TJ Spartak Vlasim
21
Zář

Simultánka s mistryní Francie

Na zářijovou simultánku se mi podařilo pozvat do Rádia Svobodná Evropa WGM Mitru Hejazipour, Íránčanku žijící ve Francii. Chtěla jsem, aby simultánku hrála tentokrát žena a ve spolupráci s íránskou redakcí se mi to splnilo.

Mí kolegové Mitru velmi dobře znají, protože to byla první žena, která si na mezinárodním turnaji sundala pokrývku hlavy zvanou hijab, což je pro íránské šachistky zakázané. Stalo se to v Moskvě v roce 2019 na World Rapid & Blitz Chess Championship. Bylo to od ní velmi odvážné gesto, neboť pak byla vyhozena z reprezentace a posléze se rozhodla žít ve Francii. K jejím nedávným úspěchům patří titul Mistryně Francie pro letošní rok a bronzová medaile z Mistrovství světa ženských družstev.

Před simultánkou nám Mitra říkala, že ještě nikdy nehrála simultánku s hodinami, a i bez hodin jen párkrát. Domluvili jsme se, že jí přidáme 10 minut a hráčům 10 minut ubereme. Hrálo se pak 70 minut proti 50 minutám. Měli jsme ještě v paměti minulé simultánky, kde několik hráčů vyhrálo na čas, neboť GM nestíhal.  Mitra dále chtěla, aby na polovině šachovnic měla bíle, což se posléze ukázalo jako zásadní nevýhoda našich hráčů.

Hrálo se na 17 šachovnicích. Limit byl 20, ale opět několik lidí na poslední chvíli nedorazilo, a tak si zahráli i Tomáš Gegelits a Petr Havelka. Dohrávali poslední a Tomáš dostal cenu za nejzajímavější hru. :-)  Mitra vyhrála všechny partie. Myslím, že by dokázala uhrát výborný výsledek i s původním časem hodina na partii. Hrála opravdu svižně.

Kolegové se s Mitrou hrající u jejich šachovnice často fotili a přišlo mi, že i prohru brali s úsměvem.

Navzdory výsledku 17:0 pro velmistryni se akce kolegům líbila.

Na závěr si David Zvolenský zahrál s Mitrou blicku 3+2. Vyhrála i tu.

Děkuju moc Petru Havelkovi a Tomášovi Vojtovi za pomoc.

Připomínka předchozích simultánek v RFE: GM Carlsson, IM Petrosyan, GM Harikrishna, GM Movsesian, GM Rodshtein, GM Navara, FM Vojta

(autorka článku: Blanka Voříšková)

2 reakcí na “Simultánka s mistryní Francie”

  1. 1
    Tom píše:

    Byla to povedená akce (ostatně jako všechny předchozí). WGM Hejazipour zvládla simultánku s hodinami na jedničku s hvězdičkou.

  2. 2
    AdolfR píše:

    dobre vy, dobre Blanka, dobre pani Hejazipour, to jsou krasne akce. Jen tak dal

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist