martin Klicnar byl velkou oporou nejen ve volejbale.

Duše Rakovnického víceboje Jirka Spilka blokuje útok Pavla Vojty.

Horní řada: Martin Klicnar, Michal Schula, Tomáš Vojta. Spodní řada: Honza Soural, Tomáš Hašek, Pavel Vojta, Ondra Matějovský.

Putovní pohár jsme naplnili šampáněm a užívali si vítězství. :-)   Pohár byl pak vystaven v hostinci Na Kopečku v Chotýšanech. Obhajovat prvenství už jsme ale nejeli a rok 2005 zůstal naší poslední účasti na této úžasné akci.

Stránky šachového klubu v Rakovníku

(autor článku: Tomáš Vojta)

15 reakcí na “Střípky z archivu – Rakovnický víceboj”

 1. 1
  Blanka píše:

  Pěkný článek. A kdo hrál tehdy mariáš? Bych si zahrála :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Kompletní výsledky mariáše v roce 2005:
  http://www.sachyrakovnik.cz/turnaje/Viceboj/2005/marias.html

  V roce 2004 hráli:
  Hašek, Stoklasa, Vojta T., Hrubý (nejlepší byl Tomáš Hašek na celkovém 8. místě)

  V roce 2003 pak:
  Schula, Klicnar, Vojta T., Hašek (nejlepší jsem byl tentokrát já a to na celkovém 3. místě a alespoň částečně to kompenzuje ostudu z roku 2005 :-) ).

  O roku 2002 (to byl mariáš do víceboje přidán) nemám přesné záznamy, takže nevím, kdo mariáš hrál. Jen si nějak matně pamatuju, že to nešlo bráchovi, na kterého jsme spoléhali (ale asi nikomu, když jsme kvůli mariáši přišli v poslední disciplíně o vítězství). :-)

 3. 3
  Blanka píše:

  Tome, a jaký mariáš se hrál? Volený ve 4? A to jste byli namíchaní, aby u stolu byl vždy jen jeden z družstva?

 4. 4
  Tom píše:

  V roce 2002 se hrála volená trojka, v roce 2005 pak čtyřka (mezi tím nevím). U stolu byl vždy jen jeden z družstva. Tady jsou případně propozice celého víceboje z roku 2005:
  http://www.sachyrakovnik.cz/turnaje/Viceboj/2005/viceboj2005.html

 5. 5
  Blanka píše:

  A zahrajem si až to půjde? :-)

 6. 6
  Tom píše:

  Zahrát si můžeme při nejbližší příležitosti. :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Na Rakovnické víceboje mám taky ty nejlepší vzpomínky. Třeba na první příjezd do tohoto města, kdy jsme v pátek večer hned po ubytování následovali Arnolda do jakési zakouřené pivnice a nějaký štamgast při našem vstupu do dveří pravil: „Ááá, mateřská školka…“ :-) Nebo jak o pár let později někdy kolem půlnoci Brambor v tělocvičně ostřeloval fotbalovým míčem Stokliče (už ležícího ve spacáku s plánem spát) tak dlouho, dokud nevstal a nešel s ním k Netopýrovi (to byl bar, který se, myslím, jmenoval jinak, ale říkali jsme mu tak :-) ).

  V těch Domažlicích to bylo také fajn, tam si zase vybavuju první finálový zápas hokejového MS s Finskem (tehdy se finále hrálo na dva zápasy), který jsme sledovali v hospodě a po každém gólu Čechů jsme dávali kolečko malých panáků. Velké jsme plánovali dát, až vsítí gól některý z odchovanců vlašimského hokeje – Tomáš Kucharčík nebo Libor Procházka, což se ale nestalo. Rozuzlení druhého zápasu jsme pak poslouchali v rádiu cestou domů ve vlaku, který ale neustále ujížděl ze signálu. Takže v prodloužení byla na dlouho poslední známá zpráva, že má Selänne dvoje plíce, a pak až po několika minutách, že dal Hlaváč vítězný gól :-) . Jinak těch 100 piv za víkend nebylo nějaké zvláštní umění, když jsme měli v týmu Pavlíka a jeho učitele Bendu :-) .

  Na závěr ještě taková zajímavost. Ve svých poznámkách jsem našel, že Tomáš Hašek si při naší poslední účasti v roce 2005 zahrál šachy za STS Chvojkovice-Brod :-) . Ostatní disciplíny hrál samozřejmě za nás, jen jsme takto pomohli týmu s nedostatkem šachistů.

 8. 8
  Tom píše:

  Při přípravě dalších textů jsem v archivu našel ještě jednu fotku – je z roku 2001 a ocení jí zejména Honza Stoklasa (vložil jsem jí do článku). U tohoto roku si ještě vybavuji, že tehdy jsme s Karlem neměli sportování dost a tak jsme v pátek vyrazili (pozadu přes Křivoklát) na víceboj na kole (131 km). Kde jsou ty skvělé časy. :-)

 9. 9
  Arnold píše:

  Jóó to byly časy

 10. 10
  Richard, Sr. píše:

  Vidím, že kdybych vyrůstal v kraji pod Blaníkem, taky by mě šachy neminuly. Jednak bych se asi v DDM nepřihlásil na poslední chvíli do kroužku magie místo šachu, kam jsem měl namířeno, ale byl až o patro výš, a navíc podobné akce by mě velmi oslovily. Klidně se zúčastním i dnes, pokud v šachu existuje pozice nehrajícího kapitána či tak něco :-)

 11. 11
  Maťa píše:

  Pokud to myslíš, Richarde, tak, že bys vyrůstal pod Blaníkem ve stejné době, jako jsi vyrůstal v Ostravě, tak by s tím byl docela problém. Sice tu (asi) nebyl kroužek magie, ale bohužel tu do podzimu 1986 nebyl ani kroužek šachů. Díru zacelil až Zdeněk Ryšánek, který se sem s rodinou přestěhoval za prací z Kolína a šachy pro děti rozjel. Pokud sedí datum narození, které máš na FB, tak bys dostal příležitost k šachovému růstu až v 8. třídě ZŠ. Což by samozřejmě nebyl nějaký zásadní problém, pár osmáků tam chodilo a například Petr Sváček tu a tam porazil i Tomáše Vojtu… Každopádně jsem ale rád, že malej Ríša už pod Blaníkem vyrůstal a že v DDM došel až nahoru :-) .

 12. 12
  Richard, Sr. píše:

  No jestli je tomu tak, tak jsou šachy ohromně nekorektní a mělo by se to někam hlásit. Stále plánuji dlouhodobě trochu začít, ale mé žádosti o trénink jsou zatím doma ignorovány. Každopádně až začnu, nepochybuji, že taky Tomáše občas porazím. Neříkám sice kdy a v čem, ale předpokládám že budu senilnět pomaleji a s větší grácií. Nakonec i mladýho jsem porážel, by´t už je tomu pár let :-)

 13. 13
  Maťa píše:

  Když mi Ríšu v říjnu 2012 přivedla maminka na kroužek pokročilých, a já se ho snažil poslat do začátečníků, tak mě poprosila, abych ho vyzkoušel, že už poráží i tátu. To byl silný argument, tak jsem ji poslechl a už jsem si ho tam nechal :-) . Zkoušeli jsme ho tenkrát s Robinem a kromě toho, jak je šikovnej, nás překvapilo, že už chodí do 5. třídy, vypadal tak na druháka :-) .

 14. 14
  Tom píše:

  Tomáš Hašek mi dnes poslal pěknou společnou fotku z Rakovnického víceboje v roce 2001 (jestli se nepletu). Přidal jsem jí do článku (ke zmiňovanému roku), případně tedy je na ní přímo odkaz:
  http://www.sachyvlasim.cz/wp-content/uploads/viceboj2001_foto_fotbal_spolecne-768×547.jpg

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist