TJ Spartak Vlasim
22
Úno

Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl II

Druhý díl mého vzpomínání na okresní přebor 4členných družstev v bleskovce se bude věnovat 11. až 14. ročníku tohoto turnaje, který se hrál v letech 1992 až 1995. A díky čerčanské kronice si můžeme připomenout i dvě prvenství vlašimských týmů.

14. ročník, 4. 3. 1995

Před 26 lety se z vítězství radoval tým Neratovic. Vlašim v sestavě 1. Krischke A., 2. Vojta P., 3.Vonderka L., 4. Hlavička M. obsadila pěkné 4. místo. Tahounem týmu byl Pavel Vojta (vyhrál 2. šachovnici) a velmi dobře zahrál i Milan Hlavička.

13. ročník, 19. 2. 1994

O rok dříve jsme postavili nejsilnější sestavu, jakou tehdy Vlašim disponovala, a vyplatilo se. Družstvo 1. Vojta T. (elo 2122), 2.Krischke A. (1995), 3. Innemann F. (1960), 4. Vojta P. (1922) v čerčanské sokolovně slavilo vítězství. Béčko, které hrálo pouze ve 3 lidech, skončilo osmé. Docela mě pobavily některé mé poznámky k tomuto ročníku. Třeba: „Béčko hrálo ve třech proto, že brácha nesehnal Tomáše Sysla (zapomněl, kde bydlí)“, anebo „Honza Stoklasa nehrál za Brodce, protože musel na dříví“ a do třetice „z Petra Daubnera (loni neúspěšně kandidoval na senátora) se stává Tater, jezdí na turnaje na kole, když je -10“.  :-)  

12. ročník, 28. 2. 1993

Při 12. ročníku okresního přeboru 4členných družstev jsme měli sestavu takřka stejnou jako při třináctém. Jediný rozdíl byl, že na čtvrté šachovnici hrál místo bráchy táta (brácha hrál na první desce na Čerčany “C“).  :-)   A i výsledek byl stejný, s přehledem jsme vyhráli! Bez zajímavosti není, že v tuto dobu (tedy skoro v 17 letech) jsem ještě neměl žádné elo (první mi vyšlo o den později).

11. ročník, 8 2. 1992

V roce 1992 nám chyběl v sestavě pan Innemann a asi proto jsme nevyhráli. :-) Sestava s trojicí Vojtů doplněná Arnoldem Krischkem skončila bronzová. Pan Innemann hrál tehdy za Benešov a ve vzájemném zápase mě porazil (o vítězství na šachovnici mě tím ale nepřipravil :-) ).  Náš takřka 30 let starý souboj si můžete prohlédnout na spodní fotografii.

Pokračování příště …

(autor článku: Tomáš Vojta)

6 reakcí na “Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl II”

 1. 1
  Maťa píše:

  Vzpomínky na rok 1995 mi vyvolaly úsměv na tváři, přestože jsem tenkrát družstva v Čerčanech nehrál (byl jsem na vojně a soboty nepřicházely v úvahu kvůli pravidelnému HD, v neděli jsem si divizi občas zahrál). Ale cestu vlakem mi detailně popisovali Brambor i Luky – Arnold tenkrát vyprávěl o filmu Tah jezdcem, který si půjčil ve videopůjčovně, a jeho povídání prý zaujalo celý vagon :-) . Počítám, že si to kluci budou pamatovat, když si to pamatuju i já, přestože jsem u toho nebyl :-) .

 2. 2
  Tom píše:

  Asi bych měl vysvětlit svoji poznámku z roku 1994, že se z Petra Daubnera stává Tater. :-) Nemělo to nic společného s tím, že by se z budoucího cestovatele (https://skompasem.cz/cesta-kolem-sveta-mapa-clanku/cestovatel-petr-daubner/ ) stával nějaký slovenský horal. Bylo to jen přirovnání k panu Taterovi, což byl pán tuším že z Netvořic (určitě hrával i za Brodce), který leta jezdíval na okresní turnaje výhradně na kole, a bylo mu jedno, zdali je +30 anebo -20. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Miroslav Tater byl svérázný pán, kdysi dávno jsem o něm i četl článek v novinách. Pokoušel se (už nevím, jestli úspěšně) o zápis do Guinessovy knihy rekordů v jízdě na kole i na motorce pozpátku. Z Netvořic do Vlašimi (přes 40 km) asi pozpátku nejezdil, ale ani vysoké mrazy ho od jízdy na kole na náš Vánoční turnaj neodradily, a to už byl v důchodovém věku. V Netvořicích byl nejsilnějším hráčem (elo kolem 1600), po zániku oddílu hrál pak všude možně, kromě Tomášem zmíněných Brodců určitě i za Neveklov (tam jsem si s ním vážnou partii zahrál) a Čerčany. V Čerčanech asi nastupoval ve své nejvyšší soutěži (KP II. třídy, dnešní krajská soutěž) a určitě i hrál v zápase proti Zdislavicím, pamatuju si totiž na jeho menší spor s naším kapitánem Vladimírem Markem :-) .

 4. 4
  Tom píše:

  Všiml jsem si, že pan Tater hrál KP II. třídy nejen za Čerčany, ale i za Jawu Zbořený Kostelec (dnešní Brodce). Třeba 18. dubna 1982 nastoupil na třetí desce proti Kutné Hoře“B“. A pravděpodobně tedy hrál tehdy i proti Vlašimi (ta skončila v sezoně 81/82 v KP II poslední).

 5. 5
  Míra píše:

  S panem Taterem jsem ve vážný partii hrál jednou pěšákovku a vyhrál.

 6. 6
  Maťa píše:

  Ad komentář č. 2: Přednáška Petra Daubnera o jeho pěší pouti z Kamenice do Santiaga de Compostela a zpět (2015-2016): https://www.youtube.com/watch?v=gjB9rqVHcQw.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist