TJ Spartak Vlasim
23
Bře

Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl IV

V závěrečném vzpomínání na okresní přebor 4členných družstev v bleskovce si vezmu pod lupu ročníky 3. až 7. (jak už jsem dříve zmiňoval, výsledky z úvodních dvou turnajů se nedochovaly). Ty proběhly v Čerčanech mezi lety 1984 až 1988 a vlašimské družstvo v nich dosáhlo vždy pěkných umístění. Možná si řeknete, no a co, vždyť to jsou jen turnaje té nejnižší kategorie. Nutno si ale uvědomit, že vlašimský šach před rokem 1990 na takovéto úrovni byl. Nikdy se u nás žádné vyšší soutěže nehrály. Většinou to byl jen okresní přebor hraný v 5 lidech, a když se občas postoupilo do krajské soutěže, tak z toho vždy byl okamžitý sestup. To jen taková malá vsuvka, které měla ozřejmit, že medailové příčky z takovýchto turnajů byly pro vlašimské týmy tehdy úspěchem.

7. ročník (1988)

Před 33 lety sahalo vlašimské družstvo v sestavě 1. Miroslav Vyhnal 2. Stanislav Vojta 3. František Krunert 4. Tomáš Sysel po vítězství (naše hráče si můžete prohlédnout na úvodní fotografii), ale nakonec to o chlup nevyšlo.  Vlašim měla stejně bodů jako Jawa Brodce, a protože i pomocná hodnocení byla stejná, tak o 1. místě rozhodl dodatečný zápas. A v něm byli lepší poměrem 3:1 soupeři. Útěchou našim mohlo být alespoň to, že František Krunert a Stanislav Vojta vyhráli své šachovnice. Za pozornost stojí sestava Zdislavic (ano, i v této vesnici vedle Vlašimi se dříve hrávaly šachy), ve které najdeme hned 2 současné členy našeho oddílu.

6. ročník (1987)

O rok dříve se vlašimskému týmu vedlo jen o fous hůře. Navlas stejná sestava skončila třetí a svou šachovnici vyhrál „jen“ Stanislav Vojta. V turnaji startovalo i naše béčko a v sestavě 1. Milan Němec 2. Tomáš Vojta 3. Marcel Innemann 4. Pavel Vojta jsme skončili desátí. Mně bylo tenkrát 10 a bráchovi 9 let a byl to pro nás jeden z prvních turnajů dospělých. A zároveň i šachový svátek, na turnaje jsme jako děti moc často nejezdili.

5. ročník (1986)

V roce 1986 se zrodilo první ze čtyř vlašimských vítězství v okresním přeboru 4členných družstev. V dramatickém turnaji, kde se nejlepší 3 týmy srovnaly v pouhém půl bodu, se o zlaté medaile postarala sestava 1. Miroslav Vyhnal 2. Stanislav Vojta 3. František Krunert 4. Rudolf Lískovec. Své šachovnice navíc vyhráli František Krunert a Stanislav Vojta. Bez zajímavosti není, že nejlepším hráčem na čtvrté desce byl Tomáš Hašek, dojem ale trochu kazí to, že to bylo v barvách Benešova. :-)

4. ročník (1985)

Pouhý půlbod rozhodl o vítězství i o rok dříve. Tentokrát se štěstěna přiklonila k domácím Čerčanům a vlašimská sestava 1. František Innemann 2. Arnold Krischke 3. Stanislav Vojta 4. František Krunert se musela spokojit se stříbrnou příčkou. Malou náplastí bylo alespoň vítězství na šachovnicích Františka Innemanna a Arnolda Krischkeho.

3. ročník (1984)

U 3. ročníku turnaje už je čerčanská kronika na výsledky skoupá. K dispozici je jen tabulka, ze které se dozvíme, že Vlašim skončila čtvrtá.

Tím končí mé vzpomínání na tehdy populární okresní přebor. Škoda, že se podobných akcí v dnešní době příliš nekoná, alespoň pro mě je hraní za tým zábavnější než turnaje jednotlivců. 

OP v bleskovce družstev – díl I, díl II, díl III

 (autor článku: Tomáš Vojta)

16 reakcí na “Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl IV”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Tome, díky jak pěkně jsi ve čtyřech dílech historii čerčanských bleskových turnajů družstev zpracoval. Bez toho bych málem už ani nevěděl, jaké máme v kronice poklady. Prohlížet po dlouhých desetiletích originál papírovou kroniku má určitě svoje kouzlo, ale přiznám se, že některé drobné detaily jsem objevil až ze Tvých článků :-) .
  A taky jsem si rád připomenul skutečnost, že jsme jako pořadatelé alespoň jednou ochutnali pocit vítězství i za šachovnicemi (1985).

 2. 2
  Kuba Vojta píše:

  Pan Fialka z Brodců vypadá nyní úplně stejně jako tehdy. Přijde mi, že prostě nestárne! ;-)

 3. 3
  Tom píše:

  Kom č.1.: Čerčanská kronika je poklad sám o sobě, díky ní (a samozřejmě hlavně tobě) se lze dozvědět výsledky vlašimských týmů z 80 a konce 70 let. K jejich uveřejnění se časem taky dostanu (někdy za pár měsíců). Skvělé jsou samozřejmě i staré fotky, podobných se mi povedlo získat (přes značnou snahu a kontaktování řady pamětníků) už jen několik.

  Nemám informaci o tom, že nějaký jiný oddíl na okrese by si kroniku vedl a dohledávat staré výsledky před rokem 1990 je opravdu nesnadná práce a kronika Čerčan je dobrý zdroj informací. Ještě jednou díky za to!

 4. 4
  Maťa píše:

  Ad 3: Co potřebuješ od pana Fialky, Kubo? Naučit kulaťák? :-)

 5. 5
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Jak si tak znovu pročítám články a vracím se ve vzpomínkách do minulosti, objevuji další drobný detail. Tentokrát jsem ho však nenalezl v historických zápiskách z kroniky, ale v doprovodném textu. Budu asi za hnidopicha, ale nemohu si pomoct, jdu do toho :-) .
  Moji spolubojovníci z vítězného družstva Čerčan v ročníku 1985 – Franta Košata, pan Jiří Růžička a pan Ladislav Mach (mimochodem zakládající členové oddílu Slavoje Čerčany v roce 1976) – by určitě měli výhrady (zvláště pan Růžička), kdybych se coby benjamínek družstva (bylo mi tenkrát 26) neozval. Tak se tedy ozývám :-) :
  Nepřipadá mi, že by vítězství našeho A-družstva bylo dílem „příklonu štěstěny“. Naopak, první místo bylo zcela zasloužené. Svědčí o tom odstup druhého v pořadí o 1,5 bodu, třetího o 2,5 bodu, jakož i výsledky vzájemných zápasů s druhým (3:1), třetím (2:2) atd. Pokud by se přeci jen čirou náhodou mohlo jednat o dílo štěstěny, tak potom jen v tom smyslu, že bylo štěstí, jsem to svým spoluhráčům nezkazil více, než se ve skutečnosti stalo (ztratil jsem téměř tolik bodů, co oni všichni dohromady).

 6. 6
  Tom píše:

  No jo, máš pravdu, mám to v textu špatně. Ve 4. ročníku nevyhrály Čerčany o půl bodu, ale o jeden a půl, díky za upozornění. Tedy oprava: Nebylo to dílem štěstěny, ale skvělou hrou celého družstva! :-D

  Jinak mě u tohoto ročníku zaujal nízký počet kol. Jen 7 blicek, to jste byli na oběd doma. :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Tomáš Gergelits (5): Taky bych to někdy chtěl týmu takto kazit, 5,5 bodu ze 7 partií :-) . Řekl bych, že právě tvůj velmi dobrý výsledek na 4. desce rozhodl o výhře Čerčan, když jsi na ní uhrál o 1,5 bodu víc než náš František Krunert. Na prvních třech šachovnicích získali hráči Čerčan a Vlašimi shodně 19 bodů, což bylo fakt hodně. A myslím, že čerčanské prvenství bylo tenkrát velkým úspěchem a že nebylo úplně očekávané. V sestavě třetí Jawy Zbořený Kostelec (dnešní Brodce) byli, pokud se nepletu, samí nositelé 1. VT a těch na našem okrese v tu dobu moc nebylo…

  Jinak mě zaujal čas tvého komentáře – 3.26. Kdyby to psal David Navara, bylo by mi jasné, že už vstal, a kdyby Jirka Mejzlík, tak že ještě nešel spát. U tebe vůbec nevím :-) .

 8. 8
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Tom (6): S tím nízkým počtem kol máš pravdu, obzvláště ten 4. ročník byl extrém. Což ovšem ale určitě nesnižuje hodnotu 1. místa ani v tom roce 1985, jelikož všechna nejlepší družstva z benešovského okresu byla přítomna :-) . Od roku 1986 sice byly tři ročníky s třinácti družstvy, tak jsme si zahráli o něco více, ale jak šel pak (od r. 1989) počet zase k deseti, tak mi to začalo vadit. A to tím spíše, že minimálně třetinu většinou tvořila čerčanská družstva. A tak se od roku 1993 hrávalo dvoukolově, později pak i systémem kvalifikačních a finálových skupin. To už jsme si potom zahráli dosytnosti. Navíc v posledních několika ročnících nejen stoupl počet družstev, ale turnaj i výrazně přesáhl hranice okresu, takže i konkurence na přední příčky byla poněkud větší. Za skutečnost, že i za takovýchto okolností měl turnaj hladký průběh, můžeme poděkovat nejen mojí ženě (která se od roku 1985 výrazným způsobem podílela na organizaci turnaje), ale i její mamince, ke které jsme od roku 1986 v termínech konání odkládali vždy skoro na celý den postupně jedno, dvě, a nakonec tři děti.
  Maťa (7): Rozumím tomu, že časy mých některých komentářů mohou budit určitou pozornost. Jestli mám tím ovšem blíže k Davidu Navarovi, či Jirkovi Mejzlíkovi, to asi nedovedu určit. Řekl bych, že je to tak „něco mezi“. Když někdy nemohu usnout a tedy radši ještě na chvíli vylezu z pelechu, tak se asi přibližuji k Jirkově metodě. Pokud zaberu včas, pak použiji metodu Davida. Ostatně někdejší dlouholeté pracovní angažmá ve firmě MARS mě vybavilo schopností být bdělý a výkonný v každé – denní či noční – době :-) .

 9. 9
  Tomáš Sysel píše:

  Ahoj Tome,

  trochu jsem zase začal po více než 30 letech hrát šachy. Řekl jsem si, že se podívám na Vaše stránky jak si vedete. K mému překvapení a pobavení, první co vidím je fotka, kde jsem s Tvým tátou, panem Vyhnalem a panem Krunertem. To je tedy náhoda!

  S pozdravem

  Tomáš

 10. 10
  Tom píše:

  Tak to je super, že si se zase vrátil k šachům. Ve vlašimských hospodách se stále mluví o tom, jak si 22. 10. 1989 za stavu 3:4 vyrovnal proti Kutné Hoře (nejsilnějšímu týmu krajské soutěže) na 4:4. :-) Tehdy se partie v 18h. (a to se začínalo v 9h.) posílala na odhad. A komise rozhodla jasně, věžovka s pěšcem více tedy Sysel – Kopecký 1-0! Pamatuješ? :-D

  Kdybys měl, Tomáši, náhodou nějaké fotky (nebo výsledky, partiáře apd.) z dob, kdy si hrál šachy za Vlašim, pošli mi je prosím. Starých fotek z 80 let máme jako šafránu. Děkuju, že se podíváš. :-)

  Mail.: vojta.tomas@seznam.cz

 11. 11
  Pavel Vojta píše:

  Tomáš Syslík hlásí comeback. Tak to je bomba. Často si vzpomenu, jak jsem tě jako malej na šachách zlobil. Hlavně u těchto starých článků :-D

 12. 12
  Tomáš Sysel píše:

  Mrknu se. Ale moc to nevidím.
  Starý věci moc neschovávám, a tohle je doba ledová :-)

 13. 13
  Tomáš Sysel píše:

  Tu partii si jako jednu z mála pamatuju.
  Nebyl jsem na tom nejlíp , potom udělal chybu a nechtělo se mu domu. Tak to dohrával co to šlo.

 14. 14
  Tomáš Sysel píše:

  Co se týká comebacku, tak jsem na to zvědavej. Je to dlouhá doba.
  Vy si ale vedete skvěle.
  Gratuluju.

 15. 15
  Maťa píše:

  Návrat krále!

 16. 16
  Maťa píše:

  Tomáš Sysel (9): Od tvého ukončení (nebo přerušení? :-) ) šachové kariéry uplynula dlouhá doba, ale určitě se mýlíš v tom, že je to víc než 30 let, ten čas je o něco kratší. V roce 1991 jsi byl ještě z pohledu našich tehdejších zvyklostí celkem aktivním šachistou – hrál jsi pravidelně KP II. třídy za Zdislavice (připomeňme třeba pěknou výhru nad Honzou Stoklasou) a k vidění jsi byl i na turnajích (viz třeba Tomášův 3. díl vzpomínek na blicky v Čerčanech http://www.sachyvlasim.cz/?p=53823). A s Tomášem Vojtou jsme se shodli, že jsi pak po rozpadu Zdislavic hrál ještě chvíli za Vlašim A, minimálně jednu sezonu určitě.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist