TJ Spartak Vlasim
04
Čvn

Střípky z archivu – Raiffeisen Cup

Pamatujete si, který z 35 ročníků našeho vánočního turnaje byl ten nejsilnější? Je to ten, který se konal 26. prosince 1999 a byl posledním, který jsme odehráli v sále vlašimské sokolovny. Nesl název Raiffeisen Cup a výborné ceny, které zajistil Vláďa Horák, přilákaly i několik mezinárodních mistrů.

Sešlo se nás tehdy 68 (z toho 26 Vlašimáků!), ale podle mého rýpnutí do hráčů Říčan a Sedlčan v článku v časopise Gambit se zdá, že jsme očekávali ještě větší účast. Nejspíše jsme měli za cíl překonat účastnický rekord z roku 1997, kdy si přišlo zahrát 69 hráčů. :-)    Zde je zmiňovaný článek, kde najdete i rozhovor s IM Hausnerem (zaujal mě jeho sympatický názor na zapracování žen do soutěží družstev) a oblíbenou dvojicí v bufetu Petr Kadleček, Karel Blahout. :-)Průměrné elo finálové skupiny bylo 2242 a tady je pro zajímavost ještě křížová tabulka:

Z kuriozit se mi vybavuje peprná hádka Miloše Jirovského s Vladimírem Sergejevem, kde to chvíli vypadalo, že dojde i k fyzické konfrontaci. :-) A tehdy ničím výjimečným nebyl pozdní příjezd zapáchajícího čáslavského podivína Pavla Víška (jednou mu bývalý předseda našeho oddílu František Krunert dal mýdlo a ručník s tím, že dokud se neumyje, tak ho do turnaje nevezmou :-) ). Víšek už dávno šachy nehraje, na stránkách Fide ale lze stále najít jeho platný rating 2384.

Raiffeisen Cupem skončily velké turnaje pořádané ve Vlašimi a od roku 2000 se náš vánoční turnaj přesunul do hostince Na Kopečku v Chotýšanech.

Výsledky všech 35. ročníků vánočního turnaje

 (autor článku: Tomáš Vojta)

1 reakce na “Střípky z archivu – Raiffeisen Cup”

  1. 1
    Maťa píše:

    Využiju diskuzního okénka k možnosti pochlubit se :-) . Na Raiffeisen Cupu jsem totiž v základní skupině porazil IM Hausnera. Pamatuju si, že jsem ve střední hře získal velkou materiální převahu – tak velkou, že jsem to dotáhl do výhry, přestože jsem kvůli nervozitě z té šance dost zmatkoval. Jestli si dobře vzpomínám, tak jsem pak až do poslední partie bojoval o senzační postup do áčka; stačilo v posledním kole vyhrát a šel bych tam díky lepší vzájemné partii právě na úkor pana Hausnera, který prohrál i s veteránem Boučkem. Bohužel jsem to nezvládl a po porážce jsem se naopak propadl až na 5. místo, a tím pádem do céčka…

    Tomáš v dobovém článku zmiňuje, že kromě banky Raiffeisen byl sponzorem i Honza Stoklasa. Ten nás tenkrát překvapil finančním darem 3.000 Kč, který jsme na jeho přání rozdělili pro šest vítězů základních skupin. A mělo to očekávaný efekt – pětistovka byla pro ty nejlepší zajímavá, a tak se před obědem na špicích tabulky bojovalo až do konce, žádné taktické remízy…

    Co se týče té zmiňované hádky, tak šlo o to, že Miloš Jirovský nepřijal nabídku remízy v koncovce V+K proti V+K (bez pěšců) a soupeře nemilosrdně shodil s poznámkou „když nezná pravidla, tak ať sem nejezdí“ :-) … bylo pak trošku živo a vášně museli uklidňovat Pavel Jirovský s Františkem Innemannem (ten poměrně ostře :-) ).

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist