TJ Spartak Vlasim
06
Bře

Simultánka s nizozemskou legendou

Simultánky v Rádiu Svobodná Evropa pořádám již několik let, kolegové se na ně vždy těší a ptají se, kdy bude další a který velmistr bude pozván. Pomalu jsem se začala obávat, že mi vhodní kandidáti docházejí. Letos mi ale Tomáš Vojta svým nápadem hodně pomohl. Navrhl, abych oslovila Petra Boleslava, ředitele mezinárodního turnaje, který bude probíhat vedle v Hotelu Don Giovanni, ať mi nějaké to šachové eso dohodí. Moc jsem nedoufala, že to vyjde, ale povedlo se a simultánka se konala v pondělí 4. března. :-)

GM Loek van Wely (ELO 2623), který pozvání přijal, na turnaji vystupoval jako čestný host. Byl zvědavý, jak to v RFE vypadá, a přišel dopoledne na prohlídku budovy spolu s dalšími dvěma hosty. Řekla jsem Davidu Zvolenskému, že Loek dorazí s nějakými šachovými novináři. David mě opravil, že zas tak „nějací“ novináři to nejsou. Přišli Dirk Jan ten Geuzendam – šéfredaktor New in Chess a Johannes Fischer – redaktor německého časopisu Karl.

Loekovi jsem ukázala budovu, povyprávěla o historii a současnosti Rádia Svobodná Evropa. Na závěr jsem mu připomněla pravidla naší simultánky. Bude hrát proti 20 soupeřům, bude mít na všech šachovnicích černé figury a 60 minut na partii bez přídavku. Upozornila jsem ho, že to bude pro něj časově náročné, ale že bude hrát hodně dětí zaměstnanců, kteří jsou začátečníci. Během dne začaly chodit omluvné emaily, že jsou děti nemocné. Místo u šachovnice pak zbylo pro několik kamarádů. Zahrál si Áda Rýdl, Tomáš Gergelits, Radek Vojta, Petr Havelka a i David Zvolenský, který zvládl rychle vyhrát svou partii v Openu a ještě se vrátit na simultánku do práce.


Áda sehrál bojovnou partii i s pěkným matem na závěr. :-)

Na začátku simultánky hrál Loek dost pomalu, a zdálo se, že na více šachovnicích spadne na čas. Poté, co mu vypršel čas na jedné šachovnici, mu zbývaly ještě dvě partie. Rozhodl se dokončit vyhranou pozici, kde měl sice už jen 10 sekund, ale chybělo několik posledních tahů do matu. A skutečně, vyhrál. Poslední šachovnice patřila Petru Havelkovi. Petr měl mnohem lepší pozici, ale Loek potřeboval čas, a tak svou partii vypustil.

Petr Havelka – Loek van Wely – konečná pozice, kde černý překročil čas:  

V tomto postavení dostal Petr nabídku remízy, přišlo ale překvapivé NO! Petr to později odůvodnil tím, že je to jediné anglické slovíčko, které zná. :-) Odmítnutí dělby bodu je ale zcela na místě. Černému totiž nezbývá nic jiného, než za volného pěšce odevzdat nějaký materiál. Může si vybrat mezi 39…Vg1+ 40.Kc2,Sf4 41.Vc8+,Kh7 42.Vh8+,Kg6 43.e7,Ve1 44.e8D,Vxe8 45.Vxe8,Kxf7 46.Va8 +/- nebo 39…Vf6 40.Kc2,Vf2+ 41.Kd3,Vf3+ 42.Ke2,Vf6 43.Vxc7,Vxe6 44. Kd3 +/-  V obou případech jsou vzniklé koncovky na hranici prohry černého.

Čokoládu za nejzajímavější partii získal Radek Vojta. Loek po simultánce říkal, že to pro něj byla velká výzva a že si to moc užil. Trošku si postěžoval, že jsem říkala, že tam budou děti začátečníci, ale že jich moc nehrálo. Navíc kdyby hrály všechny jako Radek, tak je lepší, že tam nebyly. :-)


Radek dal Loekovi pořádně zabrat.

Simultánka se opět všem hráčům líbila. Zazněla sice námitka, že bych příště měla sehnat někoho více hratelného, ale laťku snižovat nebudu. :-)

SONY DSC

Závěrem děkuju moc Petru Havelkovi a Tomášovi Vojtovi za pomoc při organizaci.

Připomínka předchozích simultánek v Rádiu Svobodná Evropa:

WGM Hejazipour, GM Carlsson, IM Petrosyan, GM Harikrishna,
GM Movsesian, GM Rodshtein, GM Navara, FM Vojta

(autorka článku: Blanka Voříšková, komentáře k partiím Tomáš Vojta)

5 reakcí na “Simultánka s nizozemskou legendou”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Blanko, díky za báječné odpoledne!

  Měl jsem již potřetí možnost se zúčastnit simultánky v konferenčním sále v reprezentativních prostorách RFE. A každá z těchto příležitostí byla naplněna neopakovatelnými zážitky.
  Jako vždy bývá tato akce nejen šachovým utkáním, ale i velice příjemnou společenskou událostí. Nizozemský velmistr Loek van Wely je velký sympaťák a dodal celému podvečernímu setkání vynikající atmosféru. Navíc jsem měl to potěšení ho vidět už o dvě hodiny dříve, jak „o dům dál“ provádí úvodní tah šestého kola v turnaji Masters na Pražském šachovém festivalu, kde byl čestným hostem.

  Díky všem zúčastněným, byl to parádní den!

 2. 2
  AdolfR píše:

  Desne jsem si to uzil, dekuju moc! A Loek van Wely byl tedy neobycejne prijemny sympos. To je potom radost si vlizt do matu: ) A Blanka je genius! PS a v zadnem pripade nebrat hrace „hratelne“, anobrz presne takovehle, jaci byli dosud

 3. 3
  Tom píše:

  Ono to vyplývá z textu, ale pro statistické účely doplňuji, že Loek van Wely v simultánce vyhrál 18:2. První simultánku v rádiu pořádala Blanka v roce 2014, tak letos bylo takové malé výročí (simultánka to byla devátá, v době covidu nebyla). Všechny předchozí si je možné připomenout v odkazech pod článkem. Je to už pěkná tradice. :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Dávám si závazek navštívit (nebo si i zahrát, to je jedno) jubilejní 10. simultánku. :) Ještě jsem v RFE nebyl. Je někdo, kdo hrál všech devět, Blanko?

 5. 5
  Tom píše:

  Na konec článku jsem na památku doplnil ještě fotku Blanky a Loeka (dostala se ke mně až teď).

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist