TJ Spartak Vlasim
22
Zář

Soustředění talentů Středočeského kraje

Petr Havelka

V termínu 18. – 20.září uspořádala krajská komise mládeže pro své talenty soustředění v rekreačním středisku Blaník ve Smršťově nedaleko Louňovic. Z původně 40 přihlášených šachistů se někteří pro nemoc omluvili a nakonec dorazilo jen 34 statečných. A ze začátku to vypadalo, že odvahy k absolvování soustředění bude třeba. V létě jistě velmi přívětivý areál byl tentokrát na náš příjezd značně nepřipraven. Šachisté sice vydrží hodně, ale fakt, že na nám vyhrazených pokojích vesměs nefungovaly přímotopy nás dost překvapil. Teprve po osmé hodině večerní se dostavil místní elektrikář a na většině pokojů topení zprovoznil. Vedoucím potom už jen stačilo přestěhovat děti na pokoje, kde nám do rána nezmrznou (VTIP – kolem 22.00 bylo na všech pokojích teplo i mně!!!). To byl ale jediný velký zádrhel a do konce soustředění už s areálem problém nebyl.

Starosti s teplem trochu narušily plánovaný program čtvrtečního večera. Stačili jsme vlastně jen připravit klubovny na přednášky. Dětí se nějaké problémy asi ani nedotkly, stolní tenis, fotbal a hlavně polštářová válka jim volný čas dokonale vyplnily.

Po páteční snídani proběhlo rozdělení do tří skupin podle šachové úrovně:

A – Hrdina, Zvára, Rýdl, Růžička, Paukert, Franc, Baláček, Pospíšil, Skalický, Krejčí

B – Kozel, Jordán, Luxemburk, Stárek, Rathouský, Starýchfojtů, Čáp, Česánek a 2x Zadina

C – Helebrand, Sadil, Vyterna, Studnička, 2x Filip, 2x Vystrčil, Šťastný, Müllerová, Shejbalová, Hánl, Simon a Vokoun

Svou první účast na krajském soustředění si připsaly děti z pravonínského kroužku. Na snímku zleva Patrik Studnička, Lukáš Filip a Vojta Filip při čekání na vlak do Říčan, kam poslední prázdninový týden denně dojížděli na open. Foto: Marie Filipová 

Tréninkový program se skládal ze tří tříhodinových bloků. O skupiny A a B se střídali dva přední trenéři – GM Vokáč přednášel na téma, kdy je ta pravá chvíle pustit se do útoku na krále, a po přednáškách IM Juřka budou všichni určitě vědět, jak vyhrávat partie s různobarevnými střelci.

Skupina C měla program pestřejší. Od Evžena Pospíšila se děti dozvěděly, co jsou to forsírované tahy a jak postupovat při přemýšlení u partie, procvičilo se několik kombinací a vyzkoušela se znalost kritických polí v praxi. Zejména poslední téma ukázalo u některých ještě značné mezery. Jak jinak se dá vysvětlit, že simultánka (z pozice B:Kd1, pd2, Č:Kd8) Evžena a mě proti všem dětem skupiny C dopadla 7:7 :-( . Děti měly samozřejmě bílé, jinak by to byla ostuda trenérů :-) . Výklad Evžena Pospíšila doplňoval zajímavými ukázkami ze skutečně sehraných partií na téma léčky v šachových partiích Josef Starýchfojtů.

Šachový program doplnil v pátek večer turnaj pro dobrovolníky. 20 dětí se rozdělilo do čtyř družstev, která sehrála turnaj na diktát – to už se dneska skoro nevidí. Vítězné družstvo si vybojovalo právo neúčasti na sobotní rozcvičce.

Po celou dobu soustředění bylo sice chladné, ale jinak velmi pěkné počasí. Rodičovský doprovod ho mohl využít k procházkám po okolí, děti trávily volné chvilky hlavně při fotbale. Doufejme, že si účastníci soustředění odvezli kromě rýmy i nějaké nové šachové poznatky.

14 reakcí na “Soustředění talentů Středočeského kraje”

 1. 1
  Jirka Mejzlík píše:

  Při připomínce o nevytápěných pokojích jsem si vybavil diskusi o minimální teplotě při šachových partiích (+16°C, a pokud je k dispozici teplá sprcha, pak stačí +15°C) – byla sprcha k dispozici?

 2. 2
  Tom píše:

  Díky Petře za pěkný článek.

 3. 3
  Hermelín píše:

  Sprchy byly, vedoucí je měli dokonce na pokoji. Ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu jsem je nezkoušel. Z kohoutku teplá voda tekla :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Já sprchu vyzkoušel a teplá voda tekla v pohodě. Ale dorazil jsem na návštěvu až v pátek před 17. hodinou, to už bylo na pokojích určitě přes 20°C. Teda aspoň na těch pokojích, kde zrovna děti nerozbily okno… :-)

  Jinak zjištění, že někteří účastníci výběrového soustředění neznají koncovku král+pěšec proti králi je opravdu nepříjemným překvapením… :-(

 5. 5
  Jirka Mejzlík píše:

  Zajímavý je výsledek simultánky zapsaný jako 7:7 :-D . Nezasvěcení by si vzhledem k výchozí pozici mohli také představit 14 plichet, ale tak špatně na tom zase regionální talenti nejsou!

 6. 6
  Maťa píše:

  V sobotu mě svezli do Vlašimi otec a syn Pospíšilovi a dále pak pokračovali do Žďáru na týdenní Fide Open. Podívejte, co je v prvním kole potkalo: http://chess-results.com/tnr15972.aspx?tnr=15972&art=2&rd=1&lan=5&turdet=YES&flag=30&m=-1
  :-)

 7. 7
  Evzen píše:

  Ahoj, jsem zpet a chtel bych predevsim podekovat Petrovi za pomoc s treningem. Pomer 7:7 znamena 7 vyher bilych a 7 remis, s holym kralem to fakt vyhrat neslo, i kdyz se nektere deti dost snazily…Celkove me celkem zklamala uroven skupiny C vcetne ricanskych „talentu“. Nemyslel jsem ze po zestarnuti Zvary a spol budeme zacinat uplne od zacatku, ale na soustredeni to tak celkem vypadalo.
  K 1 kolu ve Zdaru – letos jsem to jeste za 4 hodiny driny zvladl a vyhral, ale pristi rok chci jiny los!

 8. 8
  Jirka Mejzlík píše:

  Evžene neboj se, ti mladí jsou po prázdninách ještě nesoustředění. Ale něco v nich určitě je: koukni se na výsledky žákovské ligy – třeba Boček, Pýchová nebo Vystrčil.

 9. 9
  Hermelín píše:

  Nebo Müllerová … V sobotu se chlubila, že porazila rychle Jungmanna obratem, který se naučila na Blaníku :-)

 10. 10
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, Müllerová je opravdu talent. Když jsem jí to říkal, tak mi sice moc nevěřila, ale skutečně je… Vždyť co chybělo, aby béčko vyhrála.

 11. 11
  Maťa píše:

  Záleží na tom, jaká je definice „talentu“. Podle mě zdaleka ne všichni vítězové B-turnajů RŽL jsou talenti.

 12. 12
  Jirka Mejzlík píše:

  Maťa: Po tvé poznámce jsem si vzpomněl, jak jsme loni na Jizbici hledali název pro naše „béčkové“ soustředění, a nakonec vyhrály „méně talentované děti“ nad „antitalenty“. Já bych byl pro termín „spící talent“. Buď ho dokáží trenéři probudit, nebo bude ještě chvíli spát. Neprobuzené talentky v D18 by pak byly Šípkové Růženky.

 13. 13
  Maťa píše:

  Já myslím, že na Jizbici se nakonec ujal výraz „minitalenti“.

 14. 14
  Evzen píše:

  Nechci odporovat zkusenym trenerum, ale myslim ze talent se mimo jine pozna podle toho ze ma zajem a chce se zlepsit. To plati i v rannem veku, viz treba Pychovi – to jsou talenti urcite.
  Ale vetsina nasich zejmena holcicek se zucastnuje turnaju protoze se na tom Jarda domluvi s rodici a presvedci je jak je to pro deti prinosne.Neni viz treba MCR v rapidu.Nechteji poslouchat zadne rady a uz vubec ne samostatne pracovat.Mozna uspeji v jednotlivem turnaji, ale bez zmeny pristupu skonci maximalne na 1500. Budu se rad mylit, ale bojim se ze tentokrat mam pravdu.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist