TJ Spartak Vlasim
14
Bře

Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl III

Ani ve třetím díle vzpomínkového článku na tehdy oblíbený okresní přebor 4členných družstev v bleskovce nebude chybět vítězství týmu Vlašimi. Tentokrát se podíváme na ročníky 8. až 10., které proběhly v letech 1989 až 1991. Osobně jsem se zúčastnil jen toho posledního, navíc už z takto starých akcí nemám žádné poznámky, a tak se budete muset spokojit se suchým výčtem výsledků. Ono ale jen se podívat na jména a staré fotky hráčů, kteří tehdy za Vlašim a jiné okresní týmy hráli, je zajímavé. A věřím, že tehdejší tahoun čerčanského oddílu (a hlavní pořadatel této akce) Tomáš Gergelits třeba nějakou svou vzpomínku či perličku do komentářů přidá. :-)  

10. ročník (9. 2. 1991)

Zpestřením jubilejního 10. ročníku byla účast dvou týmů Berlína. Vlašimské družstvo ve složení 1. Arnold Krischke, 2. Tomáš Vojta, 3. Stanislav Vojta, 4. Tomáš Sysel skončilo bronzové.

9. ročník (1990)

Pár týdnů po sametové revoluci tým Vlašimi na medaili nedosáhl a ve složení 1. Stanislav Vojta, 2. František Krunert, 3. Tomáš Sysel, 4. pan Krejčí skončil na čtvrtém místě. Naše hráče si můžete prohlédnout na první fotografii, kde bojují proti vítěznému družstvu Jawy Brodce.

8. ročník (1989)

A k tomu nejlepšímu se dostávám na konec. 8. ročník a po dramatickém závěru (až na pomocné hodnocení) vítězství Vlašimi! Postarali se o něj 1. Miroslav Vyhnal, 2. František Krunert, 3. Stanislav Vojta a 4. Tomáš Sysel.  František Krunert a Tomáš Sysel byli navíc nejlepší na svých šachovnicích.

Pokračování příště …

(autor článku: Tomáš Vojta)

8 reakcí na “Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl III”

 1. 1
  Maťa píše:

  V roce 1991 byla z pohledu našeho oddílu zajímavá sestava Zdislavic (6. místo): Hála, Lalouček, Hašek, Matějovský. Tedy všechno budoucí hráči Vlašimi, akorát Pavel Hála už šachy dlouho závodně nehraje. (Já jsem v sezoně 1990/1991 byl na rok kmenovým hráčem Zdislavic kvůli možnosti zahrát si KP II. třídy, dnešní krajskou soutěž). V sestavě Čerčan A pak vidím ještě Pavla Vojtu…

 2. 2
  Tom píše:

  To jsem si vůbec neuvědomil, že v roce 1991 hrál Pavel za Čerčany“A“ (moc jim ale nepomohl, když před nimi skončilo čerčanské béčko i céčko :-) ). Až teď jsem si všiml, že Pavel je dokonce zvěčněn na dvou tehdejších fotkách. :-)

 3. 3
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Tak mám před sebou další „drobnou pobídku“ Tomáše Vojty. Tentokrát není skryta někde mezi již dříve zveřejněnými články, ale je součástí prvního odstavce článku výše.
  Což o to, vzpomínek či perliček z bleskových turnajů v Čerčanech by se určitě sešlo spousta, ale nějak mi schází pamatovák. Naštěstí zůstaly alespoň ty fotky a zápisky. Bez nich by pro mě ty čerčanské turnaje přikryla jakási mlha, z níž by sem tam prosvěcovalo, že něco takového jsme v Čerčanech kdysi pořádali. Tak mi pomohou třeba i další pamětníci.
  Bez těch fotek a zápisek už bych si možná těžko vzpomněl, že jsme jeden ročník měli mezinárodní účast (1991). Bylo to tenkrát díky Renatě Frídové, která učila němčinu na Odborném učilišti v Ostředku a skupinu šachistů z Berlína tenkrát měla v Čerčanech na jakémsi výměnném pobytu. Takže se ten rok nejen postarala o výrazné oživení do té doby již celkem tradičního obsazení turnaje, ale sama si za Čerčany i zahrála. A Pavel Vojta měl tu čest (a určitě i potěšení :-) ) si zahrát vedle ní.
  Skutečnost, že ten rok skončilo naše „áčko“ až za družstvy B a C bych nepřipisoval na vrub Pavlovi. Podobně „áčko“ Slavoje neskončilo nejlépe z čerčanských družstev ani oba ročníky před tím (1990, 1989). Důvod je prostý: všechny tři zmíněné ročníky si s námi zahrál Michal Matoušek, který jako nečlen oddílu si nepřišel zahrát za Čerčany, ale brali si ho s sebou do družstev čerčanští dorostenci, které v těch letech trénoval. A ty výsledky (i když jen v bleskovkách, kterých Michal zastáncem moc nebyl) doplňují skutečnost, že je zřejmě i něco naučil.

 4. 4
  Pavel Vojta píše:

  Když na to teď koukám, tak jsem se zúčastnil i ročníku 1989, kdy jsem reprezentoval Čerčany „D“. :-D

 5. 5
  Tomáš Hašek píše:

  Já také děkuji za připomenutí těchto turnajů… pořád jsem si říkal, že jsem určitě v Čerčanech blicku za Zdislavice hrál a jak vidím, tak dokonce v jubilejním ročníku…. to jsem ještě Pavla porážel :-D

 6. 6
  Tom píše:

  kom. č.5: Hrál si a nejen jednou. :-) Navíc tvá hvězdná chvíle na čerčanské bleskovce přišla nikoli v dresu Zdislavic – viz poslední díl, který zveřejním, až na něj přijde řada (někdy za týden). :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Tom (6): Tak ani Tomášových 9,5/11 na 3. desce v roce 1991 nebyl zrovna špatný výsledek :-) . Zdá se, že čerčanská blicka byla vysloveně „jeho turnajem“. Mě tenkrát (1991) určitě těšilo, že jsem na 4. desce uhrál víc bodů než oddílový kolega Tomáš Sysel, který byl tehdy nepochybně silnějším hráčem. A koukám, že ta poslední šachovnice byla mimořádně vyrovnaná – 8 bodů jsme uhráli já, Jiří Feierfeil a Láďa Blažek, 7 bodů pak měli čtyři lidé. Víc než 8 neuhrál nikdo, zatímco na jiných deskách měli ti nejlepší minimálně 10 bodů, Jaromír Svoboda na trojce dokonce 11/11.

 8. 8
  Tom píše:

  Ještě taková drobnost nesouvisející přímo s článkem. Vytvořil jsem novou rubriku HISTORIE (viz rubriky v levém sloupečku dole – nad archivem) a zařadil do ní vše, co jsem o historii našeho oddílu za poslední rok napsal (+ tam hodil dřívější články o Vsetínu 2004 a Jeseníku 1996-2002). Historické věci (zatím 52 článků) se tak dají snadněji dohledat, tedy je případně přímý odkaz:
  http://www.sachyvlasim.cz/?cat=11

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist