TJ Spartak Vlasim
08
Kvě

Střípky z archivu – Open Tatry 2004

Před 16 lety jsme společně s Martinou načali tradici ježdění na Open Tatry. Od té doby jsem ve startovní listině chyběl jen 2x a doufám, že to tak zůstane i po letošním ročníku (ve startovce už s Danem a Kuby jsme, tak snad nám turnaj nezruší a pustí nás za hranice). Už ani nevím, jak nás napadlo vyrazit do slovenských hor (možná nám to doporučil Radek Zádrapa, když jsme v červenci hráli ve Vsetíně), ale nápad to byl vynikající!

V Tatrách jsme předtím nikdy pořádně nebyli, tak všechno bylo nové a ze všeho jsme byli nadšeni. Hned první den jsme se zničili při túře na Bystrou lávku (2314 m. n. m.) a pak pořádně nemohli několik dní chodit. :-)  

Capie a Okrúhlé pleso. Počasí zdaleka nebylo ideální, ale nijak nám to nevadilo.

Výjimečný byl pro mě i turnaj. Hrálo v něm 247 hráčů a nasazen jsem byl až jako 36. Do té doby jsem nikdy tak velký a tak silný turnaj nehrál! A dařilo se mi v něm. Ke třem výhrám na úvod jsem přidal 4 plichty se silnějšími hráči. Nejdramatičtější byla asi ta ze 7. kola:

Karlík V. (2348) – Vojta T. (2283) pozice po 25. tahu černého:

 

Bílé figurky jsou připraveny k útoku na mého krále, tak nebyl důvod váhat: 26.Jxe6! fxe6 27.Vg3 Kf7?! Prohrávalo 27…Je4 28.Sxe4 dxe4 pro hezké 29.f5! +-. Nejlepší obranou ale bylo 27…Je8! 28.Dxe6+ Kf8 29.Vxg6 (29.Vf1! +=) 29…Vc6=.  28.Sxg6+ Dxg6 29.Vxg6 Kxg6 30.Dxe6

Bílý stojí na výhru, ale kdyby se mi povedlo figurky rozehrát, tak bez šance nebudu. Proto 30…d4! 31.f5+ Kg5 32.De5 Vg8 33.Vf1 Jg4 34.De7+?!  Zde měl soupeř pokračovat 34.Dg3! +-, čímž by mi účinně bránil v útoku na slabý bod g2. 34…Jf6 35.exd4 cxd4 36.Dd6 Vbe8! 37.Db4 Sa8 38.Dxd4

Bílý má velkou materiální výhodu, aktivní černé figurky už ale zajišťuji dostatečnou kompenzaci. 38…Ve2 39.Df4+ Kh5 40.Dh2+ Nic lepšího než opakování tahů bílý nemá, jinak by ještě prohrál. 0,5-0,5

Poslední den jsme vyrazili na mimořádně náročnou túru ze Tří Studniček na Kriváň (2494 m. n. m.). Převýšení víc jak 1300 metrů dá zabrat i za hezkého počasí, natož za mizerného …


Nad mraky

Vrcholové foto (s Radkem Zádrapou) u omrzlého kříže. Na Kriváni jsem byl 2x a v obou případech to tam vypadalo takto – mlha a nulová viditelnost. :-(  

Celkem se nedivím, že po něčem takovém jsem pak večer dal plichtu v 7. tahu. :-)   Napravil jsem to ale hned ráno, kdy jsem vyhrál v miniaturce a ziskem 6,5 bodu obsadil pěkné 16. místo. Jen škoda, že to bylo o místo za cenami. :-)   Martina na začátku pokazila 2 vyhrané partie a pak už se jí nedařilo. Uhrála 2 body a skončila na 243. místě.

 

Kromě už zmíněných výletů jsme podnikli i řadu dalších. Byli jsme u Popradského plesa, šli okolo vodopádu Bílého potoka, zajeli si do aquaparku v Popradu a nejhezčí byl asi sjezd na vorech v národním parku Pieniny. Odtud je i tato veselá fotka se zarostlým lodivodem. :-)

Byla to báječná dovolená a krásný turnaj (stejně jako 13 dalších a snad ještě nějaké přibydou :-) ).

Výsledky

(autor článku: Tomáš Vojta)

7 reakcí na “Střípky z archivu – Open Tatry 2004”

 1. 1
  Maťa píše:

  Aby byly informace o výjezdech vlašimských šachistů do Tater kompletní, tak zmíním, že vůbec největší výprava vyrazila na Slovensko už v roce 2002, ovšem nebylo to na turnaj, ale čistě za turistikou. Tomáš Hašek zajistil chatu jenom pro nás a bylo to tenkrát moc fajn. Šachy jsme tedy s sebou taky měli, po večerech se občas blicalo. A na túře v Roháčích se mi povedlo Vojtu Mejzlíka přesvědčit, aby založil v Dolních Kralovicích kroužek, takže i tyto Tatry pomohly k našim budoucím úspěchům… :-)

  Pro úplnost dodávám, že nás bylo sedm – já, Tomáš Hašek, Tomáš Vojta, Dan Houdek a tři Mejzlíci (Jura, Vojta, Ondra). Tomáš v článku o roku 2004 píše, že nikdy předtím v Tatrách pořádně nebyl, takže o dva roky dříve to bylo asi nepořádně :-) . Ale spíš to myslel tak, že jsme tam nebyli celý týden a že on tehdy dával přednost kolu před pěší turistikou.

 2. 2
  Tom píše:

  Ještě před tím jsem byl v Tatrách na školním výletě v osmé třídě. Z toho si nepamatuji vůbec nic, ale mám doma černobílou fotku z Téryho chaty. :-)

  V roce 2002 to bylo skvělý, chtělo by to někdy zopakovat. Určitě z toho má Jura fotky, pamatuji se, jak je pak měl jako spořič na notebooku. :-) Mohl by ses, Maťo, je pokusit z něj dostat a o tomhle soustředění něco napsat. ;-)

 3. 3
  Maťa píše:

  To moc nevím, co bych tam byl schopen napsat (oproti komentáři č. 1) navíc :) . Prostě jsme po celé dny poznávali hory a po večerech se na chatě klábosilo či blicalo. Ani už nevím, jak dlouhé to soustředění bylo, v mailu to nenajdu, ten jsem si založil až v lednu 2006 (dlouho jsem odolával). A i ten rok jsem musel odvodit podle založení kroužku v DK :-) . Túry mi taky trochu splývají s těmi při openech, ta první v roce 2002 nejspíš vedla na Furkotský štít.

 4. 4
  Dan píše:

  Poradil jsem se s denickem:-) Byli jsem tam od 11.9. do 15.9. Na kolech jsme projeli Tichou a Koprovou dolinu, navstivili Strbske a Popradske pleso a vyjeli ke Sliezskemu domu. V cyklisticke sekci byli oba Tomasove a ja. Pesky jsem se ucastnil tury v Rohacich na Jakubinu a zpatky po zlute Rackovou dolinou. Jeste si vzpominam na opulentni veceri v hotelu (uz nevim jmeno) v Podbanskem:-)

 5. 5
  Tom píše:

  Hotel Permon s pěkným bazénem. :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  No vida, jak se nám to rozmotává. Ještě by mohli Mejzlíci kouknout do deníku, kde všude jsem tenkrát byl já :-) . Ten hotelový bazén se mi taky teď vybavil.

 7. 7
  Tom píše:

  Napíšu Jurovi, ať se po fotkách podívá (sice si moc iluzí nedělám, že něco najde, ale líná huba holé neštěstí :-) ). Já si vybavuju, že jsem taky nějaké fotky měl (klasicky vyvolané), ale nemohu je najít. :-(

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist