TJ Spartak Vlasim
13
Čvn

Šachové hvězdy se rozzářily nad Prahou

„Tomáši, k naší partii jde Ivančuk“.

„Kde by se tu vzal? Nemel blbosti a koukej hrát, běží ti čas!“

Nenápadný muž v kšiltovce se zastaví u šachovnice, chvilku pozoruje naše blicání a se zachmuřeným výrazem odchází. Ríša hraje slabě a po pár tazích dostává mat. Nijak mu to ale nevadí, je nadšený z toho, že se na jeho partii díval mistr světa v bleskovce i v rapidu a vítěz snad všech velkých světových turnajů Vasilij Ivančuk.

Že nás na bleskovce v rámci festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2018, kam jsem vyrazil společně s Kubou a Ríšou, čeká velký zážitek, jsme tušili. Už jen to, že se hrálo na střeše paláce Lucerna na Václavském náměstí s velkolepým pohledem na Prahu, bylo něco mimořádného, naprosto nečekaná přítomnost legendárního ukrajinského velmistra tuto akci ale zvedla ještě o level výše.

Vasilij Ivančuk zůstal na zahájení a v průběhu prvního kola zmizel, účastnil se totiž nedalekého turnaje v dámě. I bez něj byla ale bleskovka nabitá tak, že by jí mohlo závidět i mistrovství republiky. Obdivovat jsme mohli výkony našich dvou nejlepších hráčů Davidy Navary a Viktora Lázničky, arménského velmistra Sergeje Movsesiana či indické dvojky Pentaly Harikrishny. A nejen obdivovat, ale i si s nimi zahrát! Na Kubu se usmálo štěstí hned v prvním kole, kdy se na první desce střetl s Davidem Navarou. Ríša se pak v průběhu turnaje utkal hned se třemi velmistry – Rašíkem, Movsesjanem a nejmladším velmistrem v historii ČR Nguyenem Thai Dai Vanem.


Kuba byl před kamerami České televize a objektivy fotografů pořádně nervózní, Davida Navaru tak příliš nepotrápil. :-)


Ríša bojuje se Sergejem Movsesjanem.


Ríša-Velmistři 0-3, ještě pořád je se co učit. :-)

Výsledky nejsou, myslím, zas tak důležité, ale pro pořádek je napíši. Ríša uhrál 7 bodů z 11 (mimochodem stejně jako Pentala Harikrishna – elo 2706) a obsadil velmi pěkné 15. místo. Kuba měl o bod méně a skončil 34. Já jsme tentokrát nehrál a raději se kochal krásnými výhledy na Prahu a pozoroval hru našich nejlepších hráčů. Sympatické bylo zjištění, že i oni jsou jen lidé z masa a kostí a rovněž dělají chyby. Třeba když v souboji o první místo Davida Navara nastavil Viktoru Lázničkovi v jednoduché pozici jednotahově figuru, načež ten si za pár tahů v koncovce s onou figurou navíc nechal spadnout čas (hrálo se tempem 3+2).

Byl to úžasný zážitek a kluci byli nadšeni. Ríša několikrát zopakoval, že to byla nejlepší akce, jaké se kdy zúčastnil, myslím, že víc k tomu není potřeba dodávat.


Šachové šaty mezinárodní mistryni Petrové slušely.


Ze střechy Lucerny byl nádherný výhled nejen na Pražský hrad.

Festival ČEZ CHESS TROPHY 2018 pokračuje v následujících dnech zápasem Navara-Harikrishna v rapid šachu. Podrobnější informace naleznete na stránkách Pražské šachové společnosti.

Výsledky bleskovky

(autor článku: Tomáš Vojta)

2 reakcí na “Šachové hvězdy se rozzářily nad Prahou”

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist